تفاوت حزب جمهوری خواه با دموکرات در آمریکا

احزاب جمهوری خواه (Republicans) و دموکرات (Democrat) دو حزب اصلی و از نظر تاریخی بزرگ‌ترین حزب‌های سیاسی در کشور امریکا به شمار می‌آیند. به علاوه، هر دو حزب نیز طرفداران خاص خود را داشته و منافعی برای شهروندان کشورهای تحت حکومت خود داشته‌اند. با این حال، به طور معمول مابین سیاسیون احزاب مذکور اختلاف نظرهایی در مسیرهای عقیدتی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جریان داشته و به منظور تلاش برای پیشرو بودن کشور و تبدیل جهان به مکانی بهتر برای همه افراد جامعه است. در ادامه، قصد داریم تا نگاهی جزئی‌تر به بارزترین تفاوت حزب جمهوری خواه با دموکرات پرداخته و…

تفاوت حزب جمهوری خواه با دموکرات

احزاب جمهوری خواه (Republicans) و دموکرات (Democrat) دو حزب اصلی و از نظر تاریخی بزرگ‌ترین حزب‌های سیاسی در کشور امریکا به شمار می‌آیند. به علاوه، هر دو حزب نیز طرفداران خاص خود را داشته و منافعی برای شهروندان کشورهای تحت حکومت خود داشته‌اند. با این حال، به طور معمول مابین سیاسیون احزاب مذکور اختلاف نظرهایی در مسیرهای عقیدتی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جریان داشته و به منظور تلاش برای پیشرو بودن کشور و تبدیل جهان به مکانی بهتر برای همه افراد جامعه است. در ادامه، قصد داریم تا نگاهی جزئی‌تر به بارزترین تفاوت حزب جمهوری خواه با دموکرات پرداخته و آن‌ها را از جنبه‌های مختلفی مورد بررسی قرار دهیم.

 

بررسی تفاوت جمهوری خواه با دموکرات

۱. تاریخچه

  • حزب دموکرات

حزب دموکرات سال‌ها پیش از حزب جمهوری خواه و در نتیجه جنبشی ضدفدرالیسم در طی استقلال ایالات متحده از انگلیس روی کار آمده است. نماد حزب دموکرات تصویری از حیوان خر است که در سال ۱۸۲۸ در طی فعالیت‌های تبلیغاتی اندرو جکسون انتخاب شد.

با این حال در حین جنگ داخلی حزب دموکرات در سال ۱۸۴۸، این حزب به دو گروه تجزیه شد؛ گروهی از حزب دموکرات از فعالیت‌های برده‌داری حمایت می‌کردند و گروه مقابل نظری مخالف داشتند. حزب دموکرات امروزی نیز نتیجه تجزیه آن سال‌هاست.

آمریکا تا به امروز ۱۵ رئیس جمهور دموکرات داشته است.

حزب دموکرات

  • حزب جمهوری خواه

در سال ۱۸۵۴ فعالان ضد برده‌داری و گروه‌های حامی تفکرات مدرن حزب جمهوری خواه را به ریاست جمهوری آبراهام لینکلن تأسیس کردند. به عبارتی، آبراهام لینکلن اولین رئیس جمهور این حزب به شمار می‌آید. در سال ۱۸۷۴ نیز نماد این حزب تصویری از حیوان فیل انتخاب شد. در ادامه، ریاست جمهوری، سیاست‌ها و ایدئولوژی‌های لینکلن موجب تحکیم هر چه بیشتر حزب جمهوری خواه شد و بنیان محکمی به آن بخشید.

تاکنون به تعداد ۱۹ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، جمهوری خواه بوده‌اند که آخرین آن‌ها در حال حاضر دونالد ترامپ است.

حزب جمهوری خواه

۲. فلسفه وجودی

  • حزب دموکرات

حزب دموکرات بر خلاف جمهوری خواهان در برخورد با بسیاری از مسائل، «چپ‌گرا» هستند. به عبارت دیگر، دموکرات‌ها از امکان دریافت خدمات اجتماعی داخلی توسط مردم پشتیبانی می‌کنند؛ همچنین به طور معمول در سیاست خارجی رفتارهای صلح‌دوستانه داشته و تصمیماتی متجاوزانه اتخاذ نمی‌کنند. به علاوه، احزاب دموکرات لیبرال (اصلاح‌طلب و آزادی‌خواه)‌ هستند و برای ارتقاء ساختارهای اجتماعی، حمایت از برابری و پیشبرد وظایف مرتبط با مسئولیت‌پذیری دولت در مقابل تمامی مردم در تلاش برای تشکیل دولتی قدرتمند هستند.

  • حزب جمهوری خواه

در مقابل حزب دموکرات، احزاب جمهوری خواه مدافع مداخله محدود دولت در رابطه با مسائل داخلی بوده و در عین حال علاقمند به اعمال تسلط بیشتر روی روابط بین‌المللی هستند. این در حالی است که از لحاظ سیاسی جمهوری خواهان در جناح راست بوده و طرفدار تفکراتی مانند نظامی‌گرایی، تجارت، دین‌داری سنتی، لزوم مبارزه مردم برای آزادی و واگذاری مسئولیت‌های شخصی هر یک از مردم به خودشان هستند.

بر اساس چنین رویکردی می‌توان گفت که حزب جمهوری خواه به نوعی در دسته احزاب محافظه‌کار، طرفدار کوچک شدن دولت و کاهش مالیات جای می‌گیرند که از سیاست بازار آزاد و رقابت در داد و ستد (سرمایه‌داری به سبک تفکر داروینیسم)‌ حمایت می‌کنند.

تفاوت حزب جمهوری خواه با دموکرات در فلسفه وجودی

۳. تفاوت‌های عملکردی

  • حزب دموکرات

به طور کلی، دموکرات‌ها تمایلی به استفاده از نیروی نظامی علیه سایر کشورها ندارند و بر همین اساس مدافع افزایش آهسته بودجه‌های نظامی هستند. به علاوه، احزاب دموکرات اخیراً در پی افزایش تعداد تیراندازی‌ها و همچنین عدم مسئولیت‌پذیری دارندگان سلاح‌های غیرنظامی قانون کنترل حمل سلاح را تدوین و تصویب کردند.

در رابطه با موضوعات اجتماعی نیز دموکرات‌ها به صورت آشکاری از مواضعی مانند حق سقط جنین خانم‌ها و همچنین حقوق برابر هم‌جنس‌گرایان حمایت می‌کنند. در حقیقت، دموکرات‌ها معتقد هستند که مردم حق انتخاب دارند و در انتخاب خود آزاد هستند. با این حال، اکثریت احزاب دموکراتیک مخالف حمایت از مجازات اعدام هستند. به علاوه، حزب دموکرات از اختصاص مالیات بیشتر برای افراد دارای درآمد بالا و همچنین افزایش حداقل دستمزد حمایت می‌کنند.

  • حزب جمهوری خواه

بسیاری از احزاب جمهوری خواه مدافع افزایش تمام و کمال بودجه سیستم‌های نظامی بوده و علیه سایر کشورها از جمله ایران واکنش‌ها، تصمیمات و تفکرات تخاصمی دارند. به علاوه، جمهوری خواهان طرفدار آزادی حق حمل سلاح به شرط آشکار نکردن آن در ملأ عام هستند.

از سوی دیگر احزاب جمهوری خواه در برابر مواضعی مانند حق سقط جنین بانوان، آزادی آنان در پیشگیری از بارداری و حقوق هم‌جنس‌گرایان به شدت مخالفت می‌کنند. در حقیقت، جمهوری خواهان معتقد هستند که در صورت موافقت با چنین مسائلی بافت اجتماعی جامعه از بین می‌رود. در مورد مسائل مالیاتی به نظر می‌رسد که احزاب جمهوری خواه خواستار کاهش مالیات برای تمامی اقشار ثروتمند و فقیر به منظور کنترل میزان حداقل دستمزد افراد جامعه هستند. جمهوری خواهان بر خلاف احزاب دموکرات از سیاست‌های دیگری نظیر کنترل‌های مرزی شدید و برخورد با مهاجرین غیرقانونی حمایت می‌کنند.

تفاوت حزب جمهوری خواه با دموکرات در عملکرد

در ادامه، تفاوت‌های حزب دموکرات و جمهوری خواه را به صورت کلیدی و خلاصه در قالب جدولی به شرح زیر ارائه می‌دهیم.

حزب دموکرات حزب جمهوری خواه
فلسفه وجودی لیبرال و چپ‌گرا محافظه‌کار و راست‌گرا
ایده‌های اقتصادی حداقل دستمزدها، افزایش مالیات برای ثروتمندان، متولی آرمان‌های ضدفدرالیستی (تکمیل تدریجی آن به نفع نظم بیشتر دولت) عدم افزایش مالیات حتی برای ثروتمندان

تعیین دستمزدها توسط بازار آزاد

ایده‌های فردی و اجتماعی تعیین مسئولیت‌پذیری مبتنی بر قوانین جامعه و اجتماع تعیین مسئولیت بر اساس حقوق فردی، برقراری عدالت و قانون
موضع‌گیری در مورد مسائل نظامی کاهش بودجه‌ها افزایش بودجه‌ها
موضع‌گیری درباره ازدواج هم‌جنس‌گرایان پشتیبانی از آنان (با این حال، برخی از دموکرات‌ها مخالف این موضوع هستند.)

 

مخالفت با این موضوع (با این حال، برخی از جمهوری خواهان مخالف این موضوع هستند.)
موضع‌گیری در مورد آزادی سقط جنین باید قانونی باقی بماند. نباید قانونی باشد (برخی از جمهوری خواهان مخالف این موضوع هستند.)
موضع‌گیری در مورد مجازات اعدام اکثریت دموکرات‌ها مخالف مجازات اعدام هستند. اکثریت جمهوری خواهان از مجازات اعدام حمایت می‌کنند.
موضع‌گیری در مورد مالیات‌ها حمایت از افزایش مالیات ثروتمندان (در عین حال اکثر دموکرات‌ها با افزایش مالیات در جهت تأمین بودجه دولت مخالفت می‌کنند.)

 

تمایل به برابری مالیات ثروتمندان و فقیران (در عین حال جمهوری خواهان مخالف افزایش مالیات هستند.)
موضع‌گیری در برابر مقررات دولت تعیین مقررات توسط دولت برای حمایت از مصرف‌کنندگان ضروری است. تعیین مقررات توسط دولت مانع گردش سرمایه در بازار آزاد و همچنین عدم رشد اشتغال می‌شود.
سیاست بهداشت و درمان حمایت از ارائه خدمات بهداشتی و درمانی جهانی، پشتیبانی از لزوم دخالت دولت در حوزه خدمات بهداشتی درمانی اعتقاد بر واگذاری ارائه خدمات بهداشتی درمانی به بخش خصوصی، مخالف با مقرراتی مانند الزام افراد برای اقدام به بیمه درمانی یا پرداخت جریمه، خدمات بیمه حمایتی در پیشگیری از بارداری
موضع‌گیری در برابر مهاجرت حمایت حزب دموکرات از مهاجرین بر خلاف جمهوری خواهان، ارائه مهلت قانونی بیشتر به منظور اخراج از کشور، امکان ارائه حقوق شهروندی برای مهاجران غیرقانونی برخورد شدید با مهاجران غیرقانونی، مخالفت با قوانین ارائه مهلت قانونی به منظور اخراج برخی از مهاجران از کشور، اقدامات محافظتی شدیدتر برای کنترل مرزها
نماد حیوان خر حیوان فیل
رنگ نمادین آبی قرمز
تأسیس حزب در سال ۱۸۲۴ در سال ۱۸۵۴
رهبر سنا Chuck Schumer Mitch McConnell
رؤسای جمهور مشهور فرانکلین روزولت، جان اف کندی، بیل کلینتون، وودرو ویلسون، جیمی کارتر، باراک اوباما آبراهام لینکلن، تدی روزولت، رونالد ریگان، جورج بوش، ریچارد نیکسون، دونالد ترامپ

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی تفاوت حزب جمهوری خواه با دموکرات پرداخته و این تفاوت‌ها را از جنبه‌های مختلفی مورد بررسی قرار دادیم. در نهایت، خوب است بدانید که امروزه هر دو حزب یکدیگر را به بی‌توجهی در آموزه‌های بنیادین تفکرات خود متهم می‌کنند. برای مثال، جمهوری خواهان حزب رقیب را متمایل به سمت ملی‌گرایی دانسته و دموکرات‌ها نیز حزب مقابل را به بی‌توجهی نسبت به جامعه در مورد اموری همچون بیمه خدمات درمانی و عدم افزایش حقوق پایه آنان متهم می‌کنند. نظر شما در مورد این دو حزب و تفاوت‌های حزب دموکرات با جمهوری خواه چیست؟ سیاست‌های کدامیک را به نفع مردم جامعه می‌دانید؟ نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

در پایان، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت‌های سایر مکاتب می‌توانید به مقالاتی مانند تفاوت فاشیسم و دیکتاتوری و همچنین تفاوت فاشیسم و کمونیسم مراجعه کنید.

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید