طبع آلو و آلوچه ، مصلحات و خواص عالی آن‌ها در طب سنتی

خانواده آلوها که آلوچه نیز از این خانواده است، سرشار از مواد مغذی و دارای فواید سلامتی بسیاری هستند. این میوه‌ها هم به صورت تازه و هم به صورت خشک مصرف می‌شوند. طبع آلو و آلوچه و ترکیبات موجود در آن‌ها، این میوه‌های خوشمزه و آبدار را به داروهایی عالی برای درمان بیماری‌ها در طب سنتی نیز تبدیل کرده است. در این مقاله ابتدا طبع آلو و آلوچه از نظر طب سنتی را بیان کرده و سپس به بررسی ویژگی‌های سلامتی این میوه ‌های خوشمزه می‌پردازیم.   طبع آلو و آلوچه سرد است یا گرم؟ مزاج آلو و آلوچه از…

طبع آلو چیست؟

خانواده آلوها که آلوچه نیز از این خانواده است، سرشار از مواد مغذی و دارای فواید سلامتی بسیاری هستند. این میوه‌ها هم به صورت تازه و هم به صورت خشک مصرف می‌شوند. طبع آلو و آلوچه و ترکیبات موجود در آن‌ها، این میوه‌های خوشمزه و آبدار را به داروهایی عالی برای درمان بیماری‌ها در طب سنتی نیز تبدیل کرده است.

در این مقاله ابتدا طبع آلو و آلوچه از نظر طب سنتی را بیان کرده و سپس به بررسی ویژگی‌های سلامتی این میوه ‌های خوشمزه می‌پردازیم.

 

طبع آلو و آلوچه سرد است یا گرم؟

مزاج آلو و آلوچه از نظر طب سنتی سرد و مرطوب است و انواع مصلحات آن عناب، کندر، عسل، زنیان، زیره و روغن زیتون معرفی شده است.

مزاج انواع مصلحات
سرد و مرطوب عناب، کندر، عسل، زنیان، زیره، روغن زیتون

خواص آلو و آلوچه برای سلامت بدن

۱. یک منبع غنی از مواد مغذی مورد نیاز بدن

آلو و آلوچه از نظر مواد مغذی بسیار غنی هستند. آن‌ها علاوه بر فیبر و انواع آنتی‌اکسیدان‌ها، حاوی بیش از ۱۵ ویتامین و مواد معدنی مختلف مثل فسفر و منیزیم مورد نیاز بدن هستند.

به طور کلی، ویتامین و مواد معدنی یک وعده آلو و آلوچه کمی متفاوت است. آلوها حاوی ویتامین K بیشتری نسبت به آلوچه هستند و از نظر مواد معدنی نیز تا حدودی قوی‌تر هستند. بعلاوه آلوها نسبت به آلوچه‌ها کالری، فیبر و کربوهیدرات بالاتری دارند.

۲. کاهش قند خون با مصرف آلو

آلو دارای ترکیباتی است که به کنترل قند خون کمک می‌کند. با وجود مقادیر نسبتاً زیاد کربوهیدرات، جذب کربوهیدرات این میوه‌های خوشمزه پایین است و افراد دارای قند خون با خیال راحت می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. این امر به دلیل وجود هورمونی به نام آدیپونکتین است، که در تنظیم قند خون نقش دارد. علاوه بر این، فیبر موجود در آلو و آلوچه تا حدودی قند خون را کنترل می‌کند. در واقع فیبر، سرعت جذب کربوهیدرات بعد از خوردن غذا را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود قند خون به تدریج و نه به صورت ناگهانی افزایش پیدا کند.

کاهش آسان قند خون با مصرف آلو و آلوچه

۳. درمان عالی و طبیعی یبوست

آلوها به دلیل توانایی برای درمان یبوست، در طب سنتی بسیار معروف هستند و یکی از راه های خانگی درمان یبوست به حساب می‌آیند. علت این امر وجود فیبر زیاد در خانواده آلوهاست. استفاده منظم از آلوها بصورت تازه یا خشک نقش مهمی در جلوگیری از یبوست دارد و حرکت مواد زائد در دستگاه گوارش را تسریع می‌کند. در واقع آلوها و همچنین آب آناناس، حاوی ماده‌ای به نام سوربیتول هستند که بعنوان یک ملین طبیعی عمل می‌کنند.

البته دقت داشته باشید خوردن بیش از اندازه آلو و آلوچه هم می‌تواند عوارضی مانند اسهال ایجاد کند.

۴. پیشگیری از بیماری‌های مزمن

آلوها و آلوچه‌ها سرشار از انواع آنتی‌اکسیدان‌ها هستند که برای کاهش التهاب و محافظت از سلول‌های بدن شما در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد بسیار مهم هستند. آن‌ها به ویژه از نظر آنتی‌اکسیدان‌های پلی‌فنول بسیار غنی هستند، که تأثیرات مثبتی بر سلامت استخوان‌ها دارند و به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی و دیابت کمک می‌کنند.

در حقیقت، برخی از مطالعات نشان داده‌اند که آلو حاوی بیش از دو برابر مقدار آنتی‌اکسیدان پلی‌فنول نسبت به سایر میوه‌های محبوب مانند هلو است.

۵. آلو و افزایش سلامت استخوان‌

آلو و آلوچه به دلیل دارا بودن انواع مواد مغذی مثل ویتامین‌ها و مواد معدنی گوناگون برای بهبود سلامت استخوان‌ها مفید هستند. آلوها نه تنها از کاهش تراکم استخوان و ابتلا به بیماری پوکی استخوان جلوگیری می‌کنند، بلکه قادر هستند تراکم و استخوان از دست رفته را دوباره بازسازی کنند. همچنین مطالعات انجام شده نشان داده است، آلوها سطح هورمون‌های خاصی که در تشکیل استخوان دخیل هستند را افزایش می‌دهند. آلوچه نیز حاوی چندین ویتامین و مواد معدنی از جمله ویتامین K، فسفر، منیزیم و پتاسیم است که دارای اثرات محافظتی برای استخوان‌ها هستند.

افزایش تراکم استخوان با مصرف انواع آلو

۶. افزایش سلامت قلب

مصرف آلو و آلوچه به طور مرتب تأثیر محافظتی بر سلامت قلب دارد. این میوه‌های خوشمزه و آبدار باعث کاهش فشار خون و کاهش کلسترول بد خون می‌شوند، که مهم‌ترین عوامل ایجاد بیماری‌های قلبی هستند. به نظر می رسد اثرات مثبت آلو و آلوچه بر عوامل ایجاد خطر بیماری‌های قلبی به دلیل محتوای بالای فیبر، پتاسیم و آنتی‌اکسیدان‌های موجود در این میوه‌های ترش و شیرین است.

۷. بهبود سیستم عصبی با B6 آلوها

آلو حاوی ویتامین B6 است که به عملکرد صحیح سیگنال‌های عصبی کمک می‌کند. آن‌‌ها همچنین به رشد طبیعی مغز کمک می کنند و در شکل‌گیری هورمون‌های تأثیرگذار در خلق و خو نیز اثر دارند. ماده‌ای به نام تریپتوفان در این میوه‌های آبدار وجود دارد که بعنوان یک اسید آمینه در تولید انتقال‌دهنده عصبی مانند سروتونین نقش دارند. سروتونین هورمونی است که باعث بهبود خواب، اشتها و تمرکز می‌شود.

۸. با مصرف آلو جوان بمانید!

این میوه‌های خوشمزه و ملس علاوه بر سایر آنتی‌اکسیدان‌ها سرشار از ویتامین C هستند، که به حفظ سلامت پوست و شاداب کردن پوست کمک می‌کنند. مصرف آلو و آلوچه به دلیل وجود مواد مغذی ضد پیری باعث کم رنگ شدن لکه‌های تیره و چروک نیز می‌شوند.

عصاره‌های آلو و آلوچه همچنین خاصیت پاک‌کنندگی قوی دارند و در محصولات پاک‌کننده پوست در صنعت محصولات آرایشی و زیبایی از آن‌ها استفاده می‌شود.

آلو، یک پاک کننده طبیعی برای پوست

سخن آخر

طعم آلو و آلوچه به شکلی است که افراد سرد مزاج باید در مقدار مصرف این میوه‌ها، احتیاط کنند. زیرا مصرف بیش از حد آن‌ها منجر به سردی و کسلی بدن می‌شود. برای ما در پایین همین صفحه بنویسید شما از آلو و آلوچه در حالت تازه و خشک چه استفاده‌هایی می‌کنید؟ منتظر نظرات و پیشنهادات عالی شما هستیم!

همچنین شما می‌توانید در انگیزه با طبع میوه‌های دیگر مانند طبع آناناس و طبع هلو و خواص و مصلحاتشان نیز آشنا شوید.

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید