میگرن دارید؟ با این ۵ گیاه دم دستی بدون قرص میگرن را درمان کنید

اگر شما هم در طول زندگی تان بارها و بارها به سردردهای میگرنی دچار شدید و هیچ داروی شیمیایی نتوانسته آن را آرام کند؛ بهتر این این نسخه از طب سنتی برای میگرن را تهیه کرده و خیلی راحت با موادی که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود؛ سردرد خود را درمان کنید.

همه ما بارها و بارها سردرد را تجربه کرده‌ایم. این روزها علاوه بر مبتلایان به میگرن؛ نوع شدید  سردرد هم در حال افزایش است. سردردهایی که امان بر است، کارد را به استخوان می رساند و می تواند روال زندگی را بر هم بزند. راهکار ما برای درمان این سردردها چیست؟ سراغ ظرف قرص‌های شیمیایی رفتن و مثل نقل و نبات مسکن خوردن. بی خبر از اینکه اصلاً چرا سردرد گرفته‌ایم؟ سر درد ما از چه نوعی است؟ طب سنتی در مواجهه با سردردها و درمان آنها رویکرد متفاوتی دارد. دور و بر ما، در آشپزخانه تک تک ما مواد غذایی بسیاری وجود دارد که می تواند سردردهای ما را کاهش دهد و حالمان را بهتر کند.

حکمای طب سنتی برای درمان سردردهای میگرنی انواع مختلفی از دمنوش ها و بخورها را تجویز کرده‌اند. دکتر ابراهیمی چند توصیه به مبتلایان میگرن می کند و می‌گوید:« اول آنکه خوددرمانی نکنید. تشخیص نوع سردرد کار هر کسی نیست. فکر نکنید منظور از درمان با طب سنتی این است که شما به عطاری محل تان بروید، فروشنده را دکتر فرض کنید و از او بخواهید برایتان طبابت کند.»

ماساژ با روغن‌های گیاهی را فراموش نکنید

درست است که سردردها انواع مختلفی دارند و درمان ها هم به سرد و گرم بودن آن بستگی دارد، اما بعضی از تجویزهای طب سنتی در درمان سردرد یکسان است و شامل هر دو نوع آن می شود. پزشک طب سنتی می گوید:«اگر خدای نکرده  میگرن دارید سرتان را با روغن‌های گیاهی ماساژ دهید. روغن کرچک ، زیتون، کنجد، بادام شیرین، گل سرخ برای ماساژ سر  مناسب هستند. این روغن مالی ها به بهبود جریان گردش خون در سر  کمک  می کند.»

در انگیزه بخوانید: این ۶ تا دمنوش رو جایگزین چای سیاه کن تا دیگه میگرن به سراغت نیاد

یک عرق جادویی

قابل توجه افرادی که میگرن دارند، به اعتقاد کارشناسان طب سنتی عرق اسطو خودوس تأثیر بسیاری بر کاهش سردردهای میگرنی دارد. دکتر ابراهیمی می‌گوید:«یک فنجان عرق اسطوخودوس را با همان مقدار عرق سنبل‌الطیب و آب مخلوط کرده و روزی یک تا دو لیوان میل کنید. مصرف این عرق گیاهی به مرور زمان شدت دردهای میگرنی را کاهش می‌دهد.»

از ریحان سبزی خوردن غافل نشوید

درمان میگرن با ریحان
میگرن و درمان آن با ریحان

الان فصل ریحان است. می‌دانستید ریحان موجود در سبزی خوردن می‌تواند به کاهش سردردهای میگرنی کمک کند؟ پزشک طب سنتی می‌گوید:«۵ تا ۱۰ گرم ریحان تازه را در یک فنجان آب جوش بریزید تا ۱۵ دقیقه دم بکشد. بعد آن را صاف کنید و با عسل یا شکر شیرین کرده  و بعد از غذا یک فنجان از آن را بنوشید. سعی کنید خوردن این دمنوش را هر روز در برنامه غذایی‌تان قرار دهید. سهم ریحان را هم در سبزی خوردنتان بیشتر کنید و همراه غذا  این سبزی خوش مزه را بخورید.»

روغن زنبق یادتان نرود

اگر میگرن دارید روغن زنبق همیشه در خانه تان باشد و وقتی سردردتان شروع می شود کمی از این روغن را روی پیشانی بریزید و ماساژ دهید و یک قطره هم داخل بینی بریزید. »

این آویشن هزار چهره

آویشن گیاه هزارچهره است. از درمان سرما خوردگی گرفته تا از بین بردن عفونت. اما یکی از مهم ترین کاربردهای آن بهبود سردردهای میگرنی است. دکتر ابراهیمی می گوید:«۱۵ گرم آویشن تازه یا خشک را تهیه کنید. آن را در یک لیتر آب بریزید و بگذارید ده دقیقه دم بکشد.یک بار امتحان کنید تا متوجه تاثیر آن در کاهش سردردهایتان شوید.»

یک توصیه به میگرنی‌ها

کارشناسان طب سنتی معتقدند بی خوابی، شب بیدار ماندن،گرسنگی زیاد، خستگی، استرس برای افراد مبتلا به میگرن و سردردهای شدید مضر است و دردهایشان را افزایش می‌دهد. دکتر ابراهیمی به عوامل دیگری هم اشاره می کند و می گوید:« ریزگردها و آلودگی شیمیایی ناشی از دود ترافیک ، غلظت خون، ناراحتی کبد ، داشتن دندان خراب ، ابتلا به ضعف چشم، سمومی که به طور کامل از بدن دفع نشده باشد (مثل اثرات داروی بیهوشی در زمان عمل جراحی) و عوامل دیگر در ایجاد سردردها تاثیرگزار هستند و به طور کلی مبتلایان به سردردهای میگرنی مطمئن باشند که با تغییر سبک زندگی و عادت های غلط حالشان بهتر می شود.»

 

در نهایت علاوه بر موادی که در بالا ذکر شد؛ نوشیدن دمنوش اسطوخودوس، استشمام عطر گل محمدی، یاس، مریم و همچنین ماساژ کف دست و پا هم می‌تواند در درمان میگرن بسیار موثر باشد.

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید