خواص و مضرات زرده تخم مرغ؛ از سلامت مو تا درمان کم خونی!

تخم ‌مرغ از وعده‌های غذایی پرمصرف و پرطرفدار به ویژه به عنوان صبحانه است که از گذشته تردیدهای بسیاری درباره خوردن یا نخوردن زرده آن وجود داشته است. زرده تخم مرغ یکی از مواد شگفت‌انگیز برای درمان بسیاری از عارضه‌های مو، پوستی و بیماری‌های مختلف است. در این مقاله از سایت انگیزه، شما را با خواص و مضرات زرده تخم مرغ در رژیم غذایی، سلامت مو، پوست و … آشنا می‌سازیم.   خواص و مضرات زرده تخم مرغ الف) خواص زرده تخم مرغ برای مو ۱. افزایش رشد مو در زرده تخم مرغ پروتئین به میزان زیادی یافت می‌شود و…

خواص و مضرات زرده تخم مرغ

تخم ‌مرغ از وعده‌های غذایی پرمصرف و پرطرفدار به ویژه به عنوان صبحانه است که از گذشته تردیدهای بسیاری درباره خوردن یا نخوردن زرده آن وجود داشته است. زرده تخم مرغ یکی از مواد شگفت‌انگیز برای درمان بسیاری از عارضه‌های مو، پوستی و بیماری‌های مختلف است. در این مقاله از سایت انگیزه، شما را با خواص و مضرات زرده تخم مرغ در رژیم غذایی، سلامت مو، پوست و … آشنا می‌سازیم.

 

خواص و مضرات زرده تخم مرغ

الف) خواص زرده تخم مرغ برای مو

۱. افزایش رشد مو

در زرده تخم مرغ پروتئین به میزان زیادی یافت می‌شود و شما برای تکثیر سریع سلول‌های بدن به پروتئین نیاز دارید. این تکثیر شامل رشد سریع مو نیز خواهد شد.

۲. جلوگیری از شکستگی مو

محصولات مصنوعی موی شما را از انواع چربی‌ها پاک می‌کند؛ این مسئله می‌تواند چربی طبیعی مو را نیز از بین ببرد؛ بنابراین، مو خشک و ضعیف شده و دچار شکستگی می‌شود. از این رو، استفاده از زرده تخم مرغ به عنوان یک نرم کننده یا ماسک مو، چربی طبیعی مو و پوست سر را احیا می‌کند. استفاده از زرده تخم مرغ روی مو از ریزش موی ناشی از شکستگی پیشگیری می‌کند.

خواص و مضرات زرده تخم مرغ

۳. مرطوب کردن مو

خواص عسل برای مو به ما ثابت کرده است که مواد طبیعی می‌توانند مرطوب کننده مناسبی برای مو باشند. علاوه بر عسل، زرده تخم مرغ نیز خاصیت مرطوب کنندگی دارد. برای مرطوب کردن مو می‌توانید از ترکیب عسل و زرده تخم مرغ به عنوان ماسک مو استفاده کنید. استفاده از این مواد روی مو و پوست سر، رطوبت را به موی خشک باز می‌گرداند.

۴. درمان شوره سر

زرده تخم مرغ به تنهایی شوره سر را افزایش می‌دهد. با این حال، باید زرده تخم مرغ را با مواد دیگری نظیر روغن یاس بنفش هندی که نقش مؤثری در ریشه کن کردن شوره دارد، مخلوط کنید. با این کار شما هم مواد مغذی و هم ویژگی‌های ضد شوره را در اختیار خواهید داشت.

خواص و مضرات زرده تخم مرغ

۵. جلوگیری از ریزش مو

وجود پروتئین برای مو الزامی بوده و تخم مرغ از مقدار پروتئین بالایی برخوردار است. استفاده از زرده تخم مرغ روی مو و افزودن بعضی از مواد مناسب دیگر به آن، یک ترکیب شگفت‌انگیز را برای تقویت موی سر شکل خواهد داد. رطوبت مورد نیاز مو و پوست سر، از این راه تأمین می‌شود. این فرآیند مو را با مواد مغذی تغذیه کرده و ریشه‌های مو تقویت خواهند شد.

خواص و مضرات زرده تخم مرغ

۶. جلوگیری از سفید شدن زودرس مو

مخلوط زرده تخم مرغ و روغن‌های طبیعی، نظیر روغن نارگیل، برای تقویت رنگ طبیعی مو مؤثر است. علاوه بر ترکیب زرده تخم مرغ و روغن نارگیل، شما می‌توانید از فواید برگ‌های کاری و روغن نارگیل برای موی سفید استفاده کنید. این ترکیبات از سفید شدن زودرس مو نیز جلوگیری می‌کنند. سفید شدن زود هنگام مو در بسیاری از موارد، در افرادی که با مشکلات تغذیه‌ای مواجه هستند و یا بیش از اندازه از محصولات رنگ مو استفاده می‌کنند، اتفاق می‌افتد.

۷. صاف کردن موی مجعد و فر

شما در بسیاری از موارد برای مقابله با موهای مجعد خود از نرم کننده‌های مو استفاده می‌کنید؛ اما بهتر است به زرده تخم مرغ به عنوان یک نرم کننده ضد فر مو نیز اطمینان کنید. البته زرده تخم مرغ نرم کننده ای نیست که آن را به حال خود رها کنید و بعد از استفاده باید موهای سر خود را شستشو دهید. حداقل هفته‌ای یک مرتبه باید این کار را انجام دهید.

بیشتر بدانید: کراتینه کردن مو در منزل 

۸. افزایش درخشندگی مو

زرده تخم مرغ می‌تواند درخشش موی شما را چندین برابر کند. استفاده از زرده تخم مرغ به عنوان نرم کننده و ماسک مو، درخشش طبیعی مو را به همراه خواهد داشت. از طرفی، شما می‌توانید مقداری روغن زیتون طبیعی را با زرده تخم مرغ ترکیب کنید تا درخشش موهای خود را دو چندان کنید؛ تقویت مو با روغن زیتون نیز برای همه شناخته شده است.

خواص زرده تخم مرغ

۹. رفع شپش موی سر

شپش سر چندان رایج نیست، اما در صورت وجود، می‌تواند باعث خارش سر شود. شما می‌توانید از زرده تخم مرغ به عنوان یک درمان خانگی برای مقابله با شپش استفاده کنید.

برای نابودی شپش‌ها، اندکی آبلیمو را به زرده تخم مرغ بیافزایید. لیمو دارای ویتامین C فراوان است و مو از فواید این ماده مغذی استفاده می‌کند. به علاوه، این ترکیب به خوبی شپش‌ها را نابود می‌کند. ترکیب زرده تخم مرغ و آب لیمو را روی پوست سر و مو بمالید. سپس، سر را با یک کیسه پلاستیکی یا حوله مرطوب بپوشانید. شش ساعت در همین حالت باقی بمانید. سپس موی کودک را به خوبی بشویید.

 

ب) خواص زرده تخم مرغ برای پوست

۱. رفع انواع مشکلات پوستی

مواد مغذی موجود در زرده تخم مرغ برای تغذیه، لطافت و رطوبت پوست بسیار مؤثر است. استفاده از ماسک زرده تخم مرغ و عسل برای رفع و درمان بسیاری از مشکلات پوستی نظیر جوش و آکنه، تیرگی، خشکی و دیگر مشکلات پوستی توصیه می‌شود و یک درمان خانگی برای پوست محسوب می‌شود و باعث جوانسازی و رفع چین و چروک پوست خواهد شد.

خواص و مضرات زرده تخم مرغ

۲. مرطوب کننده پوست

آب و چربی، اجزای اصلی تشکیل دهنده زرده تخم مرغ هستند. از این‌رو، ماسک زرده تخم مرغ روی صورت موجب رطوبت رسانی در سلول‌های پوست شده و صورت را نرم و لطیف می‌کند. ماسک‌های زرده تخم مرغ، برای افرادی با پوست خشک و پوسته پوسته، شگفت انگیز خواهد بود.

 

ج) خواص درمانی زرده تخم مرغ

۱. جلوگیری از بروز کم خونی

زرده تخم مرغ خون‌ساز بوده و مصرف آن از بروز کم خونی جلوگیری می‌کند. همچنین در تخم مرغ مقدار ۰.۹۲ میلی گرم آهن وجود دارد و این مقدار آهن بیشتر در زرده تخم مرغ وجود دارد. باید اشاره داشت که آهن موجود در زرده تخم مرغ به طور کامل جذب بدن می‌شود.

۲. استحکام عضلات و استخوان‌ها

زرده تخم مرغ پروتئین مورد نیاز بدن انسان را تأمین می‌کند و افزایش ماهیچه و استحکام آن را به همراه خواهد داشت. این ماده همچنین حاوی فسفر و کلسیم است که استخوان‌ها را تقویت می‌کند. زرده تخم مرغ به طور مؤثری از تحلیل توده عضلانی در طول سالخوردگی جلوگیری کرده و در هنگام کاهش وزن نیز بافت عضلانی را حفظ می‌کند.

خواص و مضرات زرده تخم مرغ

۳. پیشگیری از بروز سرطان

سلنیوم و دیگر ویتامین‌های موجود در زرده تخم مرغ جزء مواد آنتی اکسیدانی بوده و از فروپاشی و نابودی بافت‌های بدن جلوگیری می‌کنند؛ این مواد از این طریق به پیشگیری از سرطان و درمان بیماری‌های مزمن کمک می‌کنند. از طرفی زرده تخم مرغ به علت دارا بودن لوتئین و گزانتین از سرطان دستگاه گوارش، کولون، پستان و ریه جلوگیری می‌کند.

۴. پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی و عروقی

کولین موجود در زرده تخم مرغ، عملکرد قلب و عروق را تنظیم کرده و سلامت قلب را حفظ می‌کند. بر اساس پژوهش‌های انجام شده، زنانی که میزان کولین مصرفی آن‌ها بالاست، خطر ابتلای آنان به سرطان پستان بسیار کاهش می‌یابد. البته باید اشاره داشت که مصرف زرده تخم مرغ ارتباطی با افزایش کلسترول خون و در نتیجه ارتباطی با میزان بروز بیماری‌های قلبی ندارد و حتی از بروز این بیماری‌ها پیشگیری می‌کند. در بیشتر افراد به جز افرادی که به علت مشکلات ژنتیکی دچار کلسترول بالا هستند، مصرف تخم مرغ به افزایش کلسترول خوب کمک می‌کند.

خواص و مضرات زرده تخم مرغ

۵. تضمین سلامت چشم

زرده تخم مرغ دارای گاروتنوئید است و مصرف آن سلامت چشم را تضمین می‌کند، زیرا این رنگ‌دانه‌ها (گاروتنوئیدها) خطر ابتلا به بیماری آب مروارید را کاهش داده و با مهار رادیکال‌های آزاد، از آسیب به بخش شبکیه چشم جلوگیری می‌کنند.

۶. رفع عفونت‌های خطرناک

زرده تخم مرغ دارای خاصیت “ضدعفونی کننده‌” است. از این‌رو می‌توان از این ماده غذایی پر خاصیت برای مقابله با انواع عفونت‌های خطرناک داخلی استفاده کرد.

۷. تقویت سیستم عصبی

زرده تخم مرغ با تکیه بر خاصیت نیرو بخشی که دارد، از ضعف و خستگی سیستم عصبی جلوگیری می‌کند. از این رو، این ماده غذایی مغذی، برای افرادی که مدام با رایانه کار می‌کنند بسیار مناسب است.

 

د) خواص زرده تخم در سنین پایین

زرده تخم مرغ در تقویت استخوان‌ها و رشد کودکان نقش پررنگی دارد. از جمله مواد مغذی موجود در زرده تخم مرغ برای کودکان می‌توان به ویتامین ب، مؤثر در رشد هوش و عملکرد مغز، پروتئین، اسیدهای چرب امگا ۳ برای رشد کودک در مراحل اولیه زندگی، فولات، برای حفظ و نگهداری سلول‌های جدید، اشاره کرد. در ادامه برخی از فواید مهم این ماده را برای کودکان بررسی می‌کنیم.

  • زرده تخم مرغ دارای میزان زیادی کلسترول است که بدن نوزاد به آن نیاز دارد. کلسترول برای رشد مغز نقش مؤثری داشته و به این علت است که شیر مادر منبع غنی از کلسترول است.
  • زرده تخم مرغ سرشار از ویتامین‌های محلول در چربی نظیر ویتامین A، D، E و K است که این ویتامین‌ها برای تقویت ساختار و استحکام استخوان‌های نوزاد الزامی است. لازم به ذکر است، ویتامین‌های موجود در زرده تخم مرغ بر ساختار چهره کودک تأثیر می‌گذارند.
  • زرده تخم مرغ غنی از دیگر ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند کولین، ویتامین B12، تیامین، ریبوفلاوین، فولات، روی، مس، سلنیوم و … است که نقش مؤثر در رشد نوزادان دارند.
  • زرده تخم مرغ سرشار از چربی‌ها و پروتئین‌های طبیعی برای نوزاد است. تعادل خوبی‌ از چربی‌ها، پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌های طبیعی در زرده تخم مرغ وجود داشته که باعث رشد طبیعی نوزاد می‌شود.

خواص و مضرات زرده تخم مرغ

ه) خواص زرده تخم مرغ در رژیم غذایی

۱. تأمین نیازهای غذایی

باید از مصرف تخم مرغ لذت ببرید و آن را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. تخم مرغ و زرده آن، غنی از ویتامین‌ها و مواد معدنی سودمند است؛ شامل سلنیوم، ویتامین‌های B2، B5، B7 و B12 و پروتئین با کیفیت، یُد، ویتامین D، روی، اسیدهای چرب امگا ۳ و … . این ماده سرشار از لوتئین و زیگزانتین بوده (دو آنتی اکسیدان مهم) و در بینایی و جلوگیری از آب مروارید و تباهی لکه زرد نقش دارد.

۲. کاهش وزن

مصرف تخم مرغ در شما حس سیری را پدیدار می‌کند و تمایل شما را به خوردن غذاهای دیگر کاهش می‌دهد. از طرفی این ماده غذایی میزان زیادی پروتئین دارد و می‌تواند بسیاری از نیازهای شما را رفع کند. در یک مطالعه روی ۳۰ زن مبتلا به اضافه وزن، خوردن تخم مرغ به جای شیرینی در صبحانه، احساس سیری را در آن‌ها افزایش داد و تا ۳۶ ساعت آینده مصرف کالری را در آن‌ها، کم کرد.

 

مضرات زرده تخم مرغ

۱. غلظت خون

افرادی که خون آن‌ها غلیظ است، نباید زرده تخم مرغ را به صورت سفت مصرف کنند. در طب سنتی خوردن زرده خام یا زرده سفت شده تخم مرغ، برای افراد سالم با طبع معتدل نیز توصیه نشده است. افرادی که خون غلیظ دارند به هیچ عنوان مجاز به مصرف تخم مرغ سفت شده نیستند، زیرا این شیوه پختن تخم مرغ موجب می‌شود که خون غلیظی از آن تولید شود.

۲. کبد چرب

بسیاری از افراد بر این باورند که زرده تخم مرغ به علت داشتن کلسترول، باعث افزایش چربی کبد می‌شود؛ اما باید اشاره داشت که مصرف منظم و صحیح تخم مرغ و زرده آن، تأثیر بدی در این رابطه ندارد. در واقع افرادی که کبد چرب دارند، لازم است در مصرف آن احتیاط کرده و از مصرف بیش از حد آن بپرهیزند.

خواص و مضرات زرده تخم مرغ

۳. ایجاد حساسیت

تخم مرغ یکی از مواد غذایی حساسیت‌زاست. حرارت دادن به پروتئین تخم مرغ، سبب تبدیل آن به شکل ماده‌ای می‌شود که باعث ایجاد حساسیت در فرد می‌شود. از این رو، اگر بدن شما به تخم مرغ حساسیت نشان می‌دهد، خام آن را مصرف کنید.

تنها نگرانی که هنگام مصرف تخم مرغ به صورت خام وجود دارد، باکتری سالمونلاست. سالمونلا باعث عفونتی خطرناک در بدن می‌شود و به همین دلیل مصرف تخم مرغ آلوده خطرناک است.

 

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی خواص و مضرات زرده تخم مرغ در زمینه‌های مختلف پرداخته شد. به‌طور کلی توصیه می‌شود این ماده پروتئینی سالم را در رژیم غذایی خود بگنجانید و از فواید بی‌نظیر آن بهره‌مند شوید. از این‌رو پیشنهاد می‌کنیم با طرز تهیه انواع غذا با تخم مرغ در انگیزه نیز آشنا شوید.

شما از خواص و مضرات زرده تخم مرغ چه می‌دانید؟ لطفا تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید