رجیستری گوشی‌ های مسافری چگونه انجام می‌شود؟

حتماً تاکنون نام طرح رجیستری گوشی‌ های همراه را شنیده‌اید. طرحی که پس از ارائه و اجرایی شدن چالش‌ها و مشکلات زیادی را برای دارندگان گوشی‌های تلفن همراه به وجود آورده است. همچنین مسافرین خارجی که تلفن همراه خود را از خارج از کشور تهیه می‌کنند و قصد ماندن بیش از ۳۰ روز در ایران و استفاده از اپراتورهای داخلی را دارند، باید با طرح رجیستری گوشی‌ های مسافری خود کاملاً آشنا باشند چرا که پس از گذشت مدت زمان ذکر شده تلفن همراه آن‌ها غیرفعال می‌شود. در مطلب امروز، رجیستری گوشی‌ های مسافری و همچنین رجیستری انواع گوشی‌های اندروید…

رجیستری گوشی‌های مسافری

حتماً تاکنون نام طرح رجیستری گوشی‌ های همراه را شنیده‌اید. طرحی که پس از ارائه و اجرایی شدن چالش‌ها و مشکلات زیادی را برای دارندگان گوشی‌های تلفن همراه به وجود آورده است. همچنین مسافرین خارجی که تلفن همراه خود را از خارج از کشور تهیه می‌کنند و قصد ماندن بیش از ۳۰ روز در ایران و استفاده از اپراتورهای داخلی را دارند، باید با طرح رجیستری گوشی‌ های مسافری خود کاملاً آشنا باشند چرا که پس از گذشت مدت زمان ذکر شده تلفن همراه آن‌ها غیرفعال می‌شود. در مطلب امروز، رجیستری گوشی‌ های مسافری و همچنین رجیستری انواع گوشی‌های اندروید و آیفون و گوشی‌های دو سیم‌کارت را آموزش خواهیم داد.

 

آموزش رجیستری گوشی‌ های مسافری

منظور از گوشی‌های مسافری، تلفن‌های همراهی هستند که توسط مسافرین خارجی به کشور وارد می‌شوند. همچنین گوشی‌های خریداری شده توسط ایرانیان در سایر کشورهای خارجی در صورتی که قصد استفاده از آن را در داخل کشور داشته باشند جزء گوشی‌های مسافری به حساب می‌آیند.

برای جلوگیری از غیرفعال شدن چنین گوشی‌هایی لازم است پس از ورود به کشور اقدام به رجیستری و ثبت آن‌ها کنید. اولین مرحله برای رجیستری گوشی‌ های مسافری، پرداخت عوارض گوشی همراه در گمرک است. شما می‌توانید برای پرداخت عوارض تلفن همراه در گمرک، از دو روش پرداخت اینترنتی و پرداخت حضوری استفاده کنید. البته روش پرداخت اینترنتی روشی سریع‌تر و راحت‌تر برای پرداخت عوارض گمرک است.

۱. رجیستری گوشی‌ های مسافری با روش پرداخت اینترنتی عوارض گمرک

۱-۱. ورود به سایت گمرک

ابتدا باید وارد سایت گمرک به آدرس نشانی epl.irica.gov.ir/ImeiRegister شده و IMEI گوشی خود را در این سایت ثبت کنید. پس از ورود به سایت با صفحه زیر روبه‌رو می‌شوید. پس از مطالعه توضیحات ابتدایی بر روی گزینه قبول دارم کلیک کرده و تیک بزنید. در قسمتی که با عنوان «کد IMEI سیم‌کارت ۱» مشخص شده باید IMEI گوشی خود را وارد کنید. این کد بر روی جعبه گوشی، پشت باتری دستگاه یا با شماره‌گیری کد دستوری #۰۶#* قابل رؤیت است. شما باید پانزده رقم ابتدایی این کد را بدون هیچ علامتی در قسمت مربوطه وارد کنید.

گوشی‌هایی که دو شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت دارند و به اصطلاح دو سیم‌کارت هستند دارای دو کد IMEI به ازای هر سیم‌کارت بوده و شما باید در صفحه مربوطه با کلیک بر روی علامت به‌علاوه سبز «کد IMEI سیم‌کارت ۲» را فعال کرده و کد IMEI دوم را در آن وارد کنید. پس از وارد کردن اطلاعات خواسته شده کد امنیتی خواسته شده را در قسمت مربوط به آن وارد کنید و بر روی گزینه «دریافت اطلاعات از سامانه همتا» کلیک کنید.

رجیستری گوشی‌های مسافری


۱-۲. وارد کردن مشخصات دقیق گوشی

در مرحله بعد صفحه‌ای برایتان باز خواهد شد که باید مشخصات دقیق گوشی خود را وارد کنید. در باکس اول مدل و مشخصات فنی گوشی مربوطه و در باکس دوم نوع دستگاه را مشخص کرده و بر روی گزینه ادامه کلیک کنید. در وارد کردن اطلاعات گوشی دقت زیادی داشته باشید چرا که در صورت ثبت اطلاعات غلط مدل و مشخصات فنی گوشی شما فعال نخواهد شد.

رجیستری گوشی‌های مسافری


۱-۳. وارد کردن مشخصات هویتی مسافر

سپس باید مشخصات هویتی مسافر وارد شود. در باکس اول تابعیت مسافر را انتخاب کنید. اگر مسافر تابعیت ایرانی داشته باشد باید در باکس‌های مربوطه به ترتیب شماره سیم‌کارت، کد ملی و شماره گذرنامه وارد شود و اگر مسافر دارای تابعیت غیر ایرانی است گزینه مربوط به آن را وارد کنید. پس از وارد کردن دقیق اطلاعات بر روی گزینه ادامه کلیک کنید.

رجیستری گوشی‌های مسافری


۱-۴. وارد کردن کد امنیتی

پس از انجام مرحله بالا یک کد امنیتی به شماره سیم‌کارتی که در مرحله قبل وارد کرده‌اید ارسال می‌شود و شما باید این کد را در قسمت کد امنیتی وارد کنید و بر روی ادامه کلیک کنید.

رجیستری گوشی‌های مسافری


۱-۵. پرداخت هزینه

پس از ورود کد امنیتی ارسال شده، سایت گمرک بر اساس مدل و مشخصات فنی گوشی مورد نظر شناسه پرداخت و مبلغ تعیین‌شده‌ای برای شما در نظر می‌گیرد و شما باید پس از چک کردن صحت اطلاعات وارد شده بر روی گزینه پرداخت کلیک کنید.

رجیستری گوشی‌های مسافری


در صفحه باز شده شما باید درگاه پرداخت اینترنتی مورد نظر خود را از بین گزینه‌ها انتخاب کرده و پس از ورود به صفحه پرداخت اینترنتی، اطلاعات کارت بانکی را وارد و هزینه تعیین شده را پرداخت کنید. توجه داشته باشید که پس از پرداخت کد پیگیری داخلی، کد پیگیری بانکی و شناسه پرداخت را یادداشت کرده و تا مراحل نهایی رجیستری گوشی مسافری خود نگه دارید.

 

۲. رجیستری گوشی‌ های مسافری با روش مراجعه حضوری

در روش دوم، مسافران حین ورود به کشور می‌توانند به دفاتر گمرک فرودگاه‌ها یا پایانه‌های مرزی مراجعه کرده و اطلاعات گوشی مسافری خود را ثبت و عوارض آن را پرداخت کنند. مبلغ تعیین شده توسط گمرک نیز بسته به مدل گوشی و نو یا دست دوم بودن آن متغیر است. سپس دفاتر گمرکی برای مسافر مجوزی صادر می‌کنند که در آن اطلاعاتی از قبیل نام مسافر، شماره پاسپورت، مدل، برند و کد IMEI گوشی ثبت شده و مسافر باید این مجوز را نزد خود نگه دارد.

رجیستری گوشی‌های مسافری


نکته قابل توجه در رجیستری گوشی‌ های مسافری این است که اخیراً درخواست ثبت گوشی‌های مسافری در سامانه همتا متوقف شده و مسافرینی که قصد رجیستری گوشی مسافری خود را دارند باید طبق روش‌های بالا عمل کرده و پس از آن سامانه همتا با بررسی اطلاعات ثبت شده، دستگاه‌هایی که شرایط لازم برای ثبت در طرح رجیستری را دارند فعال می‌کند. این اطلاعات طبق اطلاعیه گمرک هر سه روز یک بار برای سامانه همتا ارسال می‌گردد.

علاوه بر نکات بالا، ممکن است پس از ثبت اطلاعات دستگاه و پرداخت موفق عوارض، گمرک گوشی مورد نظر را فاقد شرایط ثبت دانسته و اطلاعات گوشی را به سامانه همتا ارسال نکند که در این صورت باید از طریق گمرک وضعیت گوشی مورد نظر پیگیری شود.

 

آموزش ثبت‌نام در سامانه همتا

شما برای رجیستری انواع گوشی‌های موجود در بازار ایران اعم از گوشی‌های دو سیم‌کارت، گوشی‌های اندروید، گوشی‌های آیفون و سایر برندهای تلفن همراه در بازار ایران و همچنین موارد دیگر رجیستری گوشی که در ادامه به آن می‌پردازیم، ابتدا نیاز به ثبت‌نام در سایت و سامانه همتا دارید. در این بخش به آموزش ثبت‌نام در سامانه همتا خواهیم پرداخت.

برای ثبت‌نام در سامانه همتا باید وارد آدرس اینترنتی hamta.ntsw.ir شوید. پس از ورود به این آدرس صفحه زیر برای شما نمایش داده می‌شود. همان‌طور که در تصویر مشخص است دو راه برای ورود به سامانه وجود دارد که شما می‌توانید هر کدام از این دو روش را انتخاب کرده و در سامانه همتا ثبت‌نام کنید. دو روش ورود شامل ورود با کد ملی و ورود با شماره تلفن همراه است.

رجیستری گوشی‌های مسافری


۱. ورود به سامانه همتا با کد ملی

۱-۱. وارد کردن کد ملی و شماره همراه

برای ورود با کد ملی، بر روی گزینه ثبت‌نام که در تصویر بالا نیز مشخص است کلیک کنید. پس از کلیک کردن باید شماره همراه خود را وارد کنید و بر روی گزینه ادامه کلیک کنید.

رجیستری گوشی‌های مسافری


۱-۲. وارد کردن رمز عبور ارسالی

سپس در قسمت مشخص شده رمز عبور ارسالی سامانه به شماره خود را وارد کنید و بر روی گزینه ادامه کلیک کنید.

رجیستری گوشی‌های مسافری


۱-۳. وارد کردن مشحصات فردی

در مرحله بعدی در صفحه بازشده باید مشخصات فردی خود را وارد کنید تا ثبت‌نام شما تکمیل شود. مواردی از قبیل نام و نام خانوادگی، نام پدر، شماره ملی، شماره شناسنامه و تاریخ تولد را در قسمت‌های مشخص شده وارد کرده و بر روی گزینه تأیید اطلاعات کلیک کنید. همچنین باید یک رمز عبور برای ورود به سامانه وارد کرده و در انتها بر روی گزینه ثبت‌نام کلیک کنید. پس از اتمام ثبت‌نام می‌توانید به صفحه اول سایت بازگشته، در قسمت ورود گزینه شماره ملی را انتخاب کنید و پس از وارد کردن شماره ملی خود وارد سامانه شوید.

رجیستری گوشی‌های مسافری


۲. ورود به سامانه همتا با شماره تلفن همراه

روش دوم ورود به سامانه همتا، وارد کردن شماره تلفن همراه خود در قسمت مشخص شده است. این روش راحت‌تر و سریع از ثبت‌نام با استفاده از کد ملی است.

۲-۱. وارد کردن شماره تلفن همراه

ابتدا از قسمت ورود گزینه شماره تلفن همراه را انتخاب کنید و در قسمت مربوطه شماره خود را تایپ کنید و بر روی ادامه کلیک کنید.

رجیستری گوشی‌های مسافری


۲-۲. وارد کردن رمز عبور ارسالی

در مرحله بعد باید رمز عبور ارسال شده به شماره‌تان را در باکس مربوطه وارد کنید. عبارت امنیتی را به عدد در قسمت مربوط به آن تایپ کرده و بر روی گزینه ورود کلیک کنید تا وارد کارتابل خود در سامانه همتا شوید.

رجیستری گوشی‌های مسافری


با دو روش معرفی شده در بالا می‌توانید در سامانه همتا ثبت‌نام کرده و وارد کارتابل خود شوید. با ورود به کارتابل سامانه همتا با گزینه‌های متعددی برای رجیستری و ثبت انواع گوشی‌های همراه در این سامانه روبه‌رو می‌شوید که در ادامه به آموزش آن خواهیم پرداخت.

 

آموزش رجیستری گوشی‌های داخلی در سامانه همتا

آموزش رجیستری گوشی‌ های مسافری را در مطلب قبلی ارائه دادیم. در این مطلب به آموزش رجیستری انواع گوشی‌های داخلی در سامانه همتا می‌پردازیم. این گوشی‌ها عبارت‌اند از:

 • گوشی‌هایی که قبل از شروع طرح رجیستری روشن بوده‌اند شامل انواع برندهای گوشی مثل گوشی‌های اندرویدی، آیفون و …
 • گوشی‌های دو سیم‌کارته ای که قبل از شروع طرح رجیستری تنها از یک اسلات (شکاف مربوط به قرار دادن سیم‌کارت) گوشی خود استفاده کرده‌اند و قصد دارند در حال حاضر از اسلات دوم گوشی نیز استفاده کنند. اگر پس از شروع طرح رجیستری در اسلات دوم این گوشی‌ها سیم‌کارتی قرار گیرد، پیامک هشدار غیرقانونی بودن دستگاه برای صاحب گوشی ارسال خواهد شد.

با سه روش می‌توانید رجیستری و افزودن گوشی خود در سامانه همتا را به انجام برسانید:

 • ورود به کارتابل خود در سایت سامانه همتا
 • استفاده از کد دستوری #۷۷۷۷*
 • اپلیکیشن همتا

۱. رجیستری گوشی با استفاده از کارتابل سایت همتا

برای ورود به کارتابل خود در سامانه همتا ابتدا باید در این سایت ثبت‌نام کرده و وارد شوید که آموزش ثبت‌نام در سامانه همتا در مطلب قبلی ارائه شده است.

۱-۱.  ورود به کارتابل و انتخاب گزینه افزودن دستگاه

پس از ورود به کارتابل خود، در سمت راست صفحه گزینه مدیریت دستگاه‌ها را با کلیک بر روی آن انتخاب کرده و از آنجا بر روی گزینه افزودن دستگاه کلیک کنید.

رجیستری گوشی‌های مسافری


۱-۲. وارد کردن کد IMEI

سپس در قسمت باز شده باید کد IMEI گوشی خود را وارد کنید. تعداد این کد بستگی به تعداد شکاف‌های موجود در گوشی شما برای سیم‌کارت دارد. برای مثال گوشی‌های دو سیم‌کارت دارای دو کد IMEI هستند. برای دریافت این کد روی جعبه یا پشت باتری گوشی خود را مشاهده کرده و یا کد دستوری #۰۶#* را شماره‌گیری کنید.

رجیستری گوشی‌های مسافری


۱-۳. وارد کردن کد IMEI سیمکارت دوم

پس از وارد کردن کد IMEI و ثبت آن اگر گوشی شما دو سیم‌کارت باشد، پس از ورود اولین کد سامانه به صورت خودکار این موضوع را تشخیص داده و از شما IMEI دوم گوشی‌تان را می‌خواهد.

رجیستری گوشی‌های مسافری


نکته مهم

در مواردی ممکن است گوشی شما دو سیم‌کارت باشد ولی سامانه آن را یک سیم‌کارت تشخیص دهد و پیغام مبنی بر ورود IMEI دوم برایتان به نمایش در نیاید یا گوشی شما تک سیم‌کارت است و سامانه از شما IMEI دوم گوشی‌تان را می‌خواهد؛ در این موارد باید با شماره ۰۹۶۳۶۶ که مرکز پاسخگویی سامانه همتاست تماس گرفته و مشکل خود را با کارشناسان این سامانه در میان بگذارید.

اگر IMEI وارد شده مربوط به تلفن همراهی باشد که قبل از شروع طرح رجیستری روشن بوده و در شبکه اپراتور کشور فعالیت داشته است، رجیستری گوشی با موفقیت انجام خواهد گرفت.

رجیستری گوشی‌های مسافری


۱-۴. مشاهده اطلاعات

اگر پس از ثبت موفقیت‌آمیز گوشی خود دوباره گزینه مدیریت دستگاه‌ها را از منوی سمت راست انتخاب کنید، می‌توانید مدل و برند گوشی همراه خود را مشاهده کنید.

رجیستری گوشی‌های مسافری


رجیستری گوشی‌های مسافری


۲. رجیستری گوشی با استفاده از کد دستوری #۷۷۷۷*

۲-۱. وارد کردن کد دستوری

در این روش رجیستری گوشی همراه، باید دقت داشته باشید که از سیم‌کارتی استفاده کنید که قبل از شروع طرح رجیستری بر روی گوشی مورد نظر بوده است. پس از توجه به این نکته، کد دستوری #۷۷۷۷* را با سیم‌کارت مذکور شماره‌گیری کرده و بر روی دکمه تماس ضربه بزنید.

رجیستری گوشی‌های مسافری


۲-۲. انتخاب گزینه افزودن دستگاه

در صفحه باز شده در گوشی گزینه ۴ یعنی افزودن دستگاه را وارد کنید و گزینه ارسال را بزنید.

رجیستری گوشی‌های مسافری


۲-۳. وارد کردن کد IMEI

سپس در قسمت باز شده کد IMEI گوشی خود را طبق روشی که در بالا توضیح داده شد به دست آورده و در قسمت مربوطه وارد و ارسال کنید.

رجیستری گوشی‌های مسافری


۲-۴.  وارد کردن کد سیم‌کارت دوم

مثل روش قبل چنانچه گوشی شما دو سیم‌کارت باشد سامانه به‌طور خودکار تشخیص داده و کد دوم را نیز از شما درخواست می‌کند.

رجیستری گوشی‌های مسافری


۲-۵. تأیید اطلاعات

در مرحله بعد با چک کردن کد یا کدهای وارد شده صحت ورود آن‌ها را بررسی کرده و بر روی گزینه تأیید ضربه بزنید تا پیغام «درخواست با موفقیت انجام شد» را مشاهده کنید.

رجیستری گوشی‌های مسافری


رجیستری گوشی‌های مسافری


معمولاً گوشی‌های معتبر به ازای هر شکاف سیم‌کارت یک کد IMEI دارند. اگر شما گوشی همراه دو سیم‌کارت ای در اختیار دارید که دارای یک کد IMEI است و این کد در پشت باتری با کد روی جعبه و کد به دست آمده از شماره‌گیری #۰۶#* یکسان هستند شما باید با شماره ۰۹۶۳۶۶ تماس گرفته و مشکل خود را گزارش دهید.

همچنین اگر گوشی دو سیم‌کارت شما با شماره سیم‌کارت مورد نظر رجیستری و ثبت شد هر دو شکاف تحت مالکیت یک شماره قرار می‌گیرند و در صورتی که در یکی از شکاف‌های گوشی سیم‌کارت دیگری قرار دهید بلافاصله پیامک هشدار انتقال مالکیت با سر شماره همتا برایتان ارسال می‌گردد که برای این پیامک نیاز به اقدام خاصی نیست.

 

آموزش فعال‌سازی گوشی‌های همراه در سامانه همتا

در این مطلب سعی داریم به آموزش فعال‌سازی گوشی‌های همراه مختلف در سامانه همتا بپردازیم. فعال‌سازی گوشی‌های همراه در سامانه همتا برای گوشی‌های زیر کاربرد دارد:

 • گوشی‌های همراه نو و آکبندی که در کشور به صورت قانونی توسط فروشندگان معتبر به فروش می‌رسند. کد فعال‌سازی این گوشی‌ها بر روی جعبه گوشی یا کارت گارانتی آن وجود دارد.
 • دستگاه های دست دومی که تغییر مالکیت پیدا کرده‌اند. کد فعال‌سازی این گوشی‌ها در پیامک با سرشماره HAMTA برای مالک جدید ارسال می‌شود.
 • گوشی‌های مسافری که طبق آموزش رجیستری گوشی‌ های مسافری ارائه شده در مطالب قبلی، مورد تأیید گمرک قرار گرفته و کد فعال‌سازی برای آن‌ها پیامک شده، در مجوز مربوطه به آن‌ها ارائه شده و یا در کارتابل مسافر وجود دارد.

در مورد خرید گوشی همراه نو توجه داشته باشید که حتماً در حضور فروشنده، گوشی را با کد فعال‌سازی ارائه شده فعال کنید چرا که در صورت عدم فعال‌سازی صحیح، آنتن گوشی پس از مدتی قطع شده و امکان استفاده از گوشی همراه را نخواهید داشت. همچنین دریافت کد فعال‌سازی کاملاً رایگان است و فروشندگان وظیفه دارند این کد را به صورت رایگان در اختیار خریدار قرار دهند.

گوشی‌های نامبرده شده در بالا باید از طریق کد IMEI، شماره سیم‌کارت و کد فعال‌سازی مورد نظر در سامانه همتا فعال شوند. سه روش برای فعال کردن چنین گوشی‌هایی وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • ورود به سایت همتا به نشانی hamta.ntsw.ir
 • شماره‌گیری کد دستوری #۷۷۷۷*
 • استفاده از اپلیکیشن همتا

فعالسازی گوشی با کد دستوری #۷۷۷۷*

به علت راحتی و سریع‌تر بودن شماره‌گیری کد دستوری، در این آموزش تنها فعال‌سازی با روش شماره‌گیری کد دستوری #۷۷۷۷* را ارائه خواهیم داد.

۱. وارد کردن کد دستوری

ابتدا با سیم‌کارت خریدار برای خرید گوشی‌های نو و یا دست دوم و سیم‌کارت مسافر برای فعال‌سازی گوشی مسافری کد دستوری #۷۷۷۷* را شماره‌گیری کرده و بر روی گزینه تماس ضربه بزنید.

رجیستری گوشی‌های مسافری


۲. انتخاب گزینه فعال‌سازی

در منوی باز شده در گوشی عدد ۲ یعنی گزینه فعال‌سازی را ارسال کنید.

رجیستری گوشی‌های مسافری


۳. وارد کردن کد IMEI

پس از آن در باکس باز شده کد IMEI گوشی همراهی که قصد فعال‌سازی آن را دارید وارد کنید و گزینه بر روی ارسال ضربه بزنید.

رجیستری گوشی‌های مسافری


۴. وارد کردن شماره سیم‌کارت

در مرحله بعدی باید در قسمت مربوطه شماره سیم‌کارتی که می‌خواهید گوشی با آن شماره فعال شود وارد کنید.

رجیستری گوشی‌های مسافری


۵. وارد کردن کد فعال‌سازی

پس از ورود شماره سیم‌کارت باید کد فعال‌سازی که یک کد شش رقمی است را در قسمت مشخص شده تایپ کرده و ارسال کنید.

رجیستری گوشی‌های مسافری


۶. تأیید اطلاعات

سپس باید اطلاعات وارد شده را از نظر صحت بررسی و تأیید کنید.

رجیستری گوشی‌های مسافری


۷. اتمام فرآیند

در انتها پیغام «فعال‌سازی موفق» برایتان به نمایش درخواهد آمد که نشان از موفق بودن عملیات فعال‌سازی دارد.

رجیستری گوشی‌های مسافری


گوشی‌هایی که قبل از شروع طرح رجیستری روشن بوده‌اند نیازی به فعال‌سازی ندارند ولی اگر صاحب گوشی قصد فروش آن را داشته باشد، ابتدا باید طبق آموزش ارائه شده در مطلب آموزش رجیستری گوشی‌های داخلی، گوشی خود را رجیستری و ثبت کرده و سپس مالکیت آن را به شخص دیگری منتقل کند.

تجربه شما از طرج رجیستری چیست؟ دیدگاه‌ها و تجربیات خود را از طریق بخش “ارسال نظر” با مخاطبان انگیزه درمیان بگذارید.

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید