مشخصات و اندازه دروازه فوتبال چمنی را می‌دانید؟

هر ورزشی با هر شرایط و قوانینی همواره یک هدف خاص را دنبال می کند. هدف ورزش والیبال خواباندن توپ از روی تور و در زمین تیم حریف است، هدف ورزش تنیس، بدمینتون و حتی پینگ پنگ دنبال کردن همین هدف اما با راکت مخصوص است. هدف ورزش فوتبال اما در یک جمله خلاصه می شود؛ رساندن توپ به چارچوب دروازه زمین حریف! یعنی مقصد این همه دویدن ها، این همه انرژی مصرف کردن ها، این همه خطاها و چالش ها تنها قرار دادن پیکره گرد توپ فوتبال در چارچوب سفید دروازه حریف و چشیدن لذت چسبیدن توپ به تور…

مشخصات و اندازه دروازه فوتبال چمنی را می‌دانید؟

هر ورزشی با هر شرایط و قوانینی همواره یک هدف خاص را دنبال می کند. هدف ورزش والیبال خواباندن توپ از روی تور و در زمین تیم حریف است، هدف ورزش تنیس، بدمینتون و حتی پینگ پنگ دنبال کردن همین هدف اما با راکت مخصوص است. هدف ورزش فوتبال اما در یک جمله خلاصه می شود؛ رساندن توپ به چارچوب دروازه زمین حریف! یعنی مقصد این همه دویدن ها، این همه انرژی مصرف کردن ها، این همه خطاها و چالش ها تنها قرار دادن پیکره گرد توپ فوتبال در چارچوب سفید دروازه حریف و چشیدن لذت چسبیدن توپ به تور دروازه آنهاست. حال شکل، ابعاد و رنگ این دروازه که این همه نگاه را به سمت خود جذب کرده است و این همه محبوبیت را در بین طرفداران دارد از چه قوانینی تبعیت می کند؟ آیا جزئیات طراحی آن قانون خاصی دارد؟ پس با ما همراه باشید تا در این مطلب تمام جزئیات اندازه دروازه فوتبال چمنی را برای شما بیان کنیم.

اندازه دروازه فوتبال چمنی چند متر است؟

دروازه زمین فوتبال مستطیل شکل است که در وسط خط عرضی زمین فوتبال قرار دارد که فاصله تیرک‌های عمودی آن از یکدیگر ۸ یارد (۷٫۳۲ متر) و فاصله دیرک افقی از زمین ۸ فوت (۲٫۴۴ متر) است.

در جلوی هر دروازه و به فاصله ۱۸ یارد (۱۶٫۵ متر) از خط دروازه، محوطه مستطیل شکلی وجود دارد که به محوطه جریمه یا محوطه هجده قدم معروف است، در این محوطه دروازه‌بان قادر است توپ را با دست لمس کرده و بگیرد و خطای بازیکنان حریف با ضربه پنالتی جریمه می‌شود.

محوطه کوچکتری نیز در جلوی دروازه و با فاصله ۶ قدم (۵٫۵ متر) وجود دارد که می‌بایست ضربات شروع مجدد بازی در هنگام خروج توپ از خط عرضی از داخل آن زده شود. خطوط و علامت‌های دیگری نیز در زمین برای مشخص کردن محل قرار گرفتن بازیکنان و جای زدن ضربات کرنر، پنالتی و شروع بازی وجود دارد.

اندازه دروازه فوتبال چمنی
مشخصات و اندازه دروازه فوتبال چمنی

مشخصات تور و تیرک های دروازه فوتبال چمنی

تور مى تواند به تیرهاى عمودى و افقى و زمین پشت دروازه متصل شود و براى دروازه بانها مجال حرکت در فضاى وسیعى را بوجود آورد. رنگ تیرهاى عمودى و افقى دروازه باید سفید باشند. دروازه ها باید بطور محکم برروى زمین نصب شوند. دروازه هاى قابل حمل تنها موقعى مى تواند مورد استفاده قرار گیرند که نیاز فوق را براورده کنند.

تاریخچه تولید و طراحی دروازه های فوتبال

دروازه های فوتبال که امروز برای همه‌ کاملا شناخته شده است ، اولین بار در انگلستان طراحی شده و مورد استفاده قرار گرفت. در سال ۱۸۶۳ اتحادیه فوتبال انگلستان اندازه طول این دروازه‌ها را هفت متر و ۳۲ سانتیمتر تعیین کرد. از آن زمان تاکنون نیز هنوز کسی اندازه این دروازه‌ها را تغییر نداده است. البته درابتدا تیرک بالای دروازه وجود نداشت اما اتحادیه فوتبال انگلستان پس از مدتی به منظور جلوگیری از ادعای بازیکنان مبنی بر این که توپ گل شده است و از بالای دروازه نگذشته، نواری چوبی روی آن تعبیه کرد که فاصله‌ی آن از زمین ۲ متر و ۴۴ سانتی متر بود. اما شکل فعلی دروازه‌های فوتبال با فرم گذشته‌ی آن تفاوت‌هایی دارد. به عنوان مثال تا سال ۱۹۲۰ پشت دروازه‌ها گرد بود اما درآن سال پرکینز رئیس شرکت طرف قرارداد برای ساخت دروازه‌های استاندارد در ناتینگهام، میله پشت دروزاه‌ها را به فرم بیضی در آورد و بدین ترتیب برای اولین بار باشگاه ناتینگهام فارست از این فرم دروازه در رقابتهای خود استفاده کرد .البته این تغییر خود موجب بروز اختلافاتی شد چرا که در آن زمان باشگاه‌های اسکاتلندی زیادی همچنان همان طرح دایره شکل را در دروازه‌های خود حفظ کردند، اما امروزه دروازه‌های با تیرک بیضی مورد استفاده بسیاری از باشگاههای بزرگ است.

از سوی دیگر تا اول دهه ۱۹۸۰ جنس بیشتر دروازه‌ها از چوب بود، اما در سالهای اخیر تولیدکنندگان دروازه‌ها معمولا از جنس آلومینیوم سبک یا استیل برای ساخت استفاده می‌کنند چرا که حفاظت و نگهداری از آن بسیار آسان تر است . اما آنچه بیش از همه‌ی این موارد تعجب آور می باشد، این است که دروازه‌های فوتبال حدود ۱۰۰ سال است که تقریبا بدون تغییر اساسی باقی مانده‌اند.

اندازه دروازه فوتبال چمنی چقدر است
ابعاد و اندازه دروازه فوتبال چمنی

 

بیشتر بدانید: ابعاد و مشخصات زمین فوتبال را بهتر بشناسید

تفاوت دروازه زمین چمن فوتبال با فوتسال و فوتبال ساحلی

  • برخلاف دروازه زمین چمن فوتبال، اندازه استاندارد دروازه فوتسال ۲ متر در ۳ متر است. دیگر تفاوت دروازه فوتسال با فوتبال مربوط به رنگ آن می‌شود، در فوتسال رنگ تیر‌ها حتما باید با رنگ زمین متفاوت باشد. دروازه فوتسال همچون دروازه فوتبال، از دو تیر عمودی و یک تیر افقی تشکیل شده است و در قسمت پشتی آن نیز یک تور نصب می‌شود. ویژگی‌های تیر‌ها درست مانند بازی فوتبال است و باید کاملا برای بازیکنان ایمن باشد.
  • اما در فوتبال ساحلی طول دروازه ۵ متر و ۵۰ سانتی متر و ارتفاع آن ۲ متر و ۲۰ سانتی متر است. همچنین قطر تیر‌ها نیز نباید از ۲۰ سانتی متر تجاوز کند.
  • تیر‌های عمودی باید درون ماسه به طور کامل ثابت شوند تا هیچگونه خطری بازیکنان را تهدید نکند.
  • جنس تور دروازه می‌تواند نایلون، کتان و یا چتایی باشد و این تور باید به خوبی به تیر‌های دروازه متصل شوند.

 

سخن آخر

این هم اطلاعاتی کامل و جامع در خصوص اندازه دروازه فوتبال چمنی. در این مطلب سعی کردیم به صورت کوتاه تمام اطلاعاتی که یک فوتبال دوست از شرایط دروازه می خواهد را ارائه دهیم. با آرزوی اینکه مطالب این نوشتار برای شما سودمند بوده و جواب سوالات تراوش شده از ذهن زیبایتان را داده باشد، امیدواریم همواره دروازه زندگی تان با شلیک های پیاپی و رسیدن به هدف های متعدد گلباران شود.

اگر به فوتبال علاقه دارید، پس خواندن بیوگرافی بوفون، بهترین دروازه‌بان تاریخ جهان فوتبال، حتما برایتان جالب خواهد بود. به نظر شما پس از بوفون بهترین دروازبان فوتبال کیست؟

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید