نحوه فعال سازی و لغو دایورت در گوشی‌های اندروید و آیفون

به روش انتقال تماس‌ها و پیام‌های ورودی از یک خط تلفن ثابت یا موبایل به خط ثابت یا موبایل دیگر، دایورت (Divert) یا انتقال مکالمه می‌گویند. پیام‌های دریافتی روی شبکه مخابراتی تلفن ثابت و موبایل (صوتی و متنی) در صورتی که گیرنده پیام در مقصد اولیه پیام قادر به دریافت آن نباشد، قابل انتقال به خط دیگری بعنوان مقصد دوم است. اگر شما هم می خواهید شماره تلفن خود را روی خط دیگر دایورت کنید و یا پس از مدتی آن را لغو کنید، همراه ما باشید. کدهای دستوری دایورت برای تمامی اپراتورها اگر شما از تنظیمات گوشی تان برای…

نحوه فعال سازی و لغو دایورت در گوشی‌های اندروید و آیفون

به روش انتقال تماس‌ها و پیام‌های ورودی از یک خط تلفن ثابت یا موبایل به خط ثابت یا موبایل دیگر، دایورت (Divert) یا انتقال مکالمه می‌گویند. پیام‌های دریافتی روی شبکه مخابراتی تلفن ثابت و موبایل (صوتی و متنی) در صورتی که گیرنده پیام در مقصد اولیه پیام قادر به دریافت آن نباشد، قابل انتقال به خط دیگری بعنوان مقصد دوم است. اگر شما هم می خواهید شماره تلفن خود را روی خط دیگر دایورت کنید و یا پس از مدتی آن را لغو کنید، همراه ما باشید.

کدهای دستوری دایورت برای تمامی اپراتورها

اگر شما از تنظیمات گوشی تان برای دایورت کردن خطوط استفاده کنید با تعویض گوشی دیگر این انتقال تماس برای شما انجام نمی شود پس برای اینکه این مشکل را نداشته باشید می توانید از کدهای  انتقال تماس برای خط ایرانسل، همراه اول و رایتل معرفی شده در قسمت زیر استفاده نمایید که برای گوشی های ساده و هوشمند و حتی خطوط ثابت منزل کاربرد دارند:

 • انتقال همه تماس ها:
  # شماره مورد نظر *۲۱*
  (ستاره ، ۲۱، ستاره ، شماره مورد نظر به همراه کد ، مربع) و زدن دکمه تماس.
 • انتقال تماس ها زمانی که تلفن مشغول می باشد:
  # شماره مورد نظر *۶۱*
  (ستاره ، ۶۱، ستاره ، شماره مورد نظر به همراه کد ، مربع) و زدن دکمه تماس.
 • انتقال تماس ها زمانی که به گوشی پاسخ ندهید:
  # شماره مورد نظر *۶۲*
  (ستاره ، ۶۲، ستاره ، شماره مورد نظر به همراه کد ، مربع) و زدن دکمه تماس.
 • انتقال تماس ها زمانی که تلفن خاموش یا در دسترس نباشد:
  # شماره مورد نظر *۶۷*
  (ستاره ، ۶۷، ستاره ، شماره مورد نظر به همراه کد ، مربع) و زدن دکمه تماس.

نکته: اگر از روشهای فوق استفاده نمایید، اعلان انتقال تماس در گوشی شما نشان داده می شود؛ برای لغو آن نیز باید از کد زیر استفاده کنید.
#۲۱#
(مربع ، ۲۱ ، مربع) و زدن دکمه تماس.

نحوه فعال سازی و لغو دایورت در گوشی های اندروید

فعالسازی

در صورتی که گوشی شما اندرویدی است و می خواهید با استفاده از تنظیمات آن برای انتقال تماس یا دایورت استفاده کنید می توانید از روش زیر کمک بگیرید. در ادامه نحوه ی دایورت در گوشی های اندرویدی برای شما نوشته شده است:

 • کافی است به بخش تنظیمات گوشی خود بروید.
 • در بخش Call Forwarding باید Call Forwarding  را انتخاب نمایید.
 • در اینجا برای شما صفحه ی باز می شود که گزینه های برای انتقال تماس وجود دارد. اگر می خواهید تمامی تماس ها را انتقال بدهید Always Forward را انتخاب کنید.
 • پس از وارد کردن شماره باید گزینه Turn On  را کلیک کنید.
 • پس از چند ثانیه پیغامی برای شما نشان داده می شود که مبنی بر موفقیت شما در انتقال تماس می باشد.

نحوه فعال سازی و لغو دایورت هوراه اول

نحوه فعال سازی و لغو دایورتنحوه فعال سازی و لغو دایورت تماس همراه اول

دیگر گزینه های موجود:

 • Forward When Busy به معنای انتقال تماس زمانی که در حال مکالمه هستید و گوشی شما اشغال است.
 • Forward When Unanswered دایورت تماس‌هایی که قادر به پاسخ‌گویی آن‌ها نیستید. البته باید بدانید این قابلیت زمانی که مدت کوتاهی از زنگ خوردن گوشی شما گذشت و به آن پاسخ ندادید به‌صورت خودکار به شماره‌ای که شما تعیین کردید انتقال پیدا می‌کند.
 • Unreachable این قابلیت می‌تواند زمانی که گوشی شما آنتن دهی مناسبی ندارد تماس دریافتی را به شماره مورد نظر انتقال دهد.

لغو

در صورتی که تمایل داشتید تا چنین امکانی را برای خود لغو کنید باید روی آیکون موجود در نوار اعلان بروید و آن را لمس کنید تا به بخش تنظیمات Call Forwarding وارد شوید. هر کدام از بخش‌های گفته شده در قبل را که فعال کرده باشید باید انتخاب کنید تا گزینه Turn Off برای شما نمایش داده شود. بر روی آن ضربه بزنید کمی که صبر کنید درخواست لغو شما انجام داده خواهد شد و پیام آن را می‌توانید ملاحظه کنید.

 

بیشتر بدانید: نحوه فعال سازی سیم کارت ایرانسل دائمی و اعتباری

 

نحوه فعال سازی و لغو دایورت در گوشی های آیفون

فعالسازی

در صورتی که قصد ندارید از کدها استفاده کنید و گوشی شما آیفون است می توانید از تنظیمات زیر استفاده نمایید.

 • به بخش تنظیمات یا setting گوشی آیفون خود بروید.
 • به قسمت قسمت Call Forwarding بروید.
 • حالا Call Forwarding را روشن نمایید.
 • در قسمت Forward To شماره ی مورد نظرتان که می خواهید تماس ها روی آن انتقال داده شوند را وارد نمایید.
 • از این پس تماس های شما انتقال داده خواهند شد.

نحوه فعال سازی و لغو دایورت آیفون

نحوه فعال سازی و لغو دایورت گوشی ایفون

لغو

در صورتی که خواستید تماس‌های انتقال یافته خود را غیر فعال کنید مراحل گفته شده را تا بخش Call Forwarding و کلیدی را که در آن وجود دارد خاموش کنید تا دایورت تماس‌های شما دوباره خاموش و به حالت اول بازگردد.

نکته: تمام تنظیماتی که در دو سیستم عامل مورد نظر گفته شد تا زمانی برقرار خواهند بود که سیم کارت مورد نظر شما در گوشی باشد که روی آن دایورت را فعال کردید. در صورت تعویض گوشی یا سیم کارت بخش دایورت شما دوباره غیر فعال خواهد شد.

 

آموزش دایورت پیامک

اگر از گوشی آیفون استفاده می کنید، خبر خوب برای شما این است که سیستم عامل iOS امکان فوروارد (و نه دایورت) پیامک‌های دریافتی را بصورت محدود برای شما فراهم کرده است. به این معنی که اگر شما بجز آیفون، دستگاه‌های آی‌پد، آی‌مک و یا مک‌بوک هم باشید، می‌توانید پیامک‌های دریافتی خودتان را به این دستگاه‌ها فوروارد کنید. برای این منظور کافیست تا مسیر Settings> Messages> Text Message Forwarding را در تنظیمات آیفون‌تان طی کنید. حالا دستگاه‌هایی را که مقصد پیامکهای فوروارد شده هستند، به روش زیر فعال یا غیرفعال کنید.

دایورت اس ام اس

متاسفانه هنوز در گوشی‌های دیگر و شبکه تلفن، قابلیت دایورت‌کردن پیامک‌ها در دسترس نیست؛ اما اپلیکیشن‌های زیادی برای دایورت‌کردن پیامک‌ها وجود دارد که می‌توانید با جست‌وجوی مختصری در فروشگاه‌های آنلاین (مانند گوگل پلی، بازار، …) به صورت رایگان یا پولی آن‌ها را دریافت کنید.

 

سخن آخر

دایورت کردن یا انتقال تماس در مواقع مختلفی مانند نداشتن آنتن، تماس های مزاحمی، درحال مکالمه بودن یا تماس های ورودی متعدد، بسیار به کار می آید. شما می توانید با انتقال تماس به یک خط دیگر چنانچه تماس مزاحمی دارید از شر آن راهایی یابید و یا اگر در حال مکالمه بودید تماس های مهم دیگر را از دست ندهید.

در آخر شما می توانید در صورت نیاز، مطلب نحوه دریافت تنظیمات اینترنت همراه اول برای گوشی‌های مختلف را نیز در انگیزه بخوانید. اگر هم سوال یا نظری دارید، در پایین همین صفحه با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید