دروغ سیزده بدر یا اول آوریل چه تاریخچه‌ای دارد؟

به طور معمول، بسیاری از افراد در روز سیزده بدر، با مطرح کردن وقایع و اتفاقاتی شگفت انگیز و گاه غیر قابل باور با اطرافیان خود شوخی می‌کنند و اصطلاحاً آن‌ها را سر کار می‌گذارند! در همین راستا، در این مطلب فلسفه به وجود آمدن دروغ سیزده بدر یا دروغ اول آوریل را شرح داده و چند مورد از جالب‌ترین دروغ‌های مطرح‌شده را ارائه می‌کنیم.   فلسفه به وجود آمدن دروغ سیزده بدر اظهار نظرهای بسیار زیادی در مورد تاریخچه پیدایش دروغ آوریل وجود دارد. با این حال یکی از نظراتی که بیش از دیگر نظرات توجه سایرین را به…

دروغ سیزده چیست

به طور معمول، بسیاری از افراد در روز سیزده بدر، با مطرح کردن وقایع و اتفاقاتی شگفت انگیز و گاه غیر قابل باور با اطرافیان خود شوخی می‌کنند و اصطلاحاً آن‌ها را سر کار می‌گذارند! در همین راستا، در این مطلب فلسفه به وجود آمدن دروغ سیزده بدر یا دروغ اول آوریل را شرح داده و چند مورد از جالب‌ترین دروغ‌های مطرح‌شده را ارائه می‌کنیم.

 

فلسفه به وجود آمدن دروغ سیزده بدر

اظهار نظرهای بسیار زیادی در مورد تاریخچه پیدایش دروغ آوریل وجود دارد. با این حال یکی از نظراتی که بیش از دیگر نظرات توجه سایرین را به خود جلب کرده است، به وجود آمدن سنت دروغ آوریل در زمان حکم‌رانی کارل نهم پادشاه فرانسه است. برخی معتقد هستند که کارل نهم به طور ناخواسته باعث به وجود آمدن چنین رسمی در میان مردم شده است.

کارل در سال ۱۵۶۴ و به هنگام اعمال اصلاحات در تقویم گرگوری، جشن‌های سال نو را به روز اول ژانویه منتقل کرد؛ این در حالی است که جشن سال نو تا آن زمان هر ساله در روزهای پایانی ماه مارس تا اول آوریل برگزار می‌شد. پس از آن مخالفان اعمال تغییرات در تقویم گرگوری همچنان روز اول آوریل را به عنوان اولین روز سال به شمار آورده، در این روز به دیدن نزدیکان و آشنایان رفته و برایشان هدیه می‌بردند. با این وجود در سال‌های بعد بسیاری از افراد کسانی را که اصرار بر برپایی جشن‌های سال نو از روز اول آوریل داشتند، دست انداخته و به آن‌ها می‌خندیدند. همچنین به تدریج این افراد القابی مانند احمق‌های آوریل به خود گرفتند!

 

تاریخچه دروغ سیزده بدر در ایران

دروغ سیزده در ایران بیشتر از ۶۰ سال است که از سوی چند روزنامه‌نگار ایرانی رواج پیدا کرده است. در واقع، سیزدهم فروردین مصادف با اول آوریل بوده و این موضوع دستاویزی شده است تا دروغ سیزده بدر نیز در میان ایرانیان به عنوان یک رسم پذیرفته‌شده رواج پیدا کند. به همین دلیل بسیاری از ایرانیان نیز در روز سیزدهم فروردین به شوخی دروغ‌های جالب و گاه شگفت ‌انگیزی به مخاطبین مورد نظر خود می‌گویند! در ادامه جالب‌ترین دروغ‌های سیزده بدر مطرح‌شده را آورده‌ایم.

دروغ سیزده بدر

جالب ترین دروغ های سیزده بدر

۱. کج شدن برج میلاد

یکی از جنجالی‌ترین دروغ‌های سیزده بدر یا دروغ آوریل در ایران خبر کج شدن برج میلاد و احتمال سقوط آن بود. این خبر را روزنامه شرق در سال ۱۳۸۳ منتشر کرد که توسط رسانه‌های اپوزیسیون جدی گرفته شد و بسیاری از محققان به تحلیل آن پرداختند! گروه دیگری نیز این خبر را به برنامه‌ها و تحقیقات اتمی ایران نسبت دادند. به علاوه، در پی انتشار این خبر قیمت ملک در مناطق اطراف برج میلاد در حد قابل توجهی کاهش پیدا کرد!

دروغ اول آوریل

۲. رنگی شدن تلویزیون با نایلون

در سال ۱۹۶۲ تنها کانال تلویزیونی سوئد، به عنوان دروغ آوریل اعلام کرد که تکنولوژی‌های جدیدی به امواج تلویزیونی خود اضافه کرده است. در همین راستا، مردم می‌توانند از این پس با کشیدن نایلون روی صفحات تلویزیونی خود تصاویر را به صورت رنگی مشاهده کنند! این در حالی است که تلویزیون رنگی ۸ سال بعد از ماجرای دروغ مذکور به مخاطبین عرضه شد.

۳. کنترل Gmail با حرکات بدن

کمپانی گوگل در اول آوریل سال ۲۰۱۱ اعلام کرد که امکان جدیدی به سرویس ایمیل خود اضافه کرده است که به کاربران امکان می‌دهد تا بدون استفاده از ماوس و صفحه کلید ایمیل‌های خود را مدیریت کنند. به عبارت دیگر، در این خبر دروغ اعلام شده بود که کاربران با حرکات بدن و از طریق وب‌کم خواهند توانست تا به مدیریت ایمیل‌های خود بپردازند.

۴. صدور پلاک ماشین به رنگ صورتی

در کشور آلمان و در سال ۲۰۰۹ میلادی حدود ۲۸ پایگاه رادیویی به صورت هماهنگ خبری را منتشر کردند مبنی بر اینکه رانندگان وسایل نقلیه می‌توانند پلاک‌های ماشینی به رنگ صورتی برای خود تهیه کنند. همچنین از جمله دیگر خصوصیات این پلاک‌ها امکان پارک خودروهای مربوطه در قسمت‌های ویژه بانوان بود! در ادامه برای واقعی‌تر جلوه دادن این خبر، سایت اینترنتی ویژه‌ای برای تأیید و ثبت نام جهت دریافت پلاک‌های ماشین صورتی طراحی شده بود!

۵. پیدا شدن آب روی مریخ

در سال ۲۰۰۲ ناسا نیز به سنت دروغ آوریل پیوست و با انتشار خبری شگفت انگیز اعلام کرد که روی مریخ نشانه‌هایی از وجود آب پیدا کرده‌اند. این خبر در اول آوریل مصادف با سیزده فروردین انتشار یافت که بسیاری از افراد و همچنین سازمان‌ها آن را باور کرده و بازتاب‌های جالبی به این خبر داشتند.

دروغ سیزده بدر یا اول آوریل

۶. تحویل کوه نور به ایران

سازمان میراث فرهنگی در سیزده فروردین ماه ۱۳۹۴ اعلام کرد که دفتر ملکه بریتانیا با تحویل کوه نور به ایران موافقت کرده است. در این خبر آمده بود که «ملکه بریتانیا کوه نور را به ایران پس می‌دهد.» پس از مدتی نیز این خبر تکذیب شده و شوخی سیزده بودن آن در رسانه مربوط به سازمان میراث فرهنگی منتشر شد.

۷. همبرگر مخصوص چپ دست‌ها

موسسه معتبر مواد غذایی به نام برگر کینگ به عنوان دروغ آوریل اعلام کرده بود که از این پس همبرگرهایی مخصوص افراد چپ دست تهیه و عرضه می‌کند. همچنین در این خبر اعلام شده بود که تمام مواد اولیه غذایی در همبرگرهای مخصوص در سمت چپ چیده خواهند شد. در پی انتشار این خبر نیز افراد زیادی درخواست خرید همبرگرهای مخصوص چپ دست‌ها را ثبت کرده بودند!

۸. کشف یک گونه جدید جانوری

در سال ۱۹۹۵ نشریه دیسکاوری اعلام کرده بود که گونه‌ای جدید از جانوران در قطب شمال کشف شده‌اند که در فصل زمستان نیز سرشان گرم می‌ماند. این خبر هم مانند بسیاری از دروغ‌های آوریل از سوی بسیاری از مخاطبین مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت و بازتاب‌های مختلفی در پی داشت؛ اما پس از گذشت مدت زمان اندکی از سوی رسانه مربوطه تکذیب شد.

۹. کشف پنگوئن‌های پرنده

در سال ۲۰۰۸ شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی خبری منتشر کرد مبنی بر اینکه نوعی پنگوئن‌های پرنده در قطب جنوب کشف شده است. همچنین برای باورپذیرتر کردن این خبر نیز ویدئویی از پنگوئن‌های در حال پرواز در جنگل آمازون منتشر کرد.

انواع دروغ سیزده به در

جمع‌بندی

در این مطلب فلسفه به وجود آمدن دروغ سیزده بدر یا اول آوریل را بررسی کرده و معنا و مفهوم آن را تشریح کردیم. همچنین چند مورد از جالب‌ترین دروغ‌های اول آوریل یا سیزده بدر را بیان کردیم. شما چه دروغ‌های جالبی در روز سیزده بدر شنیده‌اید؟ آیا خودتان تجربه مطرح کردن چنین دروغ‌هایی را در روز سیزده بدر داشته‌اید؟ نظرات و تجربیات خود را در این مورد با ما در میان بگذارید.

همچنین برای دسترسی به اشعار و متن‌های تبریک به مناسبت روز سیزده بدر می‌توانید به مطالبی مانند شعر سیزده بدر یا متن تبریک سیزده بدر مراجعه کنید.

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید