ازدواج با مرد متاهل از نظر عقل و منطق، اسلام و قانون

آیا به عنوان یک زن دلبسته مردی متاهل شده‌اید؟ به ازدواج با مرد متاهل فکر کرده‌اید؟ چنین شرایطی صرف نظر از علاقه، نیت یا هدف برخی خانم‌ها، ممکن است برای هر فردی پیش آمده و خواسته یا ناخواسته وارد رابطه‌ای عاشقانه با مرد متاهل شوند. در همین راستا، در این مقاله قصد داریم تا موارد زیر را بررسی کنیم: نحوه مواجهه با پیشنهاد ازدواج مرد متاهل راه‌های رهایی از وابستگی به مرد متاهل نظر اسلام در مورد ازدواج با مردان متاهل احکام قانونی برای تصمیم به ازدواج مجدد مردان   عواقب ازدواج با مرد متاهل تصمیم چیست؟ اگر به عنوان…

با مرد متاهل ازدواج نکنید

آیا به عنوان یک زن دلبسته مردی متاهل شده‌اید؟ به ازدواج با مرد متاهل فکر کرده‌اید؟ چنین شرایطی صرف نظر از علاقه، نیت یا هدف برخی خانم‌ها، ممکن است برای هر فردی پیش آمده و خواسته یا ناخواسته وارد رابطه‌ای عاشقانه با مرد متاهل شوند. در همین راستا، در این مقاله قصد داریم تا موارد زیر را بررسی کنیم:

 • نحوه مواجهه با پیشنهاد ازدواج مرد متاهل
 • راه‌های رهایی از وابستگی به مرد متاهل
 • نظر اسلام در مورد ازدواج با مردان متاهل
 • احکام قانونی برای تصمیم به ازدواج مجدد مردان

 

عواقب ازدواج با مرد متاهل تصمیم چیست؟

اگر به عنوان یک خانم قصد ازدواج با یک مرد متاهل دارید، باید با عواقب چنین ازدواجی مانند شرایط زندگی پنهانی با مرد متاهل، در دسترس نبودن همسرتان، عدم رهایی از فکر خیانتی دیگر، از بین بردن زندگی یک خانم و … آگاه باشید. در ادامه، به بررسی چند مورد مهم درباره نادرست بودن ازدواج با مردان متاهل می‌پردازیم.

۱. نداشتن اعتماد کامل به همسر

در ازدواج با مردی متاهل باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر مرد مورد علاقه‌تان به همسر اول خود در مورد تصمیم به ازدواج مجددش دروغ گفته و رابطه خود را پنهان می‌کند، پس توانایی بالایی در پنهان کردن رابطه، دروغ‌گویی به همسر، خیانت کردن و … دارد! آیا می‌توانید به چنین مردی اعتماد کامل داشته باشید؟ همچنین اگر مردی به همسر اول خود وفادار نبوده، به احتمال زیاد در ازدواج بعدی خود نیز نمی‌تواند وفاداری و تعهد زیادی داشته باشد!

عواقب ازدواج با مرد متاهل

۲. اولویت اول نبودن در رابطه

بدیهی است که در ازدواج با یک مرد متاهل همسر اول، فرزندان و خانواده همسرتان در درجه اول اولویت قرار خواهند داشت! به بیان دیگر، همسرتان پس از رسیدگی به نیازها، درخواست‌ها و برنامه‌های همسر اول، فرزندان و خانواده خود، اگر فرصت کافی داشته باشد، به سراغ‌تان آمده و به زندگی دومش سروسامان می‌دهد! در حقیقت، شما به عنوان همسر دوم هرگز نمی‌توانید توجه، محبت و زمان کافی از همسرتان دریافت کنید.

۳. توجه نکردن به ارزش‌های خود

به رابطه خود با مرد مورد نظرتان فکر کنید. به احتمال زیاد بیشتر زمان خود را به انتظار برای آمدن همسرتان می‌گذرانید. در برخی موارد نیز انتظارتان بیهوده بوده است؛ چراکه همسرتان موفق نشده است تا بهانه‌ای برای ترک خانه پیدا کند! آیا به عنوان یک خانم لیاقت‌تان زندگی کردن در چنین شرایطی است؟ اگر پاسخ‌تان به چنین سؤالی منفی است، باید بدانید که ضروری است تا از برقراری رابطه یا ادامه دادن آن با مردی متاهل خودداری کنید!

ازدواج با مرد متاهل درست است؟

راه‌های رهایی از وابستگی به مرد متاهل

با توجه به آن چه که مطرح شد، به نظر می‌رسد که ازدواج با مرد متاهل تصمیمی کاملاً اشتباه بوده و نباید خود را وارد چنین روابطی کنیم. به علاوه، برای درک بهتر نادرستی چنین تصمیمی، می‌توانیم خود را به جای همسر اول مرد متاهل بگذاریم. به عنوان همسر اول یک مرد چه واکنشی به خیانت همسرتان یا ازدواج دوم او نشان می‌دهید؟ واضح است که از چنین اتفاقی خوشحال نخواهید شد! بنابراین اگر درگیر رابطه‌ای عاطفی با مردی متاهل شده‌اید، باید سعی کنید تا خود را از چنین شرایط پیچیده‌ای برهانید. در ادامه چند راه رهایی از وابستگی به مردان متاهل را آورده‌ایم.

۱. واقع‌بین بودن

برای جلوگیری از مشکلات ازدواج با مرد متاهل باید توجه داشته باشید که به جای مد نظر قرار دادن احساسات قلبی و گام برداشتن در جهت عواطف خود، بهتر است کمی واقع‌بین باشید و به چنین روابطی پایان دهید. با این وجود، ممکن است برای مدتی طولانی به مرد مورد علاقه‌تان فکر کنید، صدمه ببینید یا ناراحت باشید؛ اما در این صورت از کشیده شدن به سمت فردی جلوگیری می‌کنید که به احتمال زیاد مرد رویاهایتان نیست.

بنابراین در این زمینه نباید به عواطف‌تان اجازه جولان دادن بدهید و توانایی مدیریت احساسات خود را داشته باشید! منطقی باشید و بر تصمیم‌تان برای ترک یک مرد متاهل پایبند بمانید. در چنین شرایطی، به خودتان فرصت می‌دهید تا با فرد مناسب دیگری آشنا شوید که لایق‌تان بوده و به اندازه کافی از او توجه و عشق دریافت می‌کنید.

۲. دوست داشتن خود!

یکی دیگر از راه‌های ترک رابطه با مردان متاهل این است که خودتان را دوست داشته باشید. به بیان دیگر، باید به این نکته فکر کنید که به عنوان یک خانم لیاقت‌تان بیشتر از برپایی یک زندگی پنهانی، نابود کردن زندگی فردی دیگر، دوست داشتن مردی که نمی‌تواند شما را در اولویت قرار دهد و ناامیدی در یک رابطه منفی است. بنابراین اگر سعی کنید تا به چنین رابطه‌ای پایان دهید،‌ به احتمال زیاد فرصت کافی برای آشنایی با مردی بهتر خواهید داشت که به بودن در کنارتان افتخار کرده و عاشقانه دوستتان داشته باشد!

ازدواج عاقلانه و صحیح

۳. توجه به دلایل دوست داشتن یک مرد متاهل

برخی از زنان بنا به دلایل مختلفی ممکن است نخواهند تا رابطه خود با طرف مقابل را به پایان برسانند. برای مثال، یک خانم ممکن است به دلیل انرژی، زمان یا شاید پولی که برای پیشروی رابطه‌اش با مردی متاهل صرف کرده، قصد پایان دادن به رابطه‌اش را نداشته باشد!

گروه دیگری از خانم‌ها به دلیل ترس از دوست داشته نشدن، ترس از تنهایی یا افسردگی تن به ادامه‌دار بودن رابطه‌شان با مردان متاهل می‌دهند. همچنین دوست داشتن مرد یا امیدوار بودن به جدایی وی از همسر اولش هم از دیگر دلایل عدم ترک روابط با مردان متاهل به شمار می‌آیند. تلاش برای بررسی هر یک از این موارد و یافتن دلیل شخصی خودتان برای عدم ترک یک فرد متاهل به شما کمک می‌کند تا به روش راحت‌تری به رابطه خود پایان داده و به دنبال ایجاد روابط عاشقانه سالم‌تری باشید.

۴. ساختن یک زندگی جدید

برخی از افراد گمان می‌کنند که پس از پایان دادن به رابطه عاشقانه خود دیگر قادر به ادامه زندگی نخواهند بود! این در حالی است که بخشی از فرآیند پایان دادن به رابطه با مردی متاهل،‌ ساختن یک زندگی جدید است. به بیان دیگر، با ترک روابط منفی می‌تواند زندگی جدیدی برای خودتان بسازید که در آن دیدگاه خود به زندگی را تغییر دهید، نگرشی جدید داشته باشید و ارزش‌های جدیدی برای خودتان در نظر بگیرید. در چنین شرایطی، می‌توانید از تمامی اتفاقات و احساسات منفی یک رابطه سمی رهایی یابید.

دوری از مرد متاهل

ازدواج با مرد متاهل از نظر اسلام و قانون

دین اسلام ازدواج مجدد مرد متاهل به شرطی که توانایی برقراری عدالت مابین همسران را داشته باشد، بدون مانع می‌داند. به علاوه، قوانین جمهوری اسلامی ایران نیز یکسری محدودیت‌ها و شرایطی برای مجاز بودن ازدواج مجدد مردان در نظر گرفته است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کسب رضایت از زن اول برای ازدواج مجدد
 • عدم توانایی زن اول در ایفای وظایف زناشویی
 • عدم تمکین زن اول از شوهر
 • مبتلا شدن زن اول به جنون یا برخی بیماری‌های صعب‌العلاج
 • محکومیت زن اول به حبس به مدت بیشتر از شش ماه
 • گرفتار شدن زن اول در دام اعتیاد
 • ترک کردن زندگی از طرف زن اول
 • ناتوانی زن اول در فرزندآوری
 • غایب بودن زن اول

 

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی دلایل نادرست بودن ازدواج با مردان متاهل پرداخته و راهکارهای رهایی از وابستگی به چنین روابطی را بیان کردیم. همچنین احکام اسلامی و قانونی در مورد ازدواج مجدد مردان را مورد بررسی قرار دادیم. اگر شما نیز تجربیات مشابهی در خود یا اطرافیان داشته‌اید یا راهکارهای مؤثری برای پایان دادن به رابطه با مردان متاهل مد نظر دارید، نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

در پایان، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد راهکارهای شروع یک زندگی جدید، می‌توانید به مقاله «شروع دوباره زندگی با توصیه‌های فوق العاده افراد موفق» مراجعه کنید.

 • خیلی بی دقت نوشته شده، در خیلی موارد مرد متاهل برای اینکه همسر اول تنها نمونه طلاق نمیگیره و بحث زندگی پنهانی و اولویت نبودن اصلا مطرح نیست، موضوع عدالت هم از لحاظ زمانی مطرح هست و گرنه محبت رو عادلانه قرار نیست تقسیم کنند.

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید