پرورش حیوانات پردرآمد؛ پرورش چه حیواناتی سودآورتر است؟

امروزه با افزایش جمعیت، نیاز به مواد غذایی به ‌ویژه فرآورده‌های دامی به‌ شدت احساس می‌شود. در چنین شرایطی، راه‌اندازی مشاغلی که با حیوانات سروکار دارند، می‌تواند بسیار سودآور باشد. همچنین افراد زیادی به نگهداری حیوانات در منازل خود علاقه داشته و به همین جهت اقدام به خرید حیوانات از مراکز پرورش آنان می‌کنند. بنابراین با پرورش حیوانات پردرآمد می‌توانید هم به کسب درآمد و تأمین نیازهای افراد پرداخته و هم موقعیتی جهت بهبود روحیه، حس آرامش و شادی خود فراهم کنید. در همین راستا، در این مقاله قصد داریم تا به تشریح چند مورد از پرورش حیوانات پردرآمد مانند…

پرورش حیوانات پردرآمد

امروزه با افزایش جمعیت، نیاز به مواد غذایی به ‌ویژه فرآورده‌های دامی به‌ شدت احساس می‌شود. در چنین شرایطی، راه‌اندازی مشاغلی که با حیوانات سروکار دارند، می‌تواند بسیار سودآور باشد. همچنین افراد زیادی به نگهداری حیوانات در منازل خود علاقه داشته و به همین جهت اقدام به خرید حیوانات از مراکز پرورش آنان می‌کنند. بنابراین با پرورش حیوانات پردرآمد می‌توانید هم به کسب درآمد و تأمین نیازهای افراد پرداخته و هم موقعیتی جهت بهبود روحیه، حس آرامش و شادی خود فراهم کنید.

در همین راستا، در این مقاله قصد داریم تا به تشریح چند مورد از پرورش حیوانات پردرآمد مانند پرندگان زینتی، ماهی‌های زینتی و … پرداخته و ابعاد مختلف آن‌ها مانند سرمایه مورد نیاز برای راه‌اندازی، مدت زمان رسیدن به سود و میزان سود حاصله را مورد بررسی قرار دهیم.

 

۱۱ ایده عالی برای پرورش حیوانات پردرآمد

۱. پرندگان زینتی

امروزه بازار فروش پرندگان زینتی بسیار داغ است و مردم عاشق این‌گونه از پرندگان هستند؛ پرنده‌هایی همچون مرغ عشق، مرغ شاخ‌دار، قرقاول، طاووس، قناری، عروس هلندی، مرغ مینا، کاسکو و … . اینها در حال حاضر جزء محبوب‌ترین پرندگان زینتی هستند و اگر پرورش آن‌ها با برنامه‌ریزی و مدیریت همراه باشد، قطعاً سود خوبی را به همراه خواهند داشت.

از سوی دیگر، نکاتی نظیر عدم نیاز به سرمایه‌ اولیه زیاد جهت احداث، تهیه تجهیزات و همچنین بازدهی بالای مصرف خوراک منجر بدین شده است تا هزینه‌های پرورش و نگه‌داری پرندگان زینتی ناچیز باشد و این خود نقش تعیین‌کننده‌ای در سود نهایی خواهد داشت.

 • سرمایه مورد نیاز برای راه‌اندازی: حدود ۵ الی ۶ میلیون تومان
 • مدت زمان رسیدن به سود: به طور متوسط ۱ الی ۲ ماه
 • سود حاصله: به طور متوسط ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان به ازای هر حیوان

پرورش حیوانات پردرآمد

۲. گربه

از جمله دیگر گزینه‌های پرورش حیوانات پردرآمد می‌توان به پرورش گربه اشاره کرد. به طور معمول، گربه پرشین در میان نژادهای مختلف گربه‌ها دوستداران بیشتری دارد. با وجود این‌که گربه پرشین از نژاد ایرانی بوده و در ایران پرورش می‌یابد، اما از کشور اوکراین هم که مرکز اصلی پرورش حیوانات خانگی مانند سگ و گربه است، وارد می‌شود. به علاوه، باید توجه داشته باشید که پرورش گربه حتماً در خانه یا محیطی با شرایط مشابه خانه صورت گیرد؛ زیرا این حیوان به طور دائم به رسیدگی و محبت احتیاج دارد.

همچنین در رابطه با خانه، محل خواب، وسایل بازی و سایر ابزارهای مورد نیاز برای پرورش گربه، باید گفت که گربه‌ها معمولاً به دنبال جای گرم و نرم برای استراحت هستند، نیاز به ظروف جداگانه‌ای برای آب و غذا داشته و همچنین به ظروف مخصوصی به همراه خاک مناسب برای دفع مدفوع و ادرار نیاز خواهند داشت.

 • سرمایه مورد نیاز برای راه‌اندازی: حداقل ۱۰ میلیون تومان
 • مدت زمان رسیدن به سود: حداقل ۲ ماه
 • سود حاصله: حداقل ۳ میلیون تومان به ازای هر حیوان

پرورش حیوانات پردرآمد

۳. ماهی زینتی

پرورش ماهی‌های زینتی یا آکواریومی یکی از جذاب‌ترین مشاغلی است که در چند دهه اخیر طرفداران زیادی جذب آن شده‌اند. این حرفه علاوه بر جنبه سرگرمی و زیبایی دارای ارزش اقتصادی بالایی نیز است؛ زیرا بازار مصرف این‌گونه از ماهیان در خارج و داخل کشور از کشش قابل‌توجهی برخوردار‌ است. همچنین بسیاری از مردم تمایل به نگهداری از ماهی‌های زینتی در آکواریوم‌های منازل خود دارند و با ایده‌های جذاب تزیین آکواریوم، آکواریوم خود را شکیل‌ می‌کنند.

در چنین شرایطی، با پرورش و تکثیر این ماهیان و عرضه آن‌ها در بازار می‌توان درآمد مناسبی به دست آورد. به عنوان مثال، یکی از ماهی‌های پرطرفداری که از بازار بسیار خوبی در داخل کشور برخوردار است، ماهی قرمز می‌باشد. این ماهی در روزهایی از سال مانند ایام نوروز با فروش قابل‌توجهی روبه‌رو می‌شود.

 • سرمایه مورد نیاز برای راه‌اندازی: حداقل ۱۰ الی ۱۵ میلیون تومان
 • مدت زمان رسیدن به سود: حدود ۶ ماه
 • سود حاصله: حداقل ۸۰۰ هزار تومان به ازای ۱۰۰۰ حیوان

پرورش حیوانات پردرآمد

۴. سگ

از دیرباز سگ به عنوان بهترین دوست انسان همواره در خدمت او بوده و بر اساس توانایی‌های خود نسبت به سایر حیوانات، از محبوبیت بیشتری برخوردار است. امروزه در تمامی کشورها جهان ازجمله در ایران هر روز به تعداد دوستداران این حیوان افزوده می‌شود.

در واقع، بسیاری از افراد علاوه بر نگهداری از آن به عنوان یک دوست خوب، در برخی موارد جهت نگهبانی و حافظت از منازل نیز از این حیوان نگهداری می‌کنند. همچنین سگ‌های پلیس و امداد همواره در مواقع ضروری کارایی خود را بسیار دقیق و منظم نشان داده‌اند. بنابراین پرورش سگ نیز یکی دیگر از گزینه‌های پرورش حیوانات پردرآمد بوده و می‌توان از این طریق به درآمد مناسبی دست یافت.

 • سرمایه مورد نیاز برای راه‌اندازی: حداقل ۲۰ میلیون تومان
 • مدت زمان رسیدن به سود: حداقل ۳ ماه
 • سود حاصله: حداقل ۶ میلیون تومان به ازای هر حیوان

این ایده یکی از ایده‌های شروع کسب کار با سرمایه ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان است که افراد می‌توانند به راحتی آن را اجرایی کنند.

پرورش حیوانات پردرآمد

۵. همستر

همستر حیوانی شبیه به موش است که دندان‌هایی بلند داشته و فاقد دم است. به طور کلی، همستر طلایی بیشترین استقبال را در میان سایر نژادهای این حیوان دارد. این جونده بی‌آزار و سرگرم کننده اخیراً در بین افراد خانواده به خصوص کودکان محبوبیت پیدا کرده است. همچنین پرورش همستر به منظور به‌کارگیری آن در زمینه‌های مختلفی مانند تشریح و کالبدشکافی در آزمایشگاه‌های مختلف شیمی، پزشکی، دامپزشکی، فیزیک و … انجام می‌شود. در چنین شرایطی، به نظر می‌رسد که پرورش این حیوان نیز درآمد مناسبی برای افراد علاقه‌مند به همراه داشته باشد.

این ایده هم جزء ایده‌های کسب و کارهای کوچک پرسود است که می‌توانید آن را انتخاب کنید.

 • سرمایه مورد نیاز برای راه‌اندازی: حداقل ۵ میلیون تومان
 • مدت زمان رسیدن به سود: حداکثر ۱ الی ۲ ماه
 • سود حاصله: حداقل ۳۰ هزار تومان به ازای هر حیوان

پرورش حیوانات پردرآمد

۶. خرگوش

خرگوش یکی از حیواناتی است که گوشت آن به دلیل منع دینی در داخل کشور مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. با این حال، مو و خز آن در تولید لباس‌های مختلف به کار گرفته می‌شود. خرگوش آنگورا یکی از معروف‌ترین خرگوش‌هایی است که دارای موهای بلند و نازک بوده و از این نظر مورد توجه پرورش‌دهندگان حیوانات قرار می‌گیرد. به علاوه، از موی این حیوان می‌توان در تولید قلم موهای مختلف استفاده کرد. از سوی دیگر، کودکان نیز علاقه زیادی به نگهداری از خرگوش داشته و می‌توان گفت که این حیوان در میان خانواده‌ها هم محبوبیت دارد. بنابراین پرورش خرگوش نیز به عنوان یکی از آیتم‌های پرورش حیوانات پردرآمد به شمار می‌رود.

 • سرمایه مورد نیاز برای راه‌اندازی: حداقل ۲۰۰ میلیون تومان
 • مدت زمان رسیدن به سود: حدود ۳ تا ۵ ماه
 • سود حاصله: به طور متوسط ۳ میلیون تومان به ازای هر حیوان

پرورش حیوانات پردرآمد

۷. جوجه

یکی از کسب و کارهای خوب و پردرآمد برای کارآفرینان جوان، تبدیل تخم‌مرغ‌ها به جوجه‌های یک روزه و سپس فروش آن‌ها به مرغ داران است. به طور کلی، جوجه کشی پرندگان یک روش درآمدزایی آسان و با هزینه راه‌اندازی اندک است که تقریباً هر فردی می‌تواند با اندکی دانش فنی و آشنایی با روش‌های اولیه جوجه کشی پرندگان اقدام به راه‌اندازی آن کند. سهولت راه‌اندازی، هزینه راه‌اندازی کم و همچنین ریسک سرمایه‌گذاری پایین از مزایای کسب و کار جوجه کشی است.

 • سرمایه مورد نیاز برای راه‌اندازی: حداقل ۵۰ میلیون تومان
 • مدت زمان رسیدن به سود: کمتر از ۲ ماه
 • سود حاصله: به طور متوسط ۱۰۰ هزار تومان به ازای هر حیوان

پرورش حیوانات پردرآمد

۸. تمساح

پرورش کروکودیل در ایران از سال ۸۷ هم‌زمان با اعلام حلال شدن پرورش این حیوان عملیاتی شد. به طور کلی، پرورش این حیوان دیربازده است و دوره پرورش آن از مرحله خروج از تخم تا زمانی که به اندازه حدود ۱/۵ متر رسیده و آماده تخم‌گذاری یا کشتار باشد، سه سال طول می‌کشد. بازه زمانی انتظار برای بهره‌برداری از محصولات کروکودیل نیز حدود ۱۰ سال است.

در رابطه با شیوه‌های درآمدزایی از این حیوان، می‌توان به فروش آن‌ها به باغ وحش یا مراکز حیات وحش اشاره کرد. ‌ همچنین گوشت این حیوان به شکل خشک شده در طب سنتی برای درمان برخی از بیماری‌ها یا در منوی رستوران‌های توریستی به کار گرفته می‌شود. به علاوه، خون کروکدیل تقریباً ۱۰ برابر قوی‌تر از داروهای فعلی خاصیت آنتی بیوتیک داشته و از این خاصیت برای از بین بردن ویروس بیماری‌هایی مانند ایدز هم استفاده می‌کنند.

 • سرمایه مورد نیاز برای راه‌اندازی: حداقل ۹۰ میلیون تومان
 • مدت زمان رسیدن به سود: حداقل ۳ سال
 • سود حاصله: به طور متوسط ۲۰ میلیون تومان به ازای هر حیوان

پرورش حیوانات پردرآمد

۹. مار و عقرب

زهر عقرب گران‌بهاترین مایع دنیاست که در جهان هر یک گرم آن برابر با ۸۰ میلیون تومان مبادله می‌شود. از همین روی، این روز‌ها شاهد گسترش تجارت زهر عقرب هستیم. این شغل یکی از جدیدترین مشاغل پردرآمد ایران است که درآمد میلیونی آن موجب شده تا جوانان اشتیاق بیشتری برای فعالیت در این حوزه داشته باشند. در ایران ۶۰ گونه عقرب وجود دارد که زهر ۴ نوع آن‌ها بسیار ارزشمند است. نحوه زهرگیری از این حیوان نیز در کلاس‌های آموزشی مختلف به افراد علاقه‌مند آموزش داده می‌شود.

همچنین با پرورش برخی مارهای سمی مانند مار آناکودا در بازه زمانی ۶ تا ۷ ماه، می‌توان نسبت به زهرگیری از آن اقدام کرده و سموم استخراج‌شده را به فروش رساند. از جمله کاربردهای سم مارها می‌توان به مواردی مانند منعقد کردن خون، تولید برخی داروهای ضد سرطان، تولید داروهایی برای جلوگیری از سکته قلبی، درمان بیماری صرع، درمان دردهای عصبی و سیاتیک اشاره کرد.

 • سرمایه مورد نیاز برای راه‌اندازی: به طور متوسط ۱۵۰ میلیون تومان
 • مدت زمان رسیدن به سود: به طور متوسط ۷ ماه
 • سود حاصله: حداقل ۵۰ میلیون تومان به ازای هر ۱۰ حیوان

پرورش حیوانات پردرآمد

۱۰. بلدرچین

پرورش بلدرچین به عنوان یکی دیگر از موارد پرورش حیوانات پردرآمد زود بازده محسوب می‌شود و افراد زیادی را به خود جذب کرده است. در واقع، با توجه به خصوصیاتی که بلدرچین‌ها دارند، حاشیه سود این کار بالا و دوره بازگشت سرمایه آن بسیار سریع است.

از جمله ویژگی‌های این حیوان می‌توان به تخم‌گذاری به تعداد بالا، رشد سریع، نیاز به جیره غذایی بسیار ارزان، تراکم تولید بالا در واحد سطح، سیستم ایمنی بالا در مقابل برخی از بیماری‌های رایج پرندگان، فاصله کم مابین نسل‌ها، بلوغ زودهنگام، قیمت بالای گوشت و تخم بلدرچین در بازار اشاره کرد. به علاوه، همان‌طور که اشاره شد، زمان بازگشت سرمایه در پرورش این حیوان کوتاه مدت است و همین موضوع باعث شده تا علاقمندان زیادی از قبیل کشاورزان و تولیدکنندگان، دست به پرورش صنعتی این پرنده محبوب و ارزشمند بزنند.

 • سرمایه مورد نیاز برای راه‌اندازی: حدود ۲۰ الی ۳۰ میلیون تومان
 • مدت زمان رسیدن به سود: حداکثر ۱ ماه
 • سود حاصله: حدود ۵ میلیون تومان به ازای هر ۵ حیوان

پرورش حیوانات پردرآمد

بیشتر بدانید: ایده های پولساز کشاورزی 

۱۱. شترمرغ

پرورش شترمرغ یک فعالیت تولیدی و تجاری بسیار پرسود بوده و تمامی جوانب آن برای تولیدکنندگان سودآور است؛ به شرطی که بی‌گدار به آب نزنید و حتماً با زیر و بم این کار آشنا شوید. در واقع، این شغل ضمن سودآوری بالای آن، کاری بسیار سخت و طاقت‌فرساست!

به طور کلی، محصولاتی مانند تخم شترمرغ از قیمت و محبوبیت بالایی در میان مردم برخوردار است. همچنین گوشت، پر، پوست، پاها، چشم‌ها، چربی، تخم و پوست تخم شترمرغ حتی اگر خرد شده باشد، ارزش مادی و خریدار دارد. در واقع، تمامی این موارد در کنار یکدیگر موجب شده‌اند تا تجارت و پرورش این پرنده عظیم الجثه بسیار پرسود گردد.

 • سرمایه مورد نیاز برای راه‌اندازی: حداقل ۵۰ میلیون تومان
 • مدت زمان رسیدن به سود: حداقل ۵ ماه
 • سود حاصله: حدود ۱۰ میلیون تومان به ازای هر حیوان

پرورش حیوانات پردرآمد

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی موضوع پرورش حیوانات پردرآمد پرداخته و جنبه‌های اقتصادی آن را تشریح کردیم. بنابراین با مطالعه این مطلب می‌توانید تا حدودی اطلاعات مفید در مورد پرورش حیوان مورد نظر خود به دست آورده و سپس در مورد راه‌اندازی شغل مربوطه تصمیم‌گیری کنید. نظر شما در مورد پرورش سایر حیوانات چیست؟ اگر تجربه‌ای در مورد پرورش حیوان خاصی دارید، آن را با ما و سایر کاربران انگیزه در میان بگذارید.

در پایان، به منظور کسب اطلاعات بیشتر جهت راه‌اندازی کسب و کار شخصی‌تان، مطالعه مطلب «کسب و کارهای کوچک پرسود» و همچنین «کسب و کارهای خانگی» را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید