بدون دردسر و جراحی، سنگ کیسه صفرا رو دفع کن

آیا تنها راه درمانی برای “سنگ کیسه صفرا” عمل جراحی است؟! طب سنتی برای تسکین درد و درمان بیماران مبتلا به سنگ کیسه صفرا چه راهکارهایی دارد؟

از نگاه طب سنتی، صفرا یکی از اخلاط چهارگانه‌ سازنده‌ بدن (دم، بلغم، صفرا و سودا) است. در طب سنتی، عمل صفرا محدود به هضم چربی‌ها نیست، بلکه این خلط تلخ مزه که در تمام بدن گردش می‌کند، خلطی است تیز و سوزاننده که مسیر را برای حرکت سایر اخلاط باز و به هضم غذا کمک می‌کند. حرکات روده‌ها را زیاد و در بدن تولید حرارت کرده و انسان را در بروز بعضی واکنش‌های هیجانی به ویژه خشم یاری می‌کند. در طب سنتی داشتن یبوست، مصرف رژیم غذایی پرچرب، مصرف بیش از اندازه‌ی تخم مرغ و فقدان ورزش و فعالیت بدنی در ایجاد رسوب صفراوی و سنگ شدن در کیسه‌ی صفرا موثر است.

درمان سنگ صفرا بدون جراحی

سنگ‌های صفراوی می‌تواند درد شدیدی در قسمت فوقانی سمت راست شکم ایجاد کنند. این درد ممکن است به پشت و به سمت شانه شما برسد. علائم دیگر عبارت‌اند از تهوع، استفراغ، مدفوع رنگی یا خاکستری و اسهال. قبل از تلاش برای درمان سنگ صفرا با پزشک خود صحبت کنید. روش‌های طب سنتی درمان سنگ صفرا به این شرح است:

محلول پاکسازی کیسه صفرا

یکی از رایج‌ترین روش‌های درمان سنگ صفرا، پاک کردن کیسه صفرا است. طرفداران این روش ادعا می‌کنند که سنگ‌های صفراوی، با این روش از بین می‌رود و آنها را از بدن دفع می‌‌کند. محلول پاکسازی کیسه صفرا شامل مخلوط آب سیب و روغن زیتون برای ۲ تا ۵ روز است.

سرکه سیب یا آب سیب

بعضی از مردم معتقدند که آب سیب باعث می‌شود که سنگ‌های صفراوی کاهش یابد و به راحتی آنها را از بدن دفع کند. محلول تمیز کننده صفرا، شامل سرکه سیب و آب سیب است. البته، افراد مبتلا به دیابت، زخم معده و هیپوگلیسمی باید در مصرف مقدار زیاد آب میوه مراقب باشند.

قاصدک

جوشانده قاصدک برای درمان مشکلات مجاری صفراوی و کبد در طول تاریخ مورد استفاده قرار گرفته است. حامیان این روش معتقدند که ریشه تلخ ممکن است تولید صفرا در کیسه صفرا را تحریک کند. مردم معمولاً عصاره قاصدک را برای حذف سنگ‌های صفراوی خود می‌نوشند. با این حال، شواهدی وجود ندارد که نشان دهد این عمل مفید است. علاوه بر این، افراد مبتلا به سنگ‌های صفراوی، مشکلات کیسه صفرا، یا مشکلات کلیه قبل از مصرف قاصدک باید با پزشک صحبت کنند.

خار شیری یا خار مریم

برای قرن‌ها استفاده از خار شیری یا خار مریم، برای سم‌زدایی کبد، استفاده شده است. در حالی که ممکن است این عمل، از کبد و کیسه صفرا حمایت کند، مطالعاتی وجود ندارد که اثرات آن روی درمان سنگ صفرا را ارزیابی کند.

کنگر فرنگی

عصاره کنگر فرنگی ممکن است به عملکرد کیسه صفرا کمک کند. عصاره کنگر فرنگی، باعث افزایش تولید صفرا و کمک به عملکرد کلیه‌ها، کیسه صفرا و کبد می‌شود. با این حال، هیچ تحقیقی به طور خاص در مورد اثرات کنگر فرنگی در درمان سنگ صفرا وجود ندارد.

روغن کرچک

استفاده از روغن کرچک از دیرباز برای حل مشکلات سنگ‌های صفراوی در میان مردم، مرسوم بوده است. در این روش، پارچه‌ را در روغن کرچک قرار می‌دهند، سپس آن را روی شکم و ناحیه صفرا قرار می‌دهند، بعد از این کار، با پارچه داغ و گرم محل را ماساژ می‌دهند.

طب سوزنی

طب سوزنی ممکن است نشانه‌های سنگ صفرا را از بین ببرد، اگرچه تحقیقات بسیار محدود است. در یک مطالعه بر روی ۶۰ نفر مبتلا به کولسیستیت (التهاب کیسه صفرا)، طب سوزنی برای کاهش درد پشت، گرفتگی شکم و حالت تهوع و همچنین تنظیم حجم کیسه صفرا مفید بوده است.

یوگا

گفته می‌شود بعضی از انواع یوگا برای درمان سنگ‌های صفراوی مفید هستند، اگر چه مطالعاتی از این ادعا حمایت نمی‌کنند.

نعناع

شنیده شده که روغن نعناع برای هضم غذا مفید است، زیرا جریان صفرا و دیگر مایعات گوارشی را تحریک می‌کند. این گیاه همچنین شامل ترپن است، ترکیبی طبیعی که گفته می‌شود به از بین رفتن سنگ کیسه صفرا کمک می‌کند. شما می‌توانید نعناع را همراه با غذا و چای خود مصرف کنید.

آب لیمو

آب لیمو نیز درست مانند سرکه مانع از ساخته شدن کلسترول در کبد می‌شود. به طور کلی آب مرکبات، چنین عملکردی دارند. بنابراین میوه‌های خانواده‌ی مرکبات را زیاد بخورید اما فراموش نکنید که آب لیمو را به طور روزانه مصرف کنید.

عوامل خطر

فاکتورهایی که ممکن است خطر ابتلا به سنگ‌های صفراوی را افزایش دهند عبارت‌اند از:

 • زن بودن
 • سن ۴۰ سال یا بیشتر
 • داشتن اضافه وزن یا چاقی
 • حامله شدن
 • خوردن رژیم غذایی با چربی بالا
 • خوردن رژیم غذایی با کلسترول بالا
 • خوردن رژیم کم فیبر
 • داشتن سابقه خانوادگی سنگ‌های صفراوی
 • داشتن دیابت
 • از دست دادن وزن خیلی سریع
 • مصرف داروهایی که استروژن دارند، مانند داروهای ضد بارداری خوراکی یا داروهای هورمون درمانی
 • داشتن بیماری کبد

عوارض جانبی

عوارض احتمالی سنگ‌های صفراوی شامل موارد زیر است:

التهاب کیسه صفرا: سنگ صفراوی که در گردن کیسه صفرا قرار می‌گیرد می‌تواند باعث التهاب کیسه صفرا (کولسیستی) شود. Cholecystitis می‌تواند درد و تب شدید ایجاد کند.

انسداد مجرای صفراوی: سنگ‌های صفراوی می‌توانند لوله‌ها (کانال‌ها) را که از طریق صفراوی از کیسه صفرا یا کبد به روده کوچک وارد می‌شود، مسدود کنند؛ این موارد در نهایت می‌تواند به عفونت مجرای صفراوی منجر شود.

انسداد کانال پانکراس: کانال پانکراس لوله‌ای است که از لوزالمعده به مجرای صفراوی معمولی وارد می‌شود. ترشحات پانکراس که به هضم کمک می‌کنند، از طریق کانال پانکراس جریان می‌یابد. سنگ صفراوی می‌تواند یک انسداد در کانال پانکراس ایجاد کند که در نهایت منجر به التهاب لوزالمعده (پانکراتیت) شود. پانکراتیت باعث درد شدید شکم می‌شود و معمولاً نیاز به بستری شدن دارد.

سرطان کیسه صفرا: افراد مبتلا به سابقه سنگ‌های صفراوی، خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان کیسه صفرا دارند؛ اما سرطان کیسه صفرا بسیار نادر است.

چگونه از سنگ صفرا جلوگیری کنیم

شما می‌توانید خطر ابتلا به سنگ‌های صفراوی را کاهش دهید اگر:

هیچ وعده‌ی غذایی را از دست ندهید. سعی کنید هر روز صبحانه بخورید. صرف غذای کم یا روزه می‌تواند خطر سنگ صفرا را افزایش دهد.
آهسته وزن کم کنید. اگر شما نیاز به از دست دادن وزن دارید؛ آهسته‌تر وزن خود را از دست بدهید. کاهش وزن سریع می‌تواند خطر سنگ صفراوی را افزایش دهد.
حفظ وزن سالم. چاقی و داشتن اضافه وزن باعث افزایش خطر سنگ‌های صفراوی می‌شود. هنگامی که به وزن استاندارد می‌رسید، با حفظ رژیم سالم و ادامه تمرین، آن وزن را حفظ کنید.
از مصرف غذاهای چرب بپرهیزید.
لبنیات کم چرب را انتخاب کنید.
از روغن‌های گیاهی استفاده کنید.
رژیم غذایی گیاهی انتخاب کنید تا فیبر غذایی شما افزایش یابد.
از مصرف غذاهای سرخ شده اجتناب کنید.
غلات کامل، سبوس و نان های سبوس دار را به سبد غذایی خود اضافه کنید.

در نهایت میتوان گفت برخلاف تصور برخی که طب سنتی برای بیماری های داخلی کارساز و جوابگو نیست بلکه بسیار نتیجه بخش است. همچنین درمان سنگ کیسه صفرا در طب سنتی توسط گیاهان بسیار رایج شده است. گیاهان به طور سنتی برای کمک به فرد برای داشتن سلامتی استفاده می شود. بنابراین درمان سنگ کیسه صفرا در طب سنتی  از طریق گیاهان دارویی روشی بی خطر برای درمان این بیماری  محسوب می شود.

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید