با تقویت این چاکرا علاوه بر درمان روماتیسم و افسردگی، روابط عاطفی پایداری داشته باشید!

آیا راه های فعال کردن و مراحل فعالسازی چاکرای چهارم یا قلب را میدانید؟! در این مطلب به بررسی ویژگی های چاکرای چهارم و راه ها و نحوه فعالسازی این چاکرا را توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

چهارمین چاکرای بدن، چاکرای قلب می‌باشد که نام های دیگرش آناهاتا و ریشه الهی می‌باشد و همانطور که از اسمش مشخص است این چاکرا مرکز عشق و محبت می‌باشد و در واقع مهم‌ترین کار آن عشق خالص به آفرینش و افراد می‌باشد و واسطه ای بین مادیات و جهان معنوی است. برای فعالسازی این چاکرا لازم است از ابتدا از ویژگی ها و کارکرد آن آگاه شویم و سپس به نحوه فعالسازی آن برسیم.

چاکرای چهارم

بحث اصلی این نوشته، فعالسازی چاکرای چهارم و خصوصیات آن است. چهارمین چاکرای اصلی بدن ما، چاکرای قلب نام دارد. این چاکرا در زبان سانسکریت به آناهاتا معروف است. باوری که از قدیم در هندوها وجود داشت بر این اساس بود که چاکرای قلب می‌تواند زندگی ما را با دلسوزی، عشق و زیبایی رنگ کند.

چاکرای قلب می‌تواند آرمان‌های زمینی و معنوی را به هم گره بزند و محل اتصال انرژی‌های زمینی و آسمانی است.

ویژگی‌های چاکرای چهارم

صبر کنید. هنوز کمی مانده است تا به نحوه فعالسازی چاکرای چهارم برسیم. بیایید قبل از آن خصوصیات این چاکرا را بررسی کنیم. محل قرارگیری چاکرای قلب در میانه قفسه سینه است. درست کنار قلب. این نقطه، مرکز انرژی بدن قلمداد می‌شود. رنگ معرف چاکرای قلب سبز است و سمبل آن دو مثلث متقاطع است که باهم یک ستاره شش پر را می‌سازند. این ستاره شش پر در میانه یک دایره با دوازده گلبرگ قرار می‌گیرد. همان‌طور که قبل‌تر هم اشاره کردم، نام باستانی چاکرای قلب در زبان سانسکریت آناهاتا است و عنصر معرف آن‌هم هوا است. غده تیموس که مسئولیت تولید هورمون و تنظیم سیستم ایمنی بدن است، تحت تاثیر چاکرای قلب قرار دارد.

در انگیزه بخوانید: باز کردن چشم سوم | روش‌ها و نکات مهم برای فعالسازی چشم سوم

کارکرد اصلی چاکرای چهارم

فعالسازی چاکرای چهارم می‌تواند اثرات زیر را در پی داشته باشد:

  • عشق به دیگران
  • ارتباطات اجتماعی مناسب
  • بخشش و پذیرش اشتباهات دیگران
  • میل به تغییر در راستای بهتر شدن
  • توانایی رسیدن به صلح با خود و دیگران
  • دلسوزی برای دیگران
  • آگاهی و بینش

زمانی که فعالسازی چاکرای چهارم شما به‌خوبی انجام شده باشد، خودتان را به‌خوبی با هستی متصل می‌بینید. انرژی به‌صورت هماهنگ با شما و آنچه در اطرافتان است به‌صورت متعادل جریان خواهد یافت و شما قادر خواهید بود زیبایی‌ها را درک کنید.

اما زمانی که چاکرای قلب در شما مسدود باشد، در رابطه با دیگران به مشکلات زیادی برخورد خواهید کرد. حسادت بیش از اندازه، وابستگی و فرار از مشکلات از دیگر علائم انسداد چاکرای قلب هستند.

فعالسازی چاکرای چهارم

خب! بالاخره به روش‌های فعالسازی چاکرای چهارم رسیدیم. بعد از آن مراحل فعال سازی این چاکرا را توضیح میدهیم. برای اینکه چاکرای قلبتان فعال شود، روش‌های زیر را دنبال کنید:

مدیتیشن

مدیتیشن می‌تواند تأثیر زیادی در باز کردن چاکرای قلب داشته باشد. اصولاً یادتان باشد که مدیتیشن و مراقبه برای باز کردن همه چاکراها بسیار مفید است و معمولاً اولین راهکاری است که برای باز کردن هر چاکرایی ارائه می‌شود. شما فقط باید بدانید که برای باز کردن هر چاکرا از چه متد مدیتیشن یا یوگا استفاده کنید.

سعی کنید لباس‌های راحت بپوشید. در وضعیتی بنشینید که مفاصل و نخاعتان تحت‌فشار نباشد و مکانی که برای مدیتیشن انتخاب می‌کند، ترجیحاً ساکت و بدون هیچ‌گونه عامل مزاحمت باشد. احساساتتان را بروز دهید و به آن‌ها فکر کنید. هیچ‌وقت سعی نکنید احساساتتان را سرکوب کنید و قلبتان را لبریز از انرژی مثبت کنید.

رنگ درمانی

برای فعالسازی چاکرای چهارم باید از رنگی استفاده کنید که با چاکرای قلب هماهنگی داشته باشد. می‌دانید که رنگ معرف و تأثیرگذار بر این چاکرا، رنگ سبز است. سعی کنید از رنگ سبز در اطرافتان زیاد استفاده کنید و روش‌هایی برای همگام‌سازی زندگی‌تان با رنگ سبز پیدا کنید.

از لباس‌های سبز رنگ استفاده کنید. از تناژ سبز در وسایل محیط کاری‌تان استفاده کنید و با وسایل سبز محل کارتان را تزیین کنید.

گیاهان گزینه‌ای عالی برای فعالسازی چاکرای چهارم به‌حساب می‌آیند. همیشه برای پاکسازی چاکراهای بدنتان با طبیعت انس بگیرید و از آنجایی که رنگ گیاهان سبز است، بهترین گزینه برای فعالسازی چاکرای قلب به‌حساب می‌آیند.

تغذیه

غذاهایی که رنگ سبز دارند، گزینه‌ای ایدئال برای فعالسازی چاکرای چهارم محسوب می‌شوند. متخصصان توصیه می‌کنند که برای بهبود کارایی چاکرای قلب از غذاهایی استفاده کنید که رنگ سبز دارند. سبزیجات برگی، بروکلی، خیار، سیب سبز بهترین گزینه در این میان محسوب می‌شوند.

استفاده از مانترا

صداهای بی‌شماری وجود دارند که در چاکرا طنین‌انداز می‌شوند. در بسیاری از مکاتب باستانی و مذهبی دنیا، مانند مصریان باستان، عبری‌ها، اسلام، تبت، ژاپن و بومیان آمریکایی بی‌شمار طنین مقدس وجود دارد که می‌تواند باعث تعادل چاکراها شود. در علم چاکراها هم این طنین وجود دارد. طنین‌هایی که می‌توانند باعث تقویت و باز شدن چاکراها شوند، مانترا نامیده می‌شوند. هر چاکرا، مانترای مخصوص به خودش را دارد. برای فعالسازی چاکرای چهارم بهتر است از مانترای YAM استفاده کنید. خوب است حین مراقبه و مدیتیشن این مانترا را زیر لب تکرار کنید تا به باز شدن چاکرای قلب کمک کرده باشید.

مثبت اندیشی

مثبت اندیشی می‌تواند در افزایش انرژی مثبت شما که به چاکرای چهارم مرتبط است، کمک کند. اگر می‌خواهید به فعالسازی چاکرای چهارم‌ خودتان کمک کنید، مثبت اندیش باشید. می‌توانید جملات مثبتی را برای خودتان یادداشت کنید و آن‌ها را به اطراف محیط کارتان، آینه حمامتان یا کنار تختتان بگذارید.

می‌توانید بنویسید:

من عمیقاً خودم را دوست دارم و با همه وجود خودم را می‌پذیرم.

من خواستنی و دوست‌داشتنی هستم.

قلب من برای عشق ‌باز است و آماده دریافت عشق است.

من خودم را می‌بخشم.

من شکرگزار تمام نعمت‌های خداوند هستم.

آوا تراپی

می‌دانید که صداهای مختلف در فرکانس‌های متفاوت هم می‌توانند روی چاکراهای بدن تأثیر مستقیم بگذارند. در بسیاری از مکاتب از فرکانس‌های مقدس استفاده می‌کنند تا میان روح و ذهن هماهنگی به وجود بیاورند. چرا که موسیقی، مستقیماً با روح انسان در ارتباط است.

برای فعالسازی چاکرای چهارم هم می‌توانید از موسیقی کمک بگیرید. سعی کنید از موسیقی‌هایی با فرکانس ۳۴۱.۳ هرتز و ۵۲۸ هرتز استفاده کنید. این دو فرکانس با عنصر هوا و طبیعت در ارتباط هستند و می‌توانند میان قلب و ذهن شما تعادل برقرار کنند.

یوگا

برای فعالسازی چاکرای چهارم می‌توانید از ژست‌های مختلف یوگا هم کمک بگیرید. ژست‌های نیمه شتر، ژست چرخ، ژست پل، ژست جنگجو ۱، ژست سگ سربالا، ژست پلانک برعکس و ژست تعظیم می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

آروما تراپی

می‌دانید که عطرها چه تأثیر شگفت‌انگیزی بر فعالسازی چاکراها دارند. حتماً این نکته را هم می‌دانید که هر چاکرا، عطری مخصوص به خود دارد. برای فعالسازی چاکرای چهارم باید از اسانس گل رز استفاده کنید. علاوه بر گل رز، اسانس گل شمعدانی، یاس و ترنج هم می‌توانند در باز کردن چاکرای قلب موثر باشند. سعی کنید عود، اسانس و شمع‌های معطری با این رایحه را در محیط زندگی‌تان قرار دهید.

سنگ درمانی

سنگ‌هایی که تأثیر مثبتی بر چاکرای قلب دارند، عبارت‌اند از کوارتز صورتی، کوارتز روشن، سنگ یشم و کلسیت سبز. استفاده از زیورآلاتی که این سنگ‌ها را در خود داشته باشند می‌توانند به بازگشت تعادل به چاکرای قلب موثر باشند. اگر دوست دارید درمورد فعالسازی ظرفیت‌های گسترده ذهنی از طریق مدیتیشن بیشتر بخوانید، می‌توانید از کتاب ذهن آگاهی نوشته مارک ویلیامز و دنی پنمن کمک بگیرید. این کتاب به شما تکنیک‌های خاصی از مدیتیشن را می‌آموزد که شما را قادر خواهد کرد کارایی ذهنتان را به‌صورت شگفت‌انگیزی افزایش دهید. 

تمرین و مراقبه چاکرای قلب (چاکرای چهارم)

۱) ابتدا جای خلوت و آرامی انتخاب کنید سپس به حالت لوتوس بنشینید و تمام توجه و تمرکز خود را به تنفستان بدهید
۲) به چاکرای قلب خود (چاکرای چهارم است و در وسط قفسه سینه تان قرار دارد) آگاه باشید و نور سبز رنگ درخشان آن را در ذهنتان تجسم کنید
۳)اکنون چشمانتان را ببندید و تمام تمرکز خود را به وسط قفسه سینه متمرکز کنید و نفسی عمیق بکشید، حالا ۳_۴مرتبه دم و بازدم عمیقی بکشید
۴) سعی کنید با هر دم انرژی حیات یا پرانا را بصورت آگاهانه وارد بدنتان کنید و گرمای آن را احساس کنید
۵) اکنون باید انرژی و گرمای پرانا را در تمامی قسمت های بدن خود تجسم کنید و نور سفید والهی را در تمام قسمت های بدن خود تصور کنید و تصور کنید هر لحظه که قدرت نور سفید الهی در بدنتان درخشنده تر می‌شود به همان میزان و بیشتر عشق، آرامش و قدرت در شما بیشتر و بیشتر می‌شود

۶) الآن باید نور الهی یا پرانا را وارد قلبتان کنید و با نور سبز رنگ چاکرای قلب (چاکرای چهارم) خود تلفیق دهید تا یکی شوند. تصور کردن این صحنه برای برقراری و هماهنگی و متحد شدن تمامی چاکراها به شما کمک فراوانی می‌کند
۷) نور سفید الهی یا پرانا را دوباره تجسم کنید که به دور تمام چاکرا هایتان از چاکرای ریشه گرفته تا چاکرای تاج که در مرکز سر است می‌چرخد، همین‌طور تجسم کنید این نور الهی در تمام قسمت های دیگر بدنتان هم در جریان است
۸) حالا یک نفس عمیق بکشید و از راه بینی هوا را به داخل بدن خود بکشانید و از راه دهان هوا را خارج کنید و هنگام خارج کردن تجسم کنید ذرات تیره ای در حال خارج شدن از دهان شما هستند
۹) این ذرات تیره همان گرفتگی های چاکرای قلب (چاکرای چهارم) می‌باشند از جمله، خشم، کینه، نفرت، اعصبانیت، افسردگی، نگرانی و….
۱۰) این تیرگی ها و ذرات نا خالص را از خود دور کنید و سپس تجسم کنید بدون اینکه به طبیعت آسیبی برسانند، توسط طبیعت دفع می‌شوند.
همچنین میتوانید برای انجام این مراقبه از موسیقی مربوط به چاکرای قلب (چاکرای چهارم) یا هر نوع موسیقی بی کلام آرامش بخش دیگری استفاده کنید.

در نهایت شایان ذکر است که در صورت انسداد چاکرای چهارم مشکلات و بیماری هایی نظیر؛ افسردگی، حسادت، احساس دوست نداشته شدن، انزوا، عدم توانایی نه نگفتن و بی مهری نسبت به والدین، بیماری های پوستی، روماتیسم، تپش قلب و مشکلات تنفسی از جمله این مشکلات خواهد بود. بنابراین با اناهاتا میتوان “عاشق مهربانی بودن و رحم و مروت نسبت به دیگران” و در نهایت ایجاد محیطی امن برای زندگی ساخت.

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید