دعای مجرب برای سر به راه شدن فرزند

آیا در کنار تمام پیشنهادات روانشناسان، نماز یا دعایی برای سر به راه شدن فرزندان وجود دارد؟ یاد خداوند در هر زمان و به هر شکلی موجب آرامش قلب است.

یکی از کلیدی‌ترین رمز‌های موفقیت فرزندان در طول زندگی، دعای خیر والدین در حق آنان است. والدینی که می‌خواهند فرزندانی سر به راه داشته باشند میتوانند دعا‌های زیر را بخوانند.

دعای امام سجاد (ع) برای عاقل شدن فرزند

اللَّهُمَّ وَ مُنَّ عَلَی بِبَقَاءِ وُلْدِی وَ بِإِصْلَاحِهِمْ لِی و بِإِمْتَاعِی بِهِمْ إِلَهِی امْدُدْ لِی فِی أَعْمَارِهِمْ وَ زِدْ لِی فِی آجَالِهِمْ وَ رَبّ لِی صَغِیرَهُمْ

خداوندا بر من منت گذار به بقای فرزندانم و به شایسته نمودن ایشان برای من و به برخورداری من از آنان خدایا! عمر آن ها را طولانی گردان و اجل آن ها را به تاخیر انداز و کوچک آن ها را برومند

وَ قَوّ لِی ضَعِیفَهُمْ وَ أَصِحّ لِی أَبْدَانَهُمْ وَ أَدْیَانَهُمْ وَ أَخْلَاقَهُمْ وَ عَافِهِمْ فِی أَنْفُسِهِمْ وَ فِی جَوَارِحِهِمْ وَ فِی کُلّ مَا عُنِیتُ بِهِ مِنْ أَمْرِهِمْ

و ناتوان آن ها را نیرومند کن و آن ها را تندرستی بخش و به دین حق و خوی نیکو بار آور و تن و جان آن ها را از گزند و آسیب و از هر چه اندیشناک باشم درباره ایشان محفوظ دار

وَ أَدْرِرْ لِی وَ عَلَی یَدِی أَرْزَاقَهُمْ وَ اجْعَلْهُمْ أَبْرَاراً أَتْقِیَاءَ بُصَرَاءَ سَامِعِینَ مُطِیعِینَ لَکَ وَ لِأَوْلِیَائِکَ مُحِبّینَ مُنَاصِحِینَ وَ لِجَمِیعِ أَعْدَائِکَ مُعَانِدِینَ وَ مُبْغِضِینَ، آمِینَ؛ (دعای بیست و پنجم صحیفه سجادیه)
و روزی من و روزی آن ها را به دست من به فراخی عطا کن و آنان را نیکوکار و پارسا و صاحب بینش و پندپذیر و فرمانبردار خود و دوستدار و نیکخواه دوستانت و خصم و بدخواه و کینه جوی نسبت به دشمنانت قرار ده، آمین.
دعا برای سر به راه شدن فرزند و حرف شنوی آنها

خواندن دعای «یَا رَبَّ الْبَیْتِ الْحَرَامِ یَا رَبَّ الشَّهْرِ الْحَرَامِ یَا رَبَّ الْبَلَدِ الْحَرَامِ یَا رَبَّ الرُّکْنِ وَ الْمَقَامِ یَا رَبَّ الْمَشْعَرِ الْحَرَامِ یَا رَبَّ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ یَا رَبَّ الْحِلِّ وَ الْحَرَامِ یَا رَبَّ النُّورِ وَ الظَّلامِ یَا رَبَّ التَّحِیَّهِ وَ السَّلامِ یَا رَبَّ الْقُدْرَهِ فِی الْأَنَامِ»(دعای جوشن کبیر، فراز ۲۶)

هر روز دعای زیر را بخوانید، همچنین این دعا را می توان به غذای فرزند خواند:

ربَّنا وَ اجْعَلْنا مُسْلِمَیْنِ لَکَ وَ مِنْ ذُرِّیَّتِنا أُمَّهً مُسْلِمَهً لَکَ وَ أَرِنا مَناسِکَنا وَ تُبْ عَلَیْنا إِنَّکَ أَنْتَ التَّوَّابُ الرَّحیم


دعا برای رفع پرخاشگری فرزند

در کتاب مکارم الاخلاق آمده است:

در هنگام عصبانیت بر محمد و آل محمد صلوات بفرستید و این دعا را پس از صلوات بخوانید تا عصبانیت زایل گردد.

فرزند پرخاشگر

الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ. الّلهُمَّ اغفِر ذَنبِی وَ اذهِب غَیظَ قَلبِی وَ اَجِرنِی مِنَ الشَّیطانِ الرَّجِیم و لا حَولَ و لا قُوَهَ اِلّا بِالله العلی العَظِیم.
آیات و سوره های قرآن کریم برای سربه راه شدن فرزند

بعضی از آیات و سوره های قرآن که خواندن آن ها می تواند در سر به راه شدن فرزند کمک کند به شرحی است که در ادامه ی این بخش از دین و مذهب نمناک خواهید خواند.

  • خواندن سوره فاتحه و اخلاص هنگام ورود به منزل
  •     خواندن سوره مریم ۷ مرتبه
  •     تکرا ر آیه ۶۴ سوره حج، ۴۰مرتبه:«لَهُ ما فِی السَّماواتِ وَ ما فِی الْأَرْضِ وَ إِنَّ اللَّهَ لَهُوَ الْغَنِیُّ الْحَمِیدُ»

اگر فرزند کسی نافرمان باشد بعد از هر نماز این آیه را خوانده و به وقت خواندن لفظ «ذریتی» فرزند خودتان را در نظر آورید. انشاءالله فرزندتان صالح و نیک خواهد شد:

وَأَصْلِحْ لِی فِی ذُرِّیَّتِی ۖ إِنِّی تُبْتُ إِلَیْکَ وَإِنِّی مِنَ الْمُسْلِمِینَ (سوره احقاف، آیه ۱۵)

ترجمه: و ذریه و نسل مرا برای من صالح و شایسته گردان که من به سوی تو بازگشتم و به یقین از تسلیم شدگان [به فرمان ها و احکام] توام.
دو نماز برای عاقل و سربه راه شدن فرزند

۱. روز یکشنبه بین نماز های مغرب و عشا پدر فرزند باید دو رکعت نماز به نیت صالح شدن فرزندش بخواند (اگر پدر نداشت مادر می تواند این نماز را بخواند).

  •     در رکعت اول بعد از سوره حمد ۱۳ مرتبه سوره تکاثر و در رکعت دوم بعد از سوره حمد ۱۱ مرتبه سوره تکاثر بخوانید.
  •     بعد از سلام نماز به سجده رفته و بگویید:«خدایا فرزندم را صالح بگردان»
  •     بعد از سجده هم ۵۰۰ بار صلوات بفرستید.

نماز مجرب

۲. برای مطیع شدن فرزند می توانید صبح روز پنج شنبه بعد از نماز صبح دو نماز دو رکعتی را بدین صورت بخوانید:

دو رکعتی اول:

در رکعت اول از بعد از سوره حمد ۱۱ مرتبه سوره توحید و در رکعت دوم بعد از سوره حمد ۲۱ مرتبه سوره توحید بخوانید.

دو رکعتی دوم:

در رکعت اول بعد از سوره حمد ۳۱ مرتبه سوره توحید و در رکعت دوم بعد از سوره حمد ۴۱ مرتبه سوره توحید بخوانید.

بعد از خواندن سلام نماز دوم، ۵۱ مرتبه سوره توحید و سپس ۵۱ بار صلوات بفرستید. بعد از آن هم ذکر «یا الله» را ۱۰۰ مرتبه تکرار کنید.
ختم مجرب ذکر و دعاها برای حرف شنوی و عاقل شدن فرزندان

۱. خواندن صبح و شب ۳ مرتبه دعای زیر:

“یا اللهُ یا اللهُ یا اللهُ یا رَبِّ یا رَبِّ یا رَبِّ یا حَیُّ یا قَیّوم یا ذَالجَلالِ وَ الاکرام اَسئَلُکَ بِاسمِکَ اَلعَظیم اَلاَعظَم اَن تَرزُقَنی رَزقاً حَلالاً طَیِّباً بِرَحمَتِکَ الواسِعَه یا اَرحَمَ الرّاحِمِین”

۲. خواند دعای زیر به مدت ۱۰ روز و هر روز ۱۰ بار :

یَا مُفَتِّحَ‏ الْأَبْوَابِ‏ یَا مُسَبِّبَ‏ الْأَسْبَابِ‏ یَا مُقَلِّبَ‏ الْقُلُوبِ‏ وَ الْأَبْصَارِّ وَ یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ یَا دَلِیلَ‏ الْمُتَحَیِّرِینَ‏ یَا غِیَاثَ‏ الْمُسْتَغِیثِینَ‏ یَا مَالِکَ‏ یَوْمِ‏ الدِّینِ‏ إِیَّاکَ‏ نَعْبُدُ وَ إِیَّاکَ‏ نَسْتَعِینُ‏ بِرَحْمَتِکَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمین.

دعا برای حرف شنوی

۳. خواندن۴۰ روز یا حتی المقدور برای همیشه دعای زیر با نیت سربه راه شدن فرزند:

بَسم اللّه الرّحْمنِ الرَّحَیمَ

اَسْتَغْفِرُ اللَّه الَّذی لااِلهَ اِلاّ هُوَالْحَیُّ الْقَیُّومُ وَ اَتُوبُ اِلَیْهِ

اَسْتَغْفِر اللّهَ مِنْ جَمِیع ما کَرِهَ اللّهُ

اَللّهُمَّ اِنّی اَسْتَغْفِرُکَ ما قَدَّمْتُ وَ ما اَخَْرْتُ وَ ما اَسْرَرْتُ وَ ما اَعْلَنْتُ مَنْ مَعْصِیِتَکَ

وَ اَسْتَغْفِرُکَ مِنْ الذَّنُوبِ الَّتی لا یَغْفِرُها غَیْرُکَ

وُ لَمْ یَطَّلعْ عَلَیْها سِواکَ وَ لا بَسَعُها اِلاّ حِلْمُکَ وَ لا یَتَجاوَزُ مِنْها اِلا عَفْوُکَ

وَ اسْتَغْفِرُکَ مِنْ کُلَّ یَمینِ صَدَرَ مِنّی فَخالَفْتُ مِنْها

وُ اَسْتَغْفِرُکَ یا عَالِمَ الْغَیبِ وَلاشَّهادَهِ مِنْ کُلَّ سَیَّئَتهٍ عَمِلْتُها

فی بَیاض النَّهارِ وَ سَوادِ اللَّیْلِ وَ مَلاَءٍ وَ خَلاَءٍ وَ سِرًّ وَ عَلانِیَهٍ

وُ اَنْتَ ناظِرُ بِها اِلَهیَّ اِذَا اَرْتَکَبْتُها وَ اَنیّتُ بِها مِنَ العْصیانِ یا حَلیمُ یا کَریمُ

وَ اَسْتَغْفِرُکَ لِکُلَّ سَیَّد الْمُرْسَلینَ وَ اِلیْنا مِنُ نَبِیَّکَ مُحَمَّدٍ

وَ الِهِ الطَیَّبینَ الطَّاهِرینَ الْمَعصْومینَ مَنْ الِ طه وَ یسَ

بَرحْمَتِکَ یا اَرْحَمَ الَّراحِمینَ.

شایان ذکر است که والدین محترم دقت داشته باشند که، حتما برای تربیت درست فرزندتان باید آگاهی لازم برای اینکار را داشته باشید. برای کسب این آگاهی می توانید از مشاورین و متخصصان کمک بگیرید. همچنین کتاب های مفیدی در این زمینه وجود دارد که با مطالعه ی آن ها دیدی باز نسبت به نسلی که بشدت از شما متفاوت است خواهید یافت. انشالله در کنار این دعاها و کسب آگاهی بیشتر فرزندی سر به راه و عاقل تربیت خواهید کرد.

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید