با این ترفندها قد فرزندتان بلندتر خواهد شد!

اگر فکر می‌کنید کودک و نوجوان شما با توجه به ژنتیکش، قد کوتاهی دارد؛ بهتر است تا دیر نشده از این توصیه‌های طب سنتی برای افزایش قد استفاده کنید.

امروزه بیشتر افراد به دنبال روش های افزایش قد می باشند. البته دلیل آن نیز کاملا منطقی و روشن می باشد. قد بلند باعث زیبایی و افزایش اعتماد به نفس فرد در جامعه می شود. متاسفانه برخی از افراد به دلایل مختلف رشد قدی مناسبی نداشته اند.

به همین دلیل همواره به دنبال راه های تضمینی برای بلند کردن قد خود می گردند. اگر شما نیز از این دسته افراد هستید پس باید به دنبال روش های تضمینی باشید. در غیر این صورت تنها وقت و انرژی خود را تلف کرده اید. در ادامه این مقاله می خواهیم به روش های افزایش قد در نوجوانی و بزرگسالی بپردازیم.

چه عواملی در افزایش قد موثر هستند؟

قبل از آنکه به راه های افزایش قد بپردازیم بهتر است به عوامل موثر در رشد قدی بپردازیم. زیرا اگر بخواهید قد خود را افزایش دهید ابتدا باید با این عوامل آشنایی کافی داشته باشید. مهم ترین عاملی که ۶۰ تا ۸۰ درصد در میزان قد افراد موثر است عامل ژنتیکی است. قد افراد به صورت طبیعی به قد پدر و مادر آن ها بستگی دارند. افرادی که دارای پدر و مادر قد بلندی هستند، در آینده این قد بلندی را به ارث می برند.

از دیگر عواملی که در افزایش قد موثر هستند می توان به تغذیه، ورزش، وضعیت سلامتی و … اشاره کرد. اگر فرد تغذیه خوبی داشته باشد مسلما استخوان های او بهتر می توانند رشد کنند. ورزش خود محرک بسیار مهمی برای ترشح هورمون رشد از غده هیپوفیز است. برخی بیماری ها مانند سرطان می توانند تا حدی مانع رشد طبیعی قد شوند.

راهکارهای مختلف افزایش قد

راهکارهای افزایش قد بسیار زیاد و متنوع هستند. برخی از این راهکارها احتمالا موفقیت بیشتری نسبت به بقیه دارند. اما برخی از آن ها درصد موفقیت بسیار ناچیزی به همراه خواهند داشت. اگر رشد استخوان های فرد بسیار غیرطبیعی و کم باشد، بهتر است از راهکارهای پزشکی استفاده شود.

زیرا از لحاظ علمی روی روش های پزشکی بیشتر می توان حساب باز کرد. اما اگر مسئله کوتاهی قد چنان حاد نباشد و تنها اختلاف چند سانتی وجود داشته باشد، می توان از روش های پزشکی چشم پوشی کرد.

افزایش قد با تغذیه مناسب

افزایش قد با تغذیه مناسب

تغذیه نقش بسیار مهمی در افزایش قد دارد. اگر مواد مغذی به بدن نرسد استخوان ها نمی توانند رشد کافی از خود نشان دهند.

بنابراین نباید انتظار رشد چندانی از استخوان ها داشت. تغذیه در دوران کودکی و نوجوانی تاثیر فوق العاده ای در رشد افراد دارد. بنابراین پزشکان توصیه می کنند افراد در این دوران تغذیه بسیار مقوی و مناسبی داشته باشند.

مصرف پروتئین، لبنیات، سبزیجات، انواع میوه و غلات می تواند انواع ویتامین های مفید را به بدن منتقل کند. همچنین مصرف امگا ۳ و کلسیم در این دوره از زندگی بسیار مهم می باشند. البته منظور از مصرف امگا و کلسیم مصرف مکمل های آنان نیست. بلکه مواد غذایی است که شامل این مواد مغذی باشد.

ورزش، مناسب ترین راه برای بلندتر شدن قد

ورزش نیز به عنوان یک محرک قوی برای ترشح هورمون رشد و افزایش قد شناسایی شده است. هر چه فعالیت بدن بیشتر باشد، متابولیسم بدن بیشتر بوده و هورمون بیشتری در بدن ترشح می گردد.

همچنین ورزش به صورت مستقیم بر اشتهای افراد تاثیر داشته و باعث بهبود تغذیه آن ها می شود. حرکات کششی و پرشی مانند یوگا، بسکتبال و والیبال برای افزایش قد بسیار موثر می باشند. بهتر است این ورزش ها در بعدازظهر و ببین ساعت های ۴ الی ۶ انجام شوند.

بیشتر بخوانید: آیا بدنسازی قد را کوتاه می کند؟ نظر پزشکان چیست؟

خواب و استراحت کافی جهت بلندتر شدن قد

لازم است بدانید که هورمون رشد که عامل اصلی افزایش قد است در هنگام خواب در بدن ترشح می شود. البته زمان این خواب باید کاملا معلوم باشد. خواب مفید بین ساعت ۱۰ شب تا ۶ صبح است. اگر بدن در این زمان در خواب نباشد در ترشح هورمون رشد اختلال زیادی ایجاد می شود.

بنابراین لازم است هر فردی خواب شبانه به مدت شش ساعت الی هشت ساعت را دارا باشد.

روند افزایش قد بعد از بلوغ چگونه است؟

بسیاری از پزشکان افزایش قد را مربوط به زمان کودکی و بلوغ می دانند و رشد قدی بعد از بلوغ را کمتر به حساب می آورند. اما لازم است بدانید که بعد از بلوغ نیز می توان از راهکارهایی استفاده کرد و به میزان قد مورد نظر رسید. بسیاری از پزشکان مکمل هایی مخصوص را پیشنهاد می دهند که باعث افزایش رشد استخوان ها بعد از بلوغ می شوند.

بنابراین برای استفاده از این روش ها حتما باید با یک پزشک متخصص مشورت کنید. امروزه مکمل هایی مختلفی برای بلند کردن قد وجود دارند که استفاده از آن ها می تواند تا حدی تاثیرگذار باشد.

آیا امکان افزایش قد در بزرگسالی وجود دارد؟

بسیاری از افرادی که به سن بزرگسالی رسیده اند این سوال را دارند که در بزرگسالی افزایش قد امکان دارد؟ بلند کردن قد در بزرگسالی کاری بسیار سخت و دشوار است اما غیرممکن است.

در این دوران بیشتر از آن که تمرکز روی رشد استخوان ها باشدف تمرکز بر بلند نشان دادن قد فرد است. یعنی فرد بزرگسال با انجام دادن برخی از این کارها می تواند به راحتی قد خود را بلندتر از حالت معمول نشان دهد. یکی از این راهکارها تصحیح فرم بدن هنگام ایستادن و نشستن است که باعث بلندتر نشان دادن قد می شود.

تصحیح فرم بدن در بزرگسالی

افزایش قد از طریق تصحیح فرم بدن در بزرگسالان بسیار جوابگو می باشد. بسیاری از بزرگسالان فکر می کنند که قد کوتاهی دارند. اما در واقع طرز ایستادن و طرز نشستن آن ها است که قد آن ها را کوتاه نشان می دهد. چه بسا اگر اندازه گیری های قدی صورت گیرد، اندازه قد این افراد بسیار هم نرمال باشد.

قوز کردن، خم کردن کمر و به جلو خم کردن گردن از اشتباهاتی است که هنگام ایستادن و نشستن مرتکب آن ها می شویم. سعی کنید هنگام ایستادن گردن، ستون فقرات، کمر و پاهای شما در یک راستا باشند. شانه های خود را همیشه عقب زده و سینه خود را صاف نگه دارید.

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید