این گل معطر برای درد دندان معجزه میکند

برای اینکه با روش درمان فوری و سریع دندان درد با گیاه معطر میخک آشنا شوید؛ در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

در این مطلب قصد داریم روش درمان سریع و فوری دندان درد با یک گیاه معطر را به شما آموزش دهیم. بدون شک شما بارها اسم گیاه میخک را شنیده‌اید؛ این گیاه را می‌توان به چند روش استفاده کرد تا دندان درد شما به سرعت از بین برود.

درمان دندان درد با میخک بسیار ساده است. میخک نوعی ادویه است که در غذاهای گوناگون و همچنین طب سنتی کاربرد دارد. بعضی افراد میخک را به نوشیدنی هایی مانند نوشابه و چای اضافه کرده و میل میکنند و یا در شیرینی های زنجبیلی و یا ترشی ها استفاده می­کنند.

میخک برای کاهش درد دندان

درمان دندان درد با میخک کامل
درمان ساده دندان درد با میخک

ممکن است زمانی به طرز شدیدی دچار درد دندان شوید که امکان مراجعه سریع به دندانپزشک نباشد. در این صورت حتما به سراغ درمان دندان درد با روش های خانگی می­روید. استفاده از میخک یکی از روش های ساده و موثر پیش روی شما در چنین شرایطی است. مطمئن باشید این روش تا رسیدن شما به دندانپزشک، بسیار کارساز خواهد بود.

گیاه میخک دارای ترکیبات شیمیایی به نام اوژنول است که در دندانپزشکی سنتی به عنوان مسکن موضعی بسیار پرکاربرد است. همچنین میتوان به جای خود گیاه میخک از روغن آن نیز به منظور کاهش درد دندان استفاده کرد.

میخک به سه شکل قابل تهیه و استفاده است:
• پودر
• مایع
• عصاره

 

  • پودر میخک

معمولا در آشپزخانه های ایرانی پودر میخک پیدا میشود. میتوانید به منظور کاهش درد دندانی این پودر را در محل مورد نظر قرار دهید تا پس از مخلوط شدن با بزاق دهان باعث بی حسی ناحیه درد گردد.

حتی میتوان از جوانه کامل خشک شده میخک هم برای این هدف استفاده نمود.

اگر قصد دارید از جوانه خشک شده میخک برای تسکین درد دندان استفاده کنید، ۲یا۳ گل آن را در محل دردناک دندان قرار دهید و به مدت چند دقیقه نگه دارید. در این حالت گل میخک کم کم توسط بزاق در دهان نرم میشود و باعث بی حسی موضعی میگردد. پس از گذشت ۳۰تا۴۰ دقیقه میخک را درآورده و دیگری را جایگزین نمائید.

 

  • روغن میخک

روغن میخک عموما در داروخانه ها یافت میشود. یک بی حس کننده قوی که سالها توسط پزشکان تجویز شده و بسیار موثر واقع شده است.

برای استفاده از روغن میخک برای تسکین درد دندان بهتر است آن را مستقیما از داخل شیشه روی دندان نریزید. یک تکه پنبه را آغشته به روغن نموده و آن را در محل درد قرار دهید و آهسته مالش دهید. در صورتی که درد دندان از عصب باشد این شیوه بسیار موثر است.

  • قطره میخک دنتول

امروزه در علم دندانپزشکی محلول هایی با عنوان دنتول ساخته شده اند که بسیار برای کاهش درد دندان مفید میباشند. البته باید به عصاره انتخابی این دنتول ها نیز دقت کنیم. قطرع میخک دنتول یکی از بهترین گزینه ها برای کاهش درد دندان میباشند که امروزه بسیار مورد کارایی قرار گرفته است. همانطور که گفته شد گیاه میخک به دلیل مواد مغذی ای که داراست در جهت کاستن درد دندان به شما کمک میکند.

  • عصاره میخک

روش دیگر برای استفاده از میخک جهت تسکین درد دندان عصاره آن است.

روش مصرف: در ابتدا دهان خود را با محلول آب و نمک بشوئید.سپس چند قطره روغن میخک را با چند قطره روغن زیتون مخلوط کرده و پنبه ای را آغشته با محلول کنید و در محل درد بگذارید.

درمان ساده دندان درد با میخک کامل

ساده ترین روش درمان دندان درد این است که چند گل میخک را داخل دهان گذاشته و پس از آن که با بزاق دهان ترکیب و نرم شد آن را روی دندانی که درد دارد فشار دهیم تا روغنش خارج شود. (که قبلا توضیح داده شد).
میخک استفاده شده را پس از ۳۰ دقیقه از دهان خارج کنید و میخک دیگری را جایگزین کنید تا زمانی که بتوانید خود را به دندانپزشک برسانید.

بیشتر بخوانید: معجونی که برای هر دردی دواست، از درمان تنگی نفس و دیابت تا مسکن برای سردرد و درد دندان

عوارض استفاده زیاد از میخک برای دندان درد

ممکن است غشای مخاطی موجود در دیواره‌های داخلی دهان با مصرف بالای گیاه تازه و خشک میخک یا استفاده از روغن آن دچار التهاب شود. استفاده زیاد از میخک می‌تواند با ایجاد احساس سوزش به لثه، دندان، پالپ دندان، بافت‌های دندان و غیره آسیب برساند. یکی از مضرات میخک این است که مصرف زیاد آن می‌تواند باعث زخم شدن لب و پوسیدگی دندان نیز شود.

هشدار!
مراقب باشید روغن و یا عصاره میخک را قورت ندهید زیرا اوژنول شیمیایی موجود در آن در صورت بلعیده شدن، ممکن است سمی باشد. همچنین توجه داشته باشید این درمان ها هرگز نباید برای کودکان استفاده شود زیرا ممکن است کودک روغن را قورت دهد و بسیار خطرناک باشد.

نکته

توجه داشته باشید که این درمان برای تسکین موضعی درد هستند و مشکل اصلی شما را حل نمی کنند. پس حتما بعد از کاهش درد به دندانپزشک مراجعه کنید تا مشکل اصلی شما را به طور دقیق تشخیص داده و درمان کند. در صورتی که دچار ورم شده اید و یا دندانتان آب کشید، به سرعت به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است دندانتان عفونت کرده باشد.

میخک برای دندان درد کودکان

احساس درد دندان در کودکان دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. یکی از این دلایل می تواند پوسیدگی دندان ها باشد. خراب شدن دندان ها می تواند در اعماق دندان به وجود آید و در ظاهر دندان هیچ علامتی را نشان ندهد. در هنگام خوردن و آشامیدن خوراکی های سرد و گرم این درد تشدید می شود.
بنابراین ممکن است دندان درد کودک خود را جدی نگیرید. ولی باید متوجه این مورد باشید که دندان هایی که ابتدا در اعماق و پالپ دچار پوسیدگی می شوند درد بسیار زیادی دارند. یکی از روش های تسکین درد دندان کودک استفاده از میخک می باشد. میخک دارای مواد طبیعی می باشد.
میخک خواص ضد التهابی دارد. زمانی که از میخک استفاده می شود قسمتی از لثه که روی آن قرار دارد را بی حس می کند.

 

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید