این دعای پر رمز و راز در روز ۱۹ فروردین معجزه میکند

نقش های رمز گونه ای که شرف ‏الشمس نامیده می‏شود در کتاب «جنه‏الوافیه» مشهور به «مصباح کفعمی» آمده است.

برخلاف باور عموم شرف الشمس یک سنگ گرانبها نیست بلکه دعایی منسوب به امام علی (ع) می باشد که نوشتن آن دارای آداب مخصوص به خود است و برای چشم زخم، گشایش امور، برآورده شدن آرزوها، افزایش رزق و روزی استفاده می شود.

بازار خرید و فروش شرف‌‎الشمس در ۱۹ فروردین داغ می شود و نزدیک این روز اگر نگاهی به بازارهای جواهرفروشی بیندازیم، می‌بینیم که پشت شیشه مغازه‌ها حکاکی دعای شرف شمس به روی گردنبند یا انگشتر عقیق و جمله «ثبت نام نگارش ذکر شرف الشمس انجام می‌شود» نوشته شده است.

تقدیر شرف الشمس چیست؟

تصاویری که به صورت رمز حک شده اند شرف الشمس نام دارند، مرحوم کفعمی در کتاب مصباح کفعمی می‌گوید:این حروف (دعای شرف الشمس) شکل اسم اعظم است؛ سپس در حاشیه کتاب یادشده می‌گوید:در بعضی از کتاب‌های شیعه دیدم که از امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) نقل شده است. (علامه مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۴، ص۲۲۸)

اجزای حروف دعای شرف الشمس

متن دعای شرف الشمس شامل پنج اسم اعظم خداوند «الله؛ جمیل؛ رحمن؛ مومن؛ نور» می‌باشد که این کلمات مبارکه را روی نگین و یا عقیق حکاکی و به جای نقش این کلمات، در حکاکی از حروف رمزگونه استفاده می‌شود. نقش دعای شرف شمس ۱۳ حرف دارد ۴ حرف از انجیل، ۴ حرف از تورات و ۵ حرف از قرآن کریم گرفته شده است. روی تمام حروف شکل ستاره پنج پر، سه خط عمود و خط روی آن، حرفی مشابه میم، نردبان سه پله ای، چهار خط عمود، حرف ه دو چشم، حرف واو وارونه به صورت ممتد حکاکی شده‌است.

دعای شرف الشمس

بسم الله الرّحمن الرّحیم

اَللّهُم اِنّی اَسئَلُکَ بِالهاءِ مِنْ اِسمِکَ الْاَعظَم و بالثَلآثِ العِصّیِ و بالالَفِ المُقّوِم و بِالمِیمِ الطَمیس الاَبتَر و بالسِّلمِ و بالاَربَعَه الَتِی هی کالکَفِ بِلا مُعصَم و بِالهاءِ المَشقُوقَه و بالواوِ المُعظَّم صوره اِسمکَ الشَّریفِ الاَعظَم اَن تُصَلِیَ علی سَیِّدِنا مُحمَّدِ وَ آلِهِ بعدد حروف ماجری بِالقلم و اَن تَقضِی حاجَتِی.

معنی و متن فارسی دعای شرف الشمس

خداوندا از تو می‌خواهم با عظمت و بزرگی خود ای قادر مطلق و الله و اعلی حضرت و معصومان و ارادتمندان او و معاشرت او و ارادتمندان او و وصی او و اوست. و بخصوص او، و عالی ترینها و عالی ترین جانشین او، بر مولای ما محمد و آل او صلوات فرست و حاجت من را برطرف کن.

بعضی از خاصیت بی نظیر شرف الشمس در کتاب قدیمی (المعارف الکبری)

 • داشتن دعای شرف الشمس سبب باطل شدن سحر و جادو و نیت بد دشمن می گردد.
 • داشتن شرف الشمس باعث می شود سفر بی خطر و ایمن داشته باشید، کسی که در سفر است اگر شرف الشمس را داشته باشد از شر دزدان و راهزنان و هرحادثه ی بدی که ممکن است در طول سفر رخ بدهد در امان می ماند.
 • زمانیکه شرف الشمس بر روی پرچم نوشته شده باشد لشکریان آن پرچم برنده ی میدان جنگ خواهند شد.
 • شرف الشمس را پیش خود داشته باشید، اگر می خواهید سحر خیز باشید و یا برای نماز شب بیدار شوید.
 • کسی که در حبس و زندان دعای شرف الشمس را با خود داشته باشد، زود آزادیش مسجل می گردد.
 • نوشتن دعای شرف الشمس روی کاغذ و قرار دادن آن در کفن میت سبب می شود که میت از عذاب قبر حفظ گردد.
 • دعای شرف الشمس و به همراه داشتن انگشتر شرف الشمس برای همه درد ها و مرضهای بدن و تعجیل در سلامتی بسیار توصیه شده است.
 • کسی که دعا شرف الشمس را نوشته و نزد خود نگاه دارد، خداوند به واسطه ی این دعا، همیشه حافظ و نگهدار او خواهد بود.
 • فردی که نگین شرف الشمس که دعا نیز بر روی آن حک شده را در حضور پادشاه و سلطان همراه داشته باشد، مورد پذیرش پادشاه قرار می گیرد و خداوند او را از شر و صدمه ی آنها در امان نگه می دارد.
 • کسی که اسما خداوند را با خود حمل کند، در کارها پیروز شده و خدا دشمن او را مورد نکوهش قرار می دهد.
 • نگین دارای شرف الشمس و داشتن این دعا به همراه سبب برآورده شدن حاجت و گشایش در کارها می شود.
 • همراه داشتن دعای شرف الشمس سبب می شود شما از کلیه ی بیماریها ومرضها دور بمانید و اگر دچار امراض هستید، شفا پیدا کنید.
 • دختران دم بخت و در شرف ازدواج اگر شرف الشمس داشته باشند، ازدواجشان مهیا میگردد.

مواردی که در نوشتن دعای شرف شمس باید حتما بکار گرفته شود

 • دعای شرف الشمس تنها باید در تاریخ ۱۹ فروردین از طلوع تا غروب خورشید، حک گردد.
 • دعای شرف الشمس باید بر روی یک جسم زرد رنگ حک شود.
 • در نوشتن دعای شرف شمس باید آداب و اصول خاصی رعایت شود.
 • فردی که دعا را می نویسد باید با وضو، پاک و طاهر بوده و قبل از حکاکی قربانی بدهد.
 • در صورت نوشتن دعا شرف الشمس روی کاغذ، باید این کار با زعفران و گلاب انجام شود و آن را باز نکنید و به کسی نشان ندهید و در آخرین چهارشنبه ی سال در آب جاری و روان بیندازید.
 • از دوبار کشیدن هرخطی پرهیز شود.
 • سوراخ های میم ها وستاره ها و واو باز باشد.
 • خطهای ابتدایی و پایانی ستاره همدیگر را قطع نکنند.
 • الف ها به یک اندازه باشند.
 • روی تمام نقوش واو آخر کشیده شود.

نکات مهم در نگارش دعای شرف شمس

خواص دعای شرف الشمس فراوان است، این دعا باید در ساعات خاصی از روز ۱۹ فروردین ماه حکاکی گردد. نوشتن شرف شمس بر روی عقیق زرد بسیار توصیه شده‌است اما اگر تهیه نگین عقیق زرد و وسایل حکاکی برای شما دشوار است، می‌توانید آن را بر روی کاغذ زرد رنگ نیز بنویسید.

نوشتن دعای شرف الشمس روی کاغذ نیز خالی از لطف نبوده و می‌تواند برای شما خواصی داشته باشد. جهت نوشتن طلسم شرف الشمس روی کاغذ می‌بایست آداب نوشتن این دعا را کاملا رعایت کرده و متناسب با همان آداب بنویسید.

برای اجابت شدن حاجت در روز ١٩ فروردین باید ٢ رکعت نماز حاجت بخوانید و ١٠٠ صلوات بفرستید، بعد دعا و حرز را روی کاغذ نوشته و خواسته ی خود را نیز بگویید و کاغذ را در لای قرآن قرار دهید. در صورت استفاده از نگین هر سال در زمان معین شده و با رعایت آداب خاص آن، با یک سوزن بر روی نقش کنده شده دوباره خراش ایجاد کنید. اگر دعای شرف الشمس را روی تکه کاغذ نوشته اید از باز کردن و نشان دادن آن به دیگران خودداری کنید و آن را در آخرین چهارشنبه سال به رود جاری بسپارید.

آیا دعای شرف الشمس معتبر است؟

نقش های رمز گونه ای که شرف ‏الشمس نامیده می‏شود در کتاب «جنه‏الوافیه» مشهور به «مصباح کفعمی» آمده است. کفعمی در حاشیه کتاب می‏نویسد:«در بعضی از کتاب‏های علمای شیعه دیدم که این شکل از امیرالمۆمنین(علیه السلام) نقل شده است.که وقتی عازم جهاد بود در بین راه که استراحت می کردند این شکل ها را بر روی سنگی حک کرد و فرمود:این رمز پیروزی ماست. به نظر می‏رسد بیان چنین نقلی محکم نیست؛ چون سند این روایت تا امیرالمومنین (علیه السلام) ذکر نشده است. » مرحوم شیخ بهایی هم همین شکل را در کتاب «سرّ المستتر» با اندکی تغییر آورده است. البته در کتاب‏های یاد شده این شکل به «شرف‏ الشمس» نامیده نشده است و احتمالاً تشخیص اساتید علم ختوم و اذکار این بوده که این شکل در شرف شمس – که نوزدهم فروردین ماه است – نوشته شود که ساعت خوبی است و باعث تأثیر بیشتر این شکل خواهدبود.

در کتاب «هزار و یک نکته»، نکته ۲۷۷، تألیف آیت ‏اللّه ‏حسن ‏زاده آملی نیز مطالبی راجع به این شکل آمده است.

تسبیح شرف الشمس

به جای انگشتر شرف الشمس می توانید، تسبیح شرف الشمس بخرید، تسبیح شرف الشمس یکی از این محصولات شرف الشمس می باشد، مهره های این تسبیح باید عقیق زرد باشد و حرز شرف الشمس هم روی تسبیح حکاکی گردد.

دوری از چشم زخم دشمنان، براورده شدن حاجات و آرزو ها، کارگشایی در کارها، افزایش رزق و روزی، افزایش ثروت و… از خواص تسبیح شرف الشمس می باشد.

انگشتر شرف الشمس را در کدام دست بیاندازیم؟

انگشتر شرف الشمس، انگشتری از جنس سنگ عقیق است که رو یا پشت سنگ حکاکی شرف الشمس انجام شده باشد. انگشتر شرف الشمس دارای خواص بی‌نظیری از جمله :برآورده شدن حاجات، دفع فقر، افزایش رزق و روزی، بخت گشایی، کسب منزلت، محافظت در برابر انرژی منفی و… می‌باشد. استفاده از انگشتر شرف الشمس برای افرادی که معتقد به اهمیت آن هستند، نیازی به وضو ندارد.

برای بهره بردن از خواص انگشتر شرف الشمس بهتر است که در دست راست قرار گیرد. از امام کاظم (علیه السلام) روایت گردیده‌است که “… امام علی (علیه السلام) انگشتر را در دست راست می‌کردند، چرا که ایشان بعد از حضرت محمد (ص) امام اصحاب یمین بودند … و این نشانه شیعیان ما می‌باشد &hellip”(حر عاملی، وسائل الشیعه، ج ۵، ص ۸۲)

انگشترشرف الشمس، بهتر است در انگشت وسط و اشاره استفاده نشود و به جای آن در انگشت انگشتری و انگشت کوچک قرار داده شود. حضرت محمد (ص) فرموده‌اند:”امتم را از گذاشتن انگشتر در انگشت وسط و اشاره نهی می‌نمایم.” (حر عاملی، وسائل الشیعه، ج ۵، ص ۹۷) و همچنین فرموده‌اند:”یا علی انگشتر در انگشت اشاره و وسط قرار مده … و انگشت کوچک را خالی از انگشتر مگذار” (حر عاملی، وسائل الشیعه، ج ۵، ص ۹۷)

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید