جویدن ۲۰ دانه از این گیاه معجزه آور باعث کاهش فوری فشار خون بالا میشود

سیاه دانه یک گیاه دارویی با نام علمی «نیگلا ساتیوم» است که از دیرباز در طب سنتی به عنوان یک درمان طبیعی و گیاهی شناخته می‌شود.

فشار خون بالا یا همان فشار خون اساساً یکی از مشکلات شایع در جامعه است که می‌تواند به مشکلات جدی در سلامتی افراد منجر شود. در این مقاله، به بررسی خواص و اثرات سیاه دانه بر درمان فشار خون بالا می‌پردازیم.

فشار خون بالا چیست؟

فشار خون نیرویی است که خون توسط قلب به دیواره رگ‌ها وارد می‌کند. در فشار خون بالا، فشار وارد شده به دیواره رگ‌های خونی، به طور مداوم بالاتر از حد طبیعی است. از آنجایی که فشار خون بالا اغلب بدون علامت بالینی بارزی است، «قاتل خاموش» نامیده می‌شود.

خواص مهم سیاه دانه

سیاه دانه یک گیاه دارویی با نام علمی «نیگلا ساتیوم» است که از دیرباز در طب سنتی به عنوان یک درمان طبیعی و گیاهی شناخته می‌شود.

این گیاه از خانواده Ranunculaceae مشتق می‌شود و در مناطق مختلف جهان به خصوص خاورمیانه، آفریقا و آسیای میانه رشد می‌کند.

سیاه دانه دارای ترکیبات فعالی است که به آن خواص ضدباکتریایی، ضدالتهابی و ضد اکسیدانی می‌بخشد.

این گیاه دارای ویتامین‌ها و مواد معدنی مفیدی مانند اسیدهای چرب امگا-۳، امگا-۶ و امگا-۹ است.

خواص روغن سیاه دانه

برخی از خواص روغن سیاه دانه عبارتند از:

  • ضد التهاب
  • ضد اکسیدان است
  • تقویت سیستم ایمنی
  • کاهش کلسترول و فشار خون
  • کاهش سطح قند خون
  • ضد باکتریال و ضد قارچ است
  • آرام بخش
  • تقویت و کاهش ریزش موها
  • افزایش براقی و لطافت مو

خواص سیاه دانه برای فشارخون بالا

مطالعات نشان می‌دهد که مصرف سیاه دانه می‌تواند به درمان فشار خون بالا کمک کند.

خصوصیات ضدالتهابی و ضداکسیدانی این گیاه، می‌تواند به بهبود عملکرد رگ‌ها و عروق منجر و در نتیجه باعث کاهش فشار خون شود.

امگا-۳ و امگا-۶ موجود در روغن سیاه دانه خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی مرتبط با فشار خون بالا را نیز کاهش می‌دهد.

درمان پرفشاری خون با سیاه دانه

استفاده از سیاه دانه به عنوان یک روش تکمیلی در کنترل پرفشاری خون مورد توجه قرار گرفته است؛ که مصرف مکمل‌های سیاه دانه می‌تواند به درمان فشار خون بالا کمک کند و سلامت قلب و عروق را بهبود بخشد. البته، این روش باید به عنوان یک تکمیل درمان‌های معمولی مورد استفاده قرار گیرد و همواره نیاز به مشورت با پزشک دارد.

اثرات سیاه دانه بر درمان فشار خون بالا

روغن سیاه دانه دارای مواد مفیدی مثل امگا-۳ و امگا-۶، تیموکوینون و تانن‌ها است که به طور مستقیم یا غیرمستقیم می‌توانند به درمان فشار خون کمک کنند. علت کاهش فشار خون توسط روغن سیاه دانه به موارد زیر برمی‌گردد:

اثر ضدالتهابی: روغن سیاه دانه دارای خواص ضدالتهابی است که می‌تواند به کاهش التهاب‌های دیواره‌های رگ‌ها و عروق کمک کند. این عملکرد می‌تواند منجر به تسهیل جریان خون و کاهش مقاومت عروقی گردد که در نتیجه باعث درمان فشار خون می‌شود.

اثر آنتی اکسیدانی: تانن‌ها و تیموکوینون موجود در روغن سیاه دانه دارای خواص ضداکسیدانی هستند که می‌تواند به حفظ سلامتی رگ‌ها و عروق بدن کمک کند. با از بین بردن آسیب‌های اکسیداتیو در دیواره‌های رگ‌ها، انعطاف‌پذیری آنها افزایش و فشار خون کاهش می‌یابد.

اثر مثبت روی سیستم عصبی: برخی مطالعات نشان داده‌اند که روغن سیاه دانه می‌تواند به تنظیم عملکرد سیستم عصبی مرکزی کمک کند؛ و این امر می‌تواند به درمان فشار خون عصبی کمک کند.

سیاه دانه چه قدر فشار خون را پایین می‌آورد؟

داده‌های منتشر شده در مجله Food Science & Nutrition Research نشان می‌دهد که شش هفته مصرف مکمل و قرص سیاه دانه ۵۰۰ میلی گرم، فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را تا بیش از ۱۰٪ در افراد مبتلا به فشار خون بالا کاهش می‌دهد.

عوارض سیاه دانه

سیاه دانه ممکن است باعث خواب آلودگی و کندی تنفس شود. مصرف سیاه دانه در کنار داروهای آرام بخش ممکن است باعث مشکلات تنفسی یا خواب آلودگی بیش از حد شود.

اگر در حال حاضر مشکل کلیوی دارید، قبل از مصرف روغن سیاه دانه با پزشک خود مشورت کنید.

تحقیقات محدودی هم نشان می‌دهد که زنان باردار یا شیرده باید از از سیاه دانه فقط به عنوان چاشنی استفاده کنند و از مصرف بیش از حد اجتناب کنند.

نحوه مصرف سیاه دانه برای فشار خون بالا

برای مصرف سیاه دانه به عنوان تکمیل در درمان فشار خون بالا، می‌توانید روغن سیاه دانه خوراکی را به صورت مکمل یا دانه آن را به غذاها و نوشیدنی‌های خود اضافه کنید.

برای کاهش فشار خون حدود نصف قاشق چایخوری (۲.۵ میلی لیتر) روغن سیاه دانه را دو بار در روز به مدت ۸ هفته استفاده کنید. این کاربه طور قابل توجهی سطح فشار خون را کاهش می‌دهد.

چه قدر باید سیاه دانه بخوریم؟

در صورت استفاده از روغن یا اسانس سیاه دانه برای پوست و مو می‌توانید، ان را با روغن‌های دیگر رقیق کرده و روی موضع مورد نظر بمالید.

در صورت مصرف عصاره خوراکی سیاه دانه، کپسول آن یا خود سیاه دانه، دوز مصرفی باید یک تا دو گرم در روز باشد. (حدود ۱۲ تا ۲۰ دانه)

درمان اورژانسی فشار خون با جویدن سیاه دانه

برای درمان سریع فشار خون بالا، ۱۲ الی ۲۰ عدد سیاه دانه را با دندان بجوید. می‌توانید از ترشی‌ها مثل سرکه، آبلیمو، آبغوره، آب نارنج و… در کنار آن استفاده کنید.

یکی از روش های خانگی درمان فشار خون بالا، استفاده از دانه سیاه دانه یا روغن سیاه دانه است. خوردن روزانه مقداری دانه سیاه به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی آن و وجود امگا ۳ و امگا ۶ موجب گشادی عروق خونی و عملکرد بهتر آنها می شود.

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید