با مصرف این گیاه رشد موها ۱۰ برابر شده و دیگر شوره‌ای روی سر نخواهد ماند

در این مقاله به بررسی گیاه پرسیاوش می پردازیم پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

پرسیاوشان از نظر طبّ قدیم ایران، معتدل است. در طب گذشته از گیاه پرسیاوشان در درمان سرفه و علائم سرماخوردگی و ریزش منطقه ای مو استفاده می شده است. به جهت خواص ضد ریزش مو که در پرسیاوشان قرار دارد در تولید شامپوهای اختصاصی به کار رفته می شود.

روغن پرسیاوشان که با اسامی چون سنبل، سرانیون، پرسیاوشو، ساق الاسود و… معرف می باشد و از تیره بسفایح است. روغن گیاهی است که در نواحی مرطوب و معتدل زمین و در ایران در نواحی شمالی و در کنار حلقه چاه ها و کنار جویبارهای مناطق کوهستانی و در بعضی از نقاط دیگر ایران رشد می کند.

گیاه پرسیاوش و تاثیر آن بر مو

در قدیم از پرسیاوشان برای درمان ریزش مو استفاده می شده. پرسیاوشان یک گیاه علفی و داروی گیاهی می باشد که می توانید برای رویش مو، محکم کردن موهایتان , رشد بهتر مو و .. از آن استفاده کنید.

  • ماساژ با جوشانده آن باعث سیاه شدن مو و تقویت آن می گردد. برای این که نتیجه بیشتری راجع به تقویت مو بگیرید می توانید سوخته پرسیاوشان را به صورت ضماد روی سر بگذارید.
  • برای محکم کردن ریشه ی مو و بلند کردن موی سر خاکستر پرسیاوشان را با روغن مورد مخلوط کرده به سر بمالند.
  • برای درمان شوره سر خاکستر پرسیاوشان را با عرق مورد مخلوط کرده به سر بمالند.
  • برای رفع موخوره پرسیاوشان را در عرق بید جوشانده صاف نموده با روغن زیتون مخلوط کرده سپس موها را ماساژ دهید.
  • ضماد سوخته آن جهت جلوگیری از ریزش مو و رویاندن آن کاربرد دارد.

برای تقویت مو می بایست ضماد سوخته ای از این گیاه فراهم نموده و روی موهایتان مالش دهید. همچنین برای تقویت مو و رشد موها، برگ تازه ی پرسیاوشان را به صورت پماد تهیه کنید و روی سر مالش دهید یا این که از دم کرده ی آن مصرف کنید. خاکستر آن را با آب ترکیب نمایید و به موهای خود مالش دهید. این کار باعث از بین رفتن شوره سر می شود.

اگر ریزش منطقه ای مو دارید، یا دچار ریزش سکه ای شده اید، روغن پرسیاوش میتواند کمک خوبی برای شما باشد. این روغن برای تقویت پیاز مو بسیار کار آمد است و مناسب به شمار می رود. همچنین موخوره را هم میتواند به راحتی رفع کند.

برای دم کردن این گیاه فقط از برگ های آن استفاده می شود. درون یک ظرف، یک پیمانه آب را روی دو قاشق چای خوری برگ پرسیاوشان خشک و یا در صورت تازه بودن برگ ها، یک چهارم پیمانه بریزید. وقتی مخلوط جوش آمد بگذارید به مدت پنج دقیقه آهسته بجوشد. مخلوط را درون یک صافی بریزید. اگر می خواهید جوشانده شما شیرین باشد کمی عسل درون آن بریزید و برای طعم بهتر نیز می توانید چند قطره آب لیمو درون آن بچکانید.

توجه: قبل از استفاده از این گیاه دارویی، با یک پزشک مشورت کنید. از جوشانده این گیاه به طور مداوم استفاده نکنید برای این کار می توانید ۱۰ روز از آن استفاده کنید و ۵ روز فاصله بگذارید و مجدد آن را مصرف کنید. تنها یک فنجان از این جوشانده را در روز بنوشید مگر در مواقع بیماری های حاد مانند سرماخوردگی حاد یا آنفلوآنزا، که مصرف سه فنجان در روز به مدت ۴ روز مجاز است. پرسیاوشان دارای خواص دارویی بسیاری می باشد شما میتوانید پرسیاوشان را از عطاری ها بصورت خشک تهیه کنید.

عوارض مصرف در مورد روغن پرسیاوشان

به دلیل خواص ضد بارداری این گیاه زنان باردار نباید از ان استفاده کنند.

مصرف بیش از اندازه از ان باعث استفراغ می شود. مصرف بیشتر ان باعث ضعف عضلانی،کماو حتی اسیب به چشم می شود. بعضی از سرخس ها حاوی مواد سمی هستند در نتیجه از بی خطر بودن انها مطمعا شوید.

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید