۵ گیاه دارویی خواب آور | این گیاهان قوی تر از هر مسکن خواب آوری عمل می‌کنند!

بی‌خوابی اختلالی است که شاید همه ما با آن درگیر شده باشیم. اما چگونه می‌توان بدون مصرف داروهای شیمیایی به خواب عمیق رفت؟

در تاریکی شب، زمانی که سکوت بر جهان حاکم است، رنج بی‌خوابی آغاز می‌شود. چشمان خسته به سقف خیره می‌شوند و ذهن در اضطرابی بی‌وقفه غوطه‌ور می‌شود. خوابی که به جای آرامش، خستگی و کسالت به ارمغان می‌آورد.

در برابر این رنج طاقت‌فرسا، راه حل‌هایی وجود دارد. گیاهان دارویی، هدیه‌ای از طبیعت برای رهایی از بی‌خوابی. آشنایی با انواع این گیاهان، گامی در جهت طلوع خورشید آرامش در تاریکی شب بی‌خوابی است.

۵ گیاه دارویی آرام‌بخش و خواب‌آور

به عنوان مناسب‌ترین داروی گیاهی برای کم شدن خواب و درمان قطعی بی‌خوابی می‌توان به پنج گیاهی که در ادامه می‌آیند، اشاره داشت:

۱. والرین (Valerian) یا سنبل الطیب

ریشه گیاه والرین یا سنبل الطیب برای تسکین اضطراب، بی‌قراری عصبی و بی‌خوابی موثر است و این گیاه به همین دلیل برای درمان خانگی بی‌خوابی و استرس مورد استفاده قرار می‌گیرد. علت علمی تاثیر این گیاه آزادسازی واسطه شیمیایی گابا (GABA) در مغز است که سبب آرامش می‌شود. در نتیجه، بیشترین تاثیر را می‌تواند در بی‌خوابی‌های ناشی از اضطراب و بی‌قراری داشته باشد.

۲. گل ساعتی (Passionflower)

گل ساعتی نیز یک داروی گیاهی برای بی‌خوابی شبانه است که شهرت زیادی در این زمینه دارد. اثر آرام‌بخش این گیاه سال‌های متمادی است که در کشور آلمان ثابت شده و در ترکیب با والرین، می‌تواند خواب عمیق و آرامی را مهیا کند. در یک مطالعه، کیفیت چای گل ساعتی با چای دارونما مورد مقایسه قرار گرفت. شرکت کنندگان در این این مطالعه هر نوع از چای را به مدت یک هفته تنها یک ساعت پیش از خواب نوشیدند و یک هفته بین نوشیدن دو نوع چای فاصله ایجاد شد.

با اینکه پس از پایان مطالعه محققان هیچ تفاوتی را در خواب شرکت‌کنندگان بین هفته چای گل ساعتی و هفته چای دارونما پیدا نکردند اما خود شرکت‌کنندگان به طور متوسط معتقد بودند که در هفته گل ساعتی ۵ درصد بهتر و راحت‌تر خوابیدند.

۳. بادرنجبویه (Lemon Balm)

ترکیب گیاه بادرنجبویه با گیاه والرین می‌تواند سبب کاهش اختلالات خوابی مانند بی‌خوابی شود که به همین دلیل، این دو داروی گیاهی برای بی‌خوابی شبانه بسیار پرکاربرد هستند. بعلاوه، اثر آنتی اکسیدانی این گیاه برای کبد و اثر تقویت مغزی آن برای حافظه تا حد زیادی مطالعه شده است.

۴. مالت (Hops)

نوشیدنی مالت نظیر ماء الشعیر سبب کاهش اضطراب، التهابات و بهبود کیفیت خواب می‌شود. البته، از آنجا که این نوع نوشیدنی‌ها معمولا با قند یا الکل بالا ارائه می‌شوند، استفاده از آن‌ها چندان نمی‌تواند برای سلامتی مفید باشد. بنابراین، اگر قصد دارید که از مالت برای درمان قطعی بی خوابی استفاده کنید بهتر است به سراغ مدل‌های ساده و بدون طعم این نوع نوشیدنی بروید.

۵. بابونه (Chamomile)

این گیاه سابقه طولانی در درمان خانگی بی‌خوابی دارد و بیشتر به صورت چای مصرف می‌شود. اثر ضد التهابی آن در رفع مشکلات گوارشی، تحریکات پوستی و گلودرد کمک می‌کند. بنابراین، بابونه می‌تواند به عنوان داروی گیاهی برای استرس و بی‌خوابی‌های ثانویه ناشی از بیماری‌های التهابی نیز موثر باشد.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در انتهای همین مطلب با ما به اشتراک گذارید.

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید