با این تست خواهید فهمید چند درصد از مغزتان استفاده می‌کنید!!

به نظرتان چقدر از مغزتان استفاده می‌کنید؟ این آزمون را انجام دهید تا دریابید حقیقت چیست.

مغز انسان، اندامی پیچیده و مرموز می‌باشد که مدت‌هاست، دانشمندان و افراد عادی را مجذوب خود کرده است. افسانه‌های رایج نشان می‌دهد که افراد تنها از درصد کمی از ظرفیت مغز خود استفاده می‌کنند که اغلب به عنوان ۱۰ درصد ذکر می‌شود.

با این حال، این یک تصور کاملا اشتباه است. علوم عصب شناسی این افسانه را رد کرده است و نشان می‌دهد که ما تقریباً از تمام قسمت‌های مغز خود استفاده می‌کنیم.

این سوال در مورد این نیست که چه مقدار و چه درصدی از مغز خود را استفاده می‌کنیم، بلکه در این مورد است که چگونه به طور موثر از منابع شناختی خود استفاده می‌کنیم.

آزمون درصد استفاده از مغز

این تست بر اساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و دانشگاه هاروارد طراحی شده است. این تست به شما کمک می کند تا درصد استفاده از مغز خود را در حال حاضر تخمین بزنید.

سوال ۱:

شما چه زمانی احساس می کنید که در بهترین حالت خود هستید؟

زمانی که در حال استراحت هستید
زمانی که در حال کار یا تحصیل هستید
زمانی که در حال فعالیت بدنی هستید
زمانی که در حال خلاقیت هستید
پاسخ:
اگر پاسخ شما زمانی که در حال استراحت هستید باشد، احتمالاً از کمتر از ۱۰ درصد مغز خود استفاده می کنید. اگر پاسخ شما زمانی که در حال کار یا تحصیل هستید باشد، احتمالاً از ۱۰ تا ۲۵ درصد مغز خود استفاده می کنید. اگر پاسخ شما زمانی که در حال فعالیت بدنی هستید باشد، احتمالاً از ۲۵ تا ۵۰ درصد مغز خود استفاده می کنید. اگر پاسخ شما زمانی که در حال خلاقیت هستید باشد، احتمالاً از بیش از ۵۰ درصد مغز خود استفاده می کنید.

سوال ۲:

در طول روز، چه مقدار زمان را صرف فعالیت هایی می کنید که به چالش ذهنی شما می کشد؟

کمتر از ۱ ساعت
۱ تا ۳ ساعت
۳ تا ۵ ساعت
بیش از ۵ ساعت
پاسخ:
اگر پاسخ شما کمتر از ۱ ساعت باشد، احتمالاً از کمتر از ۲۰ درصد مغز خود استفاده می کنید. اگر پاسخ شما ۱ تا ۳ ساعت باشد، احتمالاً از ۲۰ تا ۴۰ درصد مغز خود استفاده می کنید. اگر پاسخ شما ۳ تا ۵ ساعت باشد، احتمالاً از ۴۰ تا ۶۰ درصد مغز خود استفاده می کنید. اگر پاسخ شما بیش از ۵ ساعت باشد، احتمالاً از بیش از ۶۰ درصد مغز خود استفاده می کنید.

سوال ۳:

آیا شما به طور منظم از فعالیت های ذهنی چالش برانگیز مانند بازی های فکری، یادگیری زبان جدید یا حل معما لذت می برید؟

خیر
گاهی اوقات
اغلب
همیشه
پاسخ:
اگر پاسخ شما خیر باشد، احتمالاً از کمتر از ۳۰ درصد مغز خود استفاده می کنید. اگر پاسخ شما گاهی اوقات باشد، احتمالاً از ۳۰ تا ۵۰ درصد مغز خود استفاده می کنید. اگر پاسخ شما اغلب باشد، احتمالاً از ۵۰ تا ۷۰ درصد مغز خود استفاده می کنید. اگر پاسخ شما همیشه باشد، احتمالاً از بیش از ۷۰ درصد مغز خود استفاده می کنید.

نتیجه گیری:

با جمع بندی پاسخ های خود، می توانید درصد استفاده از مغز خود را تخمین بزنید. به عنوان مثال، اگر پاسخ های شما به سوالات ۱، ۲ و ۳ به ترتیب زمانی که در حال فعالیت بدنی هستید، بیش از ۵ ساعت و همیشه باشد، احتمالاً از بیش از ۸۰ درصد مغز خود استفاده می کنید.

البته، این آزمون فقط یک تخمین است و درصد واقعی استفاده از مغز هر فرد می تواند متفاوت باشد. عوامل مختلفی مانند سن، تحصیلات، شغل، سبک زندگی و سلامتی می توانند بر میزان استفاده از مغز تأثیر بگذارند.

روش های بهبود وضعیت استفاده از مغز

برای افزایش میزان استفاده از مغز خود، می توانید فعالیت های ذهنی چالش برانگیز را به طور منظم در برنامه خود بگنجانید. این فعالیت ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • بازی های فکری مانند شطرنج، سودوکو یا پازل
  • یادگیری زبان جدید
  • حل معما
  • مطالعه
  • خلاقیت مانند نوشتن، نقاشی یا موسیقی
  • فعالیت های بدنی مانند ورزش، رقص یا یوگا

با افزایش فعالیت ذهنی خود، می توانید مغز خود را سالم و فعال نگه دارید و از مزایای متعدد آن بهره مند شوید.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در انتهای همین مطلب با ما به اشتراک گذارید.

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید