آشنایی با خواص درمانی در نجف

انگیزه – علوم – انگشتر پوشیدن در فرهنگ ما و به‌خصوص انگشترهایی که پیشینه و سفارش مذهبی دارند، جایگاه ویژه‌ای در بین افراد دارد. برخی از سنگ‌هایی که بر روی رکاب انگشتر نصب می‌شوند، در اسلام نیز به استفاده از آنها توصیه‌ شده است. از مهمترین این سنگ‌ها می‌توان به سنگ فیروزه و سنگ در نجف، اشاره کرد. احادیث بسیار زیادی در مورد این نوع از سنگ‌ها و فضیلت انگشتر به دست کردن با آن از ائمه اطهار ما شیعیان نقل‌شده است. در این مطلب قصد داریم، به چند مورد از خواص درمانی سنگ در نجف، بپردازیم و شما را…

خواص درمانی در نجف

انگیزه – علوم – انگشتر پوشیدن در فرهنگ ما و به‌خصوص انگشترهایی که پیشینه و سفارش مذهبی دارند، جایگاه ویژه‌ای در بین افراد دارد. برخی از سنگ‌هایی که بر روی رکاب انگشتر نصب می‌شوند، در اسلام نیز به استفاده از آنها توصیه‌ شده است. از مهمترین این سنگ‌ها می‌توان به سنگ فیروزه و سنگ در نجف، اشاره کرد. احادیث بسیار زیادی در مورد این نوع از سنگ‌ها و فضیلت انگشتر به دست کردن با آن از ائمه اطهار ما شیعیان نقل‌شده است. در این مطلب قصد داریم، به چند مورد از خواص درمانی سنگ در نجف، بپردازیم و شما را با این سنگ شگفت انگیز آشنا کنیم.

 

سنگ در نجف

سنگ در نجف یا AGATE، سنگی بسیار صاف و شفاف است و شکل آن بسیار شبیه به شیشه است. این سنگ از گروه سنگ‌های کوارتز است و از نظر معنوی و مذهبی ارزش خیلی بالایی دارد. در انواعی از این سنگ خط‌های سیاه‌رنگی به شکل مو دیده می‌شود که به آن در مودار می‌گویند. برای آشنایی با خواص درمانی در نجف، نحوه تشکیل و ساخت این سنگ با ما همراه باشید.

سنگ در نجف

خواص درمانی در نجف

برخی از مهم‌ترین خواص درمانی در نجف برای سلامت جسم و روان عبارتند از:

 • سنگ در نجف برای درمان کمردرد بسیار مفید است. این سنگ برای افرادی که از دیسک کمر رنج می‌برند بسیار مؤثر است و درد ناشی از این بیماری را کاهش می‌دهد.
 • سنگ در نجف پر نور کننده چشم است و از بسیاری از امراض چشمی جلوگیری می‌کند.
 • از خونریزی‌های شدید جلوگیری می‌کند. این سنگ برای بانوان در زمان عادات ماهیانه بسیار مؤثر است و میزان خونریزی و درد ناشی از آن را کاهش می‌دهد.
 • درمان سردردهای مزمن از مهم‌ترین خواص درمانی در نجف است. استفاده از این سنگ در انگشتر باعث التیام انواع سر دردها و میگرن‌هاست.
 • این سنگ پر ارزش بر روی ریه‌ها هم تأثیر گذار است.
 • این سنگ تأثیر به سزایی در عملکرد سیستم گوارشی دارد.
 • به همراه داشتن سنگ در نجف به‌خصوص بر روی انگشتر، جریان خون را تحریک می‌کند و باعث تأثیرات مثبت بر روی آن می‌شود.
 • سنگ در نجف شنوایی را افزایش می‌دهد.
 • سنگ در نجف تنظیم کننده مراکزی از بدن است که وظیفه دریافت انرژی دارند و تعادل انرژی را در بدن انسان را به خوبی برقرار می‌کند.
 • این سنگ در پاکسازی همه چاکراهای بدن نقش مؤثری دارد.
 • سنگ در نجف نماد نیروی ذهن است و به تمرکز و افزایش توانایی‌های ذهنی و باز نمودن ذهن کمک می‌کند. از طرفی میزان تمرکز شما بر روی مسائل را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.
 • مهم‌ترین خواص درمانی در نجف در طب سنتی، برطرف کردن خستگی‌های شدید، کمک به رفع و درمان تورم مفاصل و آسیب‌های وارده به استخوان‌هاست. همچنین در درمان افسردگی و درد عضله موثر است.

 

خواص درمانی در نجف در روایات و احادیث ائمه اطهار

همانطور که گفته شد سنگ در نجف سرشار از خواص درمانی برای بدن است و از این رو درباره شایستگی و ثواب استفاده از سنگ در نجف، روایات و احادیث فراوانی از ائمه اطهار (ع) نقل و بیان شده است. این سنگ باعث تقویت انرژی معنوی در وجود انسان می‌شود و انرژی‌های منفی را از اطرافتان دور می‌کند. به همراه داشتن سنگ در نجف به شما آرامش می‌دهد.

خواص درمانی در نجف در روایات

در روایت و حدیثی از امام صادق (ع) امام ششم شیعیان نقل‌شده است: “در نجف که در شهر نجف اشرف خدا ظاهر می‌سازد، به راستی که هر فردی انگشتر در نجف در دست خود کند و هر زمان که به آن نگاه کند، خداوند برای هر نگاهی که به این نگین می‌کند، ثواب یک زیارت حج در نامه اعمال این فرد می‌نویسد که اجر و ثواب آن معادل با اجر و ثواب عمل پیغمبران و صالحان است. اگر خداوند بر شیعیانش رحمت نداشت، قیمت هر دانه نگین سنگ در نجف به اندازه‌ای گران می‌شد که کسی توانایی خرید آن را نداشته باشد، اما خداوند متعال آن را بر شیعیان ارزان قرار داده است و فراوان است و زیاد یافت می‌شود تا آن‌که همه شیعیان بتوانند از آن استفاده کنند.”

همچنین در روایتی دیگر امام صادق فرموده‌اند: “دوست دارم که هر مؤمنی پنج انگشتر در دست بیندازد از جمله عقیق، فیروزه، یاقوت، حدید صینی و در نجف.”
این روایات و دیگر روایاتی که در مورد اهمیت در نجف و انگشتر عقیق از معصومین نقل شده است به خوبی ارزش این سنگ را نشان می‌دهد.

 

سنگ در نجف در علم سنگ شناسی

سنگ در نجف در علم سنگ شناسی

همانطور که اشاره شد سنگ در نجف سنگی بسیار صاف و شفاف و بسیار شبیه به شیشه است. این سنگ از گروه سنگ‌های کوارتز است که برای سنگ شناسان بسیار آشناست و در سنگ‌شناسی به آن در کوهی گفته می‌شود. این سنگ، در رنگ‌های مختلفی یافت شده و در دنیا به نام‌های مختلفی شناخته می‌شود. یکی از انواع این سنگ عقیق است که برای افراد مختلف شناخته شده است و به رنگ‌های کهربائی، زرد، سفید، جگری، جگری مایل به سیاه و سبز یافت می‌شود.

سنگ در نجف در در قسمت وادی‌السلام شهر نجف اشرف در کشور عراق و به دو رنگ شیشه‌ای بی‌رنگ و شیشه‌ای مایل به قرمز یافت می‌شود. به سنگ دوم که کمی مایل به قرمز است در کشورهای اسلامی در حسینی نیز گفته می‌شود.

 

نحوه نگهداری از سنگ در نجف

نگهداری از سنگ در نجف بسیار آسان است. شما می‌توانید آن را یک بار در هفته در آب جاری بشویید و در معرض تابش نور خورشید قرار دهید. از طرفی مواظب باشید به آن ضربه‌ای وارد نشود تا مبادا بشکند.

نحوه نگهداری از در نجف

طریقه ساخت سنگ در نجف

جالب است بدانید نحوه ساخت سنگ در نجف، مختص به شهر نجف اشرف واقع در عراق است و چون تنها در این سرزمین می‌توان آن را تولید کرد، به در نجف شهرت پیدا کرده است. به عبارت دیگر می‌توان گفت ساخت این سنگ پر ارزش به خواست خدا به دستان شیعیان تولید می‌شود.

هنگامی که در آغاز سال باران نیسان (منظور اولین بارانی است که در اواخر فروردین یا اوایل اردیبهشت می‌بارد و خواص درمانی بسیار زیادی دارد)، بر شهر نجف و قبرستان وادی‌السلام که یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین قبرستان‌های تاریخ است و قبر تعدادی از پیامبران و بسیاری از مشاهیر، صالحان و بزرگان دین نیز در این قبرستان است، می‌بارد، خاک این قبرستان (فقط باید خاک وادی‌السلام استفاده شود) با آب نیسان ترکیب شده و کلوخ‌هایی ایجاد می‌شود. سازندگان این سنگ پر ارزش کلوخ‌ها را خوب صیقل می‌دهند و سنگ‌های در نجف را می‌سازند. از این سنگ به عنوان نگین انگشتر و تسبیح استفاده می‌شود.

در نجف به عنوان نگین انگشتر

نکته‌ای که لازم است در انتها در مورد خواص سنگ در نجف اشاره کرد، این است که خاک قبرستان وادی‌السلام مدفن بسیاری از مؤمنین و دوستداران خدا است. وقتی دری ساخته می‌شود، این احتمال وجود دارد که در آن میلیون‌ها سلول که هر کدام از این سلول‌ها متعلق به یک فرد متدین است، وجود داشته باشد.

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید