روش مدیریت زمان؛ ۳ تکنیک موثر و کاربردی

ضعف در برنامه‌ریزی و مدیریت زمان، مشکلات متعددی را برای ما می‌تواند ایجاد کند. خیلی از افراد در این زمینه ضعف داشته و روش مدیریت زمان را بلد نیستند. در واقع اگر شما بتوانید حواس‌پرتی را حذف و وظایف مهم را اولویت‌بندی کنید، در نهایت می‌توانید کارهای بیشتری انجام داده و روحیه شادتری داشته باشید. از این‌رو در این مطلب ۳ تکنیک موثر برای مدیریت زمان را به شما آموزش خواهیم داد.    ۳ روش مدیریت زمان ۱. برنامه‌ ریزی در ذهن قبل از شروع هفته، مهم‌ترین وظایف و اهداف خاصی را که دنبال می‌کنید، شناسایی کرده و از آن…

مدیریت زمان

ضعف در برنامه‌ریزی و مدیریت زمان، مشکلات متعددی را برای ما می‌تواند ایجاد کند. خیلی از افراد در این زمینه ضعف داشته و روش مدیریت زمان را بلد نیستند. در واقع اگر شما بتوانید حواس‌پرتی را حذف و وظایف مهم را اولویت‌بندی کنید، در نهایت می‌توانید کارهای بیشتری انجام داده و روحیه شادتری داشته باشید. از این‌رو در این مطلب ۳ تکنیک موثر برای مدیریت زمان را به شما آموزش خواهیم داد.

 

 ۳ روش مدیریت زمان

۱. برنامه‌ ریزی در ذهن

قبل از شروع هفته، مهم‌ترین وظایف و اهداف خاصی را که دنبال می‌کنید، شناسایی کرده و از آن فهرستی تهیه کنید. فهرست خود را بر اساس سختی وظایف، الویت‌بندی کنید. اختصاص دادن زمان خاص برای انجام هر یک از کارها، در نظم بخشیدن به کار و کنترل مدیریت زمان به شما کمک شایانی خواهد کرد.

۲. مقابله با حواس پرتی

ممکن است وقتی مشغول به کار هستید، دوری کردن از مردم، تکنولوژی و چیزهای جذاب دیگر کار سختی باشد؛ اما باید به یاد داشته باشید که شما در قبال انجام دادن کارهای خود مسئولیت دارید. باید بدانید بهترین انتخاب چیست؟ پرداختن به حاشیه یا تمرکز بر کار؟

بنابراین عوامل حواس‌پرتی خود را بشناسید. اگر درحال از دست دادن زمان گران‌بهای خود هستید، به یاد داشته باشید که زمان هرگز برنمی‌گردد.

روش مدیریت زمان

۳. ارزیابی نتایج

توصیه می‌کنیم عملکرد کار خود را هم روزانه و هم هفتگی ارزیابی کنید. با نگاهی دقیق‌تر به عملکرد خود، می‌توانید تشخیص دهید که آیا فعالیت‌های شما به صورت مفید و موثر در حال پیشرفت هستند یا خیر؛ بنابراین در پایان هر روز، یک ارزیابی سریع از کارهای روزانه خودداشته باشید. این ارزیابی به شما کمک خواهد کرد که هر چیزی که به درد شما نمی‌خورد و مزاحم پیشرفت کارهاست را رها کرده و هر کاری که مفید بوده است را با جدیت ادامه دهید.

در پایان هفته نیز ارزیابی انجام دهید و به دنبال الگوهای و روندهای موثر باشید و ببینید آیا هفته خود را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اید؟ این کارها به شما کمک می‌کند تا زمان خود را با موفقیت مدیریت کنید و بازدهی کارهای خود را به حداکثر برسانید.

سخن پایانی

بدون شک هر موفقیتی مستلزم یک برنامه‌ریزی دقیق و دانستن روش مدیریت زمان است. اگر نتوانید به موقع به اهداف خود برسید، یعنی در ایجاد یا استفاده از فرصت‌ها ناتوان هستید. بنابراین قبل از اینکه کاری را شروع کنید، برای مدیریت زمان برنامه داشته باشید. استفاده از تکنیک‌های موثر و کاربردی که در این مقاله آورده شد، به شما کمک خواهد کرد تا روش مدیریت زمان را به خوبی یاد گرفته و تاثیر مثبت آن را در زندگی خود ببینید. مطلب «تکنیک‌های مدیریت زمان» نیز در این زمینه به شما کمک شایانی خواهد کرد.

لطفا نظرات و ایده‌های خود در مورد مدیریت زمان را، با ما و دیگر کاربران انگیزه در میان بگذارید.

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید