تکنیک های مدیریت زمان ؛ ۱۲ تکنیک موثر و کاربردی

همه ما بارها تلاش کرده‌ایم تا بتوانیم زمان خود را مدیریت کنیم. اگر در حال حاضر جزء افرادی هستید، که نظم خاصی در برنامه‌های خود ندارید و همیشه با کمبود وقت مواجه هستید، خبر خوب این است که تکنیک‌ های مدیریت زمان به شما کمک خواهند کرد تا بتوانید برنامه‌های خود را نظم داده و در کمترین زمان ممکن به تمام کارهای خود برسید. برای یادگیری این راهکارها، در این مطلب با ما همراه باشید.   تکنیک های مدیریت زمان ۱. تقسیم وظایف سعی کنید، وظایف خود را تقسیم کنید. به عنوان مثال، روز خود را با پرداخت قبوض آغاز…

تکنیک های مدیریت زمان

همه ما بارها تلاش کرده‌ایم تا بتوانیم زمان خود را مدیریت کنیم. اگر در حال حاضر جزء افرادی هستید، که نظم خاصی در برنامه‌های خود ندارید و همیشه با کمبود وقت مواجه هستید، خبر خوب این است که تکنیک‌ های مدیریت زمان به شما کمک خواهند کرد تا بتوانید برنامه‌های خود را نظم داده و در کمترین زمان ممکن به تمام کارهای خود برسید. برای یادگیری این راهکارها، در این مطلب با ما همراه باشید.

 

تکنیک های مدیریت زمان

۱. تقسیم وظایف

سعی کنید، وظایف خود را تقسیم کنید. به عنوان مثال، روز خود را با پرداخت قبوض آغاز کنید و پس از آن برای خرید خانه اقدام کنید. این کار باعث می‌شود تا در طول روز درگیری ذهنی بابت کارهای عقب افتاده نداشته باشید.

۲. برنامه ریزی برای زمان

یکی از تکنیک های مدیریت زمان این است که برای روز خود برنامه‌ریزی داشته باشید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید در سریع‌ترین زمان کارهای خود را پیش ببرید و هر دقیقه از روز را به یک کار مفید اختصاص دهید.

۳. یادداشت نوشتن

سعی کنید، در محل کار خود یک یادداشت برای خود بنویسید، که به این معنی باشد: “من واقعا باید با این کار کنار بیایم.” این روش به شما کمک می‌کند تا بتوانید در پروژه‌های بزرگ بدون وقفه کار کنید.

۴. قورباغه را قورت بده

عبارت “خوردن قورباغه” توسط بریان تریسی مشهور شد. این تکنیک، یکی از تکنیک های مدیریت زمان است که می‌گوید شما باید اولین وظیفه‌ای که در صبح انجام می‌دهید، سخت‌ترین و مهم‌ترین کار در فهرست کارهای شما باشد. انجام دادن این کار، در طول روز بالاترین تاثیرگذاری را در روند کاری شما دارد.

۵.برنامه ریزی برای ملاقات ها

اگر کسی می‌گوید دو دقیقه وقت شما را می‌گیرد، دو دقیقه نیست! اگر قرار است یک زمان مناسب به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه با دوست خود داشته باشید، برای این دیدار، زمان خود را برنامه‌ریزی کنید.

۶. داشتن تمرکز

تقریبا می‌توان گفت مدیریت زمان، وقتی شروع می‌شود که روی آنچه که واقعا می‌خواهید تمرکز کنید. در ابتدای روز روی مهم‌ترین کاری که در دست دارید، تمرکز کنید و تا تمام نشدن آن کار، اجازه ندهید که مسائل دیگر ذهن شما را درگیر کند. پس از آن، به سراغ مهمترین وظیفه بعدی بروید و به همین ترتیب این روند را ادامه دهید.

۷.  چک کردن پیام ها ۲ بار در روز

هر کس قادر به انجام این کار نیست، اما این کار معجزه می‌کند! خیلی ساده است؛ شما در طول روز برای پاسخ دادن به ایمیل و اسمس‌های خود دو زمان متفاوت را کنار بگذارید؛ یک بار در آغاز روز و یکبار هم در انتهای روز. به این صورت شما مدیریت بهتری برای زمان کاری خود خواهید داشت و روند کار شما بهبود خواهد یافت.

۸. الویت بندی

وظایف خود را اولویت‌بندی کنید و تمرکز خود را روی چیزهای مهم‌تر بگذارید.

۹. استفاده از تقویم

استفاده از بسیاری از برنامه‌های بهره‌وری زمان موجود در بازار، به شما کمک خواهد کرد که بتوانید زمان خود را مدیریت کنید. یکی دیگر از تکنیک های مدیریت زمان ، استفاده از تقویم است. با استفاده از تقویم شما می‌توانید به عقب نیز برگردید و همه آنچه را که انجام داده‌اید را مشاهده کنید، که این کار باعث افزایش انگیزه شما خواهد شد.

تکنیک های مدیریت زمان

۱۰. از بین بردن اتلاف وقت

قطعا گاهی در محل کار خود روی وظایف مهم کار می‌کنید و توجه به موارد حاشیه‌ای باعث می‌شود کار را کنار بگذارید. بنابراین گوشی خود را کنار بگذارید یا اینباکس ایمیل خود را ببندید. این وقفه‌ها، واقعا می‌تواند مانع پیشرفت شما شود. با شناخت و حذف آنچه توجه شما را از بین می‌برد، می‌توانید بهره‌وری خود را افزایش دهید.

۱۱. استفاده از تکنیک Pomodoro

این تکنیک یکی از موثرترین تکنیک‌ های مدیریت زمان است. ایده این تکنیک این است که ۲۵ دقیقه از زمان خود را به تنها یک کار اختصاص دهید. بعد از هر بار شکست و قبل از شروع مجدد، این تکنیک را انجام دهید.

۱۲. برنامه ریختن برای آینده

همیشه سعی کنید، روز خود را با برنامه‌ریزی برای روز بعد و هفته خود را با برنامه‌ریزی برای هفته بعد پایان دهید. این کار به شما اجازه می‌دهد که اولویت‌های روز بعد خود را مشخص کرده و فردای خود را با برنامه‌ریزی مشخص شروع کنید. در واقع این کار به شما آرامش می‌دهد و کمک می‌کند آن روز را بدون استرس شروع کنید.

 

سخن آخر

تکنیک های مدیریت زمان همیشه برای تمامی افراد، به خصوص افراد موفق، با اهمیت بوده‌است. راهکارهای ارائه شده در این مطلب به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید به راحتی و بدون استرس و دغدغه، در طول روز به بهترین شکل ممکن کارهای خود را انجام دهید. همچنین مقاله «روش‌های داشتن شخصیت قوی» به شما کمک خواهند کرد که در مقابل سختی‌های کار و زندگی بهترین عملکرد را داشته و تسلیم پیچیدگی‌های آن نشوید.

شما از چه ترفندهایی برای مدیریت زمان استفاده می‌کنید؟ لطفا نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید