کلید شاد بودن؛ آیا شما فرد شادی هستید و راه‌های شاد بودن را می‌شناسید؟!

کلید شاد بودن

آیا می‌دانید شاد نبودن نوعی بیماری به شمار می‌آید که به سرعت در محیط کار و زندگی شخصی ما در حال رشد است؟ کیفیت شاد بودن شما به کمک ذهنیتی که خودتان دارید، در یک دوره زمانی ایجاد می‌شود. در این مقاله قصد داریم در مورد کلیدهای شاد بودن صحبت کنیم. با ما همراه شوید.

 

۱. طرز فکر خود را تغییر دهید

اولین کلید شاد بودن این است که بتوانید طرز فکرهای غلط را از خود دور کنید. مهم نیست موقعیت شخصی یا حرفه‌ای شما چگونه است، همواره می‌توانید با تغییر طرز فکر خود، میزان شادی را بالا ببرید. تغییر طرز فکر بر نحوه برخورد شما در آینده تأثیر می‌گذارد و شما را قادر می‌سازد گزینه‌هایی را انتخاب کنید که باعث شوند احساس بهتری داشته باشید. این همان کلید شاد بودن است. به یاد داشته باشید وقتی تغییر اتفاق می‌افتد، زندگی تغییر می‌کند.

متأسفانه امروزه بسیاری از افراد بی‌تفاوت از کنار مسائل می‌گذرند و لذت بردن را فراموش کرده‌اند. این موضوع به ویژه هنگامی که هدف‌های محکمی برای تحقق وجود ندارد و اتفاقات دقیقا طبق برنامه‌ریزی پیش نمی‌رود، محسوس است.

اکنون بیش از هر زمان دیگری، مردم در برقراری تعادل در زندگی خود مشکل دارند و به نظر نمی‌رسد زمان کافی برای انجام همه کارها وجود داشته باشند. در این شرایط، سطح استرس بسیار زیاد می‌شود و عدم اعتماد به‌ نفس، خشم، عدم اطمینان، ترس و احساسات منفی دیگر می‌توانند ذهنیت خطرناکی ایجاد کنند. بدون تحقق آن، مردم لذت بردن را انکار می‌کنند و توانایی خندیدن و سرگرمی را در زمان‌های بسیار مهم از دست می‌دهند.

کلید شاد بودن

۲. از کارتان لذت ببرید

مهم نیست چه کسی هستید یا چه کاری انجام می‌دهید، در حال تدریس چه چیزی هستید یا چه چیزی یاد می‌گیرید. اگر از روند کار لذت ببرید، شانس با شما یار است و همه چیز دست به دست هم می‌دهند تا به نتیجه دلخواه خود برسید. چنین به نظر می‌رسد که انتخاب خوشبختی و شادی، آگاهانه است؛ اما حقیقت به طور کامل این نیست. هنگامی که افراد برنامه‌ها و اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت خود را می‌نویسند، بسیاری از آن‌ها لذت بردن در طول مسیر را بخشی از معادله نمی‌دانند.

کلید شاد بودن

سؤالی در اینجا مطرح می‌شود و آن این است که منظور از «روند کار یا طول مسیر» چیست؟ روند کار یا طول مسیر، علاوه بر اینکه تلاش برای رسیدن به یک هدف خاص است، به معنای کل زندگی نیز تعبیر می‌شود. به عبارت دیگر، روند کار همه فعالیت‌های روزمره زندگی شما را شامل می‌شود، از شستن لباس‌های چرک گرفته تا خرید کردن، غذا دادن به کودک یا چرت زدن. «روند کار» همان زندگی شما است؛ بنابراین، مهم‌ترین کلید شاد بودن لذت بردن از روند کار است

ممکن است این سؤال برایتان پیش بیاید که «اگر انتخاب خوشبختی یک امر بدیهی است»، پس «چرا یادآوری آن به طور مداوم، امری دشوار است؟» این یک سؤال منصفانه است و برای آن پاسخی وجود دارد که ممکن است شما را غافلگیر کند.

در آمریکا مانند ایران ضرب المثلی معادل «بدون رنج گنج میسر نمی‌شود» وجود دارد. دیوید موریس، نویسنده داستان‌های کوتاه مدرن آمریکا، در سال ۲۰۰۵ این عبارت را نوشت. این داستان کوتاه شخصیتی را روایت می‌کند که دریافته است در راه رسیدن به موفقیت، مشکلات زیادی پیش روی انسان قرار دارد.

این طرز فکر که تلاش نکنید و تنها از داشته‌های خود لذت ببرید درست نیست. بلکه بهتر است از هر قدمی که در جهت دستیابی به اهداف خود برمی‌دارید لذت ببرید. اگر در راه رسیدن به چیزی که می‌خواهید، از کارهایی که انجام می‌دهید لذت ببرید، خیلی سریع‌تر و راحت‌تر به اهداف خود خواهید رسید.

بنابراین، ما باید از ذهنیت‌هایی که خوشبختی و شاد بودن را به تأخیر می‌اندازند آگاه باشیم. ما باید کوشا باشیم و به مدام خود یادآوری کنیم که فشار مداوم برای دستیابی به اهداف حرفه‌ای و شخصی، دلیلی برای لذت نبردن از روند کار نیست.

 

۳. در لحظه زندگی کنید

برخی مواقع، انسان‌ها شانس شاد بودن خود را از دست می‌دهند و در عوض، طعمه ذهنیت خطرناکی می‌شوند که پتانسیل آن‌ها را برای شاد بودن کاهش می‌دهد. زمانی که آن‌ها عبارت‌هایی منفی مانند «اگر درآمد بیشتری داشتم، شاد بودم»، «وقتی بازنشسته شوم، شاد می‌شوم» یا «وقتی بالاخره خانه بخرم، استرس کمتری خواهم داشت و می‌توانم از خودم لذت ببرم» را تکرار می‌کنند، خوشبختی خود را به حالت تعلیق درمی‌آورند.

همیشه قبض‌های زیادی برای پرداخت و وسایل گران‌قیمت‌تری برای جایگزینی در خانه وجود دارد. در این حالت اتفاقات غیر منتظره رخ خواهند داد و پروژه‌های کاری جدید به سرعت جایگزین مواردی خواهند شد که در حال حاضر شما را تحت فشار استرس قرار می‌دهند. عبارت‌ها یا اظهاراتی که بر نداشته‌های شما در زمان حال دلالت دارند یا شاد بودن را در رویدادهای آینده پیش‌بینی می‌کنند، شانس شما را برای لذت بردن از لحظه را از بین می‌برند.

افراد زیادی هستند که در انتظار رسیدن زمان ایده آل، بلیط گران‌بهای سرزمین شادی خود را از بین می‌برند. چنین کاری اصلا منطقی نیست. چرا منتظر رسیدن زمان ایده آل هستید؟ چرا فکر می‌کنید در حال حاضر نباید شاد باشید؟ در حقیقت، اکنون تنها زمانی است که می‌تواند اتفاقات خوبی رخ دهد. آن‌ها نمی‌توانند در گذشته یا در آینده رخ دهند.

کلید شاد بودن

خوشبختی را می‌توان تنها در زمان حال تجربه کرد. هیچ دلیلی وجود ندارد که نتوانید برای آینده برنامه‌ریزی کنید، اهداف خود را تعیین کنید، روزهای خود را پشت سر بگذارید، با انتظارات غیرمنتظره برخورد کنید و برای لذت بردن از خود هنگام انجام کارها، دست به انتخاب‌های آگاهانه بزنید. افرادی که به طور مداوم از روند کار لذت می‌برند، نه تنها از مزایای دستیابی به هدف خود بهره‌مند می‌شوند، بلکه از این‌که چگونه چنین کاری انجام دادند، از خودشان قدردانی می‌کنند و این همان موفقیت نهایی است.

ممکن است این سؤال برایتان پیش بیاید که «چه می‌شود اگر منتظر بمانم تا به چیزهایی که می‌خواهم برسم و بعد زندگی شادی داشته باشم؟ آیا برخی از چیزها ارزش انتظار را ندارد؟» درست است که برخی چیزها ارزش انتظار را دارند؛ اما شما نمی‌توانید منتظر خوشبختی باشید. مطمئنا وقتی چیزی را که می‌خواهید به دست آورید، احساس خوشبختی می‌کنید. شما وظایف خود را انجام داده‌اید و پاداش مقرر را دریافت کرده‌اید. زندگی دوباره خوب می‌شود. می‌توانید بقیه زمان را استراحت کنید و لذت ببرید، درست است؟

متأسفم که باید ذهنیت شما را خراب کنم، اما خوشبختی اینگونه نیست. آنچه واقعا تجربه می‌کنید خوشبختی نیست؛ بلکه تسکین موقتی است. تسکین چیز بدی نیست. مطمئنا تسکین محصول فرعی خوشبختی است که مورد استقبال قرار می‌گیرد، اما ماندگار نبوده و به معنای خوشبختی واقعی نیست. در مدت زمان کوتاه، متوجه بازگشت طرز فکر قبلی و سرخوردگی خواهید شد. طرز فکر قدیمی برمی‌گردد و چرخه دوباره شروع می‌شود و باعث می‌شود خوشبختی شما به حدی بی‌اهمیت شود که پس از مدتی دیگر به آن فکر نکنید.

بعد از آن خواهید گفت: «خب، خوب بود. من به هدف‌گذاری خود رسیدم و هر مقدار پول که بخواهم اکنون دارم؛ اما به دلایلی هیجان از بین رفته است. حالا باید چه کار دیگری انجام دهم تا بتوانم یک بار دیگر شاد باشم؟» وقتی خودتان را متقاعد کنید که خوشبختی شما وابسته به چیزی است که باید در آینده رخ دهد، لذت بردن از حال دشوار می‌شود. بگذارید لحظه‌ای ذهن شما را ببندم: حال هدیه است. از آن لذت ببرید.

 

۴. خوشبختی را حق مسلم خود بدانید

چه در حال تمیز کردن پارکینگ منزل خود باشید یا به صورت تلفنی مشتری یابی کنید، این حق شماست که از خودتان لذت ببرید و شاد باشید. کلید شاد بودن می‌تواند درک این موضوع باشد که خوشبختی حق مسلم شما است، درست مانند آزادی بیان و حق رأی دادن و هیچ کس نمی‌تواند حق شاد بودن را از ما بگیرد.

کلید شاد بودن

دیگر وقت آن رسیده است که ذهنیت خود را تغییر دهید و به یک فرد شاد تبدیل شوید! این انتخاب و مسئولیت شماست. وقت آن رسیده است که تمرکز و روش فکر کردن خود را تغییر دهید. هرروز و در هر لحظه از زندگی خود، سپاس گذار چیزهایی باشید که دارید و از خدا تشکر کنید.

 

نتیجه‌گیری

با زندگی مانند یک بازی رفتار کنید. کودک درونتان را فعال کنید، آرامش درونی داشته باشید و از زندگی لذت ببرید. بدانید که حس شوخ‌ طبعی، امید به زندگی را در شما زنده می‌کند. یکی از راه‌های ایجاد حس خوشبتی، تمرین شاد بودن است. به همین منظور پیشنهاد می‌کنیم با ۱۰ راز موفقیت افراد خوشحال آشنا شوید. کلید شاد بودن شما در زندگی چیست؟ دیدگاه‌ها و تجربیاتتان را با ما و دیگر مخاطبان انگیزه به اشتراک بگذارید

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare