غلبه بر شکست عشقی؛ بایدها و نبایدهایی برای دختران و پسران

غلبه بر شکست عشقی

از آن جایی که احساسات بشری، ما را ناگزیر به سمت دوست داشتن و عشق ورزیدن می‌کشاند، ناکامی در عشق ورزیدن نیز اجتناب ناپذیر می‌نماید. با این حساب، داشتن قدرت غلبه بر شکست عشقی و اندوه‌های بی پایان پس از آن، امتیازی‌ است که باید در خود پروراند و به آن تسلط یافت.

 

غلبه بر شکست عشقی

عشق آدمیزاد به آدمیزاد حسی شورانگیز و پرالتهاب است که می‌تواند در شدیدترین نوع خود، ناهنجاری‌هایی را نیز به همراه داشته باشد. عموم شکست‌های عشقی به دلیل نوع نگاه بی چون و چرا و به دور از واقعیت افراد رخ می‌دهد. اما در هر حال برای غلبه بر این احساس تلخ شکست چه باید کرد؟ آیا درمان این غم برای پسران و دختران متفاوت است؟ بیایید مفصل این موضوع را بررسی کنیم.

درمان شکست عشقی در پسران

پسرها برای درمان شکست عشقی، باید پیش از هر چیزی پذیرفتن را تمرین کنند. مهم‌ترین مشکلی که آقایان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، ناتوانی در پذیرش و شنیدن پاسخ منفی است. اما باید نسبت به قبول نخواستن، نشدن و نبودن، نرمش داشته و این وقایع را پذیرفت.

  • پذیرفتن و بخشیدن چیزی‌ست که به شما کمک می‌کند تا خود را از دام اندوه برهانید و بهانه‌ای برای چسبیدن به خیالات غم‌انگیز نداشته باشید.
  • گام دوم رهایی خویشتن در امور زندگی است. با پرداختن به مشاغل روزمره خود و کار مداوم، فرصت گریز ذهن به خاطرات با شخص از دست رفته را محدود ساخته و به روح و مغز فرصت فراموشی می‌دهید.
  • به یاد داشته باشید با مرور خاطرات شورانگیز، زخمی را که به سمت بهبود یافتن حرکت می‌کند، دوباره تازه کرده و فرصت التیام را از آن می‌گیرید!
  • گام بعدی دست یابی به عزت نفس بالاتر و تکیه بر غنای شخصی است. هر یک از ما درون خود، چیزی دارد که وابسته به آن، هویت پیدا کرده و قادر به ایجاد تمایز خود با دیگران است. با همین بسط چیزی که در گنجینه درونی خود دارید، جهان خود را از خلاصه شدن در یک شخص واحد خلاص کرده و به نکات مثبت خویش بپردازید. با تقویت نکات مثبت خویش و رشد کردن، اندوه رفته رفته شما را ترک کرده و دیگر جایی برای جولان نخواهد داشت.

غلبه بر شکست عشقی

درمان شکست عشقی در دختران

در دختران ماجرا به شکل متفاوت‌تری پیش می‌رود. دختران حوصله بیشتری برای مرور رنج‌های خود دارند و به شکل ذاتی در پذیرش اندوه با آغوش بازتری پیش می‌روند. از همین روی غلبه بر شکست عشقی در آن‌ها با وسواس بیشتری اتفاق می‌افتد.

۱. پرهیز از تنهایی

دختران برای درمان شکست عشقی، باید از تنهایی به شدت حذر کنند. تنها ماندن و غوطه‌ور شدن در خیالات اندوه‌بار، مراحل فراموشی را سخت‌تر می‌کند. به خاطر داشته باشید که مدت زمان لازم برای فراموشی و التیام یافتن پس از شکست عشقی، تابع مستقیمی از کیفیت رابطه و مدت زمان آن است.

۲. فعالیت اجتماعی

باید به جلو حرکت کرد و همین طور به جلوتر، تا بار غم رفته رفته جدا شده و رنج رهایتان سازد. به پیشرفت‌های خود در زمینه تحصیلی، کاری و اجتماعی بپردازید و سعی در بالا بردن رتبه خود نمایید. در این مسیر یاری جستن از آنانی که دوستشان دارید، بسیار مفید خواهد بود.

۳. دوری از سرزنش خود و احساس بی ارزشی

نباید خود را بابت چیزی که در گذشته اتفاق افتاده، ملامت کنید و به دنبال خالی کردن بار تقصیر برهم خوردن رابطه، روی خود باشید. این چیزی‌ است که رخ داده و راه غلبه بر آن، پذیرفتن تفاوت‌های فردی است. باید بپذیریم که شخص مقابل ما علایق یا تفکراتی داشته که به هر دلیل در تناقض با تفکرات و مکنونات قلبی و ذهنی‌مان بوده است.

بیشتر دختران پس از شکست عشقی، احساس می‌کنند که ستمی بر آن‌ها روا داشته شده و حق آن‌ها به نوعی پایمال گشته است. این احساس طرد شدن و پس زده شدن، به تلخی تمام بر قلب نشسته و روح را تا مدت‌ها آزار می‌دهد. این را بپذیرید که به هم خوردن یک رابطه عاطفی، حتی در بدترین شکل آن نیز نشانه‌ای از ضعف هیچ یک از طرفین نیست. تنها گویی تکه‌های پازل به درستی کنار هم قرار نگرفته‌اند.

غلبه بر شکست عشقی۴. تکیه بر مفاهیم ارزشمند

قد راست کرده و به دنیای اطراف خود بنگرید. چه چیزهای ارزشمندی باقی مانده است؟ مهم‌ترین آن‌ها احساساتی‌ است که همچنان درون خود دارید و باید برای حفظ حیات آن، به درستی هدایتشان کنید.

۵. پرهیز از مرور خاطرات و سعی در ایجاد رابطه مجدد

از متوسل شدن به عکس نوشته شکست عشقی و مانند آن، پرهیز کنید و به هیچ وجه سعی در جلب توجه طرف مقابل نداشته باشید.

نگاه کردن به عکس‌ها و فیلم‌های یادگاری یا فرو رفتن در پیله تنهایی و فکر کردن به ساعت‌های گذشته، تنها بر مدت زمان فراموشی می‌افزاید و بیماری دل کندن را مزمن‌تر می‌سازد. اگر لازم است بارها و بارها درباره این موضوع با یکی یا بیشتر از نزدیکان خود صحبت کرده و ماجراهای پیش آمده را از اول تا آخر بازگو کنید. این بازگو کردن از شدت و ابهت ماجرا می‌کاهد و آن را در ذهنتان کمرنگ‌تر می‌سازد؛ حتی می‌توانید وقایع رخ داده را روی کاغذ بیاورید. اما پس از آن خود را به امور دیگر سرگرم ساخته و هرگز به زندان خیال و فکرهای گذشته با آن شخص، وارد نشوید. لازم است آن قدر به این وانمود کردن، ادامه دهید تا رشته آن به رشته حقیقی زندگی، متصل شده و واقعیت یابد.

 

افسردگی بعد از شکست عشقی

اما با تمام این‌ها، گاهی افسردگی بعد از شکست عشقی پیش می‌آید. شخص خود را بی‌رمق و بدون احساسات یافته و گویی در کنج دنیای بزرگ، هیچ رنگی را نمی‌بیند. در این دوران باید نوش‌داروی حیات را قطره قطره در کام بریزید. به اطراف خود بنگرید؛ چه چیزهایی می‌تواند برایتان محرک باشد؟ آیا خریدن یک کیف جدید، هیجان انگیز به نظر می‌رسد؟ درنگ نکنید! شاید حتی تماشای یک فیلم ترسناک بتواند اندوه را به اضطراب تبدیل کرده و از خیالات غم انگیز، موجود مضحکی بسازد که دیگر چندان جدی و کشنده نیست.

غلبه بر شکست عشقی

خود را به هر شکلی که می‌توانید سرگرم کنید. هر اندازه هم که کسالت‌آور به نظر می‌رسد، باز به جمع دوستان و اقوام خویش بروید. در چنین جمع‌هایی به خاطر می‌آورید که برای عده زیادی بسیار بااهمیت هستید و عده‌ای نیز در شمار عزیزان شما قرار دارند. پس هنوز در این دنیا چیزهای مهمی باقی مانده است. همه چیز سرجای خودش قرار دارد!

 

نبایدهایی برای غلبه بر شکست عشقی

برای غلبه بر شکست عشقی، به جز نکات و راهنمایی‌ها، نبایدهای بزرگی نیز وجود دارد. اتفاقا این نبایدها بیشتر موثر هستند و انجام دادن آن‌هاست که در اغلب اوقات ماجرای فراموشی را وخیم‌تر و طولانی‎تر می‌سازد. برای غلبه بر شکست عشقی، چه کارهایی نباید بکنیم؟

  • هرگز دوباره سراغی از آن فرد نگیرید
  • به فیلم‌ها و عکس‌های یادگاری نگاه نکنید
  • پیام‌های خود با آن فرد را پاک کنید
  • تا زمان بهبود روحی کامل، وارد رابطه جدیدی نشوید
  • احساس کینه را در خود نپروانید

 

یک نصیحت دوستانه

به دنبال مقصر نباشید و رابطه تمام شده را کالبدشکافی نکنید. این را بپذیرید که تصادفی در زندگی شما رخ داده و هیچ چیزی جز خطای فرمان‌دهی، سبب آن نبوده است. “دو انسان فانی در مقابل هم قرار گرفته و یارای همزیستی را نداشته‌اند”؛ این چیزی است که باید پذیرفت و با عبور از آن به ادامه زندگی رنگی و پرهیجان آینده پرداخت. فراموش نکنید که تجربیات و سوالات خود را از طریق ارسال پیام با ما و خوانندگان انگیزه در میان بگذارید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare