مشکلات جنسی در زنان دیابتی ؛ تاثیر دیابت بر رابطه جنسی چیست؟

مشکلات جنسی در زنان دیابتی

آیا بیماری دیابت بر زندگی زناشویی و نوع روابط جنسی بین زوجین تاثیرگذار است؟ در جواب به این سوال باید بگوییم بله! بیماری دیابت از جمله بیماری‌های شایعی است که می‌تواند روی روابط جنسی تأثیر بگذارد. به علت تأثیری که دیابت بر مشکلات جنسی زنان دارد، این نکته دارای اهمیت است تا آگاهی خود را در این راستا افزایش دهید. در این مطلب به بررسی مشکلات جنسی در زنان دیابتی، علت بروز این مشکلات و راه‌های درمان مشکلات جنسی در زنان دیابتی می‌پردازیم.

 

بیماری دیابت چیست؟

دیابت یکی از بیماری‌های شایع در جهان و به خصوص در میان ایرانیان است. بیماری دیابت در واقع عدم توانایی جذب قند موجود در خون توسط سلول‌های بدن است. سلول‌های بدن برای جذب قند از جریان خون، به انسولین که نوعی هورمون است، نیاز دارند. در دیابت، بدن بیمار یا میزان مناسبی هورمون انسولین تولید نمی‌کند و یا اینکه بدن از انسولین تولید شده، نمی‌تواند استفاده کند. این بیماری که در سالیان قبل، با نام مرض قند از آن یاد می‌شد، مشکلات بسیار زیادی را برای انسان به همراه خواهد داشت. مشکلات ایجاد شده بر اثر ابتلا به دیابت و عدم کنترل آن می‌تواند زندگی افراد را مختل کرده و نشاط را از زندگی فرد بیمار بگیرد.

بیماری دیابت

رابطه بین دیابت و مشکلات جنسی

موثر بودن و لذت‌بخش بودن عملکرد جنسی، تنها مربوط به فعالیت‌های جنسی نیست و موارد مختلفی از موضوعات گوناگون دیگر نظیر موضوعات پزشکی، روانی و اجتماعی نیز در عملکرد جنسی فرد تاثیرگذار هستند. یکی از این موارد، ابتلا به بیماری دیابت است که مبتلایان به آن، در عملکرد جنسی خود با مشکل مواجه خواهند شد. بروز هر گونه اختلال در عملکرد جنسی مشکلی است که در روابط زناشویی مانع رضایت زوجین در رابطه جنسی می‌شود.

در صورتی که شما نیز به دیابت مبتلا هستید، جایی برای نگرانی در این زمینه نیست. مطمئن باشید که می‌توانید همانند دیگران زندگی جنسی سالم، شاد و طولانی داشته باشید. نکته مهمی که در این زمینه باید به آن اشاره داشت این است که مشکلات جنسی در مبتلایان به بیماری دیابت در مقایسه با افراد سالم، اندکی شایع‌تر است، با این وجود برای درمان و برطرف کردن این‌گونه مشکلات راهکارهایی وجود دارد.

دیابت در زنان

البته باید بدانید که این بیماری تأثیرات منفی بسیار زیادی بر روی رابطه جنسی گذاشته و حتی سبب بروز اختلالات زناشویی نیز می‌گردد. زود انزالی و برگشت منی در مردان، عفونت و برفک واژن در زنان از عوارض دیابت در دستگاه تناسلی محسوب می‌شود. اختلالات عروقی نمایان شده بر اثر ابتلا به بیماری دیابت نیز می‌تواند موجب بروز مشکلات جنسی برای افراد شود. ضمن اینکه کاهش اعتماد به نفسی که به دلیل بروز دیابت در فرد ایجاد می‌شود، خود بر رابطه جنسی تأثیرگذار خواهد بود.

بیماری دیابت در مردان و زنان تأثیرات گوناگونی در زمینه جنسی خواهد داشت. درمان این بیماری با استفاده از راهکارهایی مبتی بر تغییر در سبک زندگی امکان پذیر است. مشکلات نمایان شده به خصوص در راستای رابطه جنسی، شخص را برای درمان دیابت تشویق می‌کند؛ هرچند متأسفانه به تأثیرات دیابت بر روابط جنسی کمتر پرداخته شده است.

 

مشکلات جنسی در زنان دیابتی

بیماری دیابت در زنان نیز مانند مردان اختلالات زیادی ایجاد می‌کند.

۱. سرد مزاجی

سردمزاجی رایج‌ترین عارضه‌ای است که به دلیل بروز دیابت در زنان نمایان می‌شود و رابطه جنسی را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

۲. اختلال در رسیدن به ارگاسم

یکی دیگر از مشکلات رایج در بین زنان مبتلا به دیابت، دیر رسیدن به ارگاسم است. ارگاسم زنان در حالت عادی، بسیار پیچیده و نیازمند زمان است. این مشکل زمانی تشدید می‌یابد که رسیدن به ارگاسم به دلیل بروز دیابت طولانی‌تر و پیچیده‌تر نیز شود.

مشکلات جنسی در زنان دیابتی

۳. ابتلا به عفونت واژن

از دیگر مشکلات جنسی که بر اثر بیماری دیابت بر رابطه جنسی بانوان تأثیر منفی می‌گذارد، ابتلا به عفونت‌های واژن است. این عفونت‌ها می‌تواند به برفک واژن نیز تبدیل شود. عفونت‌های واژینال موجب بروز درد شدید در زمان مقاربت و برقراری رابطه جنسی می‌شود و بر رابطه جنسی اثرات مخربی می‌گذارند.

۴. برفک واژن

این عارضه قارچی در زنانی که از نظر جنسی فعالیت بیشتری دارند، بیشتر اتفاق می‌افتد. ولی در زنان مبتلا به دیابت نیز در مقایسه با افراد سالم شایع‌تر است.

۵. خشکی واژن

این اختلال تحریک جنسی را دشوار و مقاربت را دردناک می‌کند.

۶. اختلالات ارگاسم یا عدم تمایل جنسی

اختلالات در ارگاسم و میزان تمایل جنسی زنان غیر دیابتی ۱۵ درصد و در زنان دیابتی تقریباً ۲۷ درصد است. البته به نظر می‌آید که بیشتر این مشکلات به دلیل خشکی واژن پدیدار می‌شوند.

۷. مشکلات روحی و روانی

این عارضه نیز در بین زنان دیابتی شایع است و همین عامل، مانعی برای برقراری رابطه جنسی و مشکلات ناشی از آن است.

مشکلات اساسی دیگری نیز برای زنان دیابتی نمایان می‌شود که همگی به دلیل مشکلات پر تعداد عروقی و روانی هستند که دیابت با خود به همراه خواهد داشت. زنان مبتلا به این مشکلات باید بتوانند با درمان و یا کنترل بیماری دیابت مشکلات ایجاد شده جنسی که بر رابطه جنسی آن‌ها با شوهرشان نیز تأثیر منفی می‌گذارد را برطرف سازند.

 

علل زمینه‌ای برای بروز مشکلات جنسی در زنان دیابتی

اما دیابت چگونه و در چه شرایطی باعث پدیدار شدن مشکلات جنسی در زنان دیابتی می‌شود؟ عوامل مطرح شده در زیر از علل بروز و تشدید کننده مشکلات جنسی در زنان دیابتی است:

 • اختلالات عصبی
 • جریان خون کمتر به نواحی تناسلی و واژینال
 • تغییرات هورمونی
 • عوارض جانبی داروها
 • سوء استفاده از الکل
 • سیگار کشیدن و استعمال سایر دخانیات
 • مسائل روانی مانند اضطراب، افسردگی، استرس
 • عفونت
 • شرایط مربوط به حاملگی یا یائسگی

 

شیوع مشکلات جنسی در زنان مبتلا به دیابت

در بانوانی که از بیماری دیابت نوع اول رنج می‌برند، عملکرد جنسی کاهش می‌یابد و اختلالات جنسی این افراد در طول نیمه دوم دوره قاعدگی، بعد از تخمک‌گذاری و پیش ازقاعدگی افزایش پیدا می‌کند.

پژوهش‌های صورت گرفته بر عملکرد جنسی پنجاه زن مبتلا به دیابت نوع یک و مقایسه آن با ۷۴ فرد سالم، بیانگر این است که عملکرد جنسی زنان مبتلا به دیابت در مقایسه با دیگران کاهش پیدا می‌کند. همچنین به علت اختلالات هورمونی در نیمه دوم چرخه قاعدگی اختلالات جنسی آن‌ها افزایش خواهد یافت. در بدن زنانی که به دیابت نوع یک مبتلا هستند، در طول نیمه دوم سیکل قاعدگی، در مقایسه با دیگران هورمون تستوسترون بیشتر و استروژن و پروژسترون کمتری تولید می‌شود.

اختلالات گوناگونی که در زنان دیابتی مشاهده می‌شود به ترتیب شیوع عبارت است از:

 1. ۵۷ درصد کاهش میل جنسی
 2. ۵۱ درصد کاهش رسیدن به اوج لذت جنسی (ارگاسم)
 3. ۳۸ درصد کاهش برانگیختگی جنسی
 4. ۲۱ درصد رابطه جنسی دردناک

به تازگی تأثیر دیابت نوع ۲ نیز در ایجاد تعدادی از اختلالات جنسی تشخیص داده شده است. زنان مبتلا به دیابت نوع یک که نیازمند به تزریق انسولین هستند، لازم است برای رویارویی با مشکلات جنسی آمادگی لازم را کسب کنند.

 

درمان مشکلات جنسی در زنان دیابتی

در حال حاضر خشکی واژن با استفاده از پیش تحریک‌های پیش از رابطه جنسی و از طرفی از راه لوبریکانت‌های واژینال به آسانی قابل درمان است. برفک واژن نیز غالباً با بهره‌گیری از داروهای ضد قارچ به خوبی مهار خواهد شد.

جالب است بدانید، تاکنون هیج زوجی که بیماری دیابت تنها علت مشکلات جنسی به وجود آمده در آن‌ها باشد مشاهده نشده است. بسیاری از مشکلات جنسی زنان و مردان مبتلا به دیابت ارتباط مستقیمی با دیابت آن‌ها ندارد و غالباً این اختلالات ریشه در مشکلات دیگری نظیر روابط بین زوجین یا عوامل روانی دارد.

درمان مشکلات جنسی زنان دیابتی

به خاطر داشته باشید در صورتی که شما نیز به بیماری دیابت مبتلا هستید و دچار مشکلات جنسی ناشی از آن شده‌اید، به طور قطع با متخصص غدد و یا متخصص بیماری‌های زنان در این باره مشورت کنید. در بیشتر موارد، تغییر در سبک زندگی می‌تواند منجر به درمان مشکلات ناشی از بیماری دیابت شود. هنگامی که به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه می‌کنید، باید تمامی موارد زیر را با او در میان بگذارید تا روند درمانی شما بهتر انجام شود.

 • تاریخچه سلامت جنسی
 • تعداد دفعات مشکلات و جزییات آن
 • عفونت‌های احتمالی
 • داشتن سایر بیماری‌ها به صورت همزمان با دیابت
 • مصرف مشروبات الکل
 • استعمال دخانیات به خصوص سیگار
 • داروهایی که مصرف می‌کنید
 • حاملگی یا یائسه شدن
 • افسردگی، استرس یا تغییر ناگهانی در زندگی

پزشک با معاینه فیزیکی یا تست‌های آزمایشگاهی نوع مشکلات جنسی زنان را تشخیص داده و در خصوص کنترل قند خون با بیمار صحبت می‌کند. تجویز کرم‌هایی برای بر طرف کردن خشکی واژن در این زمینه بسیار مفید است. تکنیک‌هایی برای پاسخ به تحریکات جنسی نظیر تغییر پوزیشن در زمان مقاربت‌های جنسی در صورت مشورت با پزشک بسیار تأثیرگذار خواهد بود. از طرفی دیگر، انجام دادن تعدادی از ورزش‌ها برای تقویت عضلات لگن و ناحیه تناسلی توسط پزشک تجویز می‌شود. درمان‌های دارویی برای این مشکل هنوز در دست ارزیابی است و هنوز دارویی برای درمان مشکلات جنسی ناشی از دیابت در دسترس نیست.

آیا شما نیز به بیماری دیابت مبتلا هستید؟ این بیماری تا چه اندازه بر زندگی زناشویی و روابط جنسی شما تأثیر گذاشته است؟ برای درمان و جلوگیری از این مشکلات چه اقداماتی انجام داده‌اید؟ لطفاً تجربیات و نظرات ارزشمندی که در این زمینه دارید را در قسمت نظرات با سایر مخاطبان انگیزه به اشتراک بگذارید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
 • Total (0)
Compare