۴ روش اصلی تشخیص پارگی پرده بکارت + روش‌های ترمیم

تشخيص پارگی پرده بكارت در خانه

انگیزه – سلامت – آیا می‌دانستید که تشخیص پارگی پرده بکارت به‌ آسانی امکان‌پذیر نیست؟! به جرات می‌توان گفت گه هیچ‌ یک از روش‌های تشخیص وجود پارگی پرده بکارت به صورت کامل مورد اعتماد نیستند. با این‌حال در ادامه به معرفی روش‌های مرسوم و راه‌های تشخیص پارگی پرده بکارت و روش‌های ترمیم آن خواهیم پرداخت.

 

اصلی‌ ترین راه‌های تشخیص پارگی پرده بکارت

زمانی که زنان برای نخستین بار رابطه جنسی برقرار می‌کنند، پرده بکارت آن‌ها باز می‌شود و این عمل معمولا با درد و خون‌ریزی همراه می‌شود. ولی این اتفاق برای تمامی زنان اتفاق نمی‌افتد، چراکه عوامل دیگری نیز می‌توانند باعث پارگی پرده بکارت شوند. اسب سواری، ورزش‌های شدید یا قرار دادن یک جسم خارجی مثل انگشت یا ابزار‌های مصنوعی سکس در واژن، از جمله این عوامل هستند. دقت داشته باشید، در صورتی که پرده بکارت باز شود، دیگر به حالت اولیه خود باز نخواهد گشت. در زیر روش‌های تشخیص پارگی پرده بکارت را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

۱. حالت لب‌های اطراف واژن

در انواع مختلف پرده بکارت، به صورت معمول پره‌های پیرامون لب‌های واژن در دختران، نزدیک به هم و حالتی چسبیده وجود دارد. به صورتی که با نگاه اول به آن، به وضوح مشاهده نمی‌شود. این در حالی است که در زنان این پره‌ها به وضوح مشاهده می‌شوند. البته زیاد نمی‌توان به این علامت اطمینان کرد، به این دلیل که حالت این پره‌ها در شماری از دخترها در زمان تولد، باز است. در مقابل، زنانی هستند که با وجود مقاربت و نزدیکی‌های پی در پی، باز هم حالت این پره‌ها به شکل بسته باقی خواهد ماند.


۲. حالت گردن رحم

برای تشخیص پارگی پرده بکارت می‌‌توان حالت رحم و گردن آن را بررسی کرد. دیواره‌ گردن رحم از غشای برجسته‌ای شکل گرفته است که بر اثر داشتن رابطه جنسی مداوم این برجستگی‌ها ساییده و از بین می‌رود. به صورتی که دخول به سادگی و با کمتر فشاری صورت می‌گیرد. این نشانه نیز باز هم صد در صد نمی‌تواند علتی برای نزدیکی قبلی باشد. عواملی نظیر معاینات پزشکی، مصرف دارو، قاعدگی یا دخول هر جسم خارجی و یا مشابه نیز می‌تواند این حالت را ایجاد کند.


۳. شکل ورودی واژن

در صورتی که ورودی واژن، شکل v داشته باشد، می‌تواند نشانه پارگی پرده با دخول آلت تناسلی مرد باشد، به این دلیل که بر اثر فشار وارده به دیواره، شکل آن از حالت گرد به v تبدیل می‌شود. البته باز هم نمی‌توان این مورد را علامتی قطعی برای انجام رابطه جنسی قبلی دانست، حتی بدون انجام هیچ گونه نزدیکی قبلی نیز با عوامل دیگری نظیر حرکات رقص (به خصوص رقص باله)، کوه نوردی، موتورسواری و اسب سواری مداوم، دوچرخه سواری، دخول دیگر اجسام خارجی و دیگر فشارهای جسمانی و… می‌تواند علت ایجاد این حالت v شکل شوند. پارگی پرده، چه در زمان دخول نزدیکی یا عوامل فوق، ممکن است با آسیب دیگر قسمت‌های فرج (اطراف واژن، مجاری ادرار، پوسته‌ بین واژن و مقعد) نیز همراه باشد.


۴. حالت ارتجاعی پرده بکارت

در صورت طبیعی بودن شکل پرده بکارت، بر اثر دخول آلت تناسلی مرد و برقراری رابطه جنسی، پاره می‌شود. ولی در مورد تعدادی از دخترانی که دارای پرده بکارت هلالی یا ارتجاعی هستند، ممکن است موضوع به شکل دیگری باشد. در این موارد احتمال دارد پرده در برابر دخول آلت مرد مقاومت کند و مجدداً به حالت اولیه خود بازگردد.

تشخیص پارگی پرده بکارت به این علت مهم است که بدانید آیا دختر در گذشته رابطه جنسی داشته است یا خیر؟! اما باید بدانید که هیچکدام از روش‌های موجود نیز ۱۰۰ درصد قابل اطمینان نیست.

چه عواملی باعث پارگی پرده بکارت می‌شود؟

  • برقراری رابطه جنسی و مقاربت و دخول آلت مردانه به درون واژن
  • عمل‌های جراحی‌ شدید در ناحیه لگن
  • ورزش‌های سنگین از قبیل ژیمناستیک اسب سواری، کاراته و تکواندو
  • عمل خود ارضایی در صورتی که همراه با داخل کردن یک جسم خارجی به درون واژن باشد می‌تواند باعث پاره شدن پرده بکارت شود. خودارضایی بدون وارد کردن جسم خارجی به درون واژن نیز می‌تواند سبب آسیب پرده بکارت شود. این قسمت بدن بافتی بسیار حساس و نازک دارد که نسبت به کوچک‌ترین تحریک آسیب‌پذیر است. باید اشاره داشت که تحریکات کوچک و مختصر آسیب کامل به پرده نمی‌رساند، اما همین آسیب جزئی که برگشت‌ناپذیر و قابل تشخیص است نیز باعث حساس شدن می‌شود. احتمال پارگی پرده بر اثر خودتحریکی و پیامدهای روانی ناشی از آن وجود دارد.
  • با احتمال کمتری تصادف نیز می‌تواند سبب پارگی پرده شود.
  • تعدادی از دختران نیز به صورت مادر زادی با مشکل عدم وجود پرده بکارت مواجه هستند.

 

آیا بدون پارگی پرده بکارت، امکان باردار شدن وجود دارد؟

در برخی از اوقات، پرده بکارت با یک یا دو بار نزدیکی به صورت کامل پاره نمی‌شود و هر مرتبه قسمتی از آن پاره می‌شود و کمی خون‌ریزی می‌کند. ‌بدون پرده بکارت پاره، اسپرم ریخته شده درون واژن بر روی آن نیز می‌تواند باعث بارداری شود، به این دلیل که اسپرم می‌تواند از سوراخ پرده حرکت کند و به طرف تخمک زن برود و موجب بارداری شود. ‌در این موارد زن با پرده سالم باردار می‌شود. از این رو می‌توان بیان کرد که احتمال بارداری با وجود پرده بکارت نیز وجود دارد.

مکانیزم پارگی پرده بکارت به چه صورت است؟

پارگی پرده بکارت در انواع پرده متفاوت است. رشته‌های عصبی در پرده کم وجود دارد و از این رو، در صورت آرامش جسمی و روانی پارگی آن غالبا بدون درد است. عمل پاره‌ شدن پرده بهتر است در هنگامی که بدن آسوده است و هیچ اضطراب و خستگی وجود ندارد، صورت بگیرد. از این رو، نزدیکی در اولین شب ازدواج و بعد از مراسم طولانی عروسی پیشنهاد نمی‌شود. ‌خانم‌ها لازم است پیش از نزدیکی برای آگاهی از نوع پرده‌ خود، به پزشک متخصص زنان مراجعه کنند. ‌ممکن است در گاهی اوقات، پرده بسیار ضخیم باشد که برای پاره‌کردن آن، به کمک پزشک نیاز باشد تا از بروز درد در زمان ارتباط جنسی پیشگیری شود. این روش را بریدن پرده می‌نامند.

تشخیص پارگی پرده بکارت

در حین نخستین رابطه جنسی، پرده بکارت پاره و به چند قطعه تقسیم می‌شود. به طور معمول تا هنگامی که زن، نوزادی به دنیا بیاورد باقیمانده پرده در دهانه واژن او باقی خواهد ماند. ‌در صورت تنگی دهانه واژن، لازم است از کرم و ژله‌ای تسهیل‌کننده یا اسپری بی‌حس‌کننده استفاده شود. ‌ضمن اینکه تحریک زن و خروج ترشحات از دهانه واژن، باعث نرم شدن دهانه واژن و سهولت ارتباط جنسی می‌شود.

 

راه‌های ترمیم پرده بکارت

۱. روش ترمیم بکارت alloplant

این متد، یک روش ترمیم پرده به صورت کاملاً موقتی است که یک هفته پیش از ازدواج و برقراری رابطه جنسی انجام می‌شود.

۲. روش ترمیم بکارت STID

در جدیدترین متد ترمیم بکارت روش STID است که روش بخیه سه لایه‌ای لبه‌های بکارت است. در این روش لب‌های باقیمانده پرده با میکروبخیه قابل جذب به یکدیگر متصل می‌شوند. ترمیم پرده یک عمل تهاجمی نیست، بلکه برداشتن لبه‌های پاره شده و ایجاد یک لایه ثانویه برای پوشش واژن خواهد شد. بازسازی پرده به هیچ عنوان خود به خود انجام نمی‌شود، مگر در نوزادان یا دختران کم سن. در بحث باقی ماندن جای عمل ترمیم وابسته به نوع عمل و چگونگی بخیه زدن و نوع پوست بیمار است، اما به صورت معمول در انواع پرده ارتجاعی نتیجه خوبی بدست نمی‌اید. معمولا مدت زمان ترمیم بکارت بین ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت و با یک بی حسی موضعی انجام می‌شود و جزو عمل‌های سرپایی محسوب می‌شود. بیمار به سادگی می‌تواند به منزل خود برگردد و نیازی به استراحت مطلق در منزل نیز نیست. تا چند روز بعد از ترمیم بکارت، نیاز به استفاده از مسکن است و ممکن است کمی لکه بینی جزیی مشاهده شود.

به نظر شما بهترین روش برای تشخیص پارگی پرده بکارت کدام است؟ نظرات خود را با ما و سایر مخاطبان انگیزه به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا