انگیزه های جذاب زندگی

اختلال ارگاسمی زنان یا آنورگاسمی چیست و چگونه درمان می‌شود؟

چه چیزی باعث مشکل جنسی و اختلال ارگاسمی زنان می شود؟ 

انگیزه – زناشویی – هنگامی که فرد در رسیدن به ارگاسم ناتوان شود، به اختلال ارگاسمی مبتلا شده است. این مشکل حتی با  وجود تحریک جنسی کافی نیز می‌تواند اتفاق افتد و بطور کامل با میزان تحریک جنسی در ارتباط نیست. هنگامی که این بیماری در زنان رخ می‌دهد، به عنوان اختلال ارگاسمی زنان شناخته می‌شود. مردان نیز می‌توانند اختلال عملکرد ارگاسم را تجربه کنند، اما احتمال شیوع در آنها بسیار کمتر از زنان است.

 

ارگاسم چیست و چگونه اتفاق می‌افتد؟

ارگاسم احساسات شدید در هنگام تحریک جنسی است و می‌تواند در شدت، مدت زمان و فرکانس متفاوت باشند. ارگاسم ممکن است با تحریک جنسی کم نیز رخ دهد، اما گاهی اوقات برای رسیدن به ارگاسم، تحریک بیشتر ضروری است. حتی پس از تحریک جنسی زیاد، بسیاری از زنان با پایین بودن اوج لذت جنسی روبرو هستند.

مطالعات نشان می‌دهد اختلال عملکرد ارگاسم ۱۱ تا ۴۱ درصد زنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اختلال عملکرد ارگاسم نیز به عنوان آنورگاسمی یا اختلال ارگاسمی زنان شناخته می‌شود.

علت اختلال ارگاسمی زنان

چه چیزی باعث مشکل جنسی و اختلال ارگاسمی زنان می شود؟

شناسایی علت اصلی بروز اختلال عملکرد ارگاسم می‌تواند دشوار باشد. زنان می‌توانند به علت عوامل فیزیکی، عاطفی یا روانی به آنورگاسمی مبتلا می‌شوند. عوامل دیگر مرتبط عبارتند از:

 • سن زیاد
 • شرایط پزشکی مانند دیابت
 • سابقه جراحی زنان، مانند هیسترکتومی
 • استفاده از داروهای خاص، به ویژه بازدارنده های بازجذب سروتونین انتخابی (SSRIs) برای افسردگی
 • عقاید فرهنگی یا مذهبی
 • خجالت
 • گناه در مورد لذت بردن از فعالیت جنسی
 • سابقه سوء استفاده جنسی
 • شرایط سلامت روانی مانند افسردگی و اضطراب
 • فشار
 • عزت نفس پایین
 • مسائل مربوط به رابطه، مانند درگیری های حل نشده و عدم اعتماد

گاهی اوقات ترکیبی از این عوامل باعث می شود تا ارگاسم دشوار شود. ناتوانی در اختلال ارگاسمی زنان می‌تواند منجر به ناراحتی شده و ممکن است در آینده به کاهش رسیدن به اوج لذت جنسی منجر شود.

اختلال ارگاسمی زنان

علائم اختلال ارگاسمی زنان چیست؟

علائم اصلی نارسایی‌های ارگاسم، ناتوانی در دستیابی به اوج لذت جنسی است. علائم دیگر عبارتند از داشتن نارضایتی در ارگاسم و رسیدن به اوج لذت جنسی در زمانی طولانی تر از حد معمول. زنان با اختلال عملکرد ارگاسم ممکن است در طول رابطه جنسی یا استمناء به اوج لذت برسند.

اختلال ارگاسمی زنان

چهار نوع اختلال ارگاسم در زنان وجود دارد:

 • آنورگاسمی اولیه: شرایطی که هرگز ارگاسم نداشته باشند.
 • آنورگاسمی ثانویه: مشکل برای رسیدن به ارگاسم، حتی اگر قبلا به ارگاسم و اوج لذت جنسی رسیده باشند.
 • وضعیت آنورگاسمی: شایع‌ترین نوع اختلال عملکرد ارگاسم زمانی اتفاق می‌افتد که شما تنها در شرایط خاص، از جمله در طول رابطه جنسی دهانی یا استمناء، به ارگاسم برسید.
 • انورگاسمی عمومی: ناتوانی در رسیدن به ارگاسم در هر شرایطی، حتی زمانی که شما بسیار تحریک شده‌اید و تحریک جنسی برایتان کافی است اما به ارگاسم نرسید. به این نوع اختلال، انورگاسمی عمومی گفته می‌شود.

اختلال ارگاسمی زنان

اختلال ارگاسمی زنان چگونه تشخیص داده می‌شود؟

اگر فکر می کنید اختلال عملکرد ارگاسم دارید، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما قادر به تشخیص وضعیت‌تان و ارائه یک برنامه درمانی مناسب خواهد بود. گرفتن کمک از پزشک، بهترین راه برای این است که شما دوباره بتوانید از فعالیت جنسی لذت ببرید. در طول ملاقات، دکتر شما سوالاتی در مورد سابقه بیماری‌های جنسی‌تان پرسیده و معاینه فیزیکی انجام خواهد داد. پاسخ‌های شما و نتایج آزمایش می‌تواند علل زمینه‌ای اختلال عملکرد ارگاسم را تشخیص دهد و همچنین می‌تواند عوامل دیگری را که ممکن است به وضعیت شما کمک کند، شناسایی کند. پزشک شما ممکن است شما را به یک متخصص زنان برای آزمایشات و پیگیری ارجاع دهد. به هر حال، متخصص زنان می‌تواند درمان‌های بیشتری را برای اختلال عملکرد ارگاسم توصیه کند.

اختلال ارگاسمی زنان

راه های درمان اختلال ارگاسمی زنان

درمان اختلال ارگاسمی زنان به علت زمینه‌ای بروز این اختلال بستگی دارد. ممکن است لازم باشد:

 • هر نوع بیماری را درمان کنید
 • داروهای ضد افسردگی را تغییر دهید
 • استفاده از درمان رفتار شناختی جنسی (CBT)
 • تحریک کلیتورال در طول رابطه جنسی را افزایش دهید

مشاوره زناشویی یکی دیگر از گزینه های درمانی است. مشاور، از طریق حل اختلافات بین شما و شریک زندگی‌تان، به درمان این عارضه کمک خواهد کرد. در برخی موارد، هورمون درمانی (از طریق هورمون استروژن) به درمان شما مک خواهد کرد. در واقع استروژن می‌تواند به افزایش میل جنسی و یا مقدار جریان خون در اندام تناسلی و همین‌طور افزایش حساسیت در ناحیه تناسلی شما، کمک کند. درمان از طریق هورمون استروژن ممکن است شامل مصرف یک قرص، استفاده از کاندوم یا استفاده از ژل تناسلی باشد. تستوسترون گزینه‌ی دیگر درمان است. با این حال، توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای درمان اختلال عملکرد ارگاسم در زنان تأیید نشده است. برخی از مکمل‌های غذایی نیز ممکن است به زنان مبتلا به اختلال عملکرد ارگاسم کمک کند.

استفاده از روغن‌های تحریک کننده نیز باعث افزایش تحریک می‌شوند. این روغن‌ها ممکن است سودمند بوده و  در طول مقاربت جنسی استفاده شوند. حتماً قبل از استفاده از داروها با پزشک خود مشورت کنید. روغن‌های تحریک کننده ممکن است یک واکنش آلرژیک ایجاد کنند و یا با سایر داروهای مصرفی تداخل پیدا کنند.

دیدگاه مردم در مورد اختلال ارگاسمی زنان چیست؟

ناتوانی در ارگاسم می تواند خسته کننده باشد و ممکن است روی رابطه شما تأثیر بگذارد. با این حال، ممکن است بتوانید با درمان مناسب به اوج لذت خود برسید. بسیاری از زنان در زندگی خود اختلال ارگاسم دارند. اگر اختلال ارگاسم دارید، درمان برای‌تان مفید خواهد بود. بخشی از درمان بر روی فرد یا زوج و همینطور نحوه مشاهده مقاربت جنسی متمرکز است. ملاقات با یک درمانگر می‌تواند به شما و شریک زندگی‌تان کمک کند تا در مورد نیازهای و خواسته‌های‌تان بیشتر بدانید. همچنین طی مشاروره با روان درمانگر، به مسائل مرتبط با استرس‌های روزمره و تاثیر آن بر رابطه جنسی پرداخته خواهد شد که به درمان ناتوانی شما در ارگاسم کمک می‌کند. بنابراین حل این عوامل اساسی می‌تواند به شما در رسیدن به ارگاسم در آینده کمک کند.

مطالب زیر را هم ببینید