آیا احتمال بارداری در زمان پریود هم وجود دارد؟

بارداری در زمان پریود

احتمال بارداری ناخواسته در هر رابطه جنسی محافظت نشده وجود دارد. بسیاری از افراد فکر می‌کنند، در دوران پریودی امکان باردارشدن صفر است. اما این باور کاملا اشتباه است و احتمال بارداری در زمان پریود نیز وجود دارد، هرچند این احتمال پایین باشد!

در این مقاله می‌خواهیم احتمال بارداری در دوران پریود و شرایط آن را بررسی کنیم.

احتمال بارداری در زمان پریود چقدر است؟

هر فردی می‌تواند در زمان پریود خود نیز باردار شود و این نوع بارداری زیاد هم دور از تصور نیست.

بارداری معمولا در میانه چرخه قاعدگی یعنی از چهاردهمین روز بعد از روز اول پریودی تا حدود یک هفته بعد که تخمک‌ها از تخمدان آزاد می‌شوند، اتفاق می‌افتد. سپس تخمک از لوله فالوپ وارد رحم می‌شود و در آن جا سلول اسپرم می‌تواند تخمک را بارور کند.

متوسط چرخه پریودی ۲۸ روز است. منظور از چرخه قاعدگی یا پریودی، زمان بین روز اول پریود تا روز اول پریود بعدی است. تخمک‌گذاری نیز معمولا هفتم تا نوزدهم بعد از پایان پریودی می‌تواند اتفاق بیافتد.

تخمک فقط ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از آزاد شدن می‌تواند زنده بماند و تنها در این زمان اگر بتواند با یک اسپرم جفت شود، باروری اتفاق می‌افتد. در صورت مقاربت و انجام رابطه جنسی واژینال محافظت نشده از ۳ روز قبل تا ۳ روز بعد از تخمک‌گذاری، به احتمال زیاد فرد باردار می‌شود. از آن جا که متوسط چرخه قاعدگی ۲۸ روز است، به طور معمول تا یک هفته بعد از قطع خونریزی تخمک‌گذاری انجام نشده و احتمال بارداری وجود ندارد. این موارد در حالت عادی است.

اما به دلایل زیر نمی‌توان گفت که فرد صد در صد در دوران پریود خود باردار نمی‌شود:

 • طول چرخه قاعدگی یک شخص
 • اختلاف ماهانه در زمان تخمک گذاری
 • تفاوت در اینکه چه مدت اسپرم در بدن زن زنده می‌ماند؟

چرخه قاعدگی هر فرد اگر بین ۲۴ تا ۳۸ روز هم باشد باز طبیعی است. افرادی که سیکل قاعدگی کوتاه‌تری دارند، ممکن است تخمک‌گذاریشان با فاصله کمتری از پریودشان و حتی در دوران پریودشان انجام شود.  به همین دلیل نمی‌توانیم بگوییم همه افراد تاریخ باروری یکسانی دارند. علاوه بر این، اسپرم می‌تواند به مدت ۳-۵ روز در بدن یک زن زنده بماند، به این معنی که فرد حتی اگر ۵ روز قبل از تخمک‌گذاری رابطه جنسی داشته باشد می‌تواند باردار شود.

در طی دوره پریود، بدن فرد خون، تخمک نابارور و بافتی را از لایه رحم ترشح می‌کند. به طور متوسط ​​هر زن حدود ۵ روز خونریزی دارد. بنابراین، با اینکه امکان باردار شدن در طول پریود خیلی پایین است، اما بعید هم نیست.

وجود احتمال بارداری در دوران بارداری

احتمال باردار شدن بلافاصله قبل یا بعد از اتمام پریودی

از نظر پزشکی احتمال بارداری افراد در روزهای پایانی چرخه قاعدگی نزدیک به صفر است. این نظریه بیشتر برای افرادی است که دوره پریودی منظم داشته و چرخه پریودی آن‌ها ۲۸ روز است. در نتیجه افرادی که به هیچ وجه نمی‌خواهند باردار شوند همچنان باید در هر زمان از سیکل قاعدگی خود از راه‌های پیشگیرانه مانند کاندوم زنانه یا کاندوم مردانه استفاده کنند.

یک تخمک ۲۴ ساعت قابلیت باروری دارد؛ این امکان نیز وجود دارد که فرد بلافاصله پس از اتمام پریود شدن، باردار شود. دلیل این امر این است که هر اسپرم می‌تواند تا ۵ روز بعد نیز در واژن زنده مانده و تخمک را بارور کند. اگر فردی دارای چرخه قاعدگی کوتاه باشد احتمال اینکه سریعا بعد از پریود خود تخمک‌گذاری کند و اسپرم  بتواند آن را باردار کند زیاد است.

 

احتمال بارداری در دوران قطعی پریودی

تنها چند روز از میان روزهای پریودی دوران قطعی محسوب می‌شود. در این دوران به دلیل ریزش دیواره رحم، تخمکی برای باردار شدن وجود نخواهد داشت و احتمال بارداری نیز صفر است. اما مسئله مهم این است که شما تشخیص دهید خونریزی صد در صد پرویودی باشد. در موارد زیادی در زنان خونریزی‌هایی شبیه به قاعدگی ایجاد می‌شود و الزاما مربوط به پریود نیست و امکان باروری وجود دارد. این خونریزی‌ها در زنان شامل موارد زیر می‌شود:

 • خونریزی در زمان تخمک گذاری که به دلیل کاهش هورمون استروژن بروز می‌کند و این زمان بهترین زمان برای باردار شدن است.
 • لکه بینی در دوران قاعدگی
 • خونریزی رحمی
 • پولیپ رحم
 • خونریزی ناشی از عفونت‌های واژینال و …

باردار شدن در طول پریود

تشخیص دوران تخمک گذاری در چرخه قاعدگی

احتمال بارور شدن تخمک آزاد شده معمولاً در وسط چرخه قاعدگی شخص رخ می‌دهد. در این مدت، احتمال باردار شدن فرد بسیار زیاد است. شناخت دوره تخمک‌گذاری می‌تواند ابزاری مهم برای افرادی باشد که علاقه به بارداری دارند. این را هم باید بدانید که اگر حتی سیکل پربودی منظمی دارید، باز هم دلیل بر این نیست که تخمک‌گذاری شما حتما هر ماه در یک روز خاص اتفاق بیافتد و باید چند روز قبل تا چند روز بعد از آن را نیز در نظر بگیرید.

عوامل تاثیرگذار نامنظم شدن تاریخ تخمک‌گذاری

 • سیگار کشیدن
 • چاقی
 • انواع بیماری
 • فشار خون
 • تغییرات در برنامه خواب

روش‌های تشخیص روزهای تخمک‌گذاری

 • استفاده از نمودارهای باروری
 • نظارت بر مخاط دهانه رحم برای تغییراتی که می‌تواند تخمک گذاری را نشان دهد، که برخی منابع بیان می‌کنند ممکن است دقیق‌ترین شاخص باروری باشد و این مخاط حالت سفیده تخم مرغ خام را دارد.
 • نوشتن منظم برنامه پریودی و استفاده از مطالب مندرج در این مقاله

اهمیت سیکل تخمک گذاری در باردار شدن در طول پریود

سخن آخر

اگر بتوانید دوره تخمک‌گذاری خود را با نوشتن برنامه منظم و مشورت با پزشک تشخیص دهید به راحتی می‌توانید از بارداری ناخواسته در زمان پریودی جلوگیری کنید. زیرا همانطور که گفته شد بسته به زمان چرخه پریودی، تخمک‌گذاری و باردار شدن حتی در دوران پریود نیز می‌تواند اتفاق بیافتد.

بنابراین در این دوره نیز بهتر است از وسایل محافظتی مانند کاندوم استفاده کنید. بد نیست در این رابطه به مطلب «احتمال بارداری با کاندوم چقدر است و چگونه اتفاق می‌افتد» نیز در انگیزه سری بزنید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
 • Total (0)
Compare