احتمال حاملگی بدون دخول چقدر است؟

احتمال بارداری بدون دخول

معمولا زوج‌های جوان قبل از ازدواج و در دوران نامزدی یا عقد که فرد مونث هنوز باکره است، بسیار نگران مسئله بارداری ناخواسته هستند. سوال رایجی که همیشه وجود دارد این است که آیا احتمال حاملگی بدون دخول وجود دارد یا خیر؟ در این مطلب می‌خواهیم به سوالات متداول درباره این موضوع خاص پاسخ دهیم.

 

احتمال حاملگی بدون دخول چقدر است؟

قبل از اینکه عوامل بارداری بدون دخول را بررسی کنیم بهتر است بدانید حامله شده فرآیند ساده‌ای نیست. حتی احتمال آن در روزهای مختلفی که یک خانم در آن قرار می‌گیرد متفاوت است. پس بهتر است ابتدا این پدیده را به خوبی بشناسیم.

حاملگی به طور کلی زمانی اتفاق می‌افتد که اسپرم مرد بتواند تخمک آزاد شده در رحم زن را بارور کند. بنابراین حتی اگر شما دخول هم نداشته باشید اما مایع منی از دریچه میانی پرده بکارت وارد رحم شود احتمال بارداری وجود دارد.

 

فرآیند حامله شدن چگونه است؟

در طول رابطه جنسی زمانی که مایع منی داخل واژن زن ریخته می‌شود، میلیون‌ها اسپرم وارد واژن و بعد از آن وارد رحم زن می‌شوند. طبق آزمایشات انجام شده در هر بار انزال مرد، مایع منی حاوی بیش از ۳۰۰ میلیون اسپرم است. همچنین مایع پیشاب که مایع شفاف رنگی است و قبل از خارج شدن مایع منی از آلت تناسلی مرد خارج می‌شود می‌تواند حامل هزاران اسپرم باشد و مردان روی پیشاب هیچ کنترلی ندارند. بنابراین احتمال بارداری با پیشاب نیز وجود دارد.

تخمدان‌های زن یک یا چند تخمک (تخمک گذاری) را ۱۲ تا ۱۶ روز قبل از دوره پریود بعدی آزاد می‌کند. اسپرم‌ها از طریق واژن، وارد رحم زن شده و از طریق دهانه رحم و لوله‌های فالوپ خود را به داخل رحم می‌رسانند. زمانی که اسپرم به این نقطه می‌رسد اگر در دوره تخمک گذاری زن باشد بخصوص اگر ۳۶ ساعت بعد از تخمک گذاری و یا ۷۲ ساعت قبل از تخمک گذاری باشد، احتمال بسته شدن نطفه و باروری زن بسیار بالا است.

نکته مهم این جاست که اصلا مهم نیست این اسپرم از طریق دخول خود را به داخل رحم رسانده است یا با ریختن منی روی واژن وارد شده است. بنابراین افرادی که نمی‌خواهند بارداری ناخواسته را بخصوص در زمان بکارت تجربه کنند، مطمئن‌ترین راه این است که یک رابطه محافظت شده با استفاده از کاندوم داشته باشند، حتی اگر دخول انجام ندهند.

نحوه بارور شدن تخمک

روزهای پر خطر برای داشتن رابطه جنسی کدام است؟

دوره تخمک‌گذاری در خانم‌ها دوره‌ای است که یک تخمک و در برخی موارد بیش از یک تخمک در رحم زن از تخمدان او آزاد می‌شود. در این زمان‌ها در صورت ایجاد رابطه جنسی احتمال باروری تخمک‌ها از طریق اسپرم‌های مرد بسیار زیاد است؛ پس در صورتی که نمی‌خواهید باردار شوید باید در این دوران بسیار مراقب باشید و به هیچ وجه رابطه بدون محافظت نداشته باشید.

نحوه آزاد شدن تخمک به این صورت است که هر ماه یک یا چند تخمک (موارد استثنا) در درون تخمدان زن شروع به رشد می‌کنند. تخمک زمانی که از یک حد مشخصی بزرگ‌تر شد، آزاد شده و از طریق لوله های رحمی (لوله های فالوپ) وارد رحم می‌شود. شما به راحتی می‌توانید با استفاده از نکات زیر زمان سیکل تخمک‌گذاری خود را تشخیص داده و مراقبت‌های لازم برای پیشگیری از بارداری را در این زمان داشته باشید:

  • یک دوره قاعدگی از اولین روز شروع قاعدگی تا اولین روز قاعدگی بعدی است.
  • یک دوره قاعدگی به طور معمول ۲۸ تا ۳۲ روز طول می‌کشد، اما ممکن است کوتاه‌تر یا طولانی‌تر باشد.
  • زمان تخمک‌گذاری با محاسبه‌کردن نیمه دوره قاعدگی تعیین می‌شود.
  • تخمک گذاری معمولا بین ۱۱ الی ۲۱ روز پس از شروع دوره قاعدگی رخ می‌دهد.
  • زمان تخمک‌گذاری را همچنین می‌توانید با حساب‌ کردن ۱۲ تا ۱۶ روز پیش از اولین دوره قاعدگی بعدی به دست آورید.

احتمال بارداری بدون دخول

دلایل افزایش احتمال بارداری بدون دخول چیست؟

  • اگر دستان مرد یا خود فرد آغشته به مایع منی یا پیشاب باشد و روی دهانه واژن قرار بگیرد، طوری که مایع وارد واژن شود، احتمال بارداری وجود دارد.

در مورد این موضوع باید به این نکته توجه کنید که اسپرم در خارج از واژن نمی‌تواند به‌صورت طولانی مدت فعال باشد و خطر بارداری از این طریق بسیار پایین است، اما صفر نیست. بنابراین اگر شما دستتان فقط اطراف واژن خورده در صورتی که سریعا آن را خشک کرده و طوری آن را به سمت بالا بشویید که وارد واژن نشود، احتمال بارداری نزدیک صفر است و نباید نگران باشید. این موضوع در همه حالت‌ها صدق می‌کند. احتمال حاملگی بدون دخول با موارد زیر بیشتر افزایش پیدا می‌کند:

  • حالتی که خود آلت تناسلی قبل از ارضا شدن در نزدیکی دهانه واژن قرار بگیرد.

در این حالت ممکن است پیشاب روی واژن ریخته شود، زیرا مردان می‌توانند چند ثانیه مایع منی را کنترل کنند ولی هیچ کنترلی روی پیشاب ندارند و پیشاب نیز می‌تواند هزاران اسپرم را انتقال دهد.

بهرحال اگر مایع با هر نوع رابطه‌ای مانند آغشته بودن دست به منی یا پیشاب، مالش آلت‌ها به یک دیگر و هر روش دیگری که اسپرم بتواند خود را به  رحم برساند، در محدوده زمانی سیکل تخمک‌گذاری، احتمال بارداری بیشتر می‌شود.

 

چگونه در خانه آزمایش بارداری انجام دهیم؟

همانطور که توضیح داده شد، احتمال بارداری بدون دخول بسیار کم است، اما صفر نیست. چنانچه شما هر گونه رابطه محافظت نشده‌ای داشتید و پس از آن دوره پریودتان عقب افتاد و علائمی مانند سینه درد، سردرد، تهوع و سرگیجه داشتید نباید نگران بارداری شوید، زیرا علائم بارداری و پریود تا حدودی شبیه هم است و ممکن است تنها به دلیل داشتن استرس این اتفاق افتاده باشد. همچنین نباید با یکی دو روز عقب افتادن پریودی از بی بی چک استفاده کنید.

بهترین زمان استفاده از بی بی چک، زمانی است که هفت روز پریود شما به تعویق افتاده است.

احتمال بارداری بدون دخول

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

بعضی وقت‌ها اتفاق می‌افتد که شما در خانه آن هم در زمان مناسب گفته شده در بالا تست حاملگی را انجام داده‌اید و جواب آن منفی است اما بعد گذشت سه الی چهار روز دیگر نیز، همچنان پریودی اتفاق نیفتاده است و علائم پابرجا هستند. نمی‌خواهیم شما را نگران کنیم اما باید بدانید جواب مثبت بارداری در اکثر مواقع صحیح است، اما جواب منفی آن می‌تواند گاهی اوقات نادرست باشد. پس تنها در صورتی که شما از افرادی نباشید که پریود خیلی نامنظم دارند و ده روز یا بیشتر از زمان شروع دوره ماهیانه شما می‌گذرد و هنوز پریود نشدید، باید به متخصص زنان مراجعه کنید تا با انجام آزمایش خون و ادرار خیالتان راحت شود.

 

سخن آخر

رابطه بدون دخول می‌تواند تنها در شرایط خاص گفته شده در این مطلب باعث بارداری شود. استفاده از کاندوم، تا ۹۸% احتمال بارداری را کاهش می‌دهد و یک روش بسیار مناسب و کم خطر حتی برای افرادی است که می‌خواهند رابطه بدون دخول انجام دهند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم حتما به مطالب بهترین مارک کاندوم و کاندوم زنانه و روش صحیح استفاده از آن نیز در انگیزه سری بزنید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare