انگیزه های جذاب زندگی

احتمال بارداری با کاندوم چند درصد است؟

کاندوم یک روش متداول برای جلوگیری از بارداری ناخواسته است. علاوه بر این، از آن‌ها برای جلوگیری از شیوع بیماری‌ها و عفونت‌های مقاربتی استفاده می‌شود. با این حال، علی رغم وجود همه ویژگی‌های خوب استفاده از کاندوم، هنوز سؤالاتی وجود دارد که اغلب در مورد کاندوم مطرح می‌شود و می‌تواند برای زوج‌ها نگران کننده باشد.

در این مقاله می‌خواهیم میزان احتمال بارداری با کاندوم را برایتان کاملا توضیح داده و بگوییم در چه مواقعی حتی با استفاده از کاندوم حاملگی ایجاد می‌شود؟

 

احتمال بارداری با کاندوم چقدر است؟

اگر به طور صحیح از کاندوم استفاده کنید، کارایی زیادی دارد. اما باید بدانید حتی در صورت استفاده از کاندوم، بارداری می‌تواند اتفاق بیافتد. کاندوم‌های مردانه مراقبت و پیشگیری بهتری نسبت به کاندوم‌های زنانه دارند. آمار نشان می‌دهد میزان پیشگیری کاندوم مردانه حدود ۹۸% است. یعنی از هر صد نفر که کاندوم را به صورت صحیح استفاده کرده‌اند، دو نفر باردار شده‌اند. اما کاندوم‌های زنانه حدود ۹۵% موثرند و اگر درست استفاده نشوند، میزان احتمال بارداری تا ۲۱% افزایش پیدا می‌کند.

بنابراین توصیه می‌شود از کاندوم‌های مردانه برای جلوگیری استفاده کنید. علاوه بر این، پوشیدن آن‌ها بسیار آسان است و هیچ عارضه جانبی در استفاده از کاندوم به جز آلرژی به لاتکس در بعضی از افراد، وجود ندارد.

نکته: در حین استفاده از کاندوم باید کاملا مراقب باشید که کاندوم دچار نشتی یا پارگی نشود؛ زیرا در این صورت احتمال بارداری افزایش پیدا می‌کند.

استفاده صحیح از کاندوم، پیشگیری مناسب برای بارداری

دلایل افزایش احتمال بارداری با کاندوم چیست؟

۱. تاریخ انقضای کاندوم

کاندوم نیز مانند همه وسایل بهداشتی و مراقبتی دارای تاریخ انقضاست و در هنگام استفاده از آن باید به این موضوع توجه داشته باشید؛ زیرا در صورت استفاده از کاندوم تاریخ گذشته، بافت لاتکس کاندوم تخریب شده و احتمال پارگی و نشت در آن و در نتیجه بارداری بیشتر است و ممکن است حساسیت پوستی نیز ایجاد کند.

۲. پاره شدن کاندوم در حین رابطه

اگر ناخن بلند دارید در هنگام استفاده از کاندوم مراقب باشید. ممکن است در هنگام پوشیدن کاندوم بر اثر برخورد با ناخن یا اجسام دیگر دچار پارگی یا سوراخ شود که نشتی ایجاد کرده و احتمال بارداری را افزایش می‌دهد.

اما اگر در حین رابطه به هر دلیلی کاندوم دچار پارگی شد، سریعا رابطه را قطع کرده، ابتدا هر دو شریک باید آلت خود را با دستمال تمیز خشک کرده و سپس با آب و صابون بطور کامل شسته و دوباره با یک دستمال دیگر خشک کرده و مجددا با کاندوم جدید شروع به برقراری رابطه کنند.

۳. پوشیدن نادرست کاندوم

این مورد به خصوص در آقایان شایع است که کاندوم را تا آخرین فضایی که دارد روی آلت خود می‌کشند. این کار باعث می‌شود جایی برای ریختن منی وجود نداشته باشد و بر اثر فشار جریان منی بلافاصله پس از ارضا شدن، کاندوم دچار پارگی و نشتی شود. بنابراین با دیدن فیلم آموزشی طرز صحیح پوشیدن کاندوم د آن را یاد بگیریر اینترنت، رابطه‌ای ایمن داشته باشید.

حواستان باشد قسمت انتهایی کاندوم باید آزاد باشد تا مایع منی در آن ریخته شود.

۴. عدم مراقبت صحیح از کاندوم

جنس کاندوم معمولا از لاتکس است. بنابراین قرار دادن آن در برابر حرارت، رطوبت و یا نور مستقیم آفتاب می‌تواند بافت لاتکس را تخریب کرده و آن را نازک کند. به همین دلیل، در حین رابطه به راحتی دچار پارگی شده و احتمال بارداری را افزایش می‌دهد.

کاندوم و احتمال بارداری با آن

پاسخ به سوالات رایج

۱. اگر هنگام استفاده از کاندوم مرد حالت نعوظ خود را از دست بدهد چکار کنیم؟

اگر شریک زندگی‌تان هنگام پوشاندن کاندوم نعوظ خود را از دست داد، سعی کنید با تحریک مجدد او نعوظ را دوباره به وجود آورید. انواع مختلف و  مارک‌های مختلف کاندوم را آزمایش کنید تا یکی از آن‌ها را پیدا کنید که به بهترین وجه مناسب شما باشد؛ چراکه ممکن است به کاندوم واکنش منفی نشان دهید. در غیر اینصورت شما باید روش پیشگیری دیگری را برای جلوگیری از بارداری انتخاب کنید.

۲. اگر بعد از رابطه جنسی و هنگام بیرون کشیدن آلت مرد از واژن، کاندوم در بدن زن بماند چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر کاندوم به طور اتفاقی پس از رابطه در داخل بدن زن باقی بماند، مایع منی می‌تواند از کاندوم به داخل مهبل زن نشت کرده و تا ۵ روز در درون بدن او زنده باشد. در نتیجه احتمال بارداری افزایش پیدا می‌کند.

علاوه بر این، گاهی اوقات برداشتن کاندوم از واژن توسط خودتان دشوار است. برای جلوگیری از چنین شرایطی، شریک زندگی شما باید به محض انزال و قبل از اینکه آلت تناسلی او تغییر سایز دهد، آلت تناسلی مردانه خود را بیرون بکشد و کاندوم را از آن خارج کند.

۳. آیا اندازه و مارک کاندوم در تاثیر گذاری آن مهم است؟

اینکه از چه مارکی برای کاندوم استفاده کنید خیلی مهم نیست. هرچند آگاهی نسبت به بهترین مارک کاندوم و ویژگی‌های آن در ایجاد رابطه بهتر تاثیرگذار است. اما در پیشگیری از بارداری اندازه کاندوم بسیار مهم است، زیرا اگر کوچک‌تر باشد به سرعت پاره می‌شود و اگر بزرگ باشد به دلیل لغزندگی روی آلت نشت پیدا می‌کند و در هر دو صورت احتمال بارداری را افزایش می‌دهد.

بنابراین در انتخاب سایز کاندوم با توجه به اندازه آلت تناسلی هنگام نعوظ دقت کنید. همچنین اگر یکی از طرفین دارای حساسیت به لاتکس باشد، باید از کاندوم‌های خاص بدون لاتکس و یا روش دیگری برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید.

۴. آیا ممکن است استفاده از کاندوم باعث ایجاد عفون واندر زن شود؟

کاندوم نه تنها باعث عفونت واژن نمی‌شود بلکه از ابتلا به عفونت‌های مقاربتی نیز جلوگیری می‌کند. اگر شما بعد از استفاده احساس ناراحتی، درد، سوزش یا خارش پیدا کردید که فکر می‌کنید عفونت است اشتباه می‌کنید. احتمالا شما به لاتکس حساسیت دارید و این عامل را باید توسط معاینه متخصص زنان بررسی کنید.

۵. احساس درد برای خانم‌ها در هنگام استفاده از کاندوم به چه دلیل است؟

بعضی اوقات هنگام استفاده از کاندوم ممکن است کمی احساس درد کنید. این درد می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. ممکن است نسبت به موادی که کاندوم دارد حساسیت داشته باشید و یا کاندوم منجر به خشکی واژن شود.

همچنین ممکن است به دلیل عدم استفاده از مواد روان کننده، پس از گذشت مدتی در رابطه احساس درد کنید، زیرا اگر از مواد روان کننده روی کاندوم استفاده نکنید، کاندوم بعد از چند دقیقه حالت لیزی خود را از دست داده و در حین رابطه خشک شده و احساس درد در شما ایجاد کند.

۶. آیا در کنار استفاده از کاندوم نیازی به مصرف قرص ضد بارداری هم هست؟

اگر به طور صحیح از کاندوم استفاده می‌کنید، دیگر نیازی به پیشگیری از بارداری با قرص یا استفاده از قرص‌های اورژانسی ندارید؛ زیرا این یک روش موثر برای محافظت از بارداری و عفونت‌های مقاربتی است. عوارض قرص‌های اورژانسی زیاد است و حتی‌الامکان نباید از آن‌ها استفاده کنید. در کنار این موضوع توصیه می‌شود حتی اگر از قرص استفاده می‌کنید برای پیشگیریی از بیماری‌های مراقبتی از کاندوم نیز استفاده کنید.

جلوگیری از بارداری با قرص اورژانسی

سخن آخر

همانطور که گفته شد، احتمال بارداری با کاندوم بسیار پایین است، اما صفر نیست. شما با استفاده صحیح از کاندوم و رعایت اصولی که در این مطلب گفته شد، به راحتی می‌توانید نگرانی را از خود دور کنید و احتمال بارداری با کاندوم را از ۲% به نزدیک صفر برسانید.

پیشنهاد می‌کنیم برای پیشگیری هرچه بیشتر از خطرات و بیماری‌های رابطه جنسی مطلب «رابطه جنسی ناسالم چیست و چه خطراتی دارد؟» را نیز حتما در انگیزه بخوانید.

منبع flo.health webmd
مطالب زیر را هم ببینید