بی بی چک منفی و احتمال بارداری ؛ چطور ممکن است؟

بی بی چک منفی و احتمال بارداری

دقت و صحت یک تست بارداری خانگی، به نحوه و زمان انجام تست بستگی دارد؛ بنابراین ممکن است نتیجه تست بارداری منفی دقیق نباشد. در این مقاله از انگیزه قصد داریم در مورد بی بی چک منفی و احتمال بارداری بیشتر توضیح دهیم. با ما همراه شوید.

 

نتیجه تست حاملگی منفی کاذب چیست؟

نتیجه تست حاملگی منفی کاذب نشان می‌دهد که شما حامله نیستید، در حالی که هستید، به این معنی که احتمال حاملگی با وجود منفی بودن بی بی چک وجود دارد.

 

چرا نتایج تست حاملگی منفی کاذب رخ می‌دهد؟

اگر بلافاصله بعد از این که شک کردید باردار هستید از بی بی چک استفاده کرده باشید یا اگر دستورالعمل‌های تست را به درستی دنبال نکرده باشید، ممکن است نتیجه تست منفی کاذب دریافت کنید.

بی بی چک تنها زمانی مثبت خواهد بود که هورمون بارداری گنادوتروپین جفتی انسان (hCG) توسط بی بی چک تشخیص داده شود. هنگامی که یک تخمک پس از تخمک‌گذاری بارور می‌شود، حدود یک هفته طول می‌کشد تا از طریق لوله فالوپ به رحم برسد. بدن شما تنها بعد از قرار گرفتن تخمک بارور شده در رحم، شروع به تولید hCG می‌کند.

اگر در اوایل دوران بارداری قرار داشته باشید، بدنتان ممکن است هنوز hCG کافی را دریافت نکرده باشد. در این صورت، ابتدا نتیجه منفی دریافت خواهید کرد. همچنین برخی از تست‌ها حساسیت بیشتری نسبت به بقیه دارند و هیچ تستی ۱۰۰ درصد دقیق نیست. در موارد معدود، برخی خانم‌ها سطوح کمی از hCG را دارا هستند که تست‌های خانگی مانند بی بی چک نمی‌توانند آن را اندازه‌گیری کنند.

برخی از تست‌ها در اولین روز عدم پریودی می‌توانند hCG را تشخیص دهند، اما اگر یک هفته صبر کنید شانس بیشتری برای رسیدن به نتیجه دقیق خواهید داشت. تنها بعد از زمانی که به بارداری شک داشتید، از بی بی چک استفاده نکنید. اسپرم می‌تواند تا ۵ روز در لوله‌های فالوپ زندگی کند، بنابراین ممکن است چند روز پس از رابطه جنسی، حاملگی اتفاق بیفتد.

برای دستیابی به نتایج دقیق‌تر، دستورالعمل‌های تست را دقیق دنبال کنید و تست را هنگامی که صبح از خواب بیدار می‌شوید انجام دهید. اول صبح زمانی است که رحم شما در غلیظ‌ترین حالت ممکن است.

 

چه دلایلی ممکن است منجر به تست حاملگی منفی شود؟

بی بی چک منفی و احتمال بارداری ممکن است به دلیل عوامل زیر باشد:

 • شما حامله هستید اما تست نادرست است. برای اطمینان بیشتر یک بی بی چک دیگر بخرید.
 • شما به دقت دستورالعمل‌های بی بی چک را رعایت نکرده‌اید.
 • شما باردار هستید اما تست را بسیار زود انجام داده‌اید.
 • تخمک‌گذاری شما در این ماه دیر شده است.
 • شما دوقلو یا سه قلو حامله هستید که باعث می‌شود سطح بالایی از hCG برای تست تشخیص داده شود.
 • شما حاملگی خارج از رحم دارید و این مورد تولید hCG را به تأخیر می‌اندازد.
 • شما باردار نیستید و تأخیر در پریود شما دلیل دیگری دارد.

 

اگر نتایج منفی دریافت کردید لازم است تست بارداری را تکرار کنید؟

اگر در مورد نتیجه تست شک داشتید لازم است:

 • بررسی کنید که آیا به دقت دستورالعمل‌های تست را دنبال کرده‌اید.
 •  لازم است هر دو یا سه روز در میان تست را تکرار کنید چرا که غلظت hCG به سرعت افزایش می‌یابد.

 

خطاهای تست حاملگی

 • منفی کاذب ممکن است به علت خطای تست رخ دهد.
 • اگر خیلی طولانی منتظر نتایج تست باشید، ممکن است منفی کاذب را دریافت کنید. مطمئن شوید که دستورالعمل‌های تست بارداری خاص خود را دنبال کرده‌اید.
 • یکی دیگر از علل احتمالی منفی کاذب، تست منقضی شده است.
 • استفاده از بی بی چک در محیط‌های نامناسب مانند حمام مرطوب می‌تواند منجر به منفی کاذب شود.

 

تست به درستی انجام شده اما نتیجه منفی است

اگر اطمینان دارید که مدت طولانی است منتظر تست هستید و هنوز نتیجه منفی دریافت می‌کنید، احتمالا باردار نیستید. بارداری تنها دلیل پریود نشدن نیست. استرس، ورزش بیش از حد و مشکلات تیروئید، همگی می‌توانند قاعدگی را به تأخیر بیندازند. اگر پریود شما هفته‌هاست بدون نتیجه تست مثبت عقب افتاده است، با پزشک خود مشورت کنید تا بفهمید باردار هستید یا خیر.

 

نتیجه‌گیری

در صورت شک داشتن در نتیجه تست حاملگی خانگی، بهترین روش این است که به پزشک مراجعه کرده و نسبت به انجام آزمایش‌های لازم اقدام کنید. یکی دیگر از معتبرترین آزمایشات بارداری، آزمایش تیتر بتا است، به همین دلیل کسب اطلاعات لازم درباره آن را به کسانی که می‌خواهند از بارداریشان اطمینان حاصل کنند پیشنهاد می‌کنیم. به نظر شما بی بی چک منفی و احتمال بارداری چطور ممکن است؟ نظرات خود را با ما و سایر مخاطبین انگیزه به اشتراک بگذارید. از همراهی شما سپاس گذاریم.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
 • Total (0)
Compare