درد هنگام نزدیکی نشانه چیست؟ + روش‌های درمان

درد هنگام نزدیکی

درد هنگام نزدیکی یا دیسپارونیا (dyspareunia)، می‌تواند منجر به ایجاد مشکلاتی در رابطه جنسی زن و شوهر شود. این مورد علاوه بر اینکه موجب ایجاد درد جسمی می‌شود، می‌تواند اثرات عاطفی منفی نیز بر جای بگذارد. به همین ترتیب باید به محض مشاهده چنین مشکلی، آن را حل کنید. در این مطلب به طور مفصل درباره این موضوع صحبت می‌کنیم.

 

علت درد و سوزش در هنگام نزدیکی

در بسیاری از موارد، اگر واژن به حد کافی روان کاری نشود، زن می‌تواند رابطه جنسی دردناکی را تجربه کند. هنگامی که چنین اتفاقی افتاد، اگر زن و شوهر از روان کننده جنسی استفاده کنند، درد می‌تواند برطرف شود.

در برخی موارد، اگر یکی از شرایط زیر وجود داشته باشد، زن می‌تواند رابطه جنسی دردناکی را تجربه کند:

۱. واژینیسموس (دخول غیرممکن)

این مورد بسیار شایع است و به دلیل اسپاسم غیر ارادی در عضلات واژن و گاهی اوقات ترس از آسیب به واژن ایجاد می‌شود.

۲. عفونت واژن

این مورد نیز بسیار شایع است و شامل عفونت‌های مخمری است.

۳. مشکلات سرویکس رحم

 آلت تناسلی مرد می‌تواند در حداکثر نفوذ به سرویکس برسد که نتیجه آن مشکلات مربوط به سرویکس رحم (مانند عفونت) بوده و منجر به درد هنگام دخول عمیق شود.

۴. مشکلات رحم

این مشکلات ممکن است شامل فیبروئیدهایی باشد که می‌تواند منجر به درد شدید هنگام مقاربت شود.

۵. آندومتریوز

شرایطی که در آن بافتی مشابه آنچه در رحم است در بیرون از آندومتر و عضله رحم رشد می‌کند.

۶. مشکلات تخمدان‌ها

این مورد ممکن است شامل کیست‌های تخمدان باشد.

۷. بیماری التهابی لگن (PID)

از طریق PID، بافت‌های عمیق داخل بدن به شدت ملتهب می‌شوند و فشار مقاربت موجب ایجاد درد عمیقی می‌شود.

۸. بارداری خارج از رحم

بارداری که طی آن تخمک لقاح یافته خارج از رحم رشد می‌کند.

۹. یائسگی

با یائسگی، پوشش واژن رطوبت طبیعی خود را از دست می‌دهد و خشک می‌شود.

۱۰. بیماری‌های منتقل شده از راه جنسی

این مورد ممکن است شامل زگیل تناسلی، زخم‌های هرپسی یا سایر STD ها باشد.

۱۱. آسیب به فرج یا واژن

این آسیب‌ها ممکن است شامل پارگی ناشی از زایمان یا بریدگی (اپیزیوتومی) پوست بین واژن و مقعد در حین زایمان باشد.

۱۲. ولوودینیا یا سوزش و درد دهانه واژن

این مورد به درد مزمنی اشاره دارد که اندام‌های جنسی خارجی زن را مانند لگن، کلوتری و دهانه واژن تحت تأثیر قرار می‌دهد. این مشکل ممکن است تنها در یک نقطه رخ دهد، یا در یک زمان یا طی زمان‌های متفاوت، روی مناطق مختلف تأثیر بگذارد. پزشکان دقیقاً نمی‌دانند علت این مشکل چیست و درمان شناخته شده‌ای برای آن وجود ندارد، اما خود مراقبتی همراه با درمان‌های پزشکی می‌تواند به تسکین بیماری کمک کند.

نکته: مقاربت زود هنگام پس از جراحی یا زایمان نیز می‌تواند در این دسته بندی قرار بگیرد.

 

علت درد تخمدان در هنگام نزدیکی

یکی از علت‌های درد تخمدان در هنگام نزدیکی وجود کیست در تخمدان است. کیست تخمدان بسیار شایع است و حدود ۶ تا ۱۰ درد از زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در صورتی که کیست تخمدان بزرگ باشد، ممکن است هنگام نزدیکی پاره شود. برای رفع چنین مشکلی لازم است به متخصص زنان مراجعه کنید.

 

درمان درد و سوزش در هنگام نزدیکی

برخی از روش‌های درمانی برای درد هنگام نزدیکی در زنان، نیازی به درمان پزشکی ندارند. به عنوان مثال، برای نداشتن رابطه جنسی دردناک بعد از بارداری می‌توان تا ۶ هفته بعد از زایمان از داشتن رابطه جنسی اجتناب کرد. در مواردی که خشکی واژن یا کمبود روان کاری وجود دارد، روان کننده‌های مبتنی بر آب را امتحان کنید.

برخی از درمان‌ها برای درد هنگام نزدیکی نیاز به مراقبت پزشکی دارند. اگر خشکی واژن ناشی از یائسگی باشد، متخصص مراقبت‌های بهداشتی برای شما کرم‌های استروژن یا سایر داروهای تجویزی را توصیه خواهد کرد. سایر علل مقاربت دردناک نیز ممکن است به داروهای تجویزی نیاز داشته باشند. برای مواردی از مقاربت جنسی که هیچ علت پزشکی وجود ندارد، سکس تراپی ممکن است مفید باشد. اگر علائمی مانند خونریزی، پریودهای نامنظم، ضایعات تناسلی یا انقباضات عضلانی واژینال دارید، با پزشک تماس بگیرید.

 

درمان سوزش واژن هنگام نزدیکی

آیا به علت سوزش واژن، علاقه خود را به رابطه جنسی از دست داده‌اید؟ در این مسیر شما تنها نیستید. وضعیتی که ولوودینیا نامیده می‌شود، حدوداً ۱۶ درصد از زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و برخی از محققان معتقدند این درصد ممکن است بیشتر باشد. درمان مناسب نیاز به تشخیص صحیح دارد. متخصصی که با مراقب و سلامت جنسی زنان در ارتباط است گزینه مناسبی است.

هیچ داروی شناخته شده‌ای برای ولوودینیا کشف نشده است، اما درمان‌های خاصی وجود دارد. در صورت عدم درمان، شما ممکن است اضطراب، افسردگی، اختلالات خواب، عزت‌نفس پایین، تغییر شکل بدنی و کاهش کیفیت زندگی را تجربه کنید. هیچ درمانی برای همه جواب نمی‌دهد و ممکن است نیاز باشد چندین درمان را با هم ترکیب کنید. برخی از گزینه‌های درمان عبارت‌اند از:

۱. داروها

داروهای ضد انعقادی، استروئیدها یا داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای ممکن است درد مزمن را کاهش دهند. آنتی‌هیستامین‌ها ممکن است سوزش را کاهش دهند. پماد لیدوکائین می‌تواند باعث تسکین موقت علائم شود. اگر درد شما برای طولانی مدت ادامه یافت و به درمان‌های دیگر واکنش نشان نداد، ممکن است از تزریق موضعی بلوک‌های عصبی بهره‌مند شوید.

۲. روان کننده‌ها

هنگام رابطه جنسی، از مقدار زیادی روان کننده محلول در آب استفاده کنید.

۳. کمپرس سرد

کمپرس سرد می‌تواند به طور موقت خارش و سوزش واژن را تسکین دهد. دمای سرد می‌تواند به تسکین التهاب و سوزش کمک کند. کمپرس سرد بیشتر اوقات برای سوزش واژن به علت یائسگی توصیه می‌شود. برای این منظور می‌توان چند مکعب یخ را در کیسه نخی و تمیز کوچکی قرار داده و آن را به مدت ۳۰ ثانیه در منطقه مورد نظر قرار داد. هم‌چنین برای کاهش سوزش و التهاب واژن می‌توان روزانه چند بار واژن را با آب سرد شستشو داد. کمپرس سرد را به طور مستقیم روی ناحیه تناسلی خارجی قرار دهید. دمای سرد ممکن است به کاهش سوزش و درد کمک کند.

۴. لباس مناسب

این مورد به معنی اجتناب از پوشیدن لباس زیر نایلونی و جوراب‌شلواری تنگ است. لباس تنگ جریان هوا را به ناحیه تناسلی شما محدود می‌کند و باعث ایجاد رطوبت می‌شود که سوزش را به دنبال دارد. برای افزایش خشکی و تهویه، از لباس‌های صد در صد نخ و لباس زیرهای سفید استفاده کنید. بهتر است هنگام خواب از پوشیدن لباس زیر اجتناب کنید.

۵. حمام کردن صحیح

از حمام داغ اجتناب کنید. صرف وقت در آب گرم می‌تواند منجر به سوزش و ناراحتی شود. دو یا سه بار در روز به مدت ۵ الی ده دقیقه در آب ولرم یا خنک دوش بگیرید.

۶. ورزش

ممکن است در عضلات تحتانی لگن شما تنش وجود داشته باشد. انجام تمرینات ورزشی می‌تواند به کاهش درد کمک کند. درمان فیزیکی عضلات تحتانی لگن می‌تواند کمک کننده باشد.

۷. جراحی

بسته به نوع ولوودینیایی که دارید، شما ممکن است واجد شرایط عمل جراحی برای برداشتن بافت و پوست آسیب دیده باشید.

۸. رعایت بهداشت

علاوه بر اجتناب از مصرف محصولاتی که سوزش و درد واژن را تحریک می‌کنند، عادت‌هایی وجود دارد که می‌تواند به بهبود درد و سوزش واژن کمک کند. یک مورد بسیار مهم این است که هنگام رفتن به حمام، خودتان را از جلو به عقب بشویید؛ زیرا این امر مانع از ورود مواد مدفوع به واژن شما می‌شود. همچنین هرگز از تامپون‌ها یا پدهای معطر استفاده نکنید. در حالت ایده‌آل، محصولات آلی و عاری از مواد شیمیایی را انتخاب کنید. پدها نسبت به تامپون‌ها کمتر آزاردهنده هستند. اگر دچار سوزش واژن هستید این دو محصول را با هم جابجا کنید.

 

درمان خانگی سوزش واژن در هنگام نزدیکی

برخی از روش‌های خانگی و طبیعی وجود دارند که می‌توانند در درمان سوزش و خارش واژن به شما کمک کنند:

۱. روغن نارگیل

روغن نارگیل یکی از بهترین درمان‌های طبیعی و خانگی برای سوزش واژن به شمار می‌آید، زیرا روغن نارگیل دارای خواص ضد میکروبی قوی است. ترکیب اسید لاوریک و اسید کاپریلیک موجود در روغن نارگیل، می‌تواند در از بین بردن کاندیداهای مضر مفید باشد. روغن نارگیل را هم به صورت خوراکی و هم به صورت موضعی می‌توانید مصرف کنید.

۲. سرکه سیب

خواص و کاربردهای سرکه سیب فراوان است. در حقیقت، سرکه سیب می‌تواند به تعادل PH واژن کمک کند که این امر منجر به کاهش سوزش واژن می‌شود. توصیه ما این است که با دو قاشق غذاخوری سرکه سیب و یک فنجان آب، دو بار در روز واژن خود را شستشو دهید و تا زمان بهبودی علائم پیش بروید.

گیاه مُر یا صمغ مرمکی

تریکومونیازیس (Trichomoniasis)، یکی از شایع‌ترین بیماری‌های منتقله از طریق جنسی در سراسر جهان است و اغلب موجب ایجاد سوزش واژن در هنگام نزدیکی در زنان می‌شود. تحقیقات نشان داده است که گیاه مُر می‌تواند در درمان این نوع بیماری کمک کننده باشد. مطالعه‌ای که در مجله انجمن روان‌پزشکی مصر منتشر شد نشان داد در صورتی که زنان کپسول گیاه مر را دو ساعت قبل از صبحانه و به مدت ۶ تا ۸ روز مصرف کنند، نتایج امیدوارکننده‌ای را شاهد خواهند بود.

 

نتیجه‌گیری

بهترین پاسخ برای یافتن علت درد هنگام نزدیکی را پزشک پس از معاینه می‌تواند به شما بدهد. برخی از علت‌ها قابل درمان هستند و به شما این امکان را می‌دهند که یک زندگی سالم و لذت‌بخش را تجربه کنید. همان‌طور که در این مقاله مطالعه کردید، یکی از مهم‌ترین علت‌های درد هنگام نزدیکی کیست تخمدان بود. برای درمان این عارضه می‌توانید مقاله درمان کیست تخمدان با رازیانه را مطالعه کنید. از اینکه تا پایان مقاله همراه ما بودید از شما سپاس گذاریم. منتظر دریافت سوالات، نظرات و تجربیات شما درباره درد هنگام نزدیکی هستیم…

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare