بایدها و نبایدهای رابطه جنسی در بارداری

رابطه جنسی در بارداری

اغلب برای زنان باردار این سؤال پیش می‌آید که آیا رابطه جنسی در بارداری مشکلی به وجود نمی‌آورد؟ به طور کلی رابطه جنسی در بارداری مشکل آفرین نیست و از جهاتی، مزایای بسیاری نیز دارد. با این حال ممکن است تحت شرایط خاصی این رابطه در بارداری خطرآفرین باشد. در این مقاله درباره فواید رابطه جنسی در بارداری، موارد منع انجام آن، پوزیشن‌های مناسب در این زمان و … صحبت خواهیم کرد.

 

آیا رابطه جنسی در بارداری بی‌خطر است؟

اگر یک بارداری طبیعی دارید، رابطه جنسی در بارداری طبیعی و معمولی است. حرکات مقاربتی که توسط شکم شما و دیواره عضلانی رحم محافظت می‌شود، به کودک آسیب نمی‌رساند. از طرف دیگر، کودک با مایع آمنیوتیک پوشانده شده است. انقباض ارگاسم مشابه انقباض زایمان نیست. با این حال، به عنوان یک مورد احتیاطی، بعضی از پزشکان توصیه می‌کنند در هفته‌های آخر بارداری، از رابطه جنسی اجتناب کنید و این مورد را بدانید که هورمون‌های داخل اسپرم که پروستاگلاندین نامیده می‌شوند می‌توانند انقباضات را تحریک کنند.

برخی از پزشکان بر این باورند که پروستاگلاندین ها در اسپرم باعث ایجاد بارداری طولانی‌مدت می‌شوند؛ اما دیگر پزشکان معتقدند انقباض زایمان نظری است و داشتن رابطه جنسی دلیل این کار نیست. به ‌طورکلی چنین می‌توان گفت که انقباضات ارگاسم مشابه انقباضات زایمان نیستند؛ بنابراین هیچ مشکلی در این مورد وجود ندارد.

 

فواید رابطه جنسی در دوران بارداری چیست؟

رابطه جنسی در بارداری می‌تواند مزایایی را برای زن باردار و همسرش به دنبال داشته باشد. مزایای احتمالی عبارت‌اند از:

۱. ارگاسم بهتر

افزایش جریان خون به ناحیه تناسلی می‌تواند به معنای افزایش تعداد ارگاسم قوی‌تر در زنان باردار باشد.

۲. حفظ تناسب‌اندام

رابطه جنسی کالری‌ها را می‌سوزاند و به هر دو نفر کمک می‌کند تناسب‌اندام خوبی داشته باشند.

۳. پیوند بین زن و شوهر

در برخی زوج‌ها، برقراری رابطه جنسی در بارداری، آن‌ها را به هم نزدیک‌تر می‌کند.

۴. تقویت سیستم ایمنی بدن

مطالعه انجام شده در سال ۲۰۰۴ نشان داد که رابطه جنسی IgA را افزایش می‌دهد. IgA، نوعی آنتی‌بادی است که در برابر سرماخوردگی و سایر بیماری‌ها از بدن محافظت می‌کند.

۵. افزایش شادی

ارگاسم باعث آزاد شدن آندورفین می‌شود که باعث می‌شود مادر و کودک احساس شادی و آرامش داشته باشند.

 

رابطه جنسی در بارداری چه موقع مضر است؟

اگر هر یک از بارداری‌های پرخطر زیر را داشته باشید، پزشک ممکن است به شما توصیه کند رابطه جنسی نداشته باشید:

 • اگر در معرض خطر سقط‌ جنین قرار داشته باشید یا سابقه سقط‌جنین داشته باشید
 • اگر در معرض خطر زایمان زودرس قرار داشته باشید (انقباضات قبل از هفته ۳۷ بارداری)
 • زمانی که بدون علت مشخصی خونریزی واژینال، ترشح یا گرفتگی عضلات و شکم داشته باشید.
 • مایع آمنیوتیک به بیرون تراوش کند یا غشا پاره شده باشد.
 • رحم شما در اوایل دوران بارداری بیش از حد باز شده باشد.
 • زمانی که جفت در قسمت پایین رحم قرار بگیرد و دهانه رحم به طور کامل یا مقداری مسدود شود (جفت سرراهی یا placenta previa)
 • شما دوقلو یا سه‌قلو حامله باشید.
 • در نظر داشته باشید که اگر پزشک رابطه جنسی را ممنوع کند، ممکن است این ممنوعیت شامل هر چیزی باشد که نه فقط مقاربت بلکه ارگاسم یا تحریک جنسی را شامل شود.

رابطه جنسی در بارداری

تجربیات هر زن در دوران بارداری متفاوت است؛ این تجربیات می‌تواند شامل نحوه احساس او درباره رابطه جنسی باشد. در برخی از زنان، میل جنسی در دوران بارداری از بین می‌رود. زنان دیگر در این دوران تمایلات شدیدتری دارند و وقتی باردار هستند بیشتر تحریک می‌شوند.

در دوران بارداری، طبیعی است که میل جنسی بدن شما تغییر کند. وقتی شکم شما رشد می‌کند و بزرگ‌تر می‌شود، ممکن است خجالت بکشید یا ممکن با سینه‌های بزرگ‌تر، تمایلات جنسی شما بیشتر شود. درباره احساسات خود با همسرتان حرف بزنید و راهی را پیدا کنید که هم شما و هم همسرتان هنگام برقراری رابطه جنسی، احساس آرامش و راحتی داشته باشید.

 

پوزیشن های خوب و بد نزدیکی در بارداری

حتی اگر رابطه جنسی در بارداری برای شما ایمن بود، در انجام آن باید احتیاط کنید. احتمالا شما نیاز به پیدا کردن پوزیشن های مختلف خواهید داشت. هنگام برقراری رابطه جنسی در بارداری، زن و شوهر باید پوزیشن هایی را انتخاب کنند که به شکم فشار وارد نشود. اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که از داشتن دخول عمیق خودداری کنید. یک زن باردار ممکن است در پوزیشن هایی که بتواند عمق و سرعت نفوذ را کنترل کند احساس بهتری داشته باشد.

بعد از ماه چهارم بارداری، هنگام برقراری رابطه جنسی در پوزیشن رودررو (missionary)، از دراز کشیدن به پشت خودداری کنید؛ زیرا ممکن است وزن نوزاد فشار بیشتری را بر اندام‌های داخلی یا شریان‌های اصلی مادر وارد کند. برای این که رابطه جنسی معقول‌تری داشته باشید، بهترین پوزیشن این است که هر دو نفر روی پهلو و به سمت یکدیگر یا شما پشت به همسرتان دراز بکشید. همچنین می‌توانید پوزیشن نشستن در بالا را امتحان کنید. پوزیشن نشستن در لبه تخت نیز می‌تواند استفاده شود.

در قسمت پایین به طور مختصر به توضیح هر یک از این پوزیشن ها می‌پردازیم:

۱. پوزیشن دراز کشیدن به پهلو

دراز کشیدن به پهلو اغلب راحت‌ترین روش است، چه رودرروی همسرتان باشید و چه پشت به او. در هر دو صورت، وزنی به پشت شما وارد نمی‌شود و شما نباید نگران سنگینی وزن شکم خود باشید. اگر احساس کردید به پشت شما کمی فشار وارد می‌شود، یک بالش را بین زانوهای خود قرار دهید و پشت به همسرتان کرده و به او تکیه دهید.

۲. پوزیشن زن در بالا

این پوزیشن بسیار کارساز است، زیرا فشاری روی شکم وارد نمی‌شود و شما می‌توانید عمق نفوذ و تحریک کلیتورال را کنترل کنید. این مورد را به خاطر بسپارید: در اواخر دوران بارداری، هنگامی‌که شکم شما در بزرگترین حالت خود قرار دارد، ممکن است برقراری رابطه جنسی سخت باشد.

۳. پوزیشن دخول از پشت

انجام دادن پوزیشن دخول از پشت توسط همسر شما به این معنی است که او می‌تواند از شکم شما دور باشد. برای انجام این پوزیشن می‌توانید در حالت ایستاده، دستان خود را به دیوار تکیه دهید.

۴. پوزیشن مرد در بالا

پوزیشن رودررو برای کنترل سرعت خوب است؛ زیرا در این حالت همسرتان دست‌هایش را در دو طرف قرار می‌دهد و وزنی را به شکم شما وارد نمی‌کند. اگر او ترجیح می‌دهد دست‌هایش آزاد باشد، به سمت لبه تخت بروید: روی تخت دراز بکشید، به طوری که پاهایتان به زمین برخورد کند. سپس از همسرتان بخواهید زانو بزند یا در مقابل شما بایستد. قرار دادن چندین بالش زیر کمر شما، می‌تواند به کاهش فشار کمک کند.

 

بهترین پوزیشن های جنسی در سه‌ماهه اول، دوم و سوم بارداری

به‌طورکلی، از بهترین پوزیشن های جنسی در سه‌ماهه های بارداری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سه‌ماهه اول بارداری

در سه‌ماهه اول بارداری، شکم شما و جنین، هر دو کوچک هستند؛ بنابراین از هر پوزیشنی که قبل از بارداری استفاده می‌کردید، در این دوران می‌توانید آن را ادامه دهید.

سه‌ماهه دوم بارداری

با بزرگ‌تر شدن شکم، زمان جستجوی پوزیشن هایی فرا می‌رسد که با شکم شما برخورد نداشته باشند. از آنجا که هنوز شکم خیلی بزرگ نیست، استفاده از پوزیشن های دراز کشیدن به پهلو، دخول از پشت، زن در بالا و مرد در بالا می‌تواند مناسب باشد.

سه‌ماهه سوم بارداری

مطمئنا خوب است پوزیشنی را ادامه دهید که با آن احساس خوبی دارید، اما اگر برخی از علاقه‌مندی‌های سه‌ماهه دوم، کمی دشوار به نظر رسید، دراز کشیدن به پهلو و قرار دادن یک بالش بین زانوها و دخول از پشت می‌تواند مناسب باشد؛ زیرا وزنی بر شکم شما وارد نمی‌شود و فشاری روی کمر شما نیست.

 

روش‌های دیگری که در دوران بارداری می‌توان به همسر خود نزدیک شد کدامند؟

شما مجبور نیستید برای نزدیکی با همسرتان حتما رابطه جنسی داشته باشید. همواره می‌توانید روش‌های زیر را امتحان کنید:

 • در آغوش گرفتن و نوازش کردن
 • بوسیدن
 • ماساژ، به این صورت که شما و همسرتان به آرامی یکدیگر را مالش دهید.
 • استمنا متقابل، به این صورت که شما و همسرتان همدیگر را لمس کنید تا به ارگاسم برسید.
 • رابطه دهانی

برای حفظ ارتباط با شریک جنسی خود، در مورد نیازهای خود دوستانه با همسرتان صحبت کنید.

رابطه دهانی در دوران بارداری

رابطه دهانی در دوران بارداری کاملا امن است. با این حال، زن و شوهر باید از نفوذ هوا به مهبل (واژن) زن باردار جلوگیری کنند؛ زیرا این امر می‌تواند موجب آمبولی هوا شود. آمبولی هوا حالتی است که طی آن، حباب‌های هوا یکی از رگ‌های خونی را مسدود می‌کنند. در موارد نادر، آمبولیزاسیون هوا می‌تواند هم زندگی مادر و هم زندگی کودک را تهدید کند.

 

آیا در دوران بارداری باید از کاندوم استفاده کرد؟

اگر شما در مورد تاریخچه جنسی همسرتان کاملا مطمئن نیستید، بهتر است از کاندوم استفاده کنید. بارداری از شما در برابر عفونت‌هایی که از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شوند مانند HIV، هرپس، زگیل تناسلی یا کلامیدیا محافظت نمی‌کند و این عفونت‌ها ممکن است بر نوزاد تأثیر بگذارند.

 

آیا برقراری رابطه جنسی در بارداری منجر به سقط‌جنین می‌شود؟

برقراری رابطه جنسی در بارداری منجر به سقط‌جنین نمی‌شود. اکثر سقط‌جنین‌ها به این دلیل رخ می‌دهد که جنین به طور طبیعی رشد نمی‌کند. انقباضاتی که ممکن است در دوران بارداری و پس از ارگاسم احساس کنید، کاملا متفاوت از انقباضات مرتبط با زایمان هستند. با این حال، برای اطمینان از اینکه بارداری شما در دسته کم‌خطر قرار دارد، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشکان توصیه می‌کنند که زنان طی هفته‌های آخر بارداری از داشتن رابطه جنسی خودداری کنند؛ زیرا مایع منی حاوی مواد شیمیایی است که ممکن است انقباضات را تحریک کند.

 

آیا رابطه مقعدی در بارداری خطر دارد؟

رابطه جنسی مقعدی به کودک آسیب نمی‌رساند، اما اگر مادر هموروئید مرتبط با بارداری داشته باشد، رابطه مقعدی می‌تواند ناراحت کننده شود. زن و شوهر نباید به دنبال رابطه جنسی مقعدی از رابطه جنسی واژینال استفاده کنند، زیرا این امر می‌تواند باکتری‌ها را از واژن به مقعد منتقل کند.

 

رابطه جنسی بعد از بارداری

شش هفته اول بعد از زایمان، دوره پس از زایمان نامیده می‌شود. رابطه جنسی در این دوران ممکن است آخرین الویت ذهنی شما باشد! دلایل کاهش میل جنسی در این مدت عبارت‌اند از:

 • بهبودی از اپیزیوتومی (برش در زایمان واژن)
 • بهبودی پس از زایمان سزارین
 • خونریزی طبیعی بعد از زایمان که به مدت ۴ تا ۶ هفته اول پس از تولد نوزاد طبیعی است.
 • خستگی پس از بارداری و روند زایمان
 • تقاضاهای نوزاد (اگر نوزادها دو یا سه‌قلو باشند تقاضاها بیشتر می‌شود).
 • تغییر سطح هورمون
 • درد سینه ناشی از شیردهی
 • مسائل احساسی مانند افسردگی بعد از زایمان، اضطراب والدین یا مسائل مربوط به رابطه با پدر.

مقاربت بعد از بهبودی کامل برش زایمان (سزارین یا طبیعی) یعنی زمانی که احساس کردید بافت‌های ظریف واژن بهبودیافته‌اند، به‌طورکلی امن است. این بهبودی معمولا چند هفته زمان می‌برد. شما می‌توانید از پزشک خود بپرسید که او چه توصیه‌ای دارد. اکثر پزشکان می‌گویند حداقل تا ۶ هفته پس از زایمان رابطه جنسی نداشته باشید. آمادگی عاطفی شما نیز به همین اندازه مهم است. برای شما و همسرتان، صبر یک اتفاق خوب است. با در نظر گرفتن واقعیت‌ها و استرس‌های پدر و مادر، حدودا یک سال طول می‌کشد تا رابطه جنسی زن و شوهر به شکوفایی کامل برگردد.

 

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

در بارداری سالم، رابطه جنسی هیچ خطری برای مادر یا نوزاد ندارد. اگر زن باردار در دوران بارداری، درد یا خونریزی غیرمعمول را تجربه کند، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کند.

 

نتیجه‌گیری

در اکثر موارد، رابطه جنسی در بارداری، خطری را برای مادر یا کودک به دنبال ندارد. بعضی از پوزیشن ها ممکن است در دوران بارداری خطرناک و برخی دیگر بی‌خطر باشند. میل زن باردار ممکن است برای برقراری رابطه جنسی در طول بارداری و بعد از آن، کمتر یا بیشتر شود. صحبت کردن به صورت آشکارا و صادقانه با شریک جنسی، می‌تواند به داشتن رابطه جنسی سالم در دوران بارداری کمک کند. رابطه جنسی ناسالم می‌تواند هم برای کودک و هم برای مادر خطرناک باشد. در این رابطه، می‌توانید مقاله رابطه جنسی ناسالم چیست و چه خطراتی دارد؟را مطالعه کنید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
 • Total (0)
Compare