عوارض رابطه مقعدی چیست؟

عوارض رابطه مقعدی

رابطه مقعدی از جمله رابطه‌های پر خطر محسوب می‌شود که عوارض جبران‌ناپذیری را برای هر دو شریک جنسی به همراه دارد. در این مطلب از سایت انگیزه به بررسی عوارض رابطه مقعدی، نظر اسلام درباره این نوع از رابطه و بیماری‌های احتمالی ناشی از آن خواهیم پرداخت.

 

عوارض رابطه مقعدی چیست؟

رابطه مقعدی یا آنال سکس (Anal sex) نام نوعی از رابطه جنسی است که در آن از مقعد به عنوان عضو جنسی زنانه استفاده می‌شود. این نوع رابطه می‌تواند عوارض متعددی را به دنبال داشته باشد. از جمله:

 • احتمال خونریزی‌ در مقعد و افزایش احتمال بروز بیماری‌های عفونی
 • بروز مشکلات در سلول‌های حسی موجود در کانال مقعد
 • درد زیاد مقعد
 • بیماری بواسیر
 • ایجاد درد در شکم
 • شکستن آلت مرد
 • بروز پارگی در مقعد زن

 

سوالات متداول در مورد عوارض رابطه مقعدی

۱- رابطه مقعدی چگونه باعث ابتلا به عفونت می‌شود؟

مقعد محل تجمع فضولات دستگاه گوارش است که دارای میکروب‌های زیادی است. در اثر دخول آلت مرد، این میکروب‌ها می‌توانند وارد دستگاه تناسلی مرد شده و زوجین را مبتلا به عفونت کند.

۲- خطر ابتلا به بیماری‌های جنسی در رابطه مقعدی بیشتر است یا رابطه واژینال؟

به علت خشکی دهانه مقعد، وارد شدن آلت مردانه می‌تواند موجب پاره شدن بافت درون مقعد شده و با خونریزی، باکتری‌ها و ویروس‌ها را وارد خون کند. این موضوع سبب انتقال بیماری‌های جنسی نظیر ایدز یا HIV شود. جالب این جاست که بدانید سکس مقعدی ۳۰ برابر بیشتر از رابطه واژینال، ریسک ابتلا به ایدز را افزایش می‌دهد.

۳- اگر زوجین به بیماری مقاربتی مبتلا نباشند، آیا باز هم رابطه مقعدی با عوارض همراه است؟

حتی در صورتی که زوجین هیچ‌گونه بیماری جنسی نداشته باشند، باکتری‌های موجود در مقعد می‌توانند به آلت مرد منتقل شوند. همچنین ورود ترشحات مقعد به واژن به وسیله آلت مرد می‌تواند باعث عفونت واژن زن شود. از طرفی به علت انعطاف ناپذیر بودن مقعد، با یک فشار نابجا، امکان شکستگی آلت تناسلی مردانه وجود دارد.

۴- برقراری رابطه مقعدی در سنین بالا چه عوارضی را در پی خواهد داشت؟

از عوارض رابطه مقعدی، آسیب دیدن اسفنکتر مقعدی است که می‌تواند در سنین بالا به عدم توانایی در کنترل مدفوع ختم شود. در این عارضه، مدفوع به حالت غیرارادی از دهانه مقعد بیرون آمده و همواره مقداری از مدفوع در لباس زیر رؤیت می‌شود.

۵- آیا رابطه مقعدی باعث زود انزالی در مردان و عدم لذت در زنان می‌شود؟

واژن اصلی‌ترین راه برای رسیدن زن به ارگاسم و رضایت جنسی است. ولی در رابطه مقعدی مرد به پر کردن ظرفیت جنسی خود مشغول شده و به دلیل تنگی و عدم ارتجاع مقعد در مقایسه با واژن، در مدت کوتاه خواسته یا ناخواسته به ارگاسم می‌رسد و حجم بالای شهوت را با بیرون ریختن منی، تخلیه می‌کند. ولی زن به علت ویژگی دیر فعّالی جنسی، هنوز در تلاش است تا به صورتی خود را با مرد هماهنگ کرده و نیاز غریزی خود را پاسخ دهد.

۶- آیا رابطه مقعدی باعث آسیب‌ روحی در زنان می‌شود؟

رابطه مقعدی، برای زن به معنی از بین رفتن زنانگی و قابلیت بدن اوست. این اتفاق سبب ایجاد بحران‌های ذاتی و زیر سؤال رفتن زن بودن می‌شود. این امکان وجود دارد بر اثر این رابطه مواردی مانند افسردگی، ترس از رابطه، بی‌میلی جنسی، جدایی عاطفی و مشکلات روحی و روانی در زن ایجاد شود.

عوارض رابطه مقعدی

۷- آیا رابطه مقعدی باعث آسیب روحی در مردان می‌شود؟

مردان به علت آسیبی که در زمان رابطه به زن می‌رسانند، در آینده عذاب وجدان را تجربه می‌کنند. این نوع رابطه مختل شدن هویت مردانه و زندگی جنسی سالم، افسردگی، احساس حقارت، اعتیاد به رابطه جنسی ناسالم و ضربه‌های روحی دیگر را به دنبال دارد. همچنین رابطه مقعدی باعث زود انزالی می‌شود و این موضوع فشار روحی برای زوجین وجود می‌آورد.

۸- رابطه مقعدی چه تأثیری به روی کیسه منی و غده پروستات مردان دارد؟

دهانه مقعد دارای ماهیچه‌ای حلقوی است و این ماهیچه مثل یک کش محکم پیرامون آلت مرد را مسدود می‌کند و در هنگام خارج شدن منی همانند یک مانع عمل می‌کند. از این رو، احتمال پس زدن منی به عقب و فشار به کیسه‌های منی و غده پروستات و عوارض ناشی از آن بالا می‌رود.

۹- آیا راهی برای از بین بردن عوارض رابطه مقعدی به صورت کامل وجود دارد؟

تنها راهکار از بین بردن عوارض رابطه مقعدی، انجام ندادن آن است. در بخش‌های بعد، نکاتی برای بالا بردن ایمنی رابطه مقعدی را ارائه می‌دهیم ولی تاکید می‌کنیم هیچ‌کدام از آن‌ها به‌طور کامل از آسیب دیدن شما محافظت نخواهد کرد.

 

برای افزایش ایمنی در رابطه مقعدی چه کار کنیم؟

 • کاندوم به میزان زیادی از انتقال بیماری‌ها و عفونت‌ها جلوگیری می‌کند.
 • قبل از دخول و بعد از خروج آلت از مقعد، کاندوم جدیدی استفاده کنید.
 • بعد از رابطه مقعدی، آلت را به دهان یا واژن وارد نکنید.
 • در صورتی که در حین رابطه مقعدی درد داشتید، آن را متوقف کنید.
 • قبل از رابطه مقعدی از روان کننده استفاده کنید. البته با روان کاری نیز خطر پارگی و آسیب دیدن مقعد همچنان وجود دارد.
 • برای کاهش خطر پارگی و آسیب، ریلکس کنید. دوش آب گرم ممکن است به شما کمک کند.
 • در صورتی که بعد از رابطه مقعدی خونریزی داشتید یا هنگام تخلیه مدفوع سوزش یا درد احساس کردید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

عوارض رابطه مقعدی

رابطه مقعدی باعث بروز چه بیماری‌هایی می‌شود؟

۱. گونوره یا سوزاک (gonorrhea)

سوزاک یکی از مهم‌ترین بیماری‌های منتقل شونده از راه تماس جنسی است. باکتری به نام گونوره عامل این نوع بیماری است و از طریق واژن، دهان یا تماس مقعدی انتقال پیدا می‌کند؛ بنابراین رابطه مقعدی به غیر از زنان، برای مردان هم خطرناک است.

۲. تب‌خال تناسلی

تاول‌های دردناک و زخم‌های باز در ناحیه تناسلی، نشانه این بیماری هستند. قبل از به وجود آمدن این علائم، فرد در ناحیه تناسلی، پاها و یا باسن احساس خارش و سوزش می‌کند. بعضی از زنان متوجه علائم این بیماری نمی‌شوند زیرا زخم‌ها ابتدا در واژن مخفی هستند!

زخم‌ها معمولاً بعد از ۲ الی ۳ هفته از بین می‌روند اما ویروس بیماری همچنان دربدن باقی می‌ماند و باعث می‌شود زخم‌ها دوباره ایجاد شوند. اگر زخم‌ها شدید باشند و یا پشت سرهم ظاهر شوند، با برخی داروها می‌توان زخم‌ها را کنترل کرد، اما نمی‌توان ویروس اصلی را از بین برد.

۳. ایدز

این بیماری توسط ویروس HIV منتقل می‌شود. ویروس HIV سیستم ایمنی بدن را در برابر باکتری‌ها و عفونت‌ها ضعیف می‌کند و عفونت‌ها به راحتی در بدن رشد کرده و حتی موجب مرگ می‌شود. ویروس HIV بر اثر روابط جنسی و سرنگ آلوده در بین معتادان تزریقی منتقل می‌شود. فعلاً راهکاری برای از بین بردن این ویروس کشف نشده و فقط می‌توان توسط برخی داروها این بیماری را کنترل کرد.

۴. کلامیدیا (Chlamydia)

باکتری کلامیدیا تراکوماتیس، به وجود آورنده این بیماری مقاربتی است. در بیشتر مبتلایان به این بیماری، علائمی دیده نمی‌شود. علائم ممکن است مدتی بعد از ایجاد عفونت، نمایان شوند که در زنان به صورت ترشحات واژن، سوزش ادرار و در مردان به صورت ترشحات اندام جنسی، سوزش ادرار و تورم و درد در بیضه‌هاست.

۵. زگیل تناسلی

نشانه این بیماری، به وجود آمدن زگیل در ناحیه تناسلی است که ابتدا کوچک، سفت و بدون درد هستند و در قسمت واژن، آلت مردانه و اطراف مقعد به وجود می آیند که اگر در همان ابتدا درمان نشوند ممکن است بزرگ شده و به شکل گل کلمی و گوشتالو دربیایند.

این نوع زگیل‌ها در برخی مواقع خطرناک هستند و ممکن است عامل ایجاد سرطان دهانه رحم و ناحیه تناسلی شوند. درمان آن‌ها به وسیله مالیدن پماد و همچنین قرار دادن یک جسم سرد بر روی ضایعه مورد نظر توسط پزشک انجام می‌گیرد. زگیل‌های بزرگ با عمل جراحی برداشته می‌شوند.

۶. شپش ناحیه تناسلی

شپش، یکی از رایج‌ترین بیماری‌های جنسی انگلی است. شپش عانه، موهای ناحیه تناسلی را آلوده و با مصرف خون آلوده فرد، زندگی می‌کند. این بیماری از طریق رابطه جنسی، لباس و وسایل کثیف مثل توالت فرنگی و ملحفه منتقل می‌شود. این شپش‌ها باعث خارش در ناحیه تناسلی و خون‌ریزی می‌شوند. این بیماری با تجویز داروهای موضعی توسط پزشک و برخی شامپوها در داروخانه‌ها، قابل درمان هست.

۷. هپاتیت

یکی دیگر از عورض رابطه مقعدی انتقال بیماری‌ هپاتیت است. این بیماری ممکن است از طریق رابطه مقعدی منتقل شده و باعث اختلال در کبد و حتی موجب مرگ فرد شود.

۸. سیفلیس

این بیماری به صورت آهسته و تدریجی علائم خود را نشان می‌دهد و حتی امکان دارد به‌طور ناگهانی علائم از بین برود و فرد متوجه بیماری خود نشود. این بیماری در ابتدا، به صورت زخم باز و بدون درد در آلت تناسلی، داخل و اطراف واژن، اطراف دهان و حتی دست‌ها خود را نشان می‌دهد که اگر درمان نشود، به صورت دانه‌های پوستی کل بدن را فرا می‌گیرد و سپس قلب و سیستم عصبی را تخریب می‌کند. این روند به آرامی پیش می‌رود و ممکن سالها طول بکشد تا منجر به مشکلات قلبی و عصبی شود. راه درمان این بیماری، مصرف آنتی بیوتیک است.

 

حکم رابطه مقعدی از نظر اسلام چیست؟

در دین اسلام رابطه جنسی مقعدی میان دو مرد لواط و میان زن و مرد وطی دبر نامیده می‌شود. در اسلام لواط حرام و جز گناهان کبیره و حکم آن اعدام است. در مورد رابطه مقعدی مرد و زن، برخی علما معتقدند کاملاً حرام است و شخص حتماً باید توبه کند. برخی دیگر معتقدند اگر زن راضی نباشد حرام و در صورت رضایت شدیداً مکروه است. اهل سنت این عمل را حرام می‌دانند و فتوا دادند که در صورت انجام رابطه مقعدی، زن می‌تواند فورا از شوهرش طلاق بگیرد.

 • امام صادق (ع) در مورد رابطه مقعدی فرموده، زن باید رضایت داشته باشد وگرنه حرام است.
 • آیت الله مکارم شیرازی در این مورد گفته است: اگر همسر رضایت داشته باشد شدیداً مکروه و اگر رضایت نداشته باشد حرام است.
 • برخی دیگر از علما گفته‌اند اگر زن هم رضایت داشته باشد، رابطه مقعدی مکروه است.
 • آیت الله خامنه‌ایی این عمل را شدیداً مکروه می‌داند و تاکید کردند، اگر زن راضی نباشد و موجب آزار زن شود حرام است.
 • آیت الله تبریزی رابطه مقعدی با همسر را جایز نمی‌داند.

با توجه به فتوای علما، کسی که این عمل را انجام دهد باید توبه و استغفار کند. اگراین عمل در دوران حیض انجام بگیرد، شخص باید کفاره بدهد. کفاره به این صورت است که اگر در روزهای ابتدای دوران حیض باشد، باید به میزان هجده نخود طلا و اگر در وسط عادت باشد، نه نخود طلا و اگر درپایان دوران حیض باشد، چهار و نیم نخود طلا باید به فقیر بدهد.

 

سخن آخر

با توجه به عوارضی که برای رابطه مقعدی نام برده شد، دوباره تاکید می‌کنیم که از برقراری این رابطه و هرگونه رابطه جنسی ناسالم بپرهیزید. اگر اطلاعات یا تجربه‌ای در این زمینه دارید یا عوارض دیگری از رابطه مقعدی می‌شناسید، لطفاً نظرات خود را با ما و سایر کاربران انگیزه به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا