گم شدن گواهینامه رانندگی و مراحل گرفتن گواهینامه المثنی

بدون شک ممکن است برای خیلی از افراد پیش بیاید که کارت گواهینامه رانندگی خود را گم کنند برای این منظور باید اقداماتی را انجام بدهید تا از سوء استفاده های احتمالی جلوگیری کنید گواهینامه یکی از مدارک مهم و معتبری بوده که حکم کارت شناسایی شما را خواهد داشت و در صورت مفقود شدن و یا سرقت به راحتی می‌توانند با آن سوء استفاده های زیانباری انجام بدهند که برای شما دردسر ساز شود پس نباید به راحتی نسبت به مفقودی آن بی تفاوت باشید. از این رو در این مطلب اختصاصا به گم شدن گواهینامه رانندگی، از نحوه گرفتن گواهینامه المثنی (در سال ۹۹) به همراه جزئیات تا مدارک لازم و … خواهیم پرداخت.

در صورت گم شدن گواهینامه خود چه کنیم؟

با گم شدن گواهینامه یکسری سوال پیش می آید که در ادامه گام به گام به آن می پردازیم:

آیا ممکن است کسی آن را پیدا کرده باشد؟

تمام مدارک شناسایی پیدا شده در سراسر کشور به ادارۀ پست ارسال می‌شوند. کسانی که مدرکی را پیدا می‌کنند درصورتی­که آن را در صندوق پست بیندازند، این مدرک در سامانۀ مدارک یافت‌شدۀ کشور قرار داده می­شود.

بنابراین در هنگام پی‌گیری گواهینامۀ گم شده خود، شما در قدم اول می بایست به سایت پُست‌ یافته مراجعه کنید و با وارد کردن نام، نام خانوادگی و مشخصات دیگر از پیدا شدن یا نشدن گواهینامۀ مفقودی خود اطلاع یابید.

در صورت پیدا شدن مدرک، با در دست داشتن کارت ملی یا شناسنامه به نزدیک‌ترین دفتر پستی بروید و پس از پر کردن فرم مربوطه، گواهینامۀ شما به نشانی پستی‌تان ارسال می‌شود؛

اگر در اداره پست پیدا نشد، چکار کنیم؟

در صورت نبودن گواهینامه شما در سامانه پست یافته، باید نسبت به دریافت المثنی آن اقدام کنید.

هزینۀ دریافت گواهینامۀ المثنی مبلغ پنجاه و یک هزار تومان است؛ پنجاه هزار تومان جهت تعویض گواهینامه و هزار تومان برای حق تمبر؛ به علاوه مبلغ دریافتی جهت انجام معاینات پزشکی بیست و دو هزار تومان و مبلغ دریافتی جهت مالیات، هزینه دفتر، صدور کارت و موارد دیگر بیست و نه هزار و دویست تومان است.

همچنین مبلغ نُه هزار و چهارصد تومان هم به منظور عکاسی از شما دریافت می‌شود. علاوه بر این افرادی که قصد دریافت گواهینامه المثنی صادره از شهرستان ها را دارند، باید به پست مرکزی مراجعه کنند و نسبت به تهیه پاکت پستی مربوطه به همراه مدارک دیگر اقدام نمایند.

چه هنگام باید برای گرفتن گواهینامه المثنی اقدام کرد؟

 1. اگر گواهینامه مفقود شود.
 2.  در صورتی که اعتبار گواهینامه تمام شده باشد.
 3.  اگر گواهینامه مخدوش شود به طوری که مهر و مندرجات موجود در آن ناخوانا باشد.
 4. در صورتی که مشخصات شناسنامه‌ای یا جسمانی فرد فرق کرده باشد.

شرایط لازم برای صدور المثنی گواهینامه رانندگی چیست؟

 1.  گذشت شش ماه از تاریخ صدور گواهینامه رانندگی
 2.  قبول کردن مسئولیت کشف فساد احتمالی
 3.  مورد تایید قرار گرفتن مراتب فقدان توسط دو نفر شاهد

مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهینامه المثنی چیست؟

 1.  اصل و کپی شناسنامه
 2.  اصل و کپی کارت ملی
 3.  ارائه آدرس دقیق محل سکونت با کد پستی ده رقمی
 4.  چهار قطعه عکس سه در چهار سیاه و سفید به صورت تمام رخ و بدون کلاه، عینک و کراوات
 5.  اصل گواهینامه (برای کسانی که قصد تعویض آن را دارند)

گرفتن گواهینامه المثنی شامل چه مراحلی است؟

علاوه بر مدارک یاد شده، فرد متقاضی اخذ گواهینامه المثنی باید مراحل دیگری را به شرح زیر برای اخذ این مدرک طی کند:

 • پر کردن فرم‌های استعلام گواهینامه
 • پر کردن فرم تعهد گواهینامه المثنی
 • پرداخت مبلغی برای مواردی همچون صدور مجدد گواهینامه و خرید تمبر
 • انجام معاینات پزشکی و ارائه گروه خونی
 • انجام یک سری استعلامات از طریق پلیس راهنمایی و رانندگی
 • دریافت گواهی عدم اعتیاد

نکات مهم برای گرفتن گواهینامه المثنی

 1. مراجعه شخص متقاضی جهت گرفتن اثر انگشت در مرکز صدور گواهینامه الزامی می باشد.
 2.  آن دسته از کسانی که گواهینامه قبلی آن ها با عینک بوده و حالا به دلیل درمان، دیگر از عینک استفاده نمی­کنند، باید از یک پزشک معتمد ناجا در فرم معاینه پزشکی تایید بگیرند.
 3.  همه هزینه‌هایی که برای انجام تست عدم اعتیاد، معاینات پزشکی، هزینه‌های پستی و… انجام می‌شود، به عهده شخص متقاضی می باشد. معاینه چشم حتما باید توسط یکی از پزشکان معتمد نیروی انتظامی انجام گردد.

گم شدن گواهینامه رانندگی و پیگیری گرفتن گواهینامه المثنی

اعلام مفقودی پس از گم شدن گواهینامه لازم است؟

این سوال شاید برای اکثر رانندگان پیش آمده که آیا اعلام مفقودی پس از گم شدن گواهینامه نیاز است؟ جهت پیشگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی بهتر است اعلام مفقودی انجام شود.

کسانی که گواهینامه خود را گم کرده‌اند باید با اعلام مفقودی و دریافت تاییدیه مرکز صدور گواهینامه نسبت به دریافت گواهینامه جدید اقدام کنند. با تاییدیه صادر شده این افراد با زمان تعریف شده در آن تاییدیه اجازه تردد در جاده‌ها را دارند.

با گم شدن گواهینامه المثنی چه باید کرد؟

در صورتی که گواهینامه المثنی را گم کردید، باید دوباره جهت صدور آن به یکی از مراکز پلیس + ۱۰ مراجعه نمایید. با این تفاوت که اخذ دوباره گواهینامه المثنی نسبت به بار اول سخت ‌تر است.

به دلیل این که بر اساس قوانین آیین نامه راهنمایی و رانندگی، جهت دریافت گواهینامه المثنی برای بار دوم، باید از تاریخ صدور گواهینامه المثنی اولیه یک سال تمام گذشته باشد.

بدین جهت رانندگان باید در حفظ و نگهداری گواهینامه خود تلاش کنند تا با مشکلات احتمالی روبه رو نشوند.

 

سخن آخر

ارسال گواهینامه زمانی در حدود سی تا چهل روز برای صدور نیاز دارد. شما از طریق لینک زیر می‌توانید برای رهگیری گواهینامه خود اقدام نمایید.

سامانه رهگیری مرسولات سازمانی

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. اگر شما اطلاعات به روزتری نسبت به این مطلب دارید، در پایین همین صفحه با ما و سایر دوستانتان در میان بگذارید. همچنین اگر به هر دلیل از رانندگی کردن هراس دارید، خواندن مقاله ۹ راهکار موثر برای غلبه بر ترس حین رانندگی را از دست ندهید!

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
 • Total (0)
Compare