دیوار چین؛ از تاریخچه و سازندگان تا شایعاتی درباره آن

دیوار چین

دیوار چین یکی از عجیب‌ترین و عظیم‌ترین سازه‌های انسانی است که در لیست عجایب هفت‌گانه جهان قرار دارد. طولانی‌ترین دیوار جهان که به منظور دفاع و جلوگیری از حملات دشمنان ساخته شده بود، اکنون یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری چین به شمار می‌رود. این سازه باشکوه، در برخی مناطق با نام‌های دیوار ده هزار لی (لی واحد اندازه‌گیری طول در چین است)، مرز بنفش (به دلیل رنگ دیوار)، اژدهای زمینی و دیوار بزرگ نیز شناخته می‌شود.

 

تاریخچه دیوار بزرگ چین

قبل از سال ۲۲۱ میلادی، به دلیل جنگ‌های بی‌شمار و سنگینی که بین حکومت چین و حاکمان شمالی هیونک هو درمی‌گرفت، ایده ساخت دیوار چین متولد شد. اقوام هوم و مغول از مرزهای شمالی به کشور چین حمله می‌کردند. در نتیجه حاکم وقت، تصمیم گرفت برج‌های آتش و قلعه‌هایی در مرزهای شمالی بنا کند تا در زمان حمله دشمن، بتوانند از آن‌ها استفاده کند.

در آن زمان برج‌های آتش برای اطلاع‌ٰرسانی و دیدبانی و قلعه‌ها نیز برای کسب اطلاعات دشمن به کار می‌رفت. با به راه افتادن جنگ میان دوک‌ها (حاکمان محلی) و متجاوزین، دوک‌ها به فکر ساخت دیوارهای مرزی در میان کوه‌ها افتادند.

تاریخچه دیوار چین

سال ۲۲۱ قبل از میلاد، امپراتور چین‌شی‌هوان موفق به یکپارچه‌سازی و متحد کردن کشور چین شد. در این زمان، او تصمیم گرفت دیوارهای دوک‌ها را به هم متصل کند. دیواری طویل و باعظمت به طول ۵ هزار کیلومتر پدید آمد که سرتاسر کوه‌های شمالی را پوشش می‌داد. دیوار چین ساخته شده، قادر بود یک میلیون سرباز را در خود جای دهد و به مانعی خوف‌ناک برای دشمنان امپراتور ین‌شی‌هوان تبدیل شد.

پس از سلسله چین، سلسله هان بر این کشور حکمرانی کرد. در این زمان طول دیوار به ۱۰هزار کیلومتر رسید. سلسله هان نیز به دلیل دفاع از کشور و جلوگیری از هجوم دشمنان، در اطراف دیگر استان‌ها نیز دیوار ساخت. حکمرانان بسیاری در تاریخ هزاران‌ساله چین ساخت این دیوار را ادامه دادند تا دیوار بزرگ چین، شکل امروزی‌اش را داشته باشد.

 

مشخصات ظاهری و ابعاد دیوار چین

دیوار کنونی، سلسله‌ها و پادشاهان مختلفی را به خود دید که هر کدام به نوبه خود سعی در تکمیل و طویل کردن آن داشتند. پس از هزاران سال استقامت و مقابله با دشمنان، دیوار بزرگ چین اکنون طولی بیش از ۲۱ هزار کیلومتر دارد.

آخرین زمان تلاش برای ساخت این دیوار به سلسله مینگ بازمی‌گردد. سلسله مینگ از سال ۱۳۶۸ تا ۱۶۴۴ میلادی بر چین حکمرانی کرد. در واقع از سال ۱۶۴۴ میلادی، دیگر تلاشی برای افزایش طول دیوار چین انجام نشده است.

ارتفاع دیوار بنفش چین حداکثر به ۱۴ متر و قطر آن به ۹/۱ متر می‌رسد. در طول ۲۱ هزار کیلومتری این دیوار، در هر ۵۰۰ متر یک برج جانبی ساخته شده است که در زمان خود به عنوان سنگر سربازان، ذخیره‌سازی غلات و سلاح‌های جنگجویان مورد استفاده قرار می‌گرفت.

دیوار برفراز کوه‌های پرفراز و نشیب شاخته شده است که هر طرف از آن دره‌های عمیق و پرتگاه‌های بلند دیده می‌شود. این دره‌های عمیق و ارتفاع بلند دیوار، نفوذ دشمن را تقریباً غیرممکن می‌کرد.

ابعاد دیوار چین

سازندگان دیوار عظیم چین

حاکمان وقت برای تنبیه زندانیان، آن‌ها را مجبور به کار در مراحل ساخت دیوار می‌کردند. در واقع یکی از  تنبیهات زندانیان و متخلفان، کار اجباری برای ساخت دیوار بود. اما اغلب مردم عادی نیز در ساخت آن شرکت می‌کردند. در طول ساخت این دیوار هزاران کارگر، زندانی و مردم عادی شرکت کردند.

در ساخت دیوار چین انسان‌های بسیاری نقش داشتند که بسیاری از آنها اتمام پروژه را ندیدند. اغلب آن‌ها پس از سال‌ها کار در این دیوار، جان خود را از دست می‌دادند. باستان‌شناسان با یافتن بقایای انسان‌های بسیاری در امتداد این دیوار، این موضوع را تأیید کرده‌اند.

سازنده‌گان، آجرهای بزرگ و سنگ‌های بزرگ مستطیل شکل را با استفاده از برنج چسبنده به یکدیگر می‌چسباندند. برنج به دلیل داشتن ماده‌ای شگفت‌انگیز به نام آمیلوپکتین، باعث چسبندگی قابل توجهی می‌شود و مقاومت بالایی به دیوار می‌دهد.

تخمین زده می‌شود که حدود ۳۰۰ هزار سرباز و ۵۰۰ هزار نفر از مردم عادی در صدها سالی که ساخت دیوار چین به طول انجامیده است، شرکت کرده‌اند. این افراد در طول مسیر ساخت دیوار از بیابان‌ها، لجنزارها، دره‌ها، کوه‌های مرتفع و جنگل‌ها عبور می‌کردند.

مناطقی از شای کوان (shahi kuan) در خلیج پوای (pohai) تا چای کومان (chai kuman) در گانسو (kansu)، تحت سلطه این دیوار طویل قرار گرفت. کارگران و سازنده‌گان دیوار را نسبت به محیط موردنظر و آب‌وهوای آن و طبق شرایط منطقه‌ای، می‌ساختند. این امر درایت و معماری پیچیده چین در هزاران سال پیش را اثبات می‌کند.

 

مرمت و بازسازی دیوار

بخش‌هایی از این دیوار به دست متخصصین ترمیم شده است. بخش‌هایی مانند منطقه بادلینگ که زیباترین قسمت دیوار را شامل می‌شود، در سال ۱۹۵۷ میلادی بازسازی شد. در مناطقی دوردست نیز مردم محلی به دلیل احترام و تعصب خاصی که نسبت به دیوار چین دارند، آن را ترمیم می‌کنند. در برخی از این مناطق امکان حمل ابزار و وسایل با وسایل نقلیه وجود ندارد و مردم محلی با قاطر ملزومات خود را منتقل می‌کنند.

برای حفاظت و ترمیم این دیوار در سال ۲۰۱۲ میلادی، آکادمی دیوار بزرگ چین تأسیس شد. این آکادمی پس از تحقیقات چندین روزه اعلام کرد که تنها بخش اندکی از دیوار از استحلاک و تخریب دور مانده است. پس از آن گزارش، دولت چین آکادمی را موظف به بازسازی و مرمت این دیوار تاریخی کرد.

دیوار چین، مرمت و بازسازی

جذابیت‌های دیوار بزرگ چین

زیباترین منطقه این دیوار در سیماتای پکن قرار دارد. این منطقه در ۱۱۰ کیلومتری شمال شرق پکن واقع شده و هنوز هم از آسیب‌ها و تخریب در امان مانده است. این منطقه با نام بادلینگ شناخته می‌شود که در نزدیکی بیجینگ پکن واقع شده است. پکن هر ساله از گردشگران بسیاری به دلیل زیبای بی‌نظیر این منطقه میزبانی می‌کند.

مناطقی مانند سی مای تای، موتیان یو، دروازه شان حای گوان و دروازه جایوگوان از جمله مناطقی هستند که سالم مانده و گردشگران بسیاری را از سرار جهان جذب خود می‌کنند. استان‌های لیائونینگ، هبئی، تیانجین، مغولستان داخلی، شانشی، شاآنشی، نینگ شیا و گانسو تحت سلطه دیوار چین هستند. این استان‌ها نیز از نظر گردشگری مناسب به شمار می‌آیند و مناطق زیبایی از دیوار را شامل می‌شوند.

در فصل‌های بهار و تابستان زیبایی‌های دیوار عظیم چین چندین برابر می‌شود. با سفر به این منطقه می‌توانید علاوه بر شگفتی‌های طبیعت و زیبایی‌های کوه‌ها و جنگل‌های اطراف، از درایت و زحمات میلیون‌ها چینی، لذت ببرید.

البته در ماه‌های می و اکتبر بیش‌ترین تعداد بازدیدکننده به سمت دیوار سرازیر می‌شوند. به طوریکه ممکن است در طول روز ۷۰ هزار نفر از این دیوار بازدید کنند. اما برای یک مسافرت ساده و لذت‌بخش بهتر است در روزهای غیر تعطیل به این منطقه سفر کرد. در این حالت تا حدودی از ترافیک دیوار چین کاسته می‌شود.

دیوار چین در چه فصلی زیبا است؟

باورهای غلط در مورد دیوار چین

عجیب‌ترین باوری که در طول سالیان طولانی بسیاری از مردم به آن اعتقاد داشتند، قابل رویت بودن این دیوار از کره ماه است. اما باید گفت با توجه به فاصله ۳۸۴ هزار و ۴۰۰ کیلومتری ماه تا زمین، این دیوار از سیاره ماه قابل مشاهده نیست.

فضانوردان معتقدند که تا فاصله ۱۸۰ مایلی زمین مشاهده دیوار ممکن است، اما از روی کره ماه به هیچ وجه نمی‌توان آن را دید. زیرا عرض این دیوار بسیار کمتر از آن است که از این فاصله طولانی قابل رویت باشد. در واقع کسی که قادر به دیدن دیوار چین از کره ماه باشد، می‌تواند یک تار مو را از فاصله چندصد کیلومتری ببیند!

دومین تصور اشتباهی که اغلب مردم در رابطه این دیوار دارند، پیوسته بودن آن است. اما دیوار بزرگ چین پیوسته نیست. در برخی از مناطق بریدگی‌هایی در طول دیوار وجود دارد. در زمان‌های قدیم به دلیل شرایط نامناسب منطقه، ساخت دیوار در آن محل متوقف شده است. البته یکپارچگی این دیوار در اغلب مناطق وجود دارد.

متأسفانه تنها بخش محدودی از دیوار سالم باقی مانده است. این مقدار حتی کمتر از یک‌سوم است. بخش زیادی از دیوار بدون هیچ اثری در طول سالیان طولانی مستحلک شده و از بین رفته است. بخشی نیز به دست مردم از بین رفته‌اند. زیرا کارشناسان معتقد بودند که مصالح استفاده شده در ساخت دیوار بسیار مقاوم هستند و مردم نیز از آن‌ها برای ساخت منازل خود استفاده کرده‌اند.

پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۴۰ بخش‌های سالم دیوار چین نیز بر اثر فرسودگی، هوازدگی و فعالیت‌های انسانی از بین بروند. همانطور که تاکنون هزاران کیلومتر از این دیوار باشکوه از بین رفته است. باید گفت آینده‌گان باید بسیار غبطه بخورند که نمی‌توانند از نزدیک یکی از زیباترین و باشکوه‌ترین عجایب جهان را مشاهده کنند.

ساخت دیوار چین که قدمتی دو هزار و ۳۰۰ ساله دارد، بیش از یک هزار و ۸۰۰ سال به طول انجامید. ساخت این دیوار از قرن هفتم پیش از میلاد آغاز و تا قرن ۱۷ میلادی ادامه داشت. در سال ۱۹۸۷ میلادی نیز دیوار بزرگ چین در لیست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شد.

 

سخن آخر

دیوار بزرگ چین، عظیم‌ترین سازه انسانی، مانند اژدهایی غول‌پیکر در میان جنگل‌ها و کوه‌های کشور پهناور چین پیچ و تاب خورده و جا خوش کرده است. بازدید از تمامی بخش‌های اعجاب‌انگیز این دیوار تقریبا اماکن‌پذیر نیست، زیرا علاوه بر طول ۲۱ هزار کیلومتری، برخی مناطق آن غیرقابل دسترسی هستند.اما اگر قصد سفر و بازدید از دیوار چین را دارید، توصیه می‌کنیم لوازمی مانند خوراکی، آب آشامیدنی و… را با خود به همراه داشته باشید. زیرا علاوه بر گذر از ترافیک سنگین، قیمت بالایی برای تهیه مواد مورد نیاز خود در فروشگاه‌های آن منطقه باید بپردازید. اگر تجربه سفر به چین و بازدید از این سازه عظیم را دارید، لطفا تجربیات خود را با ما و سایر همراهان انگیزه به اشتراک بگذارید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare