بسته

بازار کار رشته تاریخ + همه چیز درباره این رشته

بازار کار رشته تاریخ

تاریخ یکی از قدیمی‌ترین رشته‌های گروه علوم انسانی است و در اغلب دانشگاه‌های ایران و جهان تدریس می‌شود. مطالعه تاریخ یعنی کندوکاو در این که پیشنیان ما چه گفته‌اند، چه کار کرده‌اند،‌ چگونه فکر کرده و چه روزها و اتفاقاتی را گذرانده‌اند. شاید چنین کندوکاوی برای اغلب افراد شیرین و لذت بخش باشد، اما نگرانی‌هایی که در رابطه با بازار کار رشته تاریخ وجود دارد، مانع از انتخاب آن شود. ما در این مطلب فرصت‌های شغلی ممکن برای این رشته را معرفی می‌کنیم و همچنین گرایش‌ها در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا، دروس کارشناسی، دروس ارشد و تمام اطلاعاتی که برای انتخاب و ادامه این رشته مورد نیاز است را شرح می‌دهیم.

 

بازار کار رشته تاریخ

کسی که اقدام به انتخاب رشته تاریخ می‌کند و قصد دارد در آینده از آن کسب درآمد کند، باید توانایی‌هایی از قبیل دقت و قدرت آنالیز بالا برای گذر از سطح و پوسته بیرونی رویدادها و کشف مسائل عمیق‌تر باشد. او باید بتواند وقایع تاریخی را به تصویر کشیده، به خوبی نقد و آنالیز کند و علل پنهان و آشکار آن را درک کند. به علاوه داشتن آگاهی و علاقه بر علومی مانند فلسفه، جغرافیا، جامعه شناسی، اقتصاد، سیاست و فرهنگ ملل، می‌تواند به موفقیت او در تحصیل و همچنین یافتن شغل مورد علاقه تأثیرگذار باشد.

 

بازار کار برای کارشناس رشته تاریخ

۱. تدریس در مدارس

به طور معمول‌ ۵۰ تا ۶۰ درصد کارشناسان تاریخ، به تدریس در مدارس مشغول می‌شوند. یک دبیر موفق باید با شیوه‌های نوین تدریس، برقراری ارتباط مؤثر با دانش‌آموز و… آشنا باشد. در نتیجه فردی در شغل معلمی موفق‌تر عمل خواهد کرد که دائماً به‌روز بوده و روابط اجتماعی قدرتمندی داشته باشد.

۲. کار در موزه‌ها

راهنمایی بازدیدکننده‌گان: فردی که به عنوان راهنمای بازدیدکننده‌گان در موزه مشغول به کار می‌شود، با توجه به سابقه شغلی‌اش مسئولیت بخش خاصی در موزه را به عهده می‌گیرد و به هر کدام از بازدیدکننده‌گان از آن بخش، اطلاعات دقیق را شرح می‌دهد. او باید از دیدگاه تاریخی، باستان شناسی، سیاسی،‌جغرافیایی و… مسائل را تشریح کند.

بازار کار رشته تاریخ
بازار کار رشته تاریخ – کار در موزه‌ها

گسترش فرهنگ حفاظت از میراث تاریخی: از آن‌جایی که فارغ‌التحصیلان تاریخ، در مقایسه با دیگران تعهد و تعصب بیشتری نسبت به میراث تاریخی دارند، همواره سعی می‌کنند این فرهنگ را در بین مردم و جامعه گسترش دهند. یکی از جایگاه‌هایی که می‌توانند از این تعهد و تعصب، درآمد کسب کنند،‌ موزه است. این افراد می‌توانند به عنوان امانتدار و حافظ آثار تاریخی در موزه مشغول شوند.

۳. کتابخانه‌ها و آرشیوها

آرشیوها و کتابخانه‌های تخصصی دانشگاه‌ها تا کتابخانه‌های محلی، می‌تواند پذیرای فارغ‌التحصیلان رشته تاریخ باشد. آن‌ها می‌توانند در کنار فارغ‌التحصیلان رشته کتابداری، به این کار مشغول شوند.

۴. مدیریت رسانه‌های اجتماعی

از آن‌جایی که دانش‌آموختگان تاریخ دارای مهارت‌های ارتباطی قوی،‌ تجربه تحقیق، قدرت تحلیل وقایع تاریخی و ردگیری وقایع امروزی هستند، می‌توانند شبکه‌های اجتماعی را به خوبی مدیریت کنند و اطلاعات تاریخی خوبی در اختیار علاقه‌مندان قرار دهند. در عصر قدرت‌نمایی دنیای دیجیتال و شبکه‌های اجتماعی، مورخان نیز می‌توانند خودنمایی کنند.

 

بازار کار رشته تاریخ برای مقطع کارشناسی ارشد

کارشناس ارشد تاریخ، می‌تواند علاوه بر مشاغلی که در بخش قبل معرفی شد، مشاغل زیر را هم دنبال کند.

۱. بیمه، بازاریابی و تبلیغات

برای این کار مورخان باید در تحلیل مسائل، وقایع و روند تصمیم‌گیری‌ها و رفتار گذشته‌گان، به حد مطلوبی رسیده باشند. آن‌ها می‌توانند با تشریح الگوی رفتاری آن‌ها، درک بهتری از زمان حال داشته باشند. در نتیجه در فعالیت‌های تبلیغاتی، بازاریابی و بیمه موفق‌تر عمل می‌کنند.

۲. وزارت امور خارجه

یک کارشناس ارشد تاریخ می‌تواند در وازرت امور خارجه مسئولیت‌های مربوط به تاریخ شناسی و استفاده از تاریخ در مسائل روز را به عهده بگیرد.

۳. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

مورخان در این وزارت وظیفه تحلیل مسائل سیاسی – اسلامی گذشته را به عهده دارند تا با مطالعه اشتباهات و موفقیت‌های آن‌ها، راهکارهایی را برای زمان حال ارائه دهند.

۴. مراکز اسناد ملی

کارشناس ارشد تاریخ در مراکز اسناد ملی، وظیفه حفظ و نگهداری از اسناد ملی را به عهده دارد.

 

بازار کار برای دکترای رشته تاریخ

شخصی با مدرک دکترای تاریخ علاوه بر مشاغل معرفی شده، می‌تواند در مشاغل زیر نیز مشغول باشد.

۱. همکاری با رسانه‌ها

همکاری دکتر تاریخ با رسانه‌ها به صورت دعوت از آن‌ها برای توصیف، تشریح و آنالیز واقعه‌ای خاص یا ساخت فیلمی تاریخی انجام می‌شود. مورخانی که در کار خود وارد هستند می‌توانند واقعه‌ای مشخص را کاملاً برای بیننده‌گان برنامه‌ای تشریح کنند. همچنین از برخی مورخان سرشناس و حاذق در ساخت فیلم‌های تاریخی، به عنوان توصیف‌کننده وقایع استفاده می‌شود.

۲. تحقیق و پژوهش

بازار کار رشته تاریخ برای اغلب افرادی که به دلیل علاقه شخصی وارد این رشته می‌شوند، محدود به مشاغلی که معرفی کردیم نمی‌شود. آن‌ها با هدف رسیدن به جایگاه تحقیق و پژوهش وارد این رشته می‌شوند. چرا که علاقه فراوانی به کندوکاو گذشته‌گان دارند.

تحقیق و پژوهش شغلی است که از طرف دولت یا نهادهای دولتی حمایت می‌شود و معمولاً برای چندین سال فرد را درگیر می‌کند. به طور مثال آن‌ها برای ثبت کتابی تاریخی، باید در مورد وقایع تاریخی به دقت تحقیق کنند و چندین سال زمان بگذارند تا یک کتاب تاریخی مستند نوشته شود.

۳. مورخ رسمی تاریخ

برخی از شرکت‌های بین‌المللی و بزرگ از نخبگان این رشته برای نگارش تاریخ صنعت خود استفاده می‌کنند. به طور مثال شرکت نفت انگلیس برای نگارش تاریخ نفت، تاریخ‌نگاری حاذق به نام «رونالد پری‌یر» را به کار گرفته بود. او تاریخ پیداش نفت و تحولات آن تا به امروز را پس از سال‌ها تحقیق و بررسی، به نگارش درآورد. در بخشی از تاریخ‌نامه نفت او تاریخ صنعت نفت ایران نیز به چشم می‌خورد.

بازار کار رشته تاریخ
بازار کار رشته تاریخ – تدریس و پژوهش

۴. تدریس در دانشگاه

فردی با مدرک دکترای تاریخ می‌تواند به تدریس در دانشگاه هم مشغول باشد و آموخته‌های خود را در اختیار دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای این رشته قرار دهد.

 

گرایش‌های رشته تاریخ

رشته تاریخ در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در اغلب دانشگاه‌های ایران تدریس می‌شود. هر کدام از این مقاطع گرایش‌های متعدد و متنوعی دارند که در این بخش معرفی می‌کنیم.

گرایش‌های مقطع کارشناسی ارشد تاریخ

کارشناسی ارشد تاریخ شامل ۱۰ گرایش مختلف می‌شود.

ردیف گرایش‌های کارشناسی ارشد تاریخ
۱ مطالعات تاریخ تشیع
۲ تاریخ تشیع
۳ تاریخ انقلاب اسلامی
۴ مطالعات آسیای مرکزی و قفقاز
۵ اسناد و مدارک آرشیوی و نسخه شناسی
۶ مطالعات خلیج فارس
۷ تاریخ عمومی جهان
۸ تاریخ اسلام
۹ تاریخ ایران اسلامی
۱۰ تاریخ ایران باستان

 

مطالعات تاریخ تشیع: مطالعات تاریخ تشیع به بررسی تاریخ پیدایش تشیع و تغییرات و اتفاقاتی که تا کنون بر آن تحمیل شده است، می‌پردازد. مطالعه باور مردم گذشته و امروز در حیطه کاری دانشجویان این رشته قرار می گیرد.

تاریخ تشیع: این گرایش به چگونگی و تاریخ پیدایش تشیع و تغییر و تحولات آن تا امروز می‌پردازد. به علاوه مطالعه، نقد و بررسی تاریخ تشیع ادوار مختلف جهان نیز به عهده دانشجویان تاریخ تشیع است.

تاریخ انقلاب اسلامی: این رشته به بررسی تاریخ انقلاب اسلامی ایران و تحولات ایران بعد از انقلاب اسلامی پرداخته و نقاط قوت و ضعف آن را تحلیل می‌کند.

مطالعات آسیای مرکزی و قفقاز: فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند از دیدگاه تاریخی و سیاسی اسلام در آسیای مرکزی، ماوراالنهر، ترکمنستان و قفقاز را از آغاز تا روزگار مغول و همچنین بعد از حمله مغول‌ها تا سلطنت روسیه، تشریح کنند. به علاوه آن‌ها می‌توانند ایران اسلامی را از دیدگاه تاریخی، سیاسی، فرهنگی و تمدنی به آسیای مرکزی و قفقاز پیوند دهند.

بازار کار رشته تاریخ
بازار کار رشته تاریخ – نسخه نویسی ونسخه شناسی

اسناد و مدارک آرشیوی و نسخه شناسی: همانطور که از نام گرایش پیداست، دانشجویان این رشته توانایی تحقیق در تاریخ، سندشناسی، نسخه شناسی و فهرست نویسی نسخه‌های خطی تاریخی را کسب می‌کنند. آن‌ها می‌توانند با اشراف به زبان‌های عربی و انگلیسی توانایی‌های خود در این زمینه را بیشتر کنند.

مطالعات خلیج فارس: در این گرایش به بررسی تغییر و تحولات خلیخ فارس در دوره‌های مختلف تاریخ، از دیدگاه تاریخی، سیاسی، منطقه‌ای و جغرافیایی پرداخته می‌شود.

تاریخ عمومی جهان: دانشجویان این گرایش با یادگیری مهم‌ترین تحولات جهان و اروپا در چهار دوره رنسانس، مدرن، قرون وسطی و باستان از دیدگاه دینی، سیاسی، علمی، فرهنگی و تاریخی می‌توانند وارد بازار کار رشته تاریخ شده و مشغول به کار شوند.

تاریخ اسلام: مطالعه تاریخ اسلام از زمان پیامبر اسلام تا قرون ۱۰ و ۱۱ هجری قمری، در حیطه مطالعات این گرایش است. همچنین این گرایش مطالعه در زمینه تاریخ اسلام از دیدگاه جغرافیایی، اقتصادی، فلسفی و… را هم شامل می‌شود.

تاریخ ایران اسلامی: در این گرایش از رشته تاریخ، دانشجویان به بررسی ایران از زمان پیدایش دین اسلام و تحولاتی که در اثر آن به وجود آمده است، می‌پردازند.

تاریخ ایران باستان: فارغ‌اتحصیلان این گرایش، با ایران قبل از اسلام آشنایی کامل دارند. آن‌ها با مهم‌ترین سلسله‌هایی که قبل از پیدایش اسلام در ایران سلطنت می‌کردند آشنا می‌شوند و تغییراتی که این سلسله‌ها از نظر فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی بر ایران گذاشته‌اند را یاد گرفته‌اند.

 

گرایش‌های مقطع دکترای تاریخ

هر کدام از گرایش‌های کارشناسی ارشد رشته تاریخ، خود به گرایش‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که در این بخش معرفی می‌کنیم.

گرایش کارشناسی ارشد

گرایش‌ها در مقطع دکتری

تاریخ اسلام تاریخ – تاریخ تشیع اثنی عشری – فرقه‌های تشیع
تاریخ ایران اسلامی تاریخ (تاریخ ایران بعد از اسلام) – تاریخ انقلاب اسلامی – ایران شناسی – تاریخ فرهنگ و تمدن ایران دوره اسلامی
تاریخ ایران باستان تاریخ ایران قبل از اسلام

 

لیست دورس رشته تاریخ در مقطع کارشناسی

دانشجویان مقطع کارشناسی تاریخ حداکثر ۴ سال مشغول به تحصیل خواهند بود و در این مدت باید ۱۳۵ واحد درسی را بگذارنند. این ۱۳۵ واحد شامل ۲۸ واحد آن دروس پایه، ۲۴ واحد دروس تخصصی، ۶۸ واحد دروس اصلی و ۱۷ واحد دروس عمومی است.

دروس پایه

 • قرائت متون تاریخی به زبان عربی ۱
 • قرائت متون تاریخی به زبان خارجی ۱
 • قرائت متون تاریخی به زبان فارسی ۱
 • قرائت متون تاریخی به زبان خارجی ۲
 • کلیات و مبانی علم تاریخ
 • تاریخ نگاری و تحولات آن در ایران
 • مبانی تاریخ اجتماعی ایران
 • مبانی جامعه شناسی
 • مبانی علم سیاست
 • روش تحقیق در تاریخ
 • گاه‌شماری و تقویم
 • تاریخ اندشته‌های سیاسی در ایران و اسلام
 • کلیات جغرافی (با تکیه بر جغرافیای ایران)
 • فلسفه تاریخ

دروس تخصصی

 • ایران پیش از تاریخ
 • تاریخ اسلام در حوزه اقیانوس هند و جنوب شرقی آسیا
 • شناخت و نقد منابع و مآخذ تاریخ ایران پیش از اسلام
 • شناخت و نقد منابع و مآخذ تاریخ ایران بعد از اسلام
 • تاریخ تمدن‌های مشرق زمین
 • مبانی تکوین و تحول تمدن‌های جهان
 • تاریخ گسترش اسلام در آفریقا و اروپا از آغاز تا سقوط اندس
 • مبانی حکومت و ساخت قدرت در ایران
 • تاریخ خاورمیانه
 • خلیج فارس و تاریخ سرزمین‌های همجوار
 • تاریخ عرفان و تصوب در ایران و اسلام
 • تاریخ فرهنگ و تمدن ایران
 • تاریخ اندیشه‌ها و مکاتب سیاسی در غرب
 • تاریخ نفت در ایران و خاورمیانه
 • تاریخ هنر و معماری
 • جغرافیای تاریخی در سرزمین‌های اسلامی
 • مبانی علم اقتصاد
 • تاریخ قاره آمریکا
 • تاریخ شبه قاره هند
 • اقتصاد سیاسی
 • قرائت متون تاریخی به فارسی ۲
 • تاریخ اسلام در آسیای میانه
 • تاریخ اندیشه‌‌های اقتصادی
 • تاریخ چین و ژاپن
 • تاریخ روسیه تا فروپاشی شوروی
 • ریشه تاریخی توسعه‌نیافتگی در ایران
 • تاریخ اسلام در ممالک قفقاز
 • قرائت متون تاریخی به عربی
 • تاریخ آفریقا
 • تاریخ استعمار غرب و رشد سرمایه داری
 • فرهنگ و تمدن ایران د دوره صفوی
 • جامعه شناسی تاریخی
 • جغرافیای انسانی
 • تاریخ پیامبران
 • تاریخ احزاب ومطبوعات ایران در دوره قاجار
 • تاریخ تفکر سیاسی در دوره قاجار
 • تاریخ و فرهنگ و تمدن اسلامی
 • تاریخ دیپلماسی ایران
 • تاریخ محلی
 • تاریخ خلفای مصر و حمدانیان
 • قیام کربلا و نقش آن در نهضت‌های شیعی
 • آشنایی با خطوط و زبان‌های ایران پیش از اسلام
 • ادیان ایران باستان
 • سلسله‌های شرقی ایران قدیم

دروس اصلی

 • تاریخ یونان و روم
 • تاریخ اروپا در قرون وسطی
 • تاریخ اروپا از انقلاب فرانسه تا جنگ جهانی اول
 • تاریخ تحولات جهان اسلام از میلاد پامبر تا کنون
 • تاریخ تحولات جهان اسلام از سال ۴۱ هجری تا ۲۲۷ هجری
 • تاریخ تحولات جهان اسلام از قرن ۷ تا ۱۰ هجری
 • تاریخ تشیع ۱ از آغاز تا قرت ۵ هجری
 • تاریخ تشیع ۲ از قرن ۵ تا ۱۰ هجری
 • تاریخ بیزانس
 • تاریخ اروپا در قرن جدید
 • تاریخ اروپا از جنگ جهانی اول تا پایان جنگ سرد
 • تاریخ تحلیلی زندگی ائمه
 • تاریخ عثمانی و ترکیه جدید
 • تاریخ ایران از ورود آریایی‌ها تا پایان دوره هخامنشیان
 • تاریخ تحولات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایران در دوره سلوکی و اشکانی
 • تاریخ تحولات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایران در دوره ساسانی
 • تاریخ تحولات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایران در دوره سلجوقیان
 • تاریخ تحولات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایران در دوره سامانیان، دیلمیان و غزنویان
 • تاریخ تحولات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایران در دوره غوریان و خوارزمشاهیان
 • تاریخ تحولات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایران در دوره مغول و ایلخانیان
 • تاریخ تحولات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایران در دوره صفویان
 • تاریخ تحولات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایران در دوره افشاریان و زندیان
 • تاریخ تحولات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایران از دوره زوال ایلخانیان تا صفویه
 • تاریخ تحولات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایران از آغاز قاجاریه تا انقلاب مشروطیت
 • تاریخ تحولات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایران از انقلاب مشورطه تا انقراض قاجاریه
 • تاریخ تحولات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایران از انقراض قاجاریه تا ۲۸ مرداد ۱۳۳۲

 

لیست دروس رشته تاریخ در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، با توجه به علاقه و بازار کار رشته تاریخ هر کدام از گرایش‌ها را که انتخاب می‌کنند،‌ باید ۳۶ واحد درسی را گذرانده و سپس وارد بازار کار یا مقاطع بالاتر شوند.

گرایش

لیست دروس

تاریخ اسلام
 • سیره علوی
 • تاریخ اسلام در آسیای مرکزی و شبه قاره هند
 • نقد و بررسی تاریخ اسلام تا پایان عباسیان
 • سیره نبوی
 • ملل و نحل با تکیه بر مسائل اجتماعی و سیاسی
 • سیر اندیشه‌های سیاسی و اجتماعی در جهان اسلام
تاریخ ایران اسلامی
 • نقد و بررسی تاریخ ایران از سقوط ساسانیان تا آغاز خلافت عباسی
 • نقد و بررسی تاریخ ایران از خلافت عباسی تا سقوط بغداد
 • نقد و بررسی تاریخ مغولان، تیموریان و حکومت‌های محلی
 • ایران در عهد قاجاریه
 • تاریخ معاصر ایران
 • نقد و بررسی تاریخ ایران از صفویه تا ظهور قاجاریه
ایران باستان
 • تاریخ ایران بر اساس روایات ملی
 • شناخت نظام‌های سیاسی، اجتماعی
 • نقد و بررسی ایران باستان در متون تاریخی ایرانی، غیر ایرانی و اسلامی
 • شناخت خطوط و زبان‌های ایران باستان
 • روابط سیاسی، فرهنگی و اقتصادی ایران باستان با سرزمین‌های دیگر
 • بررسی و مطالعات انتقادی ادیان ایران باستان
مطالعات خلیج فارس
 • جغرافیای تاریخی و دگرگونی‌های ترکیب انسانی و قومی خلیج فارس
 • تاریخ تحولات اقتصادی خلیج فارس
 • مناسبت ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس در ادوار تاریخی
 • تاریخ تحولات سیاسی خلیج فارس از آغاز تا دوره صفویه
 • تاریخ تحولات سیاسی خلیج فارس از صفویه تا دوره قاجار
 • حضور قدرت‌های جهانی در خلیج فارس و مناسبات سیاسی و اقتصادی آنان با کشورهای منطقه
 • سیاست و حکومت در کشورهای حاشیه خلیج فارس
مطالعات آسیای مرکزی و قفقاز
 • زبان روسی ۱
 • جغرافیای تاریخی ماوراءالنهر، ترکمنستان و قفقاز
 • اسلام در آسیای مرکز و قفقاز از آغاز تا روزگاه مغول
 • آسیای مرکزی و قفقاز از آغاز دوره مغول تا غلبه روسیه
 • امارت نشین‌ها و خانات محلی در ماوراءالنهر و ترکمنستان
 • زبان روسی ۲
 • مناسبات و پیوندهای سیاسی، فرهنگی و تمدنی ایران و اسلام در آسیای مرکزی و قفقاز از عصر مغول تا غلبه روسیه
 • سیاست و حکومت در آسیای مرکزی و قفقاز از آغاز استقلال تا کنون
اسناد و مدارک آرشیوی
 • سندشناسی و قرائت اسناد و متون تاریخی
 • نسخه پردازی، نسخه شناسی و نسخه آرایی
 • کاغذ شناسی
 • فهرست نویسی نسخه‌های خطی و اسناد تاریخی
 • سیاق (تاریخچه، قرائت و انواع)
دروس مشترک در هر گرایش

 

 

 • تاریخ تمدن و فرهنگ اسلامی
 • فلسفه تاریخ
 • نقد و بررسی متون تاریخی
 • متون تاریخی به انگلیسی
 • متون تارخی به عربی
 • جنبش‌های یکصد سال اخیر
 • شناخت روش‌های تحقیق در تاریخ (سمینار)
 • پایان نامه

 

جمع بندی

بازار کار رشته تاریخ تا حدودی متنوع است، اما در این رشته هم مانند اغلب رشته‌های دانشگاهی ایران، متقاضی بسیار زیادی برای کار وجود دارد. در نتیجه برای شاغل شدن یا هر گونه موفقیتی باید با سخت‌کوشی فراوان، خود را از سایرین متمایز کرد. به علاوه فارغ‌التحصیلان رشته تاریخ هم می‌توانند مانند بسیاری از فارغ‌التحصیلان رشته‌های دیگر، به کسب و کار خانگی بپردازند. در این راستا می‌توانید از مطلب بهترین‌ایده‌های کسب و کار خانگی استفاده کنید. در آخر فراموش نکنید ما در انگیزه منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا