خلاصه داستان نماز باران امام رضا علیه السلام به زبانی ساده

خلاصه داستان نماز باران امام رضا علیه السلام به زبانی ساده

ائمه معصومین علیهم السلام همواره سبب خیر و برکت بوده اند و درخواست و حاجتی از خداوند متعال زمانی که با توسل به این بزرگواران صورت بگیرد مستجاب می شود. به همین منظور در مکتب ما شیعیان دعای توسل از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. حضرت امام رضا علیه السلام دز زمانی که در مشهد بودند همواره منبع خیر و برکت برای مردم منطقه بودند. از مهمترین کرامات این امام بزرگوار نزول باران رحمت الهی به درخواست ایشان بود که در ادامه داستان نماز باران امام رضا علیه السلام را بصورت خلاصه برای شما عزیزان بیان می کنیم؛ با ما همراه باشید.

 

داستان نماز باران امام رضا علیه السلام

مفسر از امام حسن عسکری(ع) از پدرانشان نقل می‌کند که وقتی مأمون، امام رضا (ع) را ولیعهد خود کرد، دیگر باران نبارید. برخی از اطرافیان مأمون و مخالفان امام رضا(ع) گفتند: «ببینید! از وقتی علی‌بن‌ موسی‌الرضا اینجا آمده و ولیعهد ما شده، خدا باران ‌را از ما گرفته است.»

زمانی که مأمون امام رضا (علیه السلام) را ولیعهد خود قرار داد، مدتی در آن منطقه باران نبارید. بعضی از اطرافیان بداندیش که مخالف امام (ع) بودند سخنان ناروایی را رواج دادند و گفتند: «ببینید از وقتی که علی بن موسی به سوی ما آمده و ولیعهد ما شده است، دیگر آسمان هم بر ما باران نمی‌بارد»

این حرف مخالفان به گوش مأمون رسید و بر او بسیار گران آمد. بنابراین به منظور کاهش انتقادات و رد ادعاهای مخالفان مأمون در روز جمعه از امام (ع) خواست تا برای بارش باران دعا کند. امام (ع) نیز قبول کرد. امام رضا (ع) اما فرمودند برای نزول باران روز دوشنبه دعا می‌کنم؛ زیرا دیشب رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) و امیرالمؤمنین (علیه السلام) را در خواب دیدم و در این خواب پیامبر (ص) فرمودند: «منتظر روز دوشنبه باش و به صحرا برو و برای مردم از خداوند عزوجل طلب باران کن و از آن‌چه نمی‌دانند آنها را باخبر ساز تا فضل و مقام تو را دریابند.»

روز دوشنبه که شد امام رضا (ع) به صحرا رفتند و عده زیادی نیز با ایشان از شهر خارج شدند.
در روایت است که امام رضا (ع) بالای منبر رفتند و پس از حمد و ثنای الهی عرضه داشتند: «بار خدایا! این تویی که حق ما اهل‌بیت (علیهم السلام) را بزرگ داشته‌ای. این مردم همان‌طور که امر کرده‌ای، به ما دست توسّل دراز کرده‌اند؛ فضل و رحمت تو را آرزو می‌کنند و منتظر احسان و نعمت تو هستند.
خداوندا! آنها را از بارانی مفید که هیچ ضرری در بر نداشته باشد سیراب کن و بارش این باران را بعد از رفتن از صحرا و رسیدن‌شان به خانه‌هایشان قرار بده!»

.. داستان نماز باران امام رضا علیه السلام ..

نقاشی داستان نماز باران امام رضا کلاس چهارم

نقاشی داستان نماز باران امام رضا علیه السلام

روایی از امام حسن عسکری (ع) از پدرشان نقل می کند که «قسم به آن خدایی که محمد (ص) را به رسالت مبعوث فرمود، بادی سخت شروع به وزیدن گرفت و ابرها در آسمان پدیدار شدند؛ ابرها غرش کردند و برق زدند. مردم خواستند خود را به سرپناهی برسانند؛ ولی حضرت امام رضا (ع) فرمودند: «بر جای خود بمانید که این ابر برای شما نیست و مال شهر دیگری‌ست.»

ابرها گذشتند و بار دیگر ابرهای دیگری آمدند و غرشی کردند؛ اما باز امام رضا (ع) فرمودند: «بر جای خود بمانید. این ابر هم برای شما نیست.»

ابرهای سوم و چهارم تا ده ابر آمدند و یکی پس از دیگری غرش‌کنان گذشتند و امام رضا (ع) همان را فرمودند.

وقتی ابر یازدهم ظاهر شد، امام رضا (ع) فرمودند: «ای مردم! این ابر را خداوند برای شما فرستاده است. او را سپاس‌گزار باشید و به سوی منازل خود بروید که این ابر بالای سر شما خواهد بود تا داخل منازل خود شوید که بعد از آن بر شما باران ببارد.»

آن‌گاه از منبر پایین آمدند و مردم به خانه‌هایشان رفتند. سپس بارانی شدید بارید که تمام صحراها و گودال‌ها و دره‌ها را از آب پر کرد. مردم یک‌صدا می‌گفتند: « گوارا باد کرامات خداوندی بر فرزند رسول خدا (ص) »

سپس امام رضا (ع) بیرون آمد و عده زیادی جمع شدند. امام رضا (ع) آنها را به تقوای الهی توصیه کرد و پندهای فراوانی برایشان بیان فرمودند.

.. پایان داستان نماز باران امام رضا علیه السلام ..

 

منبع, بحارالانوار, ج ۴۹, ص ۱۸۰, ح ۱۶, از عیون اخبارالرضا, ج ۲, ص ۱۶۷, ۱۷۲

 

همچنین بخوانید: خلاصه سرگذشت و داستان حضرت یونس در شکم نهنگ

 

سخن آخر

همراهان همیشگی و خوانندگان گرامی، همه ما به نحوی معجزات توسل به ائمه اطهار علیهم السلام را در زندگی مان دیده ایم. همه ما شاهد استجابت دعا برای خودمان یا اطرافیانمان بوده ایم. آری! توسل به امام معصوم و واسطه قرار دادن او برای استجابت دعا کارهای غیرممکن را ممکن می کند. امیدواریم شما نیز با توسل به بارگاه امام هشتم (ع) و ائمه اطهار علیهم السلام حاجت روا شوید.

در این مطلب داستان نماز باران امام رضا علیه السلام را خواندید، اما شما می توانید ۴ انشا در مورد امام رضا علیه السلام برای کودکان و نوجوانان را نیز در انگیزه بخوانید و برای تکالیف درسی کلاس چهارم و مقاطع بالاتر، از آنها ایده بگیرید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare