دعای ذبح قربانی در مفاتیح الجنان برای عید قربان

دعای ذبح قربانی برای عید قربان

ذبح کردن گوسفند زنده یا هر دام زنده دیگری که شرایط قربانی کردن داشته باشد؛ در آیین مقدس اسلام مورد توجه واقع گردیده است. اما باید به خاطر داشت که ذبح کردن شرایط و آداب و رسوم خاصی دارد و می بایست به هنگام ذبح کردن گوسفند به تمامی این موارد توجه و اهتمام ورزید. همان طور که می دانید قربانی کردن یکی از سنت های دیرینه و مورد پسندی بوده است که ایرانیان و مسلمانان رو به آن می آورند تا با ذبح گوسفند به شیوه درست و اصولی بتوانند گوسفند زنده یا دام زنده را ذبح نموده و گوشت آن را به عنوان قربانی به همسایگان، دوستان و آشنایان و به ویژه نیازمندان و افراد کمتر برخوردار به عنوان نذری ببخشند. از این رو دعای ذبح قربانی را در این مطلب برای شما ذکر خواهیم کرد.

دعای ذبح قربانی در مفاتیح الجنان

اعمال ماه ذی الحجه؛ روز دهم ذی الحجه که روز عید قربان است و سنّت است که دعا بخواند در وقت کشتن قربانی. چنان‌که به سند صحیح از حضرت صادق علیه السّلام منقول است که به دعای چاقو برای قربانی عید قربان هم معروف است.

چون قربانى را بخرى، روى آن را به قبله کن و در وقت نحر یا ذبح بگو:

(وَجَّهْتُ وَجْهِیَ لِلَّذِی فَطَرَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ حَنِیفاً)  مُسْلِماً وَ ما أَنَا مِنَ الْمُشْرِکِینَ،

رو گردانیدم به طرف کسى که آفریدۀ آسمان‌ها و زمین است، خداپرست و مسلمان و از دوگانه‌پرستان نیستم.

(إِنَّ صَلاتِی وَ نُسُکِی وَ مَحْیایَ وَ مَماتِی لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِینَ لا شَرِیکَ لَهُ وَ بِذلِکَ أُمِرْتُ) وَ أَنَا مِنَ الْمُسْلِمِینَ،

به راستى نمازم و عبادتم و زندگى‌ام و مرگم براى خداست که پروردگار عالمیان است، شریک نیست براى او و به این دستور داده شده‌ام و من از مسلمانانم.

اللَّهُمَّ مِنکَ وَ لَکَ بِسْمِ اللَّهِ وَ اللَّهُ أَکْبَرُ. 

خدایا! از تو و براى توست، به نام خدا، و خدا بزرگ است.

پس نحر یا ذبح بکند و بگوید:

اللَّهُمَّ تَقَبَّلْ مِنِّی / خدایا از من قبول فرما.

و فرمود که تا نمیرد سرش را جدا مکن و چون پوست بکند سنّت است که یک حصه را خود و اهل خانه‌اش بخورند و بهتر آن است که خود به آن افطار کند و یک حصه را براى همسایگان به هدیه بفرستد و اگر پریشان باشند بهتر است و یک صحه را به فقرا و سؤال‌کنندگان بدهد و اگر اکثر را تصدّق کند بهتر باشد و سنّت است که پوست و کله و جمیع اجزاى حلال آن را تصدّق کند و تصرّف نکند و به قصاب ندهد مگر آن‌که قصاب پریشان باشد و به تصدق به او بدهد.

  • و در حدیث صحیح وارد شده است که پوستش را مى‌تواند دباغت کند و بر روى آن نماز کند و بنشیند.
  • و اگر گوسفند یافت نشود سنّت است که قیمت وسطش را تصدّق کند.
  • و اگر یک حیوان براى خود و عیال خود بکشد کافى است و اگر یکى از براى خود و یکى از براى عیال خود بکشد بهتر است و اگر به عدد عیال بکشد ثوابش بیش‌تر خواهد بود و از براى پدر و مادر و اولاد و خویشان که مرده باشند قربانى کردن خوب است و اگر از براى حضرت رسول صلّى اللّه علیه و آله و ائمّۀ علیهم السّلام قربانى کند ظاهرا خوب است.
  • و منقول است که حضرت رسول دو گوسفند قربانى کردند و در اوّل فرمودند که خداوندا! این از من و از هرکه قربانى نکرده است از اهل بیت من، و در دویّم فرمودند: خداوندا! این از من و از هرکه قربانى نکرده است از امّت من. حضرت امیر المؤمنین علیه السّلام هرسال اوّل یک گوسفند قربانى مى‌کرد و مى‌فرمود خداوندا! این از پیغمبر توست، پس یک گوسفند دیگر از براى خود قربانى مى‌فرمود.
  • و اگر جمعى قادر نباشد که هریک قربانى جدا بکنند جایز است که با یک‌دیگر شریک شوند تا هفت نفر بلکه هفتاد نفر. حق تعالى فرموده است که خدا را یاد کنید در ایّام معدودات یعنى در روزى چند شمرده شده.

دعای ذبح قربانی

لازم به ذکر است که مرجع تقلید حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) گفته است: رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلّم) موقع ذبح فرمود: «أللهمّ تقبّل من محمّد و آل محمّد و من أمّه محمّد».

آقا أمیرالمؤمنین علی (علیه السلام) فرموده اند: موقع ذبح حیوان قربانی گفته شود: بسم اللَّه و اللَّه اکبر وَجَّهْتُ وَجْهِیَ لِلَّذِی فَطَرَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ حَنِیفاً مسلما وَ ما أَنَا مِنَ الْمُشْرِکِینَ،إِنَّ صَلاتِی وَ نُسُکِی وَ مَحْیایَ وَ مَماتِی لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِینَ، لا شَرِیکَ لَهُ وَ بِذلِکَ أُمِرْتُ وَ أَنَا أَوَّلُ الْمُسْلِمِینَ.

دعای موقع ذبح گوسفند یا گاو در روز عید سعید قربان به نقل از مناسک امام خمینی (قدّس سرّه) نیز اینگونه است:
«وَجَّهْت ُ وَجْهِی َ لِلَّذِی ْ فَطَرَ السَّماواتِ وَ الْأرْضَ حَنِیْفاَ مُسْلِماَ وَما أنا مِن َ الْمُشْرِکِیْنَ إنَّ صَلاتِی ْ وَ نُسُکِی ْ وَ محیایَ وَمَماتیِْ لِلّه رَبِّ الْعالَمِیْن َ لاشَریْک َ لَهُ‌ وَ بِذالِک َ اُمِرْتُ وَ أنا مِنَ الْمُسلِمِیْن َ، ألَّلهُمَّ مِنْک َ وَ لَکَ‌ بِسْمِ الله ِ وَالله ُ أکْبَرُ،‌ ألَّلهُمَّ تَقَبَّل مِنـِّی» یاحقّ.

دعای ذبح قربانی چیست

دعای ذبح قربانی عقیقه

در روایات متعددی دعای عقیقه آمده است که یکی از معتبرترین احادیث مربوط به حدیث امام صادق است که آمده است به هنگام ذبح گوسفند بایستی این دعا را خواند: «بِسْمِ اللهِ وَ بِاللهِ، اَللّهُمَّ عَقیقَهٌ عَنْ فُلانٍ (البته به جاى فلان بایستی نام کسى را گفت که برایش عقیقه مى‌کنند) لَحْمُها بِلَحْمِهِ وَ دَمُها بِدَمِهِ وَ عَظْمُها بِعَظْمِهِ اَللّهُمَّ اجْعَلْها وِقاءَ آلِ مُحَمَّدٍ».

اما در حدیثی دیگر دعای عقیقه به این صورت آمده است که پیش از سر بریدن عقیقه بایستی این دعا را خواند: یا قَوْمِ اِنّی بَریءٌ مِمّا تُشْرِکُونَ، اِنّی وَجَّهْتُ وَجْهِی لِلَّذی فَطَرَ السَّمواتِ وَالاَْرْضَ، حَنیفاً مُسْلِماً وَما أنَا مِنَ الْمُشْرِکینَ، اِنَّ صَلاتی وَنُسُکی وَ مَحْیای وَمَماتی للهِِ رَبِّ الْعالَمینَ، لا شَریکَ لَهُ، وَ بِذلِکَ اُمِرْتُ، َأنَا مِنَ الْمُسْلِمینَ، اَللّهُمَّ مِنْکَ وَ لَکَ، بِسْمِ اللهِ وَ بِاللهِ، وَاللهُ اَکْبَرُ، اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد، وَ تَقَبَّلْ مِنْ فُلانِ بْنِ فُلان (به جای فلان بن فلان به ترتیب بایستی نام فرزند و پدرش را ذکر نمود. مثلا علی بن محمد).

و پس از سر بریدن عقیقه نیز بایستی این دعا را خواند: «وَجَّهْتُ وَجْهِیَ لِلَّذِی فَطَرَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ حَنِیفاً مُسْلِماً وَ ما أَنَا مِنَ الْمُشْرِکِینَ إِنَّ صَلاتِی وَ نُسُکِی وَ مَحْیایَ وَ مَماتِی لِلهِ رَبِّ الْعالَمِینَ لا شَرِیکَ لَهُ اللَّهُمَّ مِنْکَ وَ لَکَ اللَّهُمَّ هَذَا عَنْ فُلَانِ بْنِ فُلَانٍ».

شرایط و ضوابط عقیقه کردن

عقیقه کردن علاوه بر اینکه برای گوسفند زنده انجام می گیرد، برای دام های زنده دیگری نیز صورت می گیرد که هر یک از آن ها شرایط خاص خود را دارند. در صورتی که دام زنده مورد نظر شتر باشد، نبایستی کمتر از ۵ سال سن، اگر بز باشد، نباید کمتر از ۱ سال، گوسفند نیز نباید زیر شش ماه سن باشد و در عین حال هر یک از دام های مختلف نبایستی لاغر، کور و لنگ باشند تا با در نظر گرفتن تمامی این شرایط و رعایت آن ها بتوان شرایط عقیقه نمود را اجراء نمود. نکته بسیار مهم دیگری که در این زمینه وجود دارد؛ ذکر این مسئله است که استخوان های عقیقه یا همان دام زنده ذبح شده نباید شکسته شود و از نظر شرعی مکروه است. پس بهتر است که آن ها را از یکدیگر یعنی از سر مفاصل دام مورد نظر جدا نمود  تا استخوان ها نشکنند. نکته آخر در این زمینه این مطلب است که والدین کودک و کسانی که نان خور آن ها به شمار می آیند، مکروه است که از عقیقه مصرف کنند. این حالت به ویژه برای مادر کودک مورد نظر بسیار حادتر و شدیدتر می باشد که به هیچ عنوان نباید آن را مصرف نماید. بلکه بهتر است عقیقه را به صورت خام یا پخته بین افراد نیازمند تقسیم نمود تا ثواب آن مورد لطف و رحمت شما واقع گردد.

 

سخن آخر

قربانی کردن سنتی بسیار پسندیده است که در آیین اسلامی بسیار مورد توجه قرار گرفته است و همه ساله شاهد قربانی نمودن دام زنده بسیار زیادی هستیم که افراد مختلف رو به اجرای آن می آورند تا مورد رحمت باری تعالی قرار گیرند. اما برای ذبح گوسفند زنده یا هر نوع دام زنده دیگری به منظور قربانی بهتر است که دعایی خوانده شود که به آن دعای ذبح قربانی گفته می شود.

اگر نردیک به غید قربان است و در تدارک قربانی کردن گوسفند هستید، پیشنهاد می کنیم جملات زیبای عید قربان و اس ام اس تبریک عید قربان جدید را نیز در انگیزه بخوانید و برای دوستانتان ارسال کنید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare