نماز روز عرفه چیست و چگونه خوانده می شود؟

نماز روز عرفه و نحوه خواندن آن

روز عَرَفَه، ۹ ذی‌الحجه، یک روز پیش از عید قربان است. بنابر فقه شیعه، حج‌گزاران باید از ظهر تا غروب شرعی این روز را در عرفات وقوف کنند. عرفه نزد مسلمانان از روزهای پرفضیلت سال محسوب می‌گردد و در منابع روایی اعمالی برای آن برشمرده‌اند که بافضیلت‌ترین آنها دعا و استغفار است. زیارت امام حسین(ع) و خواندن دعای عرفه نیز در این روز بسیار سفارش شده است. در این مطلب به توضیح کیفیت و نحوه خواندن نماز روز عرفه خواهیم پرداخت.

 

روش خواندن نماز روز عرفه

نماز روز عرفه یکی از اعمال روز عرفه و دو رکعت میباشد. در رکعت اول بعد از حمد، سوره توحید و در رکعت دوم بعد از حمد، سوره کافرون خوانده می شود.

شیخ کفعمی در مصباح فرموده: «مستحب است روزه روز عرفه برای کسی که ضعف پیدا نکند از دعا خواندن و مستحب است غسل پیش از زوال و زیارت امام حسین ـ علیه‌السلام ـ در روز و شب عرفه و چون وقت زوال شد، زیر آسمان رود و نماز ظهر و عصر را با رکوع و سجود نیکو به جای آورد و چون فارغ شود دو رکعت نماز کند در رکعت اوّل بعد از حمد توحید و در دوم پس از حمد قُل یا اَیهَا الْکافِروُنَ بخواند. پس از آن چهار رکعت نماز گزارد در هر رکعت پس از حمد توحید پنجاه مرتبه بخواند.»

یکی از مهمترین و توصیه شده ترین اعمال روز عرفه، خواندن نماز روز عرفه است. در مورد کیفیت نماز روز عرفه در مفاتیح الجنان آمده است:
فرد نمازگزار برای قرائت این نماز بهتر است زیر آسمان رود و نماز ظهر و عصر خود را با رکوع و سجود نیکو به جای آورد.

روز عرفه چه نمازی دارد

دیگر اعمال روز عرفه

از دیگر اعمال مستحب این روز، گرفتن روزه برای فردی است که ضعف پیدا نکند از دعا خواندن (لازم به ذکر است بداینم، دعا در روز عرفه از گرفتن روزه افضل بوده؛ از این رو، در رایات آمده است، چنانچه روزه در این روز موجبضعف انسان از دعا گردد،کراهت دارد؛ لیکن در صورتى که موجب ضعف نشود مستحب است و همچنین مستحب است غسل پیش از زوال و خواندن زیارت امام حسین ـ علیه‌السلام ـ در روز و شب عرفه و قرائت دعای عرفه آن حضرت که ثواب بسیار دارد. در بحار الأنوار، ج۹۸، ص۲۱۲ و  وسائل الشیعه جلد ۱۳ ص ۵۶۰ آمده است: اشتغال به دعا پس از نماز ظهر و عصر و نیز اجتماع مردم جهت دعا در این روز استحباب دارد.

نماز روز عرفه برای کسانی که در عرفات حضور دارند: در کتاب وسائل الشیعه جلد ۱۳ ص ۵۴۲، در مورد کیفیت خواندن نماز روز عرفه برای کسانی که لیاقت و توفیق حضور در صحرای عرفات را داشته اند آمده است:

خواندن دو رکعت نماز ( در رکعت اول بعد از حمد، سوره توحید و در رکعت دوم بعد از حمد، سوره کافرون خوانده شود)، پس از نماز عصر و قبل از شروع به دعا زیر آسمان و اعتراف به گناهان است. همچنین نماز مخصوص برای حاضرین در عرفات، خواندن صد رکعت نماز براى کسى که در عرفات است با حمد و توحید و ختم آن با آیه الکرسی است.
طریقه خواندن نماز روز عرفه

اهمیت خواندن نمازهای مستحب از دیدگاه معصومین علیه الاسلام

از امام موسی بن جعفر (علیه السلام)روایت شده است: صلوه النوافل قربان الی الله لکل مومن؛  انجام نمازهای مستحبی هر مومنی را به خداوند نزدیک می نماید. (تحف العقول،ص ۲۹۷)
از حضرت امام صادق (علیه السلام) نقل قول شده است: ان لیرفع له صلاته نصفها و ثلثها و ربعها و خمسها فما یرفع له الا ما اقبل علیها بقلبه و انما امروا بالنوافل لیتم لهم ما نقصوا من الفریضه؛ نمازی که بنده به جا می آورد گاهی نصف و گاهی یک سوم و گاهی یک چهارم و گاهی یک پنجم آن بالا برده می شود، پس بالا برده نمی شود مگر آن نمازی که با توجه به قلبی انجام گیرد مردم مامور به انجام نمازهای مستحب شده‌اند تا نقص نماز واجب آنها توسط مستحبات جبران شود.  (نقل از جعل حدیث ص ۱۱)

 

سخن آخر

روز عرفه روز آغاز مناسک حج است. حج گزاران در این روز در صحرای عرفات گرد هم می‌آیند و ضمن دعا و استغفار، از توفیق در ادای فریضه مهم حج شکرگزاری می‌کنند. نظر به اهمیت این روز، ادعیه و مناجاتی ویژه آن از معصومین و بزرگان دینی نقل شده است. در برخی منابع، دعایی از پیامبر(ص) برای این روز نقل شده است. از جمله مشهورترین این ادعیه، دعای عرفه امام حسین(ع) است که بسیاری از شیعیان هر ساله در نقاط مختلف دنیا، به قرائت آن در این روز اهتمام جدی دارند. از دعاهای مشهور دیگر برای این روز، دعای عرفه امام سجاد(ع) نقل شده است.

روایات بسیاری روز عرفه را به عنوان روزی ویژه برای بخشایش گناهان و استجابت دعا معرفی کرده‌اند. همچنین امامان شیعه احترامی خاص برای این روز قائل بوده‌ و مردم را به بزرگداشت این روز فرا می‌خوانده‌اند و سائلان را به هیچ روی، دست خالی رد نمی‌کرده‌اند.

در پایان به شما پیشنهاد می کنیم برای عرض تبریک خدمت دوستانتان از مطلب تبریک روز عرفه با عکس، پیام و متن های زیبا و جدید دیدن بفرمایید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare