انگشتر حرز امام جواد چیست و چه خواصی دارد؟

انگشتر حرز امام جواد

انگیزه – مذهبی – آیا می‌دانید که انگشتر حرز امام جواد (ع) چه نوع انگشتری است؟ آیا چیزی در مورد دعای حرز امام جواد (ع) به گوشتان خورده است؟ آیا می‌دانید که این انگشتر به چه شکل تهیه می‌شود؟ امروزه شهرت حرز امام جواد و همراه داشتن آن در میان شیعیان و ایرانیان چنان متداول و فراگیر شده است و این شهرت به حدی است که «در حرز جواد کسی بودن» و «حرز جواد خود کردن» به نوعی به ضرب‌المثل تبدیل شده و به معنای همواره کسی را همراه خود داشتن است. در این مطلب قصد داریم به بررسی و معرفی حرز امام جواد و انگشتر آن بپردازیم.

 

انگشتر حرز امام جواد (ع) چیست؟

حرز امام جواد (ع) در واقع نوعی از دعاست که در زمان‌های گذشته، افراد به بازوی خود می‌بستند، ولی امروزه انگشتر‌هایی با استفاده از نقره تولید می‌شود که حرز امام جواد (ع) را درون آن قرار می‌دهند و به انگشتر حرز امام جواد معروف است. این انگشتر از جنس نقره است و قسمتی از آن به «ته بار» معروف است. لازم به ذکر است که ته بار آلیاژی از جنس نقره و برنج است که در قسمت پشتی قاب انگشتر حرز امام جواد به کار گذاشته می‌شود و در فضای پشت انگشتر و در این مکان، دعای حرز امام جواد (ع) و کمی تربت کربلا قرار داده می‌شود. جالب است بدانید در صورتی که انگشتر حرز امام جواد فاقد نگین باشد بر روی آن طرح و نقشی از ستاره حکاکی می‌شود.

انگشتر حرز امام جواد

حرز امام جواد (ع) چیست؟

حرز امام جواد (ع) یکی از معروف‌ترین حرز‌ها برای حفاظت از انسان است و زمانی که این حرز را با خود به همراه داشته باشید، می‌بایست خیالتان از بلایای طبیعی آسوده باشد. باید بدانید در صورت داشتن حرز امام جواد خدای بزرگ در تمامی کارها حواسش به شما خواهد بود و در اصطلاح، هوای شما را خواهد داشت. حتی در صورتی که حادثه بدی برای شما اتفاق افتاد اطمینان داشته باشید که خدای بزرگ و توانا شما را از اتفاق بدتری در امان نگه داشته است.

 

متن دعای حرز امام جواد

از روایات و احادیث چنین بر می‌آید که حرز امام جواد (ع) دو نوع است. به عبارت دیگر متن این حرزها به دو نوع روایت شده است. متن یکی از این حرز‌ها به شرح زیر است.

«یَا نُورُ یَا بُرْهَانُ یَا مُبِینُ یَا مُنِیرُ یَا رَبِّ اکْفِنِی الشُّرُورَ وَ آفَاتِ الدُّهُورِ وَ أَسْأَلُکَ النَّجَاهَ یَوْمَ یُنْفَخُ فِی الصُّور»

نوع دیگر حرز امام جواد (ع) در واقع دعای مفصل‌تر و بلندتری است که به همراه چند دعا و سوره تهیه می‌شود. و متن کامل آن را می‌توانید در لینک زیر بخوانید:

شرایط ساخت انگشتر حرز امام جواد (ع)

باید به این نکته توجه داشت که ساخت و تولید انگشتر حرز امام جواد (ع) آداب و شرایط خاص خودش را دارد که می‌بایست در صورت اقدام به نوشتن این حرز، این آداب و رسوم نیز از سوی شخص نویسنده دعا، رعایت شود. این حرز می‌بایست با کاغذ و قلمی نوشته شود که به دست مسلمانان تولید و ساخته شده باشد و نویسنده آن در هنگام نوشتن دعای حرز امام جواد می‌بایست حتماً وضو داشته باشد و رو به روی قبله نشسته و حروف را کامل بنویسد.

 

شرایط نگهداری از انگشتر حرز امام جواد (ع)

برای نگهداری از این انگشتر مقدس باید بسیار دقت به خرج داد. به خاطر داشته باشید که انگشتر حرز امام جواد دارای اسماء و نام‌های بزرگ و مقدس خدای متعال است و بسیار باید مواظب این انگشتر باشید که ناخواسته به درون چاه یا مکان‌های نامناسب دیگر نیفتد. از این رو از این حرز به دقت هر چه تمام‌تر مراقبت کنید.

 

خواص استفاده از انگشتر حرز امام جواد (ع)

۱. دفع بلا

همانطور که اشاره شد در بین دعاها و حرزهای موجود، معروف‌ترین و تأکید شده ترین حرز برای دفع بلا حرز امام جواد (ع) است. با دقت به متن حرز که در موضوع قبل به آن اشاره کردیم، شاید بتوان از مصداق‌های دفع بلا تعدادی را نام برد. مهم‌ترین بلایایی که با به همراه داشتن انگشتر حرز امام جواد می‌توان از آن‌ها جلوگیری کرد، به شرح زیر است.

 • دور شدن نگاه و زبان سوء دشمن
 • دفع شرور مردم و سلاطین و شیاطین و جنیان و غولان
 • دفع چشم زخم
 • دفع سحر و جادو
 • حفظ از فریب و دشمنی و حیله
 • حفظ از جراحت و فساد و غرق شدن و هلاکت و شکست خوردن
 • حفظ آبرو
 • حفظ از قتل و انتقام و قطع شدن
 • حفظ از بیماری و ناخوشی و آزار
 • حفظ از فقر و گرسنگی و عطش
 • حفظ از وسوسه
 • حفظ از نقصان در دین و معیشت در زندگی

۲. دفع چشم زخم

امام صادق.(ع) می‌فرمایند که: «اگر نبش قبر برای شما امکان داشت، (منظور این است که اگر دلیل مرگ‌ها را می‌دانستید) برای شما آشکار می‌شد که دلیل بسیاری از مرگ‌ها چشم زخم است»؛ و از طرفی از پیامبر اکرم (ص) چنین نقل شده است: «چشم زخم مرد را در قبر و شتر را در دیگ قرار می‌دهد.» از این رو می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین تأثیرات حرز امام جواد برای دفع چشم زخم است.

۳. از بین بردن سحر و جادو

درباره خاصیت دفع سحر و جادوی این انگشتر نقل‌های بسیار زیادی وجود دارد. برای مثال علامه مجلسی درباره تأثیر سحر و جادو چنین می‌فرماید: آنچه برای ما از آیات و روایات به دست آمده، این است که برای سحر یک نوع تأثیر آن هم در بعضی آن هم در برخی از افراد و بدن‌ها است، مانند ایجاد دوستی و عداوت و اندوه و شادی (بحارج ۶۰ ص ۳۱). در سخنی دیگر ایشان می‌گوید: سحر و جادو با عوذات (دعاهای مأثور مانند حرز امام جواد (ع)) و آیات و توکل به خدا دفع می‌شوند (بحار ج ۶۰ ص ۴۱). در نقلی دیگر آیت‌الله بهجت می‌گوید: برای جلوگیری از چشم زخم یا باطل شدن سحر همراه داشتن حرز امام جواد (ع) بسیار مفید است. (گوهرهای حکیمانه ص ۱۳)

 

نکاتی مهم در مورد انگشتر حرز امام جواد

در صورتی که انگشتر حرز امام جواد به دست دارید، باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • اصلی‌ترین نکته در استفاده از حرز امام جواد این است که باید به این نکته توجه داشته باشید که با داشتن حرز امام جواد شما مورد حفاظت خدای متعال قرار گرفته‌اید؛ از این رو هیچ فرد و هیچ چیزی را موثر در نفع و ضرر خود به جز خداوند ندانید و خداوند نیز حوادثی را به رحمت خود از شما دفع می‌کند. توجه داشته باشید که «ان الله خیر حافظا و هو ارحم الراحمین». به این معنی که همانا خدا بهترین حافظ است و او مهربانترین مهربانان است.
 • به این نکته توجه کنید که آن چیزی که در دست دارید، بهترین وسیله برای دفع بلایایی از جمله دفع سحر و طلسم است و بالاتر از حرز امام جواد چیزی وجود ندارد؛ زیرا این دعا از منابع وحی گرفته شده است.
 • در صورتی که بعد از داشتن انگشتر حرز امام جواد، اتفاقی ناخوشایند برای شما رخ داد، باید این نکته را بدانید که حادثه‌ای بزرگ تر در انتظار شما بوده است که به رحمت خدا تبدیل به این بلای کوچک‌تر شده است.
 • هنگام به همراه داشتن انگشتر حرز امام جواد از گناهانی که باعث نازل شدن بلا می‌شود، مانند زنا، کم فروشی، ندادن زکات، ظلم کردن به دیگران و کمک به ظالم برای ظلم، خوردن حق مردم به خصوص حق یتیم، قطع صله رحم و رفت و آمد، عاق والدین، ترک امر به معروف و نهی از منکر، زیر پا گذاشتن دین برای رسیدن به دنیا، کفران نعمت، تمسخر دیگران، دروغگویی و دیگر گناهان به شدت دوری کنید.
 • این حرز دارای نام‌های مقدس و متبرکه خداوند است و دست زدن بدون وضو به این حرز جایز نیست.
 • به این نکته دقت داشته باشید که انگشتر حرز امام جواد نباید به هیچ عنوان به داخل چاه دستشویی بیفتد و در صورت بروز چنین اتفاقی سریعا حرز را بیرون آورید و آن را آب بکشید و خشک کنید.
 • بر طبق روایت امام صادق (ع)، به همراه بودن حرز در زمان رفتن به دستشویی و در زمان جنابت مشکلی از نظر شرعی ندارد؛ ولی خانمهای حائض و نفسا بهتر است حرز را در یک پوسته چرمی قرار داده و سپس ببندند.
 • در صورتی که قصد دارید به جای انگشتر حرز امام جواد از حرز آن استفاده کنید، حتما حرز را به بازوی سمت راست خود ببندید؛ چون در روایت به عضد الایمن یا بازوی راست اشاره شده است.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
 • Total (0)
Compare