اعمال مشترک ماه رمضان که بر فضیلت روزه می‌افزاید

اعمال مشترک ماه رمضان

ماه رمضان ماه برکت و رحمت الهی است که هر عمل و حرکتی می‌تواند پاداشی از جانب خدا داشته باشد. در هر ماه اعمالی که متعلق به آن ماه است وجود دارد که انجام آن‌ها خوب، ولی لازم و ضروری نیست. انجام این اعمال در واقع دارای فضیلت بالایی است. از این رو در این مطلب، تمام اعمال مشترک ماه رمضان را برای شما آورده‌ایم.

 

اعمال مشترک ماه رمضان

دعا‌های هر روز مربوط به ماه رمضان

در مفاتیح الجنان سفارش شده است که دعا‌های زیر را همانطور که گفته شده در ماه مبارک رمضان بخوانید:

۱) دعای بعد از هر فریضه در ماه رمضان

اَللّـهُمَّ ارْزُقْنی حَجَّ بَیْتِکَ الْحَرامِ فِی عامی هذا وَ فی کُلِّ عامٍ ما اَبْقَیْتَنی فی یُسْرٍ مِنْکَ وَعافِیَهٍ، وَسَعَهِ رِزْقٍ، وَلا تُخْلِنی مِنْ تِلْکَ الْمواقِفِ الْکَریمَهِ، وَالْمَشاهِدِ الشَّریفَهِ، وَزِیارَهِ قَبْرِ نَبِیِّکَ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَآلِهِ، وَفی جَمیعِ حَوائِجِ الدُّنْیا وَالاْخِرَهِ فَکُنْ لی، اَللّـهُمَّ اِنّی اَساَلُکَ فیـما تَقْضی وَتُقَدِّرُ مِنَ الاَمْرِ الْمحْتُومِ فی لَیْلَهِ الْقَدْرِ، مِنَ الْقَضاءِ الَّذی لا یُرَدُّ وَلا یُبَدَّلُ، اَنْ تَکْتُبَنی مِنْ حُجّاجِ بَیْتِکَ الْحَرامِ، الْمَبْرُورِ حَجُّهُمْ، الْمَشْکُورِ سَعْیُهُمْ، الْمَغْفُورِ ذُنُوبُهُمْ، الْمُکَفَّرِ عَنْهُمْ سَیِّئاتُهُمْ، واجْعَلْ فیـما تَقْضی وَتُقَدِّرُ، اَنْ تُطیلَ عُمْری، وَتُوَسِّعَ عَلَیَّ رِزْقی، وَتُؤدِّی عَنّی اَمانَتی وَدَیْنی آمینَ رَبَّ الْعالَمین.

خدایا! در این سال و هر سال، تا زمانى که عمرم باقى است و در آسایش و گشایش روزى به سر مى برم، زیارت خانه ات بیت الحرام را نصیبم گردان؛ و مرا از درک موقف هاى گرامى و دیدن مکان هاى شریف و زیارت قبر پیغمبرت که درودت بر او و آلش باد محروم مکن و در برآوردن جمیع احتیاجات دنیا و آخرتم یارىام کن. اى خدا! از تو درخواست مى کنم هر آنچه از قضا و قدرت را که در شب قدر حتمى قرار دادى و دیگر برگشت و تغییرى نمى پذیرد، مرا از حجاج بیت الحرامت قرار دهى. حاجیانى که حجشان پسندیده، سعیشان پذیرفته، گناهانشان آمرزیده و اعمال بدشان بخشیده شده است؛ و عمر طولانى در راه بندگى ات و روزىام را فراوان قرار ده و امانت‌ها و قرضم را ادا فرما.

دعا‌های هر روز مربوط به ماه رمضان

۲) دعای تعقیب نماز‌های فریضه در ماه رمضان

یا عَلِیُّ یا عَظیمُ، یا غَفُورُ یا رَحیمُ، اَنْتَ الرَّبُّ الْعَظیمُ الَّذی لَیْسَ کَمِثْلِهِ شَیءٌ وَهُوَ السَّمیعُ الْبَصیرُ، وَهذا شَهْرٌ عَظَّمْتَهُ وَکَرَّمْتَهْ، وَشَرَّفْتَهُ وَفَضَّلْتَهُ عَلَى الشُّهُورِ، وَهُوَ الشَّهْرُ الَّذی فَرَضْتَ صِیامَهُ عَلَیَّ، وَهُوَ شَهْرُ رَمَضانَ، الَّذی اَنْزَلْتَ فیهِ الْقُرْآنَ، هُدىً لِلنّاسِ وَبَیِّناتٍ مِنَ الْهُدى وَالْفُرْقانَ، وَجَعَلْتَ فیهِ لَیْلَهَ الْقَدْرِ، وَجَعَلْتَها خَیْراً مِنْ اَلْفِ شَهْرٍ، فَیا ذَا الْمَنِّ وَلا یُمَنُّ عَلَیْکَ، مُنَّ عَلَیَّ بِفَکاکِ رَقَبَتی مِنَ النّارِ فیمَنْ تَمُنَّ عَلَیْهِ، وَاَدْخِلْنِی الْجَنَّهَ بِرَحْمَتِکَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمین.

اى والا، اى بزرگوار، اى آمرزنده، اى مهربان. تویى خداى بزرگ که هیچ مانندى ندارد و به گفتار و کردار خلق شنوا و بیناست؛ و این ماهى که مقامش را بزرگ گردانیدى و بر دیگر ماه‌ها کرامت و شرافت بخشیدى و روزه اش را بر من واجب گردانیدى ماه رمضان است. ماهى که در آن قرآن را براى راهنمایى مردم و نشان دادن راه هدایت و جدا نمودن حق از باطل فرو فرستادى و شب قدر را در این ماه مقرر داشتى و نیز آن شب را بر هزار ماه برترى دادى پس اى خداى صاحب منت که هیچ کس بر تو منت ندارد در میان آن همه بندگانت که منت گزارده اى بر من منت گزار و از آتش دوزخ نجات بخش و به بهشت همیشگى داخل گردان! به حق رحمت بى پایانت اى مهربان‌ترین مهربانان.

۳) دعای بعد از هر نماز واجب

شیخ کفعمى در مصباح و بلدالامین و شیخ شهید در مجموعه از حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) نقل کرده اند که آن حضرت فرمود: هر که این دعا را در ماه رمضان بعد از هر نماز واجبى بخواند، حق تعالى گناهان او را تا روز قیامت بیامرزد.

اَللّـهُمَّ اَدْخِلْ عَلى اَهْلِ الْقُبُورِ السُّرُورَ اَللّـهُمَّ اَغْنِ کُلَّ فَقیرٍ، اَللّـهُمَّ اَشْبِعْ کُلَّ جائِعٍ، اَللّـهُمَّ اکْسُ کُلَّ عُرْیانٍ، اَللّـهُمَّ اقْضِ دَیْنَ کُلِّ مَدینٍ، اَللّـهُمَّ فَرِّجْ عَنْ کُلِّ مَکْرُوبٍ، اَللّـهُمَّ رُدَّ کُلَّ غَریبٍ، اَللّـهُمَّ فُکَّ کُلَّ اَسیرٍ، اَللّـهُمَّ اَصْلِحْ کُلَّ فاسِدٍ مِنْ اُمُورِ الْمُسْلِمینَ، اَللّـهُمَّ اشْفِ کُلَّ مَریضٍ، اللّهُمَّ سُدَّ فَقْرَنا بِغِناکَ، اَللّـهُمَّ غَیِّر سُوءَ حالِنا بِحُسْنِ حالِکَ، اَللّـهُمَّ اقْضِ عَنَّا الدَّیْنَ وَاَغْنِنا مِنَ الْفَقْرِ، اِنَّکَ عَلى کُلِّ شَیءٍ قَدیرٌ.

اى خدا تو بر اهل قبر‌ها نشاط و شادمانى عطا کن؛ فقیران را بى نیاز گردان؛ خدایا گرسنگان را سیر گردان؛ برهنگان را لباس بپوشان؛ خدا بدهى برهکاران را ادا فرما؛ سوگواران را دل شاد ساز؛ خدایا هر غریبى را به وطن باز رسان؛ هر اسیرى را آزادى بخش؛ خدایا فسادگران در کار مسلمانان را اصلاح فرما؛ بیماران را شفا عنایت کن؛ اى خدا به غناى خود جلو فقر ما را ببند؛ بدى هاى ما را به خوبى صفات خودت تغییر ده؛ خدایا دیَن ما را ادا فرما و نادارى ما را به دارایى و بى نیازى بدل گردان که تو بر هر چیز توانایى.

۴) دعای حج

سید در اقبال از حضرت صادق (ع) روایت کرده خواندن این دعا در شب‌های ماه رمضان بعد از مغرب باعث نزدیکی به خدا شده و کفعمی در بلدالامین گفته است که خواندن این دعا در هر روز از ماه رمضان و به خصوص در شب اول بعد از نماز مغرب جایگاه ویژه‌ای دارد.

اعمالى که در هر شب و روز ماه رمضان به جا آورد

۵) در هر شب خواندن هزار مرتبه انا انزلناه و صد مرتبه هم دخان آمده است.

۶) خواندن صلوات روزانه ماه رمضان

۷) دعای آمرزیده شدن گناهان در ماه رمضان

سید روایت کرده که هر که این دعا را بخواند در هر شب ماه رمضان آمرزیده شود گناهان چهل سال او:

اَللّهُمَّ رَبَّ شَهْرِ رَمَضانَ الَّذى اَنْزَلْتَ فیهِ الْقُرْآنَ وَافْتَرَضْتَ على عِبادِک فیهِ الصِّیامَ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَارْزُقْنى حَجَّ بَیتِک الْحَرامِ فى عامى هذا وَ فى کلِّ عامٍ وَاغْفِرْ لى تِلْک الذُّنُوبَ الْعِظامَ فَاِنَّهُ لا یغْفِرُها غَیرُک یا رَحْمنُ یا عَلاّمُ

خدایا اى پروردگار ماه رمضان که در آن قرآن را فرستادى و بر بندگان روزه را در این ماه واجب کردى درود فرست بر محمد و آل محمد و روزیم گردان حج خانه محترم خود کعبه را در این سال و در هر سال و بیامرز برایم این گناهان بزرگ را که براستى نیامرزد آن‌ها را جز تو اى بخشاینده و اى بسیار دانا

۸) در هر شب از ماه رمضان دعاى افتتاح بخوانید.

اعمال سحرهاى ماه مبارک رمضان

۱) خوردن سحری

بهترین سحر‌ها سَویق یعنى قاوُت و خرما است و وارد شده که حق تعالى و ملائکه صلوات مى‌فرستد بر آن‌ها که استغفار مى‌کنند در سَحَرها و سحری مى‌خورند.

۲) سوره اِنّا انْزَلناهُ

سوره اِنّا انْزَلناهُ را در وقت سحر بخوانید که هر که این سوره را در وقت افطار کردن و سحری بخواند در مابین این دو وقت ثواب کسى را داشته باشد که در راه خدا در خون خود بغلطد.

اعمال سحرهاى ماه مبارک رمضان

۳) خواندن دعای سحر

درباره این دعا از امام رضا (ع) نقل شده است که فرموده اند امام باقر (ع) در سحر‌ها این دعا را می‌خواندند.

۴) دعای ابوحمزه ثمالی

در مصباح شیخ روایتی آمده است که حضرت امام زین العابدین (ع) در ماه رمضان، چون سحر مى‌شد این دعا را مى‌خواند.

دعا‌های وارده در وقت افطار

۱) دعای زمان افطار

به خواندن دعای زیر به هنگام افطار تاکید شده است تا خدا ثواب هر کسى را که در این روز روزه داشته است، به او عطا کند.

اَللّهُمَّ لَک صُمْتُ وَ عَلى رِزْقِک اَفْطَرْتُ وَ عَلَیک تَوَکلْتُ

خدایا براى تو روزه گرفتم و با روزى تو افطار مى‌کنم و بر تو توکل دارم.

دعا‌های وارده در وقت افطار

۲) دعاى دوم در وقت افطار

“اَللّهُمَّ رَبَّ النّورِ الْعَظیمِ” اگر این دعا را بعد از دعای بالا و در زمان افطار که سید و کفعمى روایت کرده‌اند بخوانید، فضیلت بسیار یابید.

۳) سومین دعای هنگام افطار

همچنین روایت شده که حضرت امیر المومنین على (علیه السلام) هر گاه مى‌خواست افطار کند مى‌گفت:

بِسْمِ اللّهِ اَللّهُمَّ لَک صُمْنا وَعَلى رِزْقِک اَفْطَرْنا فَتَقَبَّلْ مِنّا اِنَّک اَنْتَ السَّمیعُ الْعَلیمُ

به نام خدا. خدایا براى تو روزه گرفتیم و به روزى تو افطار کردیم؛ پس از ما قبول کن، زیرا که تو شنواى دانایى

۴) دعای لقمه اول

هنگام لقمه اول دعای زیر را بگویید تا خدا شما را بیامرزد.

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرّحَیمِ یا واسِعَ الْمَغْفِرَهِ اِغْفِرْ لى

به نام خداوند بخشاینده مهربان؛ اى که آمرزش او گسترده است بیامرز مرا.

۵) در وقت افطار سوره قدر بخوانید.

اعمال مهم در وقت افطار

۶) در وقت افطار خوب است صدقه دهید و سپس روزه داران را افطار دهید.

از حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) روایت شده کسى که روزه دارى را افطار دهد مثل اجر آن روزه دار براى وى خواهد بود؛ بدون آن که چیزى از آن کم شود؛ و نیز از آنِ او خواهد بود ثواب کار نیکویى که به جا آورد آن افطار کرده که فرمود: مومنى که لقمه‌اى را در ماه رمضان به مومنى بدهد، حق تعالى براى او اجر کسى را مى‌نویسد که ۳۰ بنده مومن آزاد کرده باشد و نیز از آن او است نزد حق تعالى یک دعاى پذیرفته شده.

 

سخن پایانی

امیدواریم از خواندن مطالب بالا با موضوع اعمال مشترک ماه رمضان لذت برده باشید. انجام هر کدام از اعمال بالا در ماه رمضان باعث قرب الهی می‌شود.

علاوه بر اعمال مشترک ماه رمضان که کامل در این قسمت خواندید در همین راستا پیشنهاد می‌کنیم حتما مهمترین آداب دعا کردن را نیز در انگیزه مطالعه کرده و تا می‌توانید در این ایام طلب عفو، برکت و رحمت الهی کنید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare