بسته

حکم شکستن روزه با خودارضایی از نظر مراجع تقلید چیست؟

حکم شکستن روزه با خودارضایی در ماه رمضان

استمنا یا خود ارضایی در اسلام از گناهان کبیره و رفتاری ناپسند است که ضررهای روحی و جسمی فراوانی برای فرد دارد. همچنین یکی از مبطلات روزه است. شکستن روزه با خودارضایی اگر به‌صورت عمد باشد، کفاره سنگینی بر گردن فرد انجام دهنده می‌گذارد که باید حتما آن را پرداخت کند.

 

حکم کلی شکستن روزه با خودارضایی

اگر فردی در طی روزه خود ارضایی کند، روزه‌اش باطل است و کفاره بر او واجب می‌شود. همچنین باید غسل جنابت انجام دهد. ملاعبه و عشق بازی با همسر و ارضا شدن حرام نیست، اما در صورتی که منی از فرد خارج شود و این کار عمدی بوده باشد روزه را باطل کرده و کفاره بر هر دو نفر واجب می‌شود.

بعلاوه، کفاره شکستن روزه با خودارضایی یا آمیزش جنسی حرام، مانند زنا به‌صورت کفاره جمع است. یعنی فرد باید یک بنده را آزاد کند، دو ماه روزه بگیرد و ۶۰ فقیر را سیر کند یا به هر کدام از آن‌ها یک مد که تقریبا ده سیر است گندم، جو، یا نان و یا مانند این‌ها را بدهد و اگر هر سه را نمی‌تواند انجا دهد باید حداقل یکی از آن‌ها را انجام دهد.

 

نظر مراجع تقلید درباره شکستن روزه با خودارضایی

۱. آیت الله مکارم شیرازی

  • اگر کسی روزه قضا بگیرد و بعد از ظهر همان روز فراموش کند که روزه است و خودارضایی کند، روزه‌اش صحیح است، اما مرتکب معصیت بزرگی شده است.
  • اگر شخص روزه‌داری بعد از نماز صبح محتلم شد و سپس قبل از غسل با خود بازی کند و برای بار دوم از او منی خارج شود روزه او باطل است و علاوه بر قضا کفاره جمع نیز دارد.
  • اگر فردى به دلیل عدم اطلاع از کفاره، روزه خود را با جنابت از حرام باطل کرده باشد، علاوه بر قضای روزه، باید کفاره جمع (بنابر احتیاط واجب) را نیز بپردازد، چون علم به بطلان داشته هر چند علم به کفاره نداشته و علم به کفاره شرط نیست.
حکم شکستن روزه با خودارضایی از نظر مراجع تقلید
ماه رمضان و روزه داری بهترین فرصت و عمل برای ترک خود ارضایی

۲. آیت الله خامنه‌ای و پاسخ به سوالات متداول

سوال اول: حکم کسی که با آمیزش جنسی حرام یا استمناء یا خوردن و نوشیدن حرام روزه خود را در ماه رمضان باطل کرده چیست؟

جواب: در فرض مرقوم باید ۶۰ روز روزه بگیرد و یا ۶۰ مسکین را اطعام کند و احتیاط مستحب آن است که هر دو را انجام دهد.

سوال دوم: اگر مکلّف علم داشته باشد به اینکه استمناء روزه را باطل می‏‌کند، ولی عمداً آن را انجام دهد، آیا کفّاره جمع بر او واجب می‌‏شود؟

جواب: اگر عمداً استمنا کند و منى هم از او خارج شود، کفّاره جمع بر او واجب نمی‌شود. لکن احتیاط مستحب آن است که کفّاره جمع بپردازد.

سوال سوم: در ماه مبارک رمضان بدون وجود هیچ‌یک از آثار استمنا، فقط بر اثر حالتی که هنگام مکالمه تلفنی با یک زن نامحرم در خود احساس کردم مایع منی از من خارج شد، با توجه به اینکه مکالمه با او به قصد لذت نبوده، خواهشمندم لطف کرده و به سؤالات من پاسخ فرمایید، آیا روزه‌‏ام باطل است یا خیر؟ در صورت بطلان، آیا کفّاره هم بر من واجب است یا خیر؟

جواب: اگر خروج منى بر اثر صحبت با یک زن جزء عادت‏‌هاى قبلى شما نبوده و به‌طور غیرارادى از شما خارج شده است، موجب بطلان روزه نمی‌‏شود و چیزى هم بر اثر آن بر شما واجب نیست.

سوال چهارم: شخصی چندین سال عادت به استمناء در ماه رمضان و غیر آن داشته است، نماز و روزه او چه حکمی دارد؟

جواب: استمناء مطلقاً حرام است و اگر منجر به خروج منى شود، موجب غسل جنابت هم می‌شود و اگر این عمل در حال روزه در روز ماه رمضان صورت بگیرد، در حکم افطار عمدى با حرام است و اگر نماز و روزه را با حالت جنابت و بدون غسل و تیمم انجام دهد، نماز و روزه‌‏اش باطل و قضاى آن‌ها واجب است.

سوال پنجم: آیا استمنا توسط همسر، حکم استمنا حرام را دارد؟

جواب: این کار، از موارد استمنا حرام نیست.

سوال ششم: آیا جایز است شخص مجرد در صورتی که پزشک منی او را برای آزمایش بخواهد و راه دیگری هم برای خارج کردن منی نداشته باشد، استمناء نماید؟

جواب: اگر معالجه متوقف بر آن باشد، اشکال ندارد.

حکم شرعی خود ارضایی در ماه رمضان

سوال هفتم: بعضی از مراکز پزشکی برای انجام آزمایش‌های پزشکی بر روی منی از انسان می‏‌خواهند که استمناء کند تا معلوم شود که وی قادر بر بچه‌‏دار شدن هست یا خیر، آیا استمناء برای او جایز است؟

جواب: استمنا جایز نیست، هرچند براى تشخیص قدرت وى بر بچه‏‌دار شدن باشد، مگر آنکه ضرورتى ایجاب کند.

سوال هشتم: تخیّل به قصد برانگیختن شهوت در دو صورت زیر چه حکمی دارد؟

الف: تخیل همسر

ب: تخیل زن اجنبی‏

جواب: در فرض اول در صورتى که حرامى مانند انزال بر آن مترتّب نشود، اشکالى ندارد و در فرض دوّم، احتیاط در ترک آن است.

سوال نهم: شخصی در ابتدای سن بلوغ روزه می‏‌گرفته، ولی در حین روزه استمناء کرده و جنب شده و به همین صورت چند روز روزه گرفته است، در حالی که جهل داشته به اینکه برای روزه گرفتن تطهیر از جنابت واجب است. آیا قضای روزه‏‌های آن روزها کافی است یا اینکه تکلیف دیگری دارد؟

جواب: اگر این عمل در حال روزه انجام گرفته و می‌دانسته که روزه را باطل می‌کند، در این صورت قضا و کفاره بر او واجب است و اگر نمی‌دانسته، اما می‌دانسته که حرام است، علاوه بر قضا بنابر احتیاط واجب باید کفاره بدهد؛ ولی در مورد روزهای بعد از آن که نمی‌دانسته برای روزه گرفتن تطهیر از جنابت لازم است، قضای آن روزه‌ها کافی است.

سوال دهم: شخص روزه ‌داری در ماه رمضان به صحنه شهوت‌انگیزی نگاه کرده و جنب شده است. آیا با این کار روزه‌‏اش باطل می‏‌شود؟

جواب: اگر نگاه‌کردن او به قصد انزال بوده و یا می‌دانسته که اگر به آن منظره نگاه کند، جنب می‌شود و یا عادت او بر این بوده است و در عین حال عمداً نگاه کرده و جنب شده، حکم جنابت عمدى را دارد یعنى هم قضاء بر عهده او می‌باشد و هم کفّاره.

سوال یازدهم: انسان روزه‌داری که در یک روز بیش از یک بار کاری که روزه را باطل می‏‌کند انجام دهد وظیفه‏‌اش چیست؟

جواب: فقط یک کفّاره بر او واجب می‌‏شود، ولى اگر این کار آمیزش جنسى یا استمناء باشد احتیاط واجب آن است که به عدد دفعات آمیزش جنسى یا استمناء کفّاره بدهد.

خود ارضایی در ماه رمضان و حکم شرعی آن

حکم ارضا شدن زن بدون دخول در هنگام روزه

۱. نظر آیت‌الله خامنه‌ای

پرسش: اگر شوهر با همسر خود در ماه رمضان جماع کند و زن نیز به آن راضی باشد چه حکمی دارد؟

پاسخ: بر هر یک از آنان حکم افطار عمدى جارى است و علاوه بر قضا، کفّاره هم بر هر دو واجب است.

پرسش: اگر مردی با همسرش در روز ماه رمضان شوخی و ملاعبه نماید، آیا به روزه‌‏اش ضرر می‏‌رساند؟

پاسخ: اگر منجر به انزال منى نشود، به روزه خللى وارد نمى‌‏کند.

۲. نظر آیت‌الله مکارم شیرازی

پرسش: آیا در حالت روزه تماس جنسی (بدون دخول) با همسر روزه را باطل می‌کند؟

پاسخ: اگر دخول صورت نگیرد و انزال نشود روزه باطل نیست.

سخن آخر

خودارضایی و استمناء به دلیل ضررهای روحی و جسمی که برای فرد دارد حرام شده است و بهتر است به جای انجام آن از راه‌های جایگزین مانند ورزش، روزه و مهم‌تر از همه این‌ها ازدواج استفاده کنیم و در امر ازدواج سخت نگیریم تا مرتکب گناه نشویم.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم در صورت داشتن سوال و ابهام در مورد احکام نزدیکی ر ماه رمضان، این مطلب را نیز حتما در انگیزه بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا