شب بعثت چه شبی است؟

شب بعثت

بعثت روزی است که نخستین آیه های الهی بر پیامبر اکرم (ص) نازل شد. واژه بعثت به معنای برگزیده شدن است. یعنی زمانی که حضرت محمد (ص) به گسترش یکتاپرستی و دوری از بت پرستی و شرک مبعوث شدند.

 

شب بعثت چه شبی است؟

شب بعثت شبی است که آیات قرآن بر پیامبر نازل شد. پیامبر در غار حرا مانند شب های دیگر در حال عبادت بودند. در ۲۷ رجب سال ۱۳ قبل از هجرت، زمانی که پیامبر ۴۰ سال داشتند، جبرئیل در غار حرا بر ایشان نازل شد و آیاتی از قرآن را تلاوت کرد: اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّکَ الَّذِی خَلَقَ …

 

داستان شب بعثت پیامبر

جبرئیل، فرشته پیام رسان خداوند، به غار حرا نزد پیامبر اسلام حضرت محمد صلی الله علیه و آله رفت تا خبر مهمی را به ایشان برساند. جبرئیل یک نوشته به همراه خود آورده بود و از حضرت محمد صلی الله علیه و آله خواست تا آن را بخواند. اما پیامبر که سواد خواندن و نوشتن نداشت! پیامبر فرمود: «نمی توانم بخوانم.» فرشته دوبار دیگر از پیامبر خواست تا نوشته را بخواند و سرانجام لب های آسمانی پیامبر مشغول خواندن شد. چه جمله های زیبایی بود!

بخوان به نام خدا – اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّکَ الَّذِی خَلَقَ

شب مبعث یعنی شبی که جبرئیل به دیدار پیامبر صلی الله علیه و آله در غار حرا رفت، این شب، آغاز یک ماموریت بزرگ و مهم بود. فرشته آمده بود تا به حضرت محمد صلی الله علیه و آله خبر پیامبر شدنش را از سوی خداوند اعلام کند. او از پیامبر خواست تا اولین کلمه های دین جدید، اسلام، را بخواند. آن کلمات، آیه های اولین سوره قرآن بودند: «بخوان به نام پروردگارت که جهان را آفرید – اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّکَ الَّذِی خَلَقَ»

وقتی پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اولین آیه های قرآن را خواند، فرشته مهربان نگاهی به پیامبر کرد و گفت: «ای محمد! تو فرستاده خدایی و من جبرئیل هستم» او با این جمله، آغاز یک مأموریت مهم را به پیامبر اعلام کرد. پیامبر مأمور شده بود تا مردم را از گمراهی و بدبختی نجات دهد و به سوی سرزمین ستاره ها و خوشبختی راهنمایی کند.

 

نظر اهل سنت در مورد شب بعثت

از نظر پیروان سنت، شب بعثت دقیقا مشخص نیست. اما بسیاری از اهل سنت اعتقاد دارند که این واقعه در شب ۲۱ ماه رمضان اتفاق افتاده است. به دلیل مشخص نبودن تاریخ دقیق برای آن، این واقعه در میان اهل سنت جشن گرفته نمی شود.

 

اعمال شب بعثت از نظر شیعیان

اعمال شب و روز عید مبعث که بسیار سفارش شده‌اند:

 

اعمال روز مبعث

 

سخن آخر

شما می‌توانید با ارسال یک اعمال شب و روز عید مبعث این روز فرخنده و عزیز را گرامی بدارید. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را درباره این روز با ما و سایر مخاطبان انگیزه به اشتراک بگذارید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Register New Account
عضویت در سایت
Reset Password
Compare items
  • Total (0)
Compare