انگیزه های جذاب زندگی

اعمال شب و روز عید مبعث که بسیار سفارش شده‌اند!

ستاره‌ای بدرخشید و ماه مجلس شد

در ۲۷ رجب سال ۴۰ عام الفیل، یعنی ۱۳ سال قبل از هجرت پیامبر، ایشان در غار حرا  به نبوت مبعوث شدند. شیعیان همه ساله این روز را جشن گرفته و آن را بسیار بزرگ و با برکت می‌دانند. همچنین اعمال شب و روز عید مبعث که در مفاتیح الجنان کتاب معروف ادعیه شیعه آمده است، از اعمال بسیار مستحب و توصیه شده در این روز است.

در این مطلب می‌خواهیم به طور کامل اعمال شب و سپس اعمال روز عید مبعث توصیه شده به شیعیان و مسلمانان را برایتان شرح دهیم.

 

اعمال شب عید مبعث چیست؟

شب عید مبعث از شب‌های بزرگی است که انجام اعمال آن علاوه بر ایجاد آرامش معنوی و نزدیک‌تر کردن ما به خدا، روزی و برکت را در زندگی ما افزایش می‌دهد و باعث آمرزش گناهان ما می‌شود و به همین جهت بسیار به آن توصیه شده است. توصیه شده است قبل از اقامه نماز شب عید مبعث بهتر است یک غسل مستحبی با همین نیت انجام شود.

 در مصباح از حضرت ابوجعفر امام جواد (ع) روایت شده که فرمود در رجب شبى است که از آن‌چه که بر آن آفتاب می‌تابد بهتر است و آن شب بیست و هفتم رجب است که در صبح آن پیغمبر خدا (ص) به رسالت مبعوث شد و براى آن شب اعمالی است که اگر شیعه‌ای از ما آن اعمال را در آن شب انجام دهد، اجر عمل شصت سال می‌برد.

در مورد این عمل آمده:

پس از نماز عشاء هر ساعتى از شب را تا پیش از نیمه آن بیدار شو و دوازده رکعت نماز اقامه کن و در هر رکعت حمد و سوره‌اى از سوره هاى کوچک مفصل (مفصل از سوره محمد است تا آخر قرآن) بخوان.
نمازها دو رکعتی هستند. پس از هر دو رکعت بعد از سلام؛ هفت مرتبه سوره حمد، هفت مرتبه مُعَوَّذَتَیْن، و سوره‌های توحید و قُلْ یا اَیُّها الْکافِرُونَ هر کدام هفت مرتبه، و سوره قدر و آیه الکرسى هر کدام را هفت مرتبه بخوان.

دعای بعد از نماز

اَلْحَمْدُ لِلّهِ الَّذى لَمْ یَتَّخِذْ وَلَداً وَلَمْ یَکُنْ لَهُ شَریکٌ فى الْمُلْکِ وَ لَمْیَکُنْ لَهُ وَلِىُّ مِنَ الذُّلِّ وَ کَبِّرْهُ تَکْبیراً اَللّهُمَّ اِنّى اَسئَلُکَ بِمَعاقِدِ عِزِّکَ عَلَى اَرْکانِ عَرْشِکَ و َمُنْتَهَى الرَّحْمَهِ مِنْ کِتابِکَ وَ بِاسْمِکَ الاْعْظَمِ الاْعْظَمِ الاْعْظَمِ وَ ذِکْرِکَ الاْعْلىَ الاْعْلىَ الاْعْلى وَ بِکَلِماتِکَ التّامّاتِ اَن  تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ اَنْ تَفْعَلَ بى ما اَنْتَ اَهْلُهُ…

ترجمه: ستایش خاص خدایى است که نگیرد فرزندى و نیست براى او در فرمانروایى شریکى و نیست برایش یاورى از خوارى و به بزرگى کامل بزرگش شمار، خدایا از تو خواهم به حق چیزهایى که موجبات عزتت بر پایه‌هاى عرشت مى‌باشد و به حق سرحد نهایى رحمتت از کتابت و به نام بزرگ‌تر بزرگ‌تر بزرگ‌ترت و به حق ذکرت که والاتر و برتر و اعلى است و به کلمات تام و تمامت ….

پس از خواندن دعا ابتدا هر آن چه حاجت دارید  را از خداوند مهربان و بخشنده طلب کنید و در پایان صلوات بفرستید. زیرا فرستادن صلوات بعد از دعا استجابت آن را آسان‌تر می کند. بعد از غسل و نماز بهترین دعایی که می‌توانید بخوانید و بسیار توصیه شده است که در این شب خوانده شود خواندن زیارت حضرت امیرالمومنین است.

عید مبعث بر همه مسلمانان مبارک
اقرا بسم ربک الذی خلق

اعمال روز عید مبعث چیست؟

در این روز چندین عمل مستحب برای مسلمانان و شیعیان توصیه شده است:

۱. انجام غسل روز عید مبعث

بهتر است ابتدا غسل روز عید مبعث را انجام دهید و بعد به باقی مستحبات بپردازید.

۲. آداب نماز روز عید مبعث

نماز این روز ۱۲ رکعت است. در هر رکعت حمد و سوره را یک مرتبه بخوانید. پس از سلام هر دو رکعت باید حمد، توحید و معوذتین، هر کدام چهار مرتبه خوانده شود. چهار مرتبه لا اِلهَ اِلا اللّهُ واللّهُ اَکْبَرُ وَسُبْحانَ اللّهِ وَالْحَمْدُلِلّهِ وَلا حَوْلَ وَلا قُوَّهَ اِلاّبِاللّهِ الْعَلِىِّ الْعَظیمِ، چهار مرتبه اللّهُ اللّهُ رَبِّى لا اُشْرِکُ بِهِ شَیْئا چهار مرتبه لا اُشْرِکُ بِرَبِّى اَحَدا خوانده شود.

اعمال شب و روز عید مبعث
مناجات با الله متعال

۳. آداب روزه عید مبعث

در طول سال روزه گرفتن در برخی از روزها توصیه و در برخی از روزها منع شده یا گفته‌اند مکروه است. اما ۴ روز در سال بیشترین ثواب و امتیاز را برای روزه گرفتن دارد. عید مبعث نیز یکی از این ۴ روز است. گفته شده است روزه گرفتن در این روز با گرفتن روزه در طول هفتاد سال برابری می‌کند.

۴. ذکر روز عید مبعث

این روز، بزرگی پیامبر را بر همه عالم نشان می‌دهد و برای نشان دادن ارادت شیعیان و مسلمانان به مذهب و پیامبرشان فرستادن صلوات به هر اندازه‌ای که بتوانیم توصیه شده است.

۵. دعاهای روز عید مبعث

بهترین دعاهایی که می‌توان برای گرفتن حاجت در این روز خواند زیارت حضرت رسول و زیارت امیرالمومنین است.

درود خداوند بر محمد و آل او در روز عید مبعث
اللهم صل علی محمد و آل محمد

سخن آخر

در پایان ما نیز این عید فرخنده را به همه مخاطبان انگیزه و مسلمانان سرتاسر جهان تبریک عرض می‌کنیم. امیدواریم با انجام اعمال مستحب مخصوص این روز، نهایت استفاده را از آن ببرید. شما نیز اگر عمل مستحب سفارش شده‌ای برای این روز می‌شناسید که در این مطلب نیامده است همراه با مرجع موثق برای ما در پایین همین صفحه بنویسید.

شما می‌توانید مجموعه شعر عید مبعث پیامبر را نیز در انگیزه بخوانید و یا با استفاده از مطلب «اس ام اس عید مبعث» یک پیام زیبا برای عرض تبریک عید مبعث به دوستانتان پیدا کنید.

مطالب زیر را هم ببینید