دعای تحویل سال نو، تفسیر دعا و معنای آن

دعای تحویل سال نو

همه افراد در آستانه آغاز سال نو برای شروع سال جدید آماده شده و برخی دعاهای مورد نظرشان را برای داشتن سالی پربار و شاد با خودشان زمزمه می‌کنند. همیشه دعای سر سفره هفت سین کنار خانواده موجی از انرژی مثبت و شروعی دوباره بوده است؛ در همین راستا، در این مطلب دعای تحویل سال نو را به همراه معنی و همچنین تفسیر آن ارائه خواهیم کرد.

 

متن دعای تحویل سال نو

یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ،
یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ،
یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَال،
حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ.

معنی فارسی دعای تحویل سال نو

ای دگرگون کننده قلب‌ها و چشم‌ها
ای گرداننده روزها و شب‌ها
ای تغییردهنده حال انسان و طبیعت
حال ما را بهترین و نیکوترین حال بگردان

تفسیر دعای تحویل سال نو

قلب انسان و نیات درونی وی مهم‌ترین فاکتور تأثیرگذار در مسیر رشد و کمال او به شمار می‌آید. به عبارت دیگر، قلب انسان سرچشمه تمامی انگیزه‌ها، اهداف و جوشش‌های وجودی او است. همچنین یکی از اسمای الهی «مدبّر» است که بر صفت تدبیرکنندگی روز و شب یا نظام زمین و آسمان و در حالت کلی نظام خلقت پروردگار عالمیان اشاره دارد. انسان نیز به واسطه «جانشینی خداوند روی زمین» این شایستگی را دارد تا خویشتن را متخلق به اخلاق الهی دانسته و مدبر روز و شب خود باشد.

در ادامه دعای تحویل سال نو، کلمه «حَول» به معنای «سال» است. همچنین کلمه «احوال» جمع حال بوده و معنای طبیعت، ضمیر یا تغییر و دگرگونی وضعیت انسان را ارائه می‌دهد. به بیان ساده‌تر، از آنجایی که خداوند تغییردهنده سال‌ها و دگرگون کننده طبیعت مربوط به مخلوقات است و این تحول را در مسیر رشد و کمال موجودات انجام می‌دهد، بنابراین در دعای تحویل سال از خداوند می‌خواهیم که طبیعت وجودی ما را به بهترین و نیکوترین سرشت‌ها تبدیل کند. همچنین از خداوند می‌خواهیم که این تغییر را هم‌راستا با تغییر و زنده شدن طبیعت و متناسب با شکوفایی و بالندگی ما قرار دهد.

دعای تحویل سال نو با معنی

نماز تحویل سال نو و عید نوروز

از معلی بن خنیس نقل شده است که امام صادق (ع) نمازی مختص فرا رسیدن سال نو را به مؤمنین توصیه می‌کنند. در فرمایشات ایشان آمده است که «همین که نماز نافله، ظهر و عصر را خواندی چهار رکعت نماز به این ترتیب بخوان»:

  • در رکعت اول بعد از سوره «حمد» ده مرتبه سوره قدر خوانده شود،
  • در رکعت دوم و بعد از سوره «حمد» ده مرتبه سوره کافرون،
  • و در رکعت سوم ده مرتبه سوره مبارکه توحید قرائت گردد.
  • و در رکعت چهارم بعد از سوره «حمد» هر یک از معوذتین «سوره فلق و ناس» را ده مرتبه قرائت کن
  • سپس سر بر سجده گذاشته، سجده شکر به جای آورده شود و در ادامه این دعا برای آمرزیده شدن گناهان قرائت شود:
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ الْأَوْصِیَاءِ الْمَرْضِیِّینَ وَ عَلَی جَمِیعِ أَنْبِیَائِکَ وَ رُسُلِکَ بِأَفْضَلِ صَلَوَاتِکَ وَ بَارِکْ عَلَیْهِمْ بِأَفْضَلِ بَرَکَاتِکَ وَ صَلِّ عَلَی أَرْوَاحِهِمْ وَ أَجْسَادِهِمْ اللَّهُمَّ بَارِکْ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ بَارِکْ لَنَا فِی یَوْمِنَا هَذَا الَّذِی فَضَّلْتَهُ وَ کَرَّمْتَهُ وَ شَرَّفْتَهُ وَ عَظَّمْتَ خَطَرَهُ اللَّهُمَّ بَارِکْ لِی فِیمَا أَنْعَمْتَ بِهِ عَلَیَّ حَتَّی لا أَشْکُرَ أَحَدا غَیْرَکَ وَ وَسِّعْ عَلَیَّ فِی رِزْقِی یَا ذَا الْجَلالِ وَ الْإِکْرَامِ اللَّهُمَّ مَا غَابَ عَنِّی فَلا یَغِیبَنَّ عَنِّی عَوْنُکَ وَ حِفْظُکَ وَ مَا فَقَدْتُ مِنْ شَیْ‏ءٍ فَلا تُفْقِدْنِی عَوْنَکَ عَلَیْهِ حَتَّی لا أَتَکَلَّفَ مَا لا أَحْتَاجُ إِلَیْهِ یَا ذَا الْجَلالِ وَ الْإِکْرَامِ.

جمع‌بندی

در این مطلب دعای تحویل سال نو را به همراه معنی فارسی و همچنین تفسیر آن ارائه کردیم. نظر شما در مورد دعای تحویل سال جدید چیست؟ آیا همواره در هنگام تحویل سال این دعا را در ذهن داشته‌اید؟ چه دعای دیگری در آستانه سال جدید می‌خوانید؟ پیشنهادات، نظرات و عقاید خود را در این باره با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.

در پایان، قبل از خواندن هر دعایی، توصیه می‌کنیم آداب دعا کردن را به جا آورید و با خلوص هرچه تمام‌تر دست نیاز به سمت خالق یکتا بردارید؛ التماس دعا . . .

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Register New Account
عضویت در سایت
Reset Password
Compare items
  • Total (0)
Compare