اسم اعظم چیست و چه کسانی از آن خبر دارند؟

اسم اعظم

انگیزه – مذهبی – آیا می‌دانید که چه افرادی از اسم اعظم مطلع هستند؟ اگر کسی از این اسم باخبر شود برای نحوه زندگی کردن او چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا حدیث یا روایتی در مورد این اسم از امامان معصوم نقل شده است؟ اسم اعظم بزرگ‌ترین نام خداوند متعال است که هر فردی از آن مطلع شود، تمامی آرزوها و خواسته‌هایش برآورده می‌شود و علاوه بر این از عالم غیب و نادیده باخبر می‌شود. جالب است بدانید، این اسم را فقط اشخاص کمی از جمله تعدادی از پیغمبران و اهل بیت و حضرت محمد (ع) می‌دانند. در این مطلب قصد داریم تا شما را با اسم اعظم و ذات و ماهیت آن آشنا کنیم.

اسم اعظم

اسم اعظم چیست؟

اسم اعظم که در عربی با عبارت «اِسمُ اللّهِ الاَکبَر» شناخته می‌شود، همانطور که از نامش پیداست، بزرگترین نام خداوند است که نامی بالاتر از این نام نیست. این نام فراگیرترین محدوده تاثیر را در جهان هستی در برمی‌گیرد و دسترسی داشتن و دست یافتن به این نام مقدس می‌تواند سبب ایجاد تغییرات مختلفی در زندگی فرد شود. از جمله این تغییرات می‌توان به استجابت دعا شدن، بهره مند شدن از علم غیب و تاثیرگذاری بر قوانین طبیعی این دنیا، اشاره کرد.

 

آیا اسم اعظم یک کلمه یا لفظ یا جمله است؟

لازم به ذکر است که حقیقت و ذات واقعی و دست اسم اعظم برای ما نمایان و روشن نیست و به هیچ عنوان مشخص نیست که این اسم از جنس و جان مایه لفظ و کلمه است یا چیزی فراتر و بزرگتر از حروف، جملات و کلمات است. جالب است بدانید که در روایات و احادیث ائمه اطهار علیه السلام نیز اطلاعات ناقصی درباره این اسم در اختیار ما قرار گرفته است تا همچنان در رمز و راز جان مایه این اسم مقدس بمانیم.

 

چه کسانی از اسم این اسم بزرگ باخبر هستند؟

از آیات، احادیث و روایات می‌توان چنین برداشت کرد که تعدادی از انسان‌ها از اسم اعظم خداوند باخبر بوده و آن را به طور نسبی می‌دانسته‌اند، اما میزان بهره‌مندی و برخورداری این افراد از این اسم مقدس الهی یکسان و برابر نبوده است. لازم به ذکر است که میزان بهره‌مندی این افراد از اسم اعظم خداوند به طور مستقیم با ظرفیت وجودی و خلوص روح این فرد ارتباط داشته است.

در روایاتی یکی از معصومین فرموده است که هر فردی ظرفیت و توان و تحمل فهم اسم اعظم را ندارد و فقط امامان معصوم علیه السلام، تعدادی از پیامبران و افراد معدود دیگری از این اسم مقدس باخبر بوده اند. در بین این افراد، پیغمبر ما مسلمانان حضرت محمد مصطفی و اهل بیت ایشان، بیشترین بهره‌مندی و برخورداری از این اسم اعظم الهی را داشته‌اند.

در آیه های ۷ و ۱۷۵ سوره اعراف، خداوند عز و جل به شخصی اشاره کرده است که خداوند آیات خود را به او آموخته است، ولی آن شخص خودش را از این آیات تهی و خالی کرد. از روایات و احادیث امامان معصوم می‌توان چنین دریافت کرد که شخصیت نام برده شده در قرآن، بلعم بن باعورا بوده است که به دلیل اینکه از اسم اعظم خداوند باخبر بوده است، تمام دعاها و خواسته هایش نزد خداوند مستجاب و برآورده می‌شده است، ولی به دلیل اینکه این شخص از فرعون تبعیت کرد، خداوند این اسم عظیم را از او پس گرفت.

برطبق آیات و روایات موجود می‌توان دریافت که دیگر افرادی که از اسم اعظم الهی باخبر بوده اند، می‌توان به اشخاص محترم زیر اشاره کرد.

 • حضرت نوح
 • حضرت ابراهیم
 • حضرت موسی
 • حضرت یعقوب
 • حضرت خضر
 • یوشع بن نون
 • غالب قطان که از اجداد حضرت محمد (ص) بوده است

 

کارهای عجیبی که با دانستن اسم اعظم می توان انجام داد

در روایات اهل بیت درباره این اسم عیم چنین آمده است:

 • حضرت عیسی (ع) با بهره‌مندی از اسم اعظم مرده‌ها را زنده می‌کرد و شخص مبتلا به بیماری صعب العلاج پیسی یا برس را شفا می‌داده است.
 • آصف بن برخیا با استفاده از این اسم تخت بلقیس ملکه سبا را از یمن به شام آورد.

بنا بر روایات بالا می‌توان دریافت که هر فردی که از اسم اعظم خداوند باخبر بوده است، دعایش نزد خداوند پذیرفته و مستجاب بوده است و هر چه را که از خداوند درخواست می نموده است، خداوند بزرگوار خواسته اش را به او اهدا می‌کرده است. علاوه بر مستجاب دعا بودن، شخص از علم غیب نیز مطلع بوده است و همه خیرات و برکات خداوند بر او نازل می‌آمده است.

 

احادیثی که درباره اسم اعظم نقل شده است

 • امام صادق (ع)، امام ششم ما شیعیان فرمودند:
  «خداوند بزرگوار اسمی را خلق کرد که با حروف به صوت در نمی‌آید و با الفاظ تکلم نمی‌شود.»

 

 • در روایت و حدیثی دیگر از امام صادق (ع) نقل شده است:
  «اسم اعظم ۷۳ حرف دارد که برخی پیامبران از تعدادی از حروف اسم اعظم باخبر بوده اند. به حضرت عیسی مسیح (ع) تنها دو حرف از اسم اعظم اعطا شده بود، حضرت موسی (ع) چهار حرف، حضرت ابراهیم (ع) هشت ‏حرف، حضرت نوح (ع) ۱۵ حرف، حضرت آدم (ع) ۲۵ حرف و حضرت محمد (ص) ۷۲ حرف را می‌دانستند و یک حرف آن را خداوند در حجاب قرار داده یا آن که آن را برای خودش برگزیده است.»

 

 • از امام محمد باقر (ع) یا امام علی النقی (ع) در حدیثی نقل شده است که ایشان فرمودند:
  «اسم اعظم خداوند متعال ۷۳ حرف است و «آصف بن برخیا» فرزند خواهر سلیمان (ع)، تنها از یک حرف آن مطلع بوده است که توانست به آن تکلم کند و زمین را مهار و تسخیر سازد و تخت ‏بلقیس را با سرعت و به یک چشم به هم زدنی، نزد سلیمان (ع) آورد و زمین به حالت اول برگردد و ما ائمه معصومین هفتاد و دو حرف از اسم اعظم را می‌دانیم و یک حرف را هم خداوند به خودش اختصاص داده که نزد او مجافظت شده و مستور است و لاحول و لاقوه الا بالله العلی العظیم.»

 

 • همچنین در حدیث دیگری از یکی از معصومین منقول است که ایشان می فرمایند:
  «به حضرت عیسی بن مریم (ع)، تنها دو حرف از اسم اعظم‏ از جانب خدا عطا شده بود، که به گفته قرآن، با همین دو حرف می‌توانست به اجازه خداوند کور مادرزاد و بیمار مبتلا به بیماری برس یا پیسی را شفا بدهد و نیز ایشان مردگان را زنده گرداند.»

آیا روایت یا حدیث دیگری می‌شناسید که درباره این اسم عظیم موضوعی را مطرح کرده باشد؟ نظرات و تجربیات خود را در انتهای این صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
 • Total (0)
Compare