۸ حدیث از حضرت زینب سلام الله علیها (کوتاه و تاثیرگذار)

حدیث از حضرت زینب

حضرت زینب (س) دخت گرانقدر امیرالمومنین علی (ع) و فاطمه زهرا (س) در پنجم جمادی‌الاول سال پنجم هجری به دنیا آمدند. طبق روایات نام مبارک ایشان به وسیله جبرئیل به پیامبر عرضه شد. در مقام بزرگی و معرفت آن حضرت همین بس که رسالت زنده نگه داشتن بزرگ‌ترین نهضت تاریخ، یعنی نهضت عاشورا را به عهده داشتند. پیروی از سبک زندگی و راه حضرت زینب لازمه سعادت است. به همین منظور در این مطلب تاثیرگذارترین گلچین حدیث از حضرت زینب (س) را آماده کرده‌ایم.

 

گلچین حدیث از حضرت زینب (س)

حضرت زینب (س) به نقل از مادرشان فاطمه زهرا (س) فرمودند: «قالت فاطمه علیهاالسلام: و نحنُ وسیلتهُ فی خلقهِ و نحنُ خاصته و محل قدسه و نحن حجته فی غیبه و نحن ورثه انبیائه»

 ما اهل بیت پیامبر، وسیله ارتباط خداوند با خلق او هستیم، ما برگزیدگان پاک و مقدّس پروردگار می‌باشیم، ما حجّت و راهنما خواهیم بود و ما وارثان پیامبران الهی هستیم.

حدیث حضرت زینب

حدیث از حضرت زینب (س)

در جایی دیگر حضرت زینب به نقل از حضرت فاطمه می‌فرمایند: «قالت فاطمه علیهاالسلام: ان رسول الله قال لعلی اما انک یابن ابی طالب و شیعتک فی الجنه»، «و سَیجی ء اقوام ینتحلون حبکَ ثم یمرقونَ مِنَ الاسلامِ کما یمرق السهم مِن الرمیه»؛

رسول خدا به علی (علیه السلام) فرمود: ای پسر ابوطالب! همانا تو و رهروان تو در بهشت‌اند و به زودی قومی می‌آیند که از دوستی تو سخن می‌گویند. آنگاه از اسلام فرار می‌کنند، مانند پرت شدن تیر از کمان.

*****

 

حضرت زینب (س) در جایی دیگر سخنی به نقل از مادرشان در باب دوست داشتن آل محمد داشتند. این روایت مشهور به فاطمیات است.
«عن فاطمه بنت السجاد علی بن الحسین زین العابدین (علیه السلام) عن فاطمه بنت ابی عبدالله الحسین (علیه السلام) عن زینب بنت امیرالمؤمنین (علیه السلام) عن فاطمه بنت رسول الله (صلی الله علیه و آله) قالت: الا مَن ماتَ عَلی حُب آل محمد ماتَ شهیداً»؛

(آگاه باشید هر کسی که بر دوستی آل محمد بمیرد، شهید است)

احادیث حضرت زینب

حدیث از حضرت زینب (س)

 

بیشتر بدانید: القاب حضرت زینب (س)

حضرت زینب (س) می‌فرمایند: بی گمان نیای گرانقدرم محمد (که درود خدا بر او باد) برای ما زنان، حقوقی مقرر داشت که همسرانمان باید آن را رعایت کنند، درست همان طور که بر آنان حقوقی مقرر فرمود که رعایت آن‌ها بر ما لازم است.

[برگرفته از کتاب “زندگانی حضرت زینب از ولادت تا رحلت” نوشته آیت الله سید محمد کاظم قزوینی]

*****

 

آن حضرت در روایتی دیگر می‌فرمایند: نیای گرانقدرم محمد (ص) می‌فرمود: هنگامی که زن درست اندیش و درست کردار نمازهای پنجگانه‌اش را بخواند، و روزه‌ رمضان را بگیرد، و دامان خود را پاک و پاکیزه دارد، و با همسرش هماهنگ گردد و حقوق او را رعایت کند، به او گفته می‌شود از هر یک از درهای بهشت که می‌خواهی بر بهشت زیبا و پرنعمت خدا درآی.

[برگرفته از کتاب “زندگانی حضرت زینب از ولادت تا رحلت” نوشته آیت الله سید محمد کاظم قزوینی]

احادیث معتبر حضرت زینب

حدیث از حضرت زینب کبری

 

“حدیث از حضرت زینب درباره واقعه کربلا”

در مجلس ابن زیاد، ابن زیاد با شماتت و گستاخی فراوان به زینب (س) گفت:
دیدی که خداوند با برادر و خاندانت چه کرد؟
حضرت زینب در پاسخ فرمود:
“مَا رَاَیتُ إِلاَّ جَمِیلا”

” جز زیبایی چیزی ندیدم “

حضرت به مرتبه‌ای از زهد و تقوا رسیده بودند که در اوج بلا زیبایی‌های واقعه کربلا را می‌دیدند.
به راستی که عظمت در نگاه است، نه در چیزی که بدان می‌نگری. 

حدیث حضرت زینب در مورد عاشورا

حدیث از حضرت زینب کوتاه 

 

همچنین برای کودکانتان بخوانید: اشعار کودکانه برای ولادت حضرت زینب کبری (س)

 

حضرت زینب به نقل از مادرش می‌فرماید: گواهی می‌‏دهم که پدرم، محمد، بنده و فرستاده اوست. پیش از آن‏ که او را بیافریند، برگزید و پیش از پیغمبری تشریف انتخاب ‏بخشید و به نامی نامید که سزاوارش بود و این هنگامی بود که ‏آفریدگان از دیده نهان بودند و در پس پرده‏  بیم نگران و در پهنه‏ بیابان عدم سرگردان. پروردگار بزرگ پایان کار همه‏ کارها را دانا بود و بر دگرگونی‏‌های روزگار محیط بینا و به ‏سرنوشت هر چیز، آشنا.

*****

 

زمانی که حضرت زینب با بدن تکه تکه شده ابا عبدالله روبرو می‌شود با نهایت صبر و قبول مشیت الهی و با وجودی غرق در محبت و معرفت الهی می‌فرماید: «ربنا تقبل منا هذا القربان»

 خداوندا این قربانی را از ما بپذیر 

 

کلام آخر

حضرت زینب علاوه بر جملات گهرباری که در واقعه عاشورا داشتند، راوی حدیث از مادرشان حضرت زهرا (س) نیز بوده‌اند. در این مطلب ۸ حدیث و جملات ارزشی از حضرت زینب (س) را ارائه دادیم.  احادیث و روایات اهل بیت بهترین منبع بهره‌گیری از دانش و معرفت آن‌هاست؛ امید است که با بکارگیری سخنان اهل بیت در زندگی‌مان، مسیر سعادت خود را هموار کنیم.

شما می‌توانید مجموعه شعر ولادت حضرت زینب (س) را نیز در انگیزه بخوانید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare