کاربردی ترین استراتژی های تولید محتوا در اینستاگرام

تولید محتوا در اینستاگرام

شبکه اجتماعی اینستاگرام با برخورداری از حدود ۸۰۰ میلیون کاربر فعال، به عنوان پلتفرمی مناسب و کاربردی برای بازاریابی جهت افزایش فروش محصولات کسب‌وکارها به شمار می‌رود. از سوی دیگر، در عصر رسانه‌های دیجیتال و همچنین رشد کسب‌وکارها، به منظور جذب کاربران و تبدیل آنان به مشتریان وفادار نیاز است تا به دنبال استراتژی‌های مؤثرتری برای تولید محتوا در اینستاگرام باشیم.

در همین راستا، در این مقاله قصد داریم تا ۶ متد کاربردی شامل مشخص کردن هدف، مد نظر قرار دادن تِم مشخص، تعیین نوع محتوای ارسالی و … را به منظور دستیابی به یک استراتژی اثرگذار جهت تولید محتوای مفید در اینستاگرام را معرفی کرده و در مورد هر یک نیز نکاتی کاربردی جهت افزایش جذابیت محتوای تولیدشده بیان کنیم.

 

۶ راهکار مؤثر برای تولید محتوا در اینستاگرام

۱. مشخص کردن هدف کسب‌ و کار

پیش از هر گونه اقدامی در جهت تولید محتوا در اینستاگرام نیاز است تا هدف کسب‌ و کار خود را مشخص کنیم. به عبارت دیگر، در ابتدا باید بدانیم که با چه هدفی اقدام به جذب کاربر کرده، چه چیزی به فروش می‌رسانیم و برای این منظور نیاز به چه محتوایی داریم.

به بیان دیگر، تیم بازاریابی یک کسب‌وکار بدون مشخص کردن هدف تولید محتوای مورد نظر، ممکن است زمان و منابع خود را به منظور تولید محتوایی کاربرپسند صرف کنند؛ اما این در حالی است که چنین پست‌هایی توانایی جذب مخاطب به منظور تبدیل آنان به مشتریان دائمی را نخواهند داشت.

در چنین شرایطی، اعضای تیم ایده‌های تولید محتوای جالبی برای انتشار در اینستاگرام ارائه می‌دهند؛ اما این ایده‌ها قابل‌اجرا نیستند یا برای جذب مخاطب کاربردی ندارند. به عبارت دیگر، بدون آگاهی از هدف تولید محتوا ایده‌هایی مطرح می‌شوند که کاربران در صورت مشاهده آن‌ها هدف و انگیزه ورای محتوای منتشرشده را درک نکرده و درگیر آن نمی‌شوند! بنابراین برای دستیابی به هدف تولید محتوا در اینستاگرام کسب‌وکارتان، می‌توانید به پاسخ سؤالاتی همچون موارد زیر بیاندیشید:

در حالت ایده‌آل چه انتظاری از خروجی حاصل از تبلیغات، تصاویر، استوری‌ها و ویدئوهای منتشرشده در اکانت اینستاگرام کسب‌وکارتان دارید؟

 • آیا از اینستاگرام برای دستیابی به مشتریان بالقوه بیشتر استفاده می‌کنید؟
 • آیا قصد دارید تا با استفاده از اینستاگرام آگاهی از برند کسب‌وکارتان را بهبود ببخشید؟
 • آیا از اینستاگرام برای افزایش فروش استفاده می‌کنید؟
 • حال برای رسیدن به این اهداف چه محتوایی باید تولید کرد؟
 • آیا بهتر است تا از تصاویر، ویدئو یا استوری برای نمایش پشت صحنه فعالیت‌های کسب‌وکار خود استفاده کنید؟
 • آیا نیاز است تا تصاویری از بهترین محصولات خود در صفحه اینستاگرامتان منتشر کنید؟
 • آیا می‌توانید به نوعی کاربران خود را به انتشار پست‌هایی همسو با کسب‌وکارتان تشویق کنید؟

با بررسی پاسخ‌های خود به هر یک از سؤالات فوق، می‌توانید محتوایی ارزشمند در راستای محقق کردن اهداف کسب‌وکارتان در حوزه دیجیتال مارکتینگ تولید کنید.

۲. تِم مشخص کردن برای محصولات

پس از مشخص کردن هدف کسب‌وکار خود، اکنون زمان آن رسیده است تا تِم مشخص و پایداری برای اکانت اینستاگرام کسب‌وکارتان در نظر بگیرید. در واقع، برای آن که در ذهن مخاطبین ماندگار شده و در هر جایی قابل‌تشخیص باشید، نیاز است تا از تم ثابتی در پست، استوری، فیلم و نمایش محصولات خود (خواه به صورت آنلاین و خواه آفلاین) استفاده کنید.

به علاوه، به خاطر داشته باشید که اکانت اینستاگرام کسب‌وکارتان می‌تواند به عنوان ابزاری برای ساخت برندی ماندگار در ذهن مخاطبین عمل کند. در همین راستا، برای تقویت معیار یادآوری برند کسب‌وکارتان، نیاز است تا از سَبک متمایز، مشخص و ثابتی در نوشتن پست‌ها، ارسال تصاویر و … استفاده کنید. همچنین به منظور مشخص کردن یک تِم ثابت برای اینستاگرام کسب‌وکارتان، باید به این نکته توجه داشته باشید که برای مثال تمام پست‌های این اکانت از دید کلی چگونه به نظر می‌رسند، چه شباهت‌هایی با هم دارند یا چگونه می‌توان آن‌ها را با مشخصه‌هایی مشابه به هم منتشر کرد. در همین راستا، در ادامه چند نکته کاربردی برای دستیابی به سَبکی متمایز در رابطه با محتوای منتشرشده در اکانت اینستاگرام کسب‌وکار مورد نظر بیان می‌کنیم.

پالت رنگی پایدار

یکی از راه‌های عالی برای ایجاد تم‌های جذاب در اینستاگرام، استفاده از پالت‌های رنگی ثابت در انتشار تمامی پست‌هاست. برای مثال، می‌توانید تنها یکسری عکس‌های خاص را انتخاب کرده و در صفحه اینستاگرام کسب‌وکارتان ارسال کنید. همچنین می‌توانید فقط از یک فیلتر ثابت برای ویرایش تصاویر استفاده کنید.

تولید محتوا در اینستاگرام

همان‌طور که در تصویر فوق می‌بینید، تمامی پست‌های ارسال‌شده در این اکانت اینستاگرام، از رنگ‌های آبی، بنفش یا ترکیبی از چنین رنگ‌هایی تشکیل شده‌اند. استفاده از این رنگ‌ها در تمامی تصاویر به نوعی انسجام داشته و از منظر زیبایی‌شناسی کاربران را نسبت به صرف زمان بیشتر در صفحه اینستاگرام مربوطه ترغیب می‌کند.

الگوهای شبکه‌ ای

برای ایجاد سبکی متمایز در صفحه اینستاگرام کسب‌وکارتان، می‌توانید از یکسری الگوهای شبکه‌ای هم در انتشار پست‌ها استفاده کنید؛ به طوری که هر یک از تصاویر، به نوعی با تصاویر بالا، پایین، چپ یا راست خود ارتباط معنایی یا ظاهری داشته باشند. در واقع، با استفاده از این روش کاربران به نوعی جذب پست‌های شما شده و روی تصاویر برای خواندن کپشن‌ها، اسکرول کردن صفحه و در نهایت بررسی محتوای تولیدشده کلیک می‌کنند.

به طور کلی، روش‌های زیادی برای استفاده از الگوهای شبکه‌ای به منظور تولید محتوا در اینستاگرام وجود دارند. برای مثال، برند Adidas در صفحه اینستاگرام خود در طی سه پست متوالی روی یک محصول خاص تمرکز کرده و مابین تصاویر منتشرشده ارتباط معنایی و ظاهری برقرار می‌کند.

تولید محتوا در اینستاگرام

به عنوان مثالی دیگر، می‌توان از پالت‌های رنگی یکسان در پست‌های قرار گرفته روی یک خط عمودی یا خطوط افقی استفاده کرد. همچنین می‌توانید از حاشیه‌های سفیدی در تمامی پست‌های خود استفاده کنید. به علاوه، این حاشیه‌ها از نظر اندازه و شکل می‌توانند در تمامی پست‌ها مشابه هم بوده یا متفاوت باشند.

تولید محتوا در اینستاگرام

به عنوان یک مثال دیگر، می‌توانید تصاویری در حالت‌های یکسان از انواع محصولات خود و در رنگ‌های متفاوت تهیه کرده و آن‌ها را به صورت شبکه‌ای منتشر کنید. همچنین برای ایجاد تنوع می‌توانید تصاویر مورد نظر را از زوایای مختلف تهیه کنید.

روش دیگر برای رسیدن به سبکی متمایز در تولید محتوا، شکستن تصاویر به سه، شش یا نُه تصویر است. در واقع، به این روش می‌توانید با انتشار عکس ضمن رعایت ترتیب آن‌ها به تصویر بزرگ‌تر دست پیدا کنید. به عبارتی، تصویر اصلی تنها از دید کلی معنادار بوده و قابل‌مشاهده است. استفاده از این روش نیز برای انتشار محتوا به نوعی برای کاربران جذابیت دارد.

تولید محتوا در اینستاگرام

۳. مشخص کردن نوع محتوای ارسالی

مهم‌ترین مسئله در تعیین استراتژی کاربردی برای تولید محتوا در اینستاگرام، مشخص کردن نوع محتوای ارسالی است. در واقع، در این مرحله باید بدین سؤال پاسخ دهید که «اساساً چه محتوایی را باید در اکانت اینستاگرام خود منتشر کنید؟»

در درجه اول، نوع محتوای ارسالی به میزان قابل‌توجهی به سَبک انتخاب‌شده در ارسال پست‌ها بستگی دارد. در حقیقت، برای تصمیم‌گیری در تشخیص نوع محتوای ارسالی باید زوایای مختلفی را مد نظر قرار دهید که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از چه لحنی برای انتشار پست‌های اینستاگرام خود استفاده می‌کنید؟
 • آیا با اینفلوئنسرها برای تولید محتوا در اینستاگرام همکاری می‌کنید؟
 • آیا از فیلتر یا گرافیک خاصی برای ویرایش تصاویر استفاده می‌کنید؟
 • آیا بر تولید محتوای ارزشمند متمرکز شده‌اید یا فقط به انتشار تصاویر جذاب فکر می‌کنید؟

در همین راستا، در ادامه چند مثال از انواع محتوای ارزشمند برای کسب‌وکارهای مختلف را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

تولید محتوا برای کسب‌ و کارهای فروش به مشتری

اگر کسب‌وکارتان از نوع کسب‌وکارهای به اصطلاح B2C (بیزینس به مشتری) است، می‌توانید تصاویر محصولات خود را در صفحه اینستاگرام مربوطه منتشر کنید. در واقع، تمامی کسب‌وکارهای بی تو سی باید به نوعی محتوای مربوط به تصاویر محصولات فروشی خود را در صفحه اینستاگرامشان منتشر کنند. در ادامه، چند مثال از نحوه تولید محتوا برای کسب‌وکارهای بی تو سی را تشریح می‌کنیم.

 • انتشار تصاویر ساده از محصول: یکی از ساده‌ترین روش‌های تولید محتوا برای کسب‌وکارهای بی تو سی تهیه عکس‌هایی ساده از محصولات برند مورد نظر است. برای این منظور می‌توانید با اعمال یکسری خلاقیت‌ها در طراحی، تنظیم زاویه مناسب یا فیلترهای ساده به جذابیت تصاویر منتشرشده بیافزایید.
 • معرفی شخصیت شرکت: اگر هدف بازاریابی محتوای اینستاگرامتان افزایش آگاهی برند و وفاداری مشتریان است، یک استراتژی عالی برای تولید محتوا، معرفی شخصیت، افکار، عقاید، دغدغه‌ها و باورهای سازمان به مشتریان است. در حقیقت، بسیاری از کسب‌وکارهای بی تو سی برای برندینگ کسب‌وکارشان از تولید محتوایی مرتبط با شخصیت سازمان مربوطه یا موضوعات گسترده جهانی که درگیر آن هستند، استفاده می‌کنند. برای مثال، می‌توانید روی تولید محتوایی در ارتباط با تغییر اوضاع جهان، اهمیت سلامت روان، برابری جنسیتی یا کاهش پسماندها متمرکز شوید.
 • استفاده از المان‌های خاص: بسته به خصوصیات دموگرافیک مخاطبین خود می‌توانید از المان‌ها، ایده‌ها یا رفتارهایی متمایز در تولید محتوای اینستاگرام کسب‌وکارتان استفاده کنید. در واقع، این المان‌ها فارغ از طنز یا انگیزشی بودنشان، توانایی درگیر کردن و در نهایت جذب مخاطب هدف را دارند. همچنین نیازی نیست تا هزینه زیادی برای تولید محتوا بدین روش صرف کنند.
 • دخالت دادن سبک زندگی رایج: اینفلوئنسرها معمولاً توانایی بالایی در جذب مخاطبین و افزایش فروش کسب‌وکارها دارند. در واقع، استفاده از این روش موجب می‌شود تا مخاطبین احساس خرید از یک شخصیت حقیقی را داشته باشند؛ نه یک برند! با مد نظر قرار دادن این نکته، بسیاری از کسب‌وکارها اقدام به تولید محتوایی متناسب با سبک زندگی رایج مخاطبین می‌کنند. در واقع، با این روش اکانت اینستاگرام کسب‌وکار مورد نظر بیشتر شبیه یک حساب کاربری شخصی می‌شود که زندگی در آن جریان دارد! در چنین شرایطی، کاربران با محتوای تولیدشده ارتباط برقرار کرده، از خرید محصول لذت می‌برند و احساس وابستگی و وفاداری به برند مورد نظر در آنان شکل می‌گیرد. بدیهی است که این موضوع در طولانی‌مدت منجر به افزایش فروش کسب‌وکار می‌شود. برای مثال، در تصویر زیر، یک کسب‌وکار در اکانت اینستاگرامی خود محتوایی به منظور معرفی مبلمان، دکوراسیون منزل و … منتشر کرده که متناسب با سبک زندگی رایج است.

تولید محتوا در اینستاگرام

تولید محتوا برای کسب‌ و کارهای بیزینس به بیزینس

پلتفرم اینستاگرام بیشتر برای بازاریابی با هدف جذب مشتریان توسعه یافته است. با این حال، کسب‌وکارهای B2B (بیزینس به بیزینس) نیز می‌توانند از قابلیت‌های این شبکه اجتماعی بهره‌مند گردند. برای این منظور در ادامه انواع محتوا به منظور انتشار در بستر چنین کسب‌وکارهایی را تشریح می‌کنیم.

 • انتشار اطلاعات: از این روش می‌توانید محتوایی برای انتشار اطلاعات مفید در حوزه فعالیت کسب‌وکار مربوطه، آمار، ارقام و سایر داده‌های مفید برای اشتراک‌گذاری با کسب‌وکارهای دیگر استفاده کنید.
 • انتشار فرهنگ سازمان: منتشر کردن سبک کاری شرکت، فعالیت کارکنان، اتفاقات پشت پرده سازمان و به تصویر کشیدن جنبه سرگرم‌کننده کسب‌وکار مربوطه تأثیر قابل‌توجهی در بهبود معیار آگاهی از برند دارد. همچنین این موضوع می‌تواند منجر به جذب کارمندان بالقوه جدید نیز گردد.
 • قدردانی از مشتریان: از جمله دیگر استراتژی‌های مفید برای تولید محتوا در اینستاگرام کسب‌وکارهای بی تو بی، اهمیت دادن به مشتریان، اشتراک‌گذاری یا نشان دادن کار آنان در کسب‌وکار مورد نظر است. به عبارتی، این شیوه به نوعی قدردانی از مشتریان به شمار رفته، منجر به برقراری ارتباطی عمیق با آنان شده و دید خوبی از برند کسب‌وکار به مشتریان آینده سازمان می‌دهد.

در یک کلام می‌توان گفت کافی است تا به مخاطبین هدفتان و علایق آن‌ها فکر کنید. برای این منظور هم باید با مشتریان و مخاطبان خود ارتباط داشته و با آنان گفتگو کنید. بدین ترتیب قادر خواهید بود تا محتوایی مؤثر در اکانت اینستاگرامی کسب‌وکارتان تولید کنید.

۴. از روش تولید محتوا توسط کاربر بهره بگیرید

مشتریان یک کسب‌وکار می‌توانند بهترین بازاریابان آن باشند! به عبارت دیگر، تصاویر یا پست‌هایی که مشتریان کسب‌وکار در مورد محصول، سرویس یا سازمان مورد نظر خود منتشر می‌کنند، بسیار ارزشمند هستند. چرا که قابلیت مشتری یابی، دیده شدن و به نوعی تبلیغ برای افزایش فروش را دارند. بنابراین روی منشن‌های اکانت اینستاگرام، تگ‌ها یا پست‌هایی که در مورد محصولات مرتبط با کسب‌وکارتان منتشر می‌شوند، تمرکز کرده و بر آن‌ها نظارت داشته باشید. همچنین می‌توانید پست‌های مشتریان خودتان در ارتباط با کسب‌وکارتان را با کسب اجازه از آنان ری پست کنید.

تولید محتوا در اینستاگرام

همچنین از طریق نظارت بر هشتگ‌های مرتبط با کسب‌وکارتان نیز می‌توانید به محتوای احتمالی تولیدشده توسط مشتریانتان دسترسی داشته باشید.

تولید محتوا در اینستاگرام

۵. همکاری کردن با اینفلوئنسرها

همان‌طور که اشاره شد، اینفلوئنسرها ارتباط خوبی با مخاطبین داشته و بدین طریق می‌توانند در تولید محتوایی مؤثر به منظور جذب مشتریان تأثیرگذار باشند. برای مثال، اینفلوئنسری که به صورت مداوم به نقاط مختلف جهان سفر می‌کند، می‌تواند با انتشار پستی در مورد خدمات پرواز شرکت هواپیمایی مورد نظرش نسبت به تبلیغ یا حتی نابودی برند مربوطه اقدام کند!

در واقع، کاربران به فرد مورد نظر خود اعتماد داشته و به طور معمول محصول، سرویس یا سازمانی که این گروه از افراد معرفی می‌کنند، مورد توجه قرار می‌گیرد. به طور کلی، برای سنجش میزان اثرگذاری تبلیغ یک محصول می‌توان رابطه‌ای همچون مورد زیر را مد نظر قرار داد:

درصد تأثیرگذاری پست برای جذب مخاطب = تعداد لایک‌ها و کامنت‌ها ÷ تعداد فالوورهای اینفلوئنسر مورد نظر

توجه داشته باشید که این عدد در اکانت‌هایی با تعداد فالوور کمتر از صدهزار نفر می‌تواند خیلی بیشتر باشد و بالطبع هزینه کمتری نیز خواهد داشت!

۶. استوری ارسال کردن

یکی از سریع‌ترین، ساده‌ترین و در دسترس‌ترین راه‌های تولید محتوا در اینستاگرام استفاده از استوری است. در واقع، با استوری کردن پست‌های منتشرشده در اکانت اینستاگرام خود، یا ارسال استوری‌های مستقل می‌توانید احتمال دیده شدن آن را بالا برده و بدین طریق در جذب کاربر هدف موفق‌تر عمل کنید.

به علاوه، حدود چهارصد میلیون کاربر در طول روز از قابلیت استوری اینستاگرام استفاده می‌کنند. بنابراین این قابلیت می‌تواند راهی عالی برای انتشار محتوا، بازاریابی، آگاهی‌رسانی و جذب مخاطب باشد. با این حال، توجه داشته باشید که ویژگی درج لینک در قسمت پایین استوری‌های اینستاگرام، تنها برای اکانت‌های بالای دَه هزار فالوور امکان‌پذیر است. لذا در صورت کم بودن تعداد فالوورهای خود، باید به دنبال روشی دیگر برای انتشار محتوای تولیدشده باشید.

تولید محتوا در اینستاگرام

از سوی دیگر، امکان پاک شدن استوری‌ها پس از ۲۴ ساعت منجر بدین شده است تا بتوانید محتوای بیشتری از این طریق با کاربران به اشتراک بگذارید. به علاوه، همان‌طور که می‌دانید، در صورت تمایل می‌توانید محتوای مرتبط با مسابقات هفتگی یا سایر محتوای ماندگار را هایلایت کرده تا پس از ۲۴ ساعت نیز حذف نشوند. در چنین شرایطی، کاربران جدیدتر امکان مشاهده استوری‌های گذشته را داشته و می‌توانند با کسب‌وکارتان، هدف و محصولات مربوطه بیشتر آشنا شوند. همچنین امکان تولید محتوای متنی در استوری‌های اینستاگرام نیز فراهم شده است تا بدین ترتیب بدون نگرانی در مورد تصاویر پس‌زمینه یا ویدئویی برای ارسال پست، اقدام به تولید محتوای مد نظر کنید.

 

جمع‌بندی

در این مقاله، ۶ متد تأثیرگذار برای تولید محتوا در اینستاگرام را تشریح کرده و در هر مورد نکات مهم را بیان کردیم. همچنین برای درک بهتر موضوع نیز مثال‌هایی در قالب تصاویر مرتبط ارائه دادیم. بنابراین با بکارگیری هر یک از نکات مطرح‌شده در رابطه با کسب‌وکار خود، می‌توانید نسبت به تولید محتوا در اکانت اینستاگرام کسب‌وکارتان اقدام کنید. نظر شما در مورد استراتژی‌های تولید محتوا در اینستاگرام چیست؟ اگر نظر یا پیشنهادی در این زمینه دارید، آن را با ما و سایر کاربران انگیزه در میان بگذارید.

در پایان، به منظور بهبود اوضاع کسب‌وکارتان، نظر شما را به مطالعه مطلب «کسب درآمد از اینستاگرام» جلب می‌کنیم.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Register New Account
عضویت در سایت
Reset Password
Compare items
 • Total (0)
Compare